Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Sony Walkman NW-ZX707

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
[ https://www.notebookcheck.net/fileadmin/_processed_/0/e/csm_Untitledzx70789_09311b901a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se lanseaza pe 27 in Japonia. Nu se stie momentan cand vine varianta internationala. Pretul in JP: 104500 JPY

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nvIL9xhhNwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Specs & Info

Technical specs

De mentionat ca modelele europene au volume cap, care dupa spusele unora, e chiar grav... Deci pentru cine vrea, import din Asia/ US.

Astazi, precomanda cu 10% discount(face sa doara mai putin la TVA import Posted Image ). E prima oara cand am dat o comanda pe FromJapan. Ei zic ca le pot marca ca gift, dar nu garanteaza ca trec de customs aiurea fara TVA. Deci pregatit de TVA anyway.

Momentan am un NW-A55, merita un upgrade dupa atatia ani.

Edited by Lex404, 25 January 2023 - 21:46.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
E frumos da' nu prea.
Pare alt telefon de la care au scos functia de apelare si l-au vandut la pret dublu.
Premium, domne.

#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005
Ce casti folosesti (sau urmeaza sa folosesti) cand vine device-ul?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Telefoanele nu au DAC-uri competente (cu excepția LG V50/V60)
Nu au balanced output, majoritatea nici 3.5mm nu mai au

Plus ca un DAP e construit pentru muzica, cu capacitori reali/ full size.

View PostAWE, on 25 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Ce casti folosesti (sau urmeaza sa folosesti) cand vine device-ul?
B&O H95
Fiio FD1
Pe lista:
Fiio FA9
+ ce conserve o sa mai testez anul asta/ viitor

Edited by Lex404, 25 January 2023 - 22:16.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Si nu incapea DACu' ala daca nu avea 72,644mm latime!!!???
I-a prostit Fukushima...

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
ZX500 a fost mai mic (mai ingust) si... bateria n-a fost chiar asa buna.

Si Fiio M11P are 75mm latime. Csf, tre sa bage bateria aia undeva pe langa restul :lol:

Mai e si varianta A300, mai mic.

#7
mihail_1978

mihail_1978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2019
astept si eu a300, inca nu sunt pregatit sa platesc full pricepentru zx 707 - nici nu stiu ce are in plus.

eu am un astfel de walkman sony, varianta a45, sunt foarte multumit, nici nu se compara cu telefoane sau alte device-uri pentru muzica.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,976
  • Înscris: 01.12.2001
800 euro cu reducere? :(

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,307
  • Înscris: 15.06.2004
Ultimele modele au avut recenzii foarte proaste...

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
A fost prima încercare cu android… dar in general au fost ok, mai puțin bateria (consum mare in stand-by) și volumul in UE.

Am pus in aceiași comanda niște curry și o perna pikachu :lol: poate chiar o sa creada posta ca e cadou :lol:

#11
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 09.07.2005
Modelul ala  folosit de  gay lord, sorry Star Lord din GotG  mai exista pe piata?

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu la ce te referi...

Aparent, pe nepusa masa, a fost lansat si in US tot azi, s-a pus pretul si precomanda abia ieri pe pagina sony... 899 USD (w/o tax) Posted Image

Anyway, eu astept sa ajunga al meu la From Japan si dupa sa il impacheteze (impreuna cu o perna pikachu, niste bomboane, matcha si niste curry, poate chiar o sa ma creada ca e gift :lol: )

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Drama deja.
Pe Head-fi vorbește lumea din US ca varianta americană ar avea volume cap și no high gains, precum variantele din EU.



#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Trebuia sa ajunga azi, dar e in customs.... Posted Image

Anyway, e confirmat ca pe langa EU, US, Canada si Singapore s-au alaturat si ei aberatiei no high gain.

Edit: i-au facut release din customs dar nu cred ca mai ajunge azi... si la catolici nu livreaza sambata Posted Image

Edited by Lex404, 03 February 2023 - 15:27.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
O ajuns azi.

Foarte dragut, cam mare. Am dezactivat toate prostiile google de care nu am nevoie. In seara asta il pun la ascultat

Attached Files



#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,307
  • Înscris: 15.06.2004
Asteptam si primele impresii.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Nu sunt expert, so take that with a grain of salt :)

Pe partea de sunet, sony recomanda 100hr burn in... Are amprenta muzicala Sony (wide soundstage, bass mai pronuntat putin) care e in aceiasi idee cu A55 (dar la calitate mult mai mare). Mie unul imi place, de asta am mers tot cu ei si nu chi-fi

Pe partea de device:
E maricel si sexy. Mi-as fi dorit totusi ca sony sa fi facut cateva lucruri altfel:
sa stearga ei bloatware-ul google (se pot dezactiva usor, dar mno.. munca in plus).
Sa fi facut ei burn in-ul
Butoanele sa fie putin mai pronuntate, inca nu m-am onisnuit cu ele dar fata de A55 unde le gaseam imediat fara sa ma uit, la zx707 sunt la acelasi nivel cu restul carcasei
Playerul default e efectiv acelasi player ca pe A55... mi-as fi dorit sa mai schimbe si ei ceva legat de UI ca ii super vechi.

Bateria e ok
Streaming e ok (desi Apple Music cred ca nu face bypass la resample android...). Am instalat Apple Music si Tidal. Nu-s mare fan tidal, am refacut subscriptia in Argentiana pentru 3 zl.. vedem ce-o fi.

In mare am o librarie de ~1400 piese HR pe care le ascult in playerul default sau... PowerAmp. poweamp pare misto.
EQ si filtrele sunt sistem wide (adica merg in orice aplicatie, nu doar playerul lor).

Nu am apucat sa testez balanced ca momentan nu am, sunt in plan dupa ce vad cat am de platit la taxe pe anul trecut (PIT in Polonia) :lol:

Also, e confirmat.

Europa, US, Canada și Singapore nu au High Gain și au doar 0.4-1.1mW (32Ω) output in loc de 230mW+230mW (High Gain) pe bal și 50+50 mW pe 3.5… asta înseamnă ca cine are casti pasive mai gurmande nu o sa le poată folosi pe modelele din țările astea.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
O chestie curioasa… nu are EQ parametric.

Nu înțeleg de ce nu au făcut asta. Au făcut un EQ basic system wide și nu l-au făcut parametric pe seria zx… exista 3rd parties pe care o sa ii testez dar mno, ar fi fost drăguț.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate