Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

LG OLED: setari, calibrari, evaluari, sfaturi

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
744 replies to this topic

#19
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
@Srachi @Danosul Contrastul Dinamic la mine pus pe minim sau si mediu, in functie de continut, mai lumineaza imaginea in zonele intunecate si da un usor punch imaginii in general. Insa pe Maxim actioneaza ciudat, nu il folosesc.
Peack Brightness actioneaza pe highlits uri cand e activat, amplifica usor luminozitatea. Se observa si la subtitrare.... Eu o tin pe maxim, dar doar pe HDR, DV.

C2 sta mai bine otb cu shadow detail, G2 si mai bine.

#20
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005

View PostDanosul, on 25 ianuarie 2023 - 15:01, said:

Pentru continut SDR  cum sunt canalele TV mie se pare prea mult oled light la 80, ar trebui sa fie 65 maxim 70, contrastul iar e cam mare la peste 90,   standard-ul e cam la 85, claritate e mult la 40, mai bine lasi default la 10 sau maxim 15, calibratorii chiar recomanda claritatea setata la 0.
Gama ar trebui sa fie la 2.2, pentru cele calibrate se poate chiar 2.4, in al doilea rand modul "Standard" de imagine  nu prea e  recomandat, e destul de mult deviat de la ce ar trebui sa fie, pentru acuratetea imaginii, sunt mai bune modurile Cinema, Filmmaker mode sau unul din modurile expert ISF Dark sau Bright.

Acum depinde si de preferintele fiecaruia, cum ii place, dar ceea ce iti place la prima vedere nu inseamna neaparat ca e si corect, cum ai setat tu acolo nu prea e corect, mai ales ca spui ca vrei sa-l  calibrezi, daca te vei obisnui de acum cu aceasta imagine, dupa calibrare nu ti se va mai parea ca arata asa bine, un  calibrator nu va alege niciodata modul Standard de imagine pentru a calibra un TV.

Mulțumesc! Isf bright cu setarile tale me liked. 👍

Ma uit la meciul Borussiei, fiind fan si având destule de la ei totusi galbenul laser e cam intunecat putin. Ma rog, fiind oled nu ma astept sa se vada ca pe lcd. Dar se vede bine.

#21
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Gama e la 2.2 sau 2.4?
Pentru SDR merge sa fie la 2.2, vezi si balansul de alb sa fie pe warm1 sau Warm2, în funcție de cum îți place, la C2 cred ca setarea  are alta denumire, cred ca W40 ar corespunde pentru warm2.
Daca ai black crush, poți crește luminozitatea la 51-52 nu mai mult.

#22
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
2.2 e gamma. Warm nu pot sa il tin, sunt pe la cold 30. 😁

Primit update la 03.21.45, nu stiu ce aduce nou.

#23
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
:) Nu e bine pe cold, macar lasă-l neutru la 0, oricum si la 0 tot spre cold bate.

#24
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

View PostDanosul, on 25 ianuarie 2023 - 17:34, said:

Ce nu sunt eu lamurit si am vazut ca aduce  un plus de dinamica si lumina este setarea de Peak Brightness, am vazut ca se vede ceva mai bine, nu afecteaza culorile, doar le da un pic de pop  pus chiar si pe minim, dar nu stiu exact daca nu cumva afecteaza alti parametri  a imaginii asa ca l-am lasat tot pe  off.

Peak Brightness neaparat pe maxim pentru HDR10 si Dolby Vision, la SDR il am dezactivat.

#25
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Cold pe 5, altfel vad rosu in fata ochilor.

Peak brightness la mine e pe maxim, parca aduce mai multa claritate, ceva de genul.

Doua zile il las asa. Barca se vede nashpa dar France - Germany la handbal e super. Deci e vorba de TV signal quality.

Edited by rotnic, 25 January 2023 - 22:17.


#26
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

View PostSrachi, on 25 ianuarie 2023 - 22:08, said:



Peak Brightness neaparat pe maxim pentru HDR10 si Dolby Vision, la SDR il am dezactivat.
Pentru HDR și eu am setat peak brightness pe maxim, eu vorbeam acolo de SDR, dar cum zice si @rotnic, chiar si pe SDR parca aduce ceva claritate în plus, chiar si pe minim.
Acum am setat pentru SDR  isf expert bright cu peak brightness  pe minim, așa il voi folosi ziua, iar noaptea voi folosi isf expert dark  cu peak brightness pe off.

#27
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
LG are destule setari pentru imagine. Peack brightness a fost introdusa din 2019, pe B9, C9.

#28
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View PostSrachi, on 25 ianuarie 2023 - 22:08, said:



Peak Brightness neaparat pe maxim pentru HDR10 si Dolby Vision, la SDR il am dezactivat.

Pe LG G2 ,cu Peak Brightness la maxim ,sunt momente când te orbește .😂

Sincer ,de când am OLED ,am tot schimbat setările în 2 luni ,cât n-am schimbat pe vechiul LCD în 10 ani. 😁

Cu HDR și DoVi este aproape imposibil să ai un profil de genul "set&forget",o disper pe nevasta-mea cu schimbatul profilele .
.

#29
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View PostBalistics, on 25 ianuarie 2023 - 23:17, said:

Sincer ,de când am OLED ,am tot schimbat setările în 2 luni ,cât n-am schimbat pe vechiul LCD în 10 ani. 😁
Si o sa mai schimbi. Asa am facut si eu. Pana ajungi la ceva sa-ti satisfaca privirea, mai dureaza. Cu timpul, o sa faci setari din ce in ce mai putine, dar deocamdata o sa mai ai de lucrat.

#30
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Sau îl calibrezi.

#31
Ciorba13

Ciorba13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2022
Salut baieti, de o luna am un lg c2 si tot nu sunt mulțumit de diferite setări copiate de pe YouTube... voi ce părere aveți de setările din videoul asta? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dfyMJ5x75qs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mulțumesc !

#32
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Niște recomandări de bun simt.

#33
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Depinde, dacă vizionezi intr-o cameră unde ai multa lumină ar merge acele setări, altfel pentru vizionarea pe timp de noapte cu lumina stinsă în cameră  sau lumina slaba nu prea sunt bune acele setari, cred ca te rupe la ochi lumina. Oled pixel brightness e prea mult setat la 95,  pentru SDR  e de ajuns 60-70, in plus a mai setat si peak brightness pe high, care iar nu e bine pentru SDR, pentru HDR da.

Edited by Danosul, 26 January 2023 - 11:06.


#34
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Mai ales ca C2 e cel mai luminos C fabricat de LG.

Deci oled light 60-65, contrast 80-85. Gama 2.2 ziua si eventual 2.4 pentru profilu de seara. Desigur, pentru SDR. In particular, pentru posturile tv, merge si mai jos oled light, 45-50.

Peack Brightness se poate tine pe off pentru SDR. Pentru posturile tv, pe off.

#35
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Fac cu capul,când văd cum chinuie unii oledurile!


#36
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
^ adică?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate