Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

LG OLED: setari, calibrari, evaluari, sfaturi

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
744 replies to this topic

#37
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Contrast 80


Luminozitate/nivel de negru 52 când oledul își pierde negrul absolut la 51

#38
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Eu tin pe posturile tv contrastu la 80 si mi se pare ok. Pentru celelalte surse SDR il tin la 85.

Nivelu de negru (brightness) pus mai mult de 51, depinde de cum vine din fabrica, cum actioneaza setarea. Bine ca sa nu ajungi la 60....

Edited by MMike, 26 January 2023 - 14:19.


#39
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007

View Postbir75, on 26 ianuarie 2023 - 14:11, said:

Contrast 80


Luminozitate/nivel de negru 52 când oledul își pierde negrul absolut la 51
Dacă te referi la postul meu, acolo am specificat că in caz de black crush, luminozitatea se poate urca la 51-52, nu mai mult, in mod normal da, se ține la 50.
Eu prefer sa țin la 51, pentru ca sunt destule cazuri când black crush este evident.
Decât sa nu vad anumite detalii la ieșirea din negru, prefer sa pierd negrul ala absolut pe care oricum nu-l poți distinge de negru cu setarea la 51.
Poate doar aparatele să vadă aceasta diferența, la ochi eu nu percep ca s-ar pierde  nivelul de negru.

@bir75, tu la cât ții contrastul?
Valoarea de 85 de ce nu ar fi bună?

Edited by Danosul, 26 January 2023 - 14:30.


#40
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Frecții, fără a folosi minim niște patternuri de negru și de alb/contrast
🤣🤣🤣

View PostDanosul, on 26 ianuarie 2023 - 14:29, said:


Dacă te referi la postul meu, acolo am specificat că in caz de black crush, luminozitatea se poate urca la 51-52, nu mai mult, in mod normal da, se ține la 50.
Eu prefer sa țin la 51, pentru ca sunt destule cazuri când black crush este evident.
Decât sa nu vad anumite detalii la ieșirea din negru, prefer sa pierd negrul ala absolut pe care oricum nu-l poți distinge de negru cu setarea la 51.
Poate doar aparatele să vadă aceasta diferența, la ochi eu nu percep ca s-ar pierde  nivelul de negru.

@bir75, tu la cât ții contrastul?
Valoarea de 85 de ce nu ar fi bună?
Am avut onoarea sa îmi fie calibrate cele două oleduri.In mod normal dădeam cu ignore la asemenea topicuri.

#41
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

View PostDanosul, on 26 ianuarie 2023 - 14:29, said:

luminozitatea se poate urca la 51-52, nu mai mult, in mod normal da, se ține la 50.
Asta nu e vreo lege axiomatică. Se poate liniștit mai mult, depinde ce cere televizorul. Nu exisă cifre magice. Și „normalul” cu 50 este foarte relativ.

#42
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Danosul
Incerci pe pattern nivelu de negru, vezi la cat se pierde.

La mine am incercat si pe la 53 sa zic ca nu prea mai e ok.

Edited by MMike, 26 January 2023 - 14:49.


#43
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.10.2005
@bir75 vorbești și tu doar sa vorbești, ai televizoare calibrate si noi ăștia fără cică chinuim OLED-urile! Precum zice si @JLP depinde de televizor, crezi ca îmi castrez televizorul daca am brightness la 52? Îmi scoate putin B9-le din black crush, nici vorbă să nu mai ai negru absolut la 51, chiar si noaptea cu becul stins doar la 53 vad ca iese din negru absolut!
Valoarea de 51 sau 52 iti păstrează negrul atât de negru cat negrul din gaura neagră, loool.

Iar cu contrastul care-i problema că nu o înțeleg? Ce este rau la un contrast de 85 in SDR? Eu in moduri imagine pentru SDR am OLED light la 65 si contrast 85 si mi se pare super OK pentru materiale SDR!

#44
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Sunt destule televizoare care nu merg corect cu contrastul la maximum (deși ar trebui), intră în clipping și pot fie să piardă din detalii în scene luminoase, fie să vireze nuanța albului în raport cu nuanța griurilor.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 January 2023 - 19:10.


#45
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostSrachi, on 26 ianuarie 2023 - 18:57, said:

@bir75 vorbești și tu doar sa vorbești, ai televizoare calibrate si noi ăștia fără cică chinuim OLED-urile! Precum zice si @JLP depinde de televizor, crezi ca îmi castrez televizorul daca am brightness la 52? Îmi scoate putin B9-le din black crush, nici vorbă să nu mai ai negru absolut la 51, chiar si noaptea cu becul stins doar la 53 vad ca iese din negru absolut!
Valoarea de 51 sau 52 iti păstrează negrul atât de negru cat negrul din gaura neagră, loool.

Iar cu contrastul care-i problema că nu o înțeleg? Ce este rau la un contrast de 85 in SDR? Eu in moduri imagine pentru SDR am OLED light la 65 si contrast 85 si mi se pare super OK pentru materiale SDR!
Păi dacă la lucrurile simple o dai chix,mai are rost sa vorbim de ieșirea din negru,detalii în negru,rampa de gri?Cromatica?

#46
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostSrachi, on 26 ianuarie 2023 - 18:57, said:

@bir75 vorbești și tu doar sa vorbești, ai televizoare calibrate si noi ăștia fără cică chinuim OLED-urile! Precum zice si @JLP depinde de televizor, crezi ca îmi castrez televizorul daca am brightness la 52? Îmi scoate putin B9-le din black crush, nici vorbă să nu mai ai negru absolut la 51, chiar si noaptea cu becul stins doar la 53 vad ca iese din negru absolut!
Valoarea de 51 sau 52 iti păstrează negrul atât de negru cat negrul din gaura neagră, loool.

Iar cu contrastul care-i problema că nu o înțeleg? Ce este rau la un contrast de 85 in SDR? Eu in moduri imagine pentru SDR am OLED light la 65 si contrast 85 si mi se pare super OK pentru materiale SDR!
Poti sa fosesti cu gama 2.2 luminozitarea la 50. Cu 2.4 la 50 e un risc pentru black crush. Dacă îl calibrezi în majoitarez cazurilor pleci din 50 și elimini black crush-ul.
Necalibrat, trebuie avut grija sa nu spalacesti negru dacă ridici valoarea peste 50. Trebuie verificat și pe parcursul trecerii timpului dacă valoarea determinată în primele sute de ore menține parametrii vizați și după mii de ore rulate, respectiv cicluri de compensare efectuate.

#47
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.10.2005
@bir75 sigur ca nu are rost, de unde ai si tras tu concluzia ca as vrea eu sa vorbesc cu tine de grayscale si alte cele?

@Calin_fdx, B9 clar sufera de ceva black crush, eu sunt cu gama la 2.2, un procent sau doua peste valoare de 50 la brightness chiar nu-mi spalaceste negrul de loc. Procentele alea il ajuta putin fara a compromite negrul. Eu sunt si fan filme sci-fi, mai ales cele cu cu actiune petrecuta in spatiul cosmic, nu mi-as strica placerea de a urmarii un asa film cu negru spalacit.
Doar ca daca nu ai valori setate ca si unii ce au televizoare calibrate gata, ai dat chix, ti-ai castrat televizorul.

#48
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
A zis clar jlp si despre setarea negrului (brightness) peste 50 si despre contrast spre maxim. E chiar de retinut.
Si calin a zis ceva interesant despre setarea de negru care mai trebuie verificata dupa un anumit timp.

Asa mai aflam si noi pe aici diverse lucruri interesante, de la cine trebuie.

#49
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007
.

Edited by attila24nagy, 26 January 2023 - 23:31.


#50
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostSrachi, on 26 ianuarie 2023 - 21:50, said:

@bir75 sigur ca nu are rost, de unde ai si tras tu concluzia ca as vrea eu sa vorbesc cu tine de grayscale si alte cele?

@Calin_fdx, B9 clar sufera de ceva black crush, eu sunt cu gama la 2.2, un procent sau doua peste valoare de 50 la brightness chiar nu-mi spalaceste negrul de loc. Procentele alea il ajuta putin fara a compromite negrul. Eu sunt si fan filme sci-fi, mai ales cele cu cu actiune petrecuta in spatiul cosmic, nu mi-as strica placerea de a urmarii un asa film cu negru spalacit.
Doar ca daca nu ai valori setate ca si unii ce au televizoare calibrate gata, ai dat chix, ti-ai castrat televizorul.
Eu am valori setate în urma măsurării cu echipament profesional.Iar voi ăștia cu masacrul o tot dați cotită când e vorba de calibrare efectivă, cu echipamente profesionale .Sunteți tari în gură dar nu sunteți dispuși sa plătiți o sumă modică pt.calibrare
O țineți cu luminozitate, cu contrast dinamic dar sunteți o varză totală!Și pe deasupra va si erijati în rolul de mari cunoscători și sfătuitori 🤣🤣🤣

#51
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.10.2005
Si ce daca ai valori setate la calibrare profesionala? Asta nu inseamna ca eu cu televizor necalibrat gresesc ca am contrastul la 85 in SDR!! Cred ca pe ISF Expert Bright chiar asa vine din fabrica, deci daca eu is prost probail ii proasta toata echipa de la LGE. De unde sti ca pentru panoul meu brightness-ul de 51 nu este o valoare mai buna decat 50? Nu ai de unde sti desteptule! Cica la 51 se pierde negrul absolut, te-ai gandit mult la asta bai creier deshidratat?

Ce te supara daca am amintit de contrast dinamic? Pana la urma este o functie a televizorului implementata in meniul utilizatorului, nu ne putem da cu parerea cine cum o foloseste? Daca esti asa deranjat de ce nu-ti deschizi un thread separat unde sa mentionezi ca este interzis sa posteze persoane cu televizoare necalibrate si masacrate, interzisa de a aduce aminte de functiile din meniu, adica interzi tuturor, aici doar @bir75 posteaza singur.

Am vrut sa calibrezi televizorul dar am zis ca o sa fac upgrade la un model mai bun si o diagonala mai mare si am ramas cu el necalibrat, am vorbit cu Calin despre calibrare dar pana la uma nu te priveste ce fac eu sau ce nu fac.

Erijati cica, si-a gasit si eruditul pamantului sa-si etaleze termenii. Da da, am vazut cat esti de destept, nu mai trebuie sa o dovedesti obositule!

#52
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Pa !
Saluta-l pe Călin și întreabă-l de câte ori a fost el și JLP la mine.Dupa aia îți accept scuzele 😁😁😁
O zi bună și oleduri calibrate îți doresc!

Edited by bir75, 27 January 2023 - 14:52.


#53
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Bine că ați deschis subiect separat de luat la șuturi, să nu-l mai umpleți pe cel mare. :)

#54
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Adriane,ce sa fac dacă unii " e prea " belicoși 😁

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate