Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Suspendarea permisului de conducere într-o țară UE se va aplica în toată uniunea

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Pana la finalul anului 2023 se dorește adoptarea unei legislații la nivelul UE în baza căreia, dacă ți se suspenda permisul de conducere în Spania, permisul tău de conducere va fi suspendat în toate tarile membre UE.
Va exista și o baza de date comuna, la nivel de state UE,  a tuturor deținătorilor de permise de conducător auto din cadrul tarilor membre UE.
https://www.infotruc...-toata-uniunea/

Personal salut aceasta masura.

Edited by dennis_2005, 22 January 2023 - 18:08.


#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 dennis_2005, on 22 ianuarie 2023 - 18:04, said:

Pana la finalul anului 2023 se dorește adoptarea unei legislații la nivelul UE în baza căreia, dacă ți se suspenda permisul de conducere în Spania, permisul tău de conducere va fi suspendat în toate tarile membre UE.
Va exista și o baza de date comuna, la nivel de state UE,  a tuturor deținătorilor de permise de conducător auto din cadrul tarilor membre UE.
https://www.infotruc...-toata-uniunea/

Personal salut aceasta masura.
In sfarsit o masura utila in UE. Sa vedem ca se va si aplica cat de curand.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie mi se pare foarte logica. Ar trebui aplicata in toate statele semnatare ale Conventiei asupra circulaţiei rutiere din 19.09.1949.

Edited by pasilla, 22 January 2023 - 18:15.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Deci pana acum se putea solicita returnarea permisului daca circulai in alta tara ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mda. In continuare e valabila asta.

Precizare: permisul de conducere trebuia obtinut in alta tara decat acolo unde a fost suspendat.
Asta ca sa nu existe neclaritati.

#6
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
just a smoke screen care reflecta direct si plenar necesarul stringent si imediat a ~600K soferi profesionisti in EU. de unde si aberatiile gay cu categoriile C/D la 18 ani, posibilitatea de a conduce 4 tons cu categoria B sau teste teoretice/practice auto in alte State EU decat Statul care a emis cartea de identitate a solicitantului. pfff!

#7
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Sa inteleg si eu, daca acum imi suspenda dreptul de conducere in Romania, eu pot conduce in restul Europei?

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 rhdghdhs, on 22 ianuarie 2023 - 19:19, said:

Sa inteleg si eu, daca acum imi suspenda dreptul de conducere in Romania, eu pot conduce in restul Europei?

tu ce zici?din moment ce ai incarcat legea in Romania, de ce sa nu poti conduce in UNGARIA? astea ar trebui sa le stii daca esti sofer

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Daca se agreeaza la nivel european masura, asa va fi, cu baza de date comuna si reguli obligatorii privind sanctiunile in toate statele.

#10
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
cum sa conduci mai in alta tara din moment ce permisul tau este la politia romana?
daca tot conduci fara permis, de ce nu ai conduce si in Romania in timp ce permisul e la ei?

#11
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Astept adoptarea unei legislații la nivelul UE în baza căreia sa avem aceleasi venituri si nivel de trai daca tot ne-am aliniat la taxe,preturi si legi de rahat

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru asta trebuie sa te adresezi Guvernului Romaniei, ca ei se tot chinuie de 30 de ani sa ne tina saraci si usor de manipulat.

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 rhdghdhs, on 22 ianuarie 2023 - 19:19, said:

Sa inteleg si eu, daca acum imi suspenda dreptul de conducere in Romania, eu pot conduce in restul Europei?

Da, cu conditia sa NU ai permis romanesc. Faci o declaratie notariala ca nu vei conduce in Romania si parasesti tara in urmatoarele 24h si iti restituie permisul si poti conduce dupa ce ai trecut de granita.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Gen daca esti banat pe Softpedia esti banat pe toate forumurile straine, oricare ar fi ele ;)

#15
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

 dan.smarandoi, on 22 ianuarie 2023 - 21:21, said:

Astept adoptarea unei legislații la nivelul UE în baza căreia sa avem aceleasi venituri si nivel de trai daca tot ne-am aliniat la taxe,preturi si legi de rahat
Asteptarea va fi de durata. Adoptarea e una, aplicarea e alta (legi comune, pc amenda, tarife etc )

Directiva e cu atingere puternica pt soferii profesionisti, nemtii sunt disperati de ani de zile sa stopeze fluxul tot mai mare de prestatori servicii transport din estul europei.
Stim de diurna, de salar ce au mai incercat anii trecuti la nivel european... Suntem prea ieftini

La nivel local de casa de expeditie au avut chiar tentative sa isi trimita masinile si soferii lor, au si reusit pt cateva luni... asa cum au venit masinile nemtesti asa au si plecat, n-au fost dispusi sa tina la batjocura primita de soferii estici (stationari in vama, asteptari indelungate la incarcare etc... )

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 Leo2006, on 22 ianuarie 2023 - 18:20, said:

Deci pana acum se putea solicita returnarea permisului daca circulai in alta tara ?
Nu știai asta?
Daca vii cu permis străin în Ro și ți se retine permisul, faci o declarație la notar că nu conduci in Ro și îl recapeți.
Cum ai trecut frontiera, poți conduce iar. Legal

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 23 ianuarie 2023 - 08:12, said:

Nu știai asta?
Daca vii cu permis străin în Ro și ți se retine permisul, faci o declarație la notar că nu conduci in Ro și îl recapeți.
Cum ai trecut frontiera, poți conduce iar. Legal

:lol:
Nu stiam

Ce prostie

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Pentru asta trebuie armonizata legislatia rutiera in toata UE... Adica aceleasi pedepse pentru aceleasi contraventii - parerea mea, hic!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate