Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Suspendarea permisului de conducere într-o țară UE se va aplica în toată uniunea

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View PostGlCA_Contras, on 23 ianuarie 2023 - 11:27, said:

Pentru asta trebuie armonizata legislatia rutiera in toata UE... Adica aceleasi pedepse pentru aceleasi contraventii - parerea mea, hic!
Asa ar fi logic. Dar nu o sa faca asta.
Daca iei cea mai favorabila masura pentru cetatean din fiecare tara, cum ar fi normal sa faci cand armonizezi o legislatie, o sa se traduca in pierderi de bani pentru multe state, ori nici un stat nu vrea sa piarda bani in favoarea cetatenilor, ci sa castige bani pe spatele cetatenilor.
Una din tarile care ar fi dezavantajate ar fi chiar Romania, care are sanctiuni mari comparativ cu multe alte state europene.

#20
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
De fapt ar trebui să fie o legislație unitară pe ansamblu, în sensul unui singur cod rutier pe întreaga UE. Atunci s-ar putea aplica și măsura suspendării unitare.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Asta inseamna armonizarea legislatiei de care spuneam mai devreme :)
Da la noi e mai greu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dHlCap13lGI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Pai nu era asa pana acum? Sa zicem ca ma prindea politia beat mort pe contrasens, nu opream la semnalele politistului si il puneam sa ma urmareasca cu masina vreo 5km, ma prindea si imi suspenda permisul in Austria. Daca dupa asta mergeam in Germaia cu autobuzul, ma puteam apuca de taximetrie? Sau macar asa, sa imi iau o masina din targ si sa ma plimb cu ea cu permisul anulat?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOctavian___, on 23 ianuarie 2023 - 07:55, said:

Asteptarea va fi de durata. Adoptarea e una, aplicarea e alta (legi comune, pc amenda, tarife etc )

Directiva e cu atingere puternica pt soferii profesionisti, nemtii sunt disperati de ani de zile sa stopeze fluxul tot mai mare de prestatori servicii transport din estul europei.
Stim de diurna, de salar ce au mai incercat anii trecuti la nivel european... Suntem prea ieftini

La nivel local de casa de expeditie au avut chiar tentative sa isi trimita masinile si soferii lor, au si reusit pt cateva luni... asa cum au venit masinile nemtesti asa au si plecat, n-au fost dispusi sa tina la batjocura primita de soferii estici (stationari in vama, asteptari indelungate la incarcare etc... )
De unde stii toate aceste lucruri?
Sumt romani care se duc soferi pe tir prin agentii de recrutare si sunt angajati soferi in Olanda,Anglia,Franta.

#24
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
poti avea doua permise, cum am eu, unul de peste ocean si unul din Romania. Teoretic ar trebui daca mi se suspenda cel romanesc (se suspenda dreptul de a conduce) sa se comunice si peste ocean si sa se aplice suspendarea oriunde. Nu se face asta si poti conduce linistit unde ai permisul nesuspendat. Asa si prin Europa... poti avea doua permise sau/si nu se poate verifica (inca) daca la permisul emis intr-o tara e suspendat dreptul de a conduce in vreo alta tara din Europa.

Edited by vladut01, 25 January 2023 - 14:14.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Un coleg are 2 permise românești.
Când a obținut C+E trebuia să predea permisul cu B dar nu i l-a cerut nimeni. Așa că are fizic 2 permise acum. Firește că cel doar cu B nu mai apare valabil in sistemul lor.

#26
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Când dai examen pentru noua categorie, dacă ai promovat examenul, polițistul taie un colț sau perforează vechiul permis. În felul acesta, orice alt polițist îl vede știe că nu mai e valabil fiindcă a fost emis altul în locul lui.
Nu cred că nu i l-a cerut fiindcă nu putea da examenul fără permisul în original.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTsunnnami, on 23 ianuarie 2023 - 09:33, said:

Ce prostie
Nu e chiar prostie. De ex. Daca ai permis american si conduci in SUA poti sa bei o bere, cu acelasi permis in RO te mazileste daca ai baut o bere.
Daca ar fi aceleasi reguli si pedepese peste tot, atunci ar fi prostie sa ti se restituie permisul.

#28
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Ce timpuri am ajuns ca tu sofer sa ceri amenzi mai mari si tot felul de pedepse pe care oricum astia nu stiu cum sa faca sa ne mai arda.De ce nu cereti ca eu de exemplu care conduc de 20 de ani fara nici o amenda sau abatere sa pot sa fac o abatere fara sa fiu sanctionat,sau daca intr-un an n-am gresit cu nimic sa primesc niste puncte?Cum sa ceri tu ca sofer,daca ai gresit intr-o tara sa fii sanctionat in toata Europa,asta nu pot sa inteleg

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdan.smarandoi, on 25 ianuarie 2023 - 17:01, said:

sau daca intr-un an n-am gresit cu nimic sa primesc niste puncte?
O idee interesanta. Un fel de malus/bonus.

#30
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007

View Postpasilla, on 25 ianuarie 2023 - 17:06, said:

O idee interesanta. Un fel de malus/bonus.
Pai asa ar fi normal,cum imi ei cand gresesc asa sa-mi si dai...dar militienii schimba zilnic codul rutier dar intodeauna doar pentru ei.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postexqusit_drunk, on 25 ianuarie 2023 - 14:47, said:

Când dai examen pentru noua categorie, dacă ai promovat examenul, polițistul taie un colț sau perforează vechiul permis. În felul acesta, orice alt polițist îl vede știe că nu mai e valabil fiindcă a fost emis altul în locul lui.
Nu cred că nu i l-a cerut fiindcă nu putea da examenul fără permisul în original.
Le-am vazut duminica pe amble la tip in portofel. Intacte

#32
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Pai si ce rost mai are să-l tii pe cel expirat?!

#33
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Eu, deși am schimbat permisul de 2 ori în 2022, am expirată categoria Tr întrucât deștepții s-au gândit să o poți prelungi doar cu fișă medicală de profesionist. Cum nu am condus tractoare rutiere din liceu și nu am de gând să mă ocup de agricultură în viitorul apropiat am considerat că nu merită cheltuiți bani în plus dar la următoarea preschimbare de permis aș putea lua amendă pentru că e expirată categoria (dacă s-ar adopta o astfel de reglementare).

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNikoroB, on 26 ianuarie 2023 - 07:54, said:

Pai si ce rost mai are să-l tii pe cel expirat?!
Pai nu e expirat. Data e ok pe ambele.
A luat B. După 2 ani a luat C+E. Le are pe ambele.
Trebuia pe cel de B să îl distrugă sau să îl predea.

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ala vechi nu ar mai trebui sa fie valabil, chiar daca exista fizic.

#36
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Data e ok doar ca el "in sistem" e expirat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate