Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HDL scazut, se poate rezolva din dieta?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, asa e, am omis unele detalii:
- nu fumez
- nu beau (aproape niciodata, cred ca sub 10 beri/alte bauturi alcoolice pe an)
- pulsul mi s-a parut tot timpul putin crescut (as in de cand ma stiu), dar cand ma trezesc dimineata mai testam cu un puls-oximetru d-ala de deget si de obicei e sub 70. Am cumparat recent un fitness band, setat la verificat la fiecare minut, si imi zice ca media pe zi e 70, resting heart rate 63. Nu stiu cat de precisa e, probabil nu foarte.
- tesiunea am avut-o buna tot timpul, 10 cu 8. Recent (de pe la pandemie incoace) am inceput sa beau cafea, ~ 1 shot pe zi, cand ajung la birou sau pe langa vreun magazin unde stiu ca fac cafea buna (e prietena pasionata si le-am invatat). De cand cu prostul obicei a crescut putin tensiunea, si cand ma masor am in jur de 11 cu 8, 11 cu 9. Inclusiv la medicina muncii acum 3 zile am avut 11 cu 8
- nu urmez tratamente medicamentoase, am avut operatie de apendicita in 2021, cu complicatii post-operatorii, antibiotice cu pumnul, dar am trecut peste, si de-atunci nu am mai luat nimic
- ma culc frecvent dupa 12 noaptea, asta nu prea am cum s-o rezolv, ajung des acasa dupa 22:00, pana spal chestiile de sala, ma mai relaxez putin, se face 12-1. Dar sunt obisnuit sa dorm aprox. 7 ore si daca trece mai mult timp ma trezesc dupa ~7h fara alarma (in weekenduri de ex). Nu ma simt obosit in general. O sa incerc sa ma pun la somn inainte de 12 dar asta o sa insemne ceva gen 11:45. :)

Legat de mancare, asa e, o sa incerc sa scad sursele "dubioase" (stiu ca-s multe), si sa raman la alea in care am incredere... cat-de-cat. Eventual o sa-mi duc mancare de-acasa cand pot.
Voi merge si la ecografie cardiaca, oricum planuiam ca a fost recent un coleg de munca si a descoperit ca are probleme serioase la inima (desi mai facuse EKG-uri pana atunci destule si nu i-a zis nimeni nimic, am inteles ca se vad si pe EKG, ma rog, divagam).
Voi reface analizele intr-o luna doua, si daca sunt diferente MARI atunci le mai refac a 3-a oara. Stiu ca intr-o luna nu ar trebui sa schimbe mare lucru.

 Punter, on 21 ianuarie 2023 - 07:48, said:

du-te si la piscina si vezi cat rezisti la inot
N-am mai fost de dinainte de pandemie, dar imi place mult apa, puteam sa inot peste 30min fara oprire (50 de ture de bazin mic, de 25-30m cat era la worldclass). Acum probabil mai putin ca nu mai am exercitiu. O sa incerc sa ma apuc din vara, daca gasesc timp.

 Don_Costica, on 21 ianuarie 2023 - 08:14, said:

A, si, daca ai posibilitatea, cat mai mult amor
Aici nu stiu daca sa raspund cu "de ce, cat de mult pot sa ajute 30 de secunde de cardio?" sau cu "dragostea de sine se pune?" :D

#20
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Pentru HDL trebuie sa mananci mai mult unt / margarina (de brand specific pentru asta), cu restul mai tai din sursele de carbonhidrate si grasime.

#21
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Poti sa-mi dai si sursa pentru afirmatiile tale elucubrante ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate