Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

HDL scazut, se poate rezolva din dieta?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Hello,
Am facut analizele anuale, cam tot a iesit in limite mai putin colesterolul (ma asteptam, sunt grasun, desi in ultimul timp am slabit putin, am 1.79 si 92 kg, endomorf, cred).
Am colesterol:
Total: 239
LDL: 156
HDL: 31
Trigliceride: 210

Cu LDL si trigliceride inteleg cam ce trebuie facut, dar m-a speriat HDL-ul pentru ca pe interpretarea sanador scrie "risc major pentru boli cardiovasculare".
Problema e ca miscare fac (desi nu s-ar zice din 'specs'), merg de 3 ori pe saptamana la sport (lupte libere, sa zicem) si de 3 ori la sala, unde fac forta (cardio ma plictiseste enorm, si oricum fac ceva cardio la celalalt sport), iar majoritatea sfaturilor online sunt "fa mai multa miscare". Programul asta il am de peste 6 luni deja, slabesc dar incet (~0.5 kg pe luna) dar nu ma deranjeaza asta, ca ma pot tine de el, si planuiesc sa ma opresc din slabit abia pe la 80 kg, daca pot sa ajung acolo.
Dulcuri mananc dar relativ putin, glicemia a iesit ok (83). De mancat nu mananc prea multe prostii, dar de multe ori comand la birou cu mai multi, si mai pica si zile de burger/pizza/etc. Dar nu in fiecare zi si nu la fiecare masa. O sa incerc sa scad si numarul ala si sa-mi iau eu salate si ciorbe.

E obligatoriu sa fac si zi de cardio? Chiar ma bucuram de ziua 'libera' n-as avea chef sa merg si duminica sa ma plimb pe banda o ora injurandu-mi soarta.
De plimbat ma plimb, in zilele libere fac peste 12.000 de pasi de obicei. N-am o problema cu mersul pe jos, ma mai deplasez si la job, etc.

Speram sa se rezolve si din dieta, stiu ca daca renunt la grasimi saturate, macar partial, o sa scada LDL/total, ceea ce-i ok, pot face, dar nu mi-e clar daca asta va creste si HDL-ul. Trebuie sa mananc alimente specifice? Gen avocado, somon, nuts & stuff? Grasime "buna"?
Also, cat de tare ar trebui sa ma sperie HDL-ul? Eu stiam ca trebuie sa ma concentrez pe scazut LDL nu invers.

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
hello,
pentru intrebari de genul te poti adresa unui medic. nu pe forumuri. de inceput poti intreba medicul de familie.

multumim

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Scuze, m-a indus in eroare gramada de threaduri cu intrebari similare, interpretari de rezultate, etc., care totusi au primit raspunsuri.
Il mai las p-aici ca poate dau de cineva care s-a confruntat cu probleme similare, ca asa sunt eu, curios.

Cu placere.

Edited by TehCube, 20 January 2023 - 22:28.


#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017
Pai de acolo reiese ca ai colesterolul bun prea mic si colesterolul rau prea mare.
6 antrenamente pe saptamana e destul de mult, nu cred ca de acolo e problema. Probabil poti influenta daca iti schimbi regimul alimentar adaugand alimente care cresc HDL
https://greatist.com...hdl-cholesterol

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgogosaru100, on 20 ianuarie 2023 - 22:24, said:

pentru intrebari de genul te poti adresa unui medic. nu pe forumuri. de inceput poti intreba medicul de familie.
La medic trebuie programare și îți prescrie o rețetă in 5 minute.
Aici poate să primească mai multe sfaturi de la mai multi.


#6
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2023 - 22:55, said:

La medic trebuie programare și îți prescrie o rețetă in 5 minute.
Aici poate să primească mai multe sfaturi de la mai multi.
sfaturi neavizate de multe ori.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgogosaru100, on 20 ianuarie 2023 - 22:57, said:


sfaturi neavizate de multe ori.
Sfaturi pertinente, nu trebuie neapărat "aviz" la ele. Sau dosar cu șină.

Eu iau Sortis 10 mg acum. Am inceput cu 80, apoi 40, 20 și de 2 ani iau 10 mg seara.
6 luni am ținut dieta f strictă.
De la extrem am ajuns la f bine.
Însă de un an nu mai reușesc să țin nici dieta, nici mișcarea.
Trebuie neapărat să revin la mișcarea și dieta buna.
Asta după un fleac: infarct în 2019.


#8
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Poststalker2142, on 20 ianuarie 2023 - 22:46, said:

Pai de acolo reiese ca ai colesterolul bun prea mic si colesterolul rau prea mare.
6 antrenamente pe saptamana e destul de mult, nu cred ca de acolo e problema. Probabil poti influenta daca iti schimbi regimul alimentar adaugand alimente care cresc HDL
https://greatist.com...hdl-cholesterol
Multumesc, din ce inteleg de-acolo, chestiile care scad LDL duc si la cresterea HDL, deci planul pe care voiam sa-l urmez ar trebui sa ajute SI cu cresterea HDL, ca de asta mi-era mai frica.

View Postgogosaru100, on 20 ianuarie 2023 - 22:57, said:

sfaturi neavizate de multe ori.
Cine ia sfaturi de pe forum isi asuma rezultatele. Internetul e mare, in genral poti face double/triple/quadruple check la ce informatie vrei tu, si decizi daca risti sa urmezi sfatul sau nu. Similar, poti merge la un doctor care se grabeste si nu-i pasa, si sa nu primesti cel mai bun sfat. Am patit.
Dar la modul cel mai serios - o sa ajung si la doctorul de familie, ca am cautat ceva pana am gasit unul bun. Doar ca n-am nicio sa sansa sa ajung in urmatoarele 2-3 saptamani (alte programari, job, delegatie in afara tarii, etc.), asa ca voiam sa incep schimbarile cat mai curand.

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2023 - 23:07, said:

Asta după un fleac: infarct în 2019.
Imi pare rau sa aud asta. Sa nu se mai intample!
Sper sa nu trebuiasca sa iau medicamente, poate pana ajung la doctor se face o luna si refac analizele, sa vad daca dieta ajuta.

Edited by TehCube, 20 January 2023 - 23:11.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ajuta sigur și dieta.
In 6 luni și cu tratament medicamentos, dietă și mișcare am fost ca nou.


#10
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostTehCube, on 20 ianuarie 2023 - 22:18, said:

Hello,
Am facut analizele anuale, cam tot a iesit in limite mai putin colesterolul (ma asteptam, sunt grasun, desi in ultimul timp am slabit putin, am 1.79 si 92 kg, endomorf, cred).
..........................................

Sunt mai multe aspecte de care cred eu că ar trebui să ții cont, nu rezumă totul la sport + mâncat sănătos.
În primul rând cum stai cu tensiunea și pulsul - sunt în limite normale sau sunt mai mari decât ar trebui ?

Apoi :
-este fumător ori bei în mod frecvent ? (în principiu fumatul reduce nivelul de colesterol HDL și crește colesterolul total, alcoolul afectează ficatul)
-bei mai mult de 2 cafele pe zi ori bei cafea + energizant în mod frecvent ?
-urmezi sau ai urmat vreun tratament medicamentos pe o durată mare de timp ?
-te culci înainte de 12 noaptea sau stai frecvent după 12 ?

Dacă pulsul și tensiunea sunt aproximativ ok, nu fumezi, bei ocazional iar cafea bei în doze normale și nici nu ai luat medicamente atunci ar trebui să vezi care este treaba cu mâncarea. Problema cu mâncarea este că în mod tradițional se consideră că unele mâncăruri ar fi nesănătoase, cum ar fi hamburgeri ori pizza (așa cum spui și tu) iar altele ar fi sănătoase (cum ar fi salata/ciorba de care spui tu).
În mod real noi ca oameni avem nevoie de anumite substanțe nutritive, care se găsesc în diverse alimente, deci o alimentație sănătoasă, privită în mod global, este o alimentație care oferă substanțele nutritive de care avem nevoie -adică nu este bine nici să mâncăm toată ziua hamburgeri, dar nici salată, alimentația trebuie să fie echilibrată.

Dacă tu spui că în general comanzi mâncare la birou, acea mâncare are mai multe probleme, care derivă din faptul că pentru a ieși la un pret bun se folosesc cele mai ieftine ingrediente și în general se folosește un ulei ori o grăsime ori un potențiator de gust (sau toate la un loc) pentru a da un gust mai bun. Adică acolo se va folosi cel mai ieftin ulei, cea mai ieftină smântănă, cel mai ieftin cașcaval și tot așa mai departe iar pentru ca gustul să iasă cât de cât se vor folosi acei potențiatori de gust.
Când se pune mult ulei/grăsime în mâncare implicit mâncarea va avea un gust mai bun - doar că asta pe termen lung nu face bine.  

Pe de altă parte noi nu știm ce mâncare comanzi tu, poate mănânci doar carne/peste pe grătar cu legume la grătar ori orez fiert sau alte chestii similare și atunci problema nu este de la alimentație, este de la altceva - de aceea zic că o astfel de problemă nu are o rezolvare simplă, de genul ia pastila X sau fă Y și totul va fi bine.

#11
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

View PostTehCube, on 20 ianuarie 2023 - 22:18, said:

Also, cat de tare ar trebui sa ma sperie HDL-ul? Eu stiam ca trebuie sa ma concentrez pe scazut LDL nu invers.

Da, un HDL asa de mic ar trebui sa ingrijoreze (pe termen lung), abia peste 45-50 are efect protector asupra vaselor de sange...

Pe internet sunt multe sfaturi cum sa-ti cresti HDL prin dieta, daca citesti mai atent la multe e de fapt vorba doar de imbunatatirea raportului LDL/HDL, deci dieta de fapt doar scade LDL-ul. HDL-ul e secretat in organism (ficatul face asta). Conteaza foarte mult genetica aici.

Din experienta mea practica de multi ani de zile, nu am reusit in nici un fel prin dieta sa-mi cresc HDL-ul. Sa scad totalul si LDL-ul da.

De asemenea nici daca am facut 16-20.000 de pasi pe zi nu m-a ajutat semnificativ.

Singurul fel in care mi-a crescut HDL-ul a fost dupa activitate fizica sustinuta (intensitate mare, cel putin o ora jumate pe zi). Practic dupa zile in care munceam intens fizic cateva ore (nu la sala) si seara adormeam inainte sa ating perna.

Nu e musai sa fie chiar zilnica activitatea fizica, nivelul mare de HDL se mentine 24-48 ore dupa efort.

#12
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Prima intrebare pe care ti-o va pune orice medic este: fumezi?
A doua: bei?
Dupa ce raspunsurile vor fi "nu", te apuci de dieta, adica renunti la tot ce-ti place si mananci broccoli, patrunjel si peste la gratar. Pe urma lasi masina si te urci pe bicicleta - asta daca orasul unde locuiesti nu e plin de gaze de esapament si de prosti care nu vad biciclistii pe strada.
Welcome to the club.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostDon_Costica, on 21 ianuarie 2023 - 07:00, said:

Prima intrebare pe care ti-o va pune orice medic este: fumezi?
A doua: bei?
Exact. Daca răspunzi : DA, te pune să renunți.
Eu am răspuns nu la prima și ocazional la a doua.
S-au cam confuzionat echipa de medici atunci.

#14
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
hamburger ar trebui o data pe luna doar. depinde cat de scumpa e mancarea comandata. poate sa contina detergent de vase etc(nelimpezit ok..), carne/oua ce nu a vazut lumina soarelui,  ingredientele cele mai ieftine si cu e-uri, vegetale ieftine pline de pesticide etc...

du-te si la piscina si vezi cat rezisti la inot

#15
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
A, si, daca ai posibilitatea, cat mai mult amor Posted Image

#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Iti recomand:
- repeta analizele in alta parte si compara-le. Daca ai valori diferite la colesterol, mai repeta o data. E ok sa-ti interpretezi tu rezultatele, dar un medic o face uitandu-se la toate. Asa ca...
- mergi cu analizele si fa-ti o ecografie la inima - cardiolog, vezi ce spune. - mai ales daca ai antecedente in familie.

#17
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu iti recomand nimic,las recomandarile profesionistilor.Iti spun doar ca mama mare a predat gestiunea la peste 95 de ani ci a a avut colesterol marit ca valoarea dintotdeauna.

#18
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postgogosaru100, on 20 ianuarie 2023 - 22:57, said:

sfaturi neavizate de multe ori.
sfaturi pertinente care de multe ori se dovedesc a fi in regula.
vestul de auto doctoriceste pe reddit de peste un deceniu

ultimul lucru care vrea cineva care posteaza aici sa citeasca este "mai bine mergi la medic"
no sh1t sherlock, CREZI?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate