Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Bormasina pe acumulator de buget

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 30.11.2021
Vreau o recomandare pentru o bormasina cu acumulator de buget.
Ce inseaman de buget? Naiba stie, nu m-am mai uitat de cativa ani de bormasina, am deja 1 bormasina skil si 1 no name dar sunt pe cablu.

Buget 250-300 de lei. Dar practic nu prea conteaza la nimic bugetul ca nu am buget. Nici nu vreau sa ma apuc sa cumpar ceva scump pentru ceva ce o sa folosesc ocazional, deci ma intereseaza ceva cu forta si acumulator rezistent.

#2
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Vezi la Lidl, nu cred ca te incadrezi cu bugetul, dar masinile sunt ok pentru utilizare ocazionala.

#3
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
Io am așa ceva de câțiva ani, își face treaba.

Attached Files


Edited by lely, 20 January 2023 - 21:07.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Buget 250-300 de lei <> ceva cu forta si acumulator rezistent.

La banii aia ai Ni-Cd.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 30.11.2021
Asta merge?
https://www.emag.ro/...1/pd/DC097WBBM/

#6
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 lely, on 20 ianuarie 2023 - 21:05, said:

Io am așa ceva de câțiva ani, își face treaba.

Da, asta este, am vazut-o folosita chiar si de unii “profesionisti”. Este ok, plus garantia lidl, te duci si o schimbi cand vrei, nu trebuie sa ai un motiv anume.

#7
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Stern Austria, 18V cu 2x acumulatori Li-Ion: https://www.emag.ro/...b/pd/D7G75TMBM/

Eu am varianta de 14.4V si e super pentru lucru ocazional.

Edited by GUP, 20 January 2023 - 21:27.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
asta cu perii de 12v de la lidl
IMG_20220311_211755.jpg
IMG_20220311_232837.jpg

Edited by arg, 20 January 2023 - 21:29.


#9
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 30.11.2021
arg - Ce arata ciudat mandrina? S-a frecat/rupt partea de plastic?
Ca asta am patit la bormasina Skill, inca merge doar ca partea de autoblocare trebuie facuta cu un patent sau cu un cleste menghina, partea de plastic/piesa care strangea pe mandrina s-a tocit.

#10
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008
Mandrina se demonteaza, si ramane cum se vede, e un suport pentru biti de 1/4.

#11
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

pasilla said:

1674242039[/url]' post='29688643']
Buget 250-300 de lei <> ceva cu forta si acumulator rezistent.

La banii aia ai Ni-Cd.

A gasit Li-Ion pe e mag, acuma ca aia or fi Li-ionut nu stim, probabil o sa vedem.

Initiator, ca sa stii, eu mi-am luat de curand inca o filetanta, are doar 45 NM, are doar 1500 RPM, practic inferioara celei pe care ai gasit-o tu pe e mag. A costat insa 1350 lei cu un singur acumulator (a fost la oferta), cutie si atat, fara incarcator si fara al doilea acumulator.

Eu stiu ca par prost, dar cand iti zic sa mergi la lidl nu sunt prost.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 20 January 2023 - 21:49.


#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

arg said:

1674242919[/url]' post='29688675']
asta cu perii de 12v de la lidl

Ideal ar fi sa fie de 18v, cu 18v ( de la lidl) chiar poti face orice la nivel neprofesional, pe acasa.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 20 January 2023 - 22:00.


#13
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 30.11.2021
Si cat costa aia de 18 din lild?

#14
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Habar n-am, dar din ce am vazut pare cea mai buna alegere pentru utilizare ocazionala, “casnica”.

Si daca este mai scumpa decat ai buget, merita ceva in plus.

#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Cele verzi de la lidl (parkside) sunt de 20V si sunt foarte ok la banii aia. Nu sunt cele mai rezistente de pe piata, evident, dar ai garantie de 2 ani si ti le schimba fara discutii daca ai probleme in perioada de garantie. Deci daca chiar o folosesti timp de 2 ani, si nu crapa, si-a cam scos banii oricum.

Eu am asa ceva - https://www.emag.ro/...ication-section cumparata cu 250 de lei cu tot cu acumulator si incarcator, tot de la Lidl, acum vreo 2 ani.
Acum am vazut ca multe din cele noi vin fara incarcator si acumulator, dar cele de 2Ah sunt ieftine, deci ar trebui sa iesi sub ~350 de lei cu totul.

Din pacate au foarte multe coduri si nu stii ce si cand vor avea pe stoc. Din ce vad acum, nu au, si nici saptamana viitoare nu vor avea. Trebuie sa tot urmaresti siteul, si din cand in cand baga seria professional care-s mult mai scumpe.
Asta a fost la vanzare anul trecut (cred, din nou, nu am retinut codul, dar parca venea cu toate accesoriile astea) - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/22bNAZ8nhws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Indiferent ce vei lua, daca o folosesti ocazional, trebuie sa ai doi acumulatori.
Eu as merge pe varianta de 12V, cu acumulatorii in maner ca-i mai mica si mai usoara si incape mai bine pe unde ai treaba. Si e si mai ieftina, de regula. Mai ales ca ai deja pe cablu ceva mai puternic, daca sa zicem ca in 0.5% din cazuri vei avea nevoie.

Iti trebuie doi acumulatori, ca-i frustrant sa ai nevoie de ea si tocmai atunci acumulatorul sa fie gol.
Tii un acumulator in maner si unul in cutie, incarcat. Ala stii sigur ca-i plin. Si te asiguri ca nu incarci un acumulator prea des, sa-l strici. Normal e sa-l incarci cand e descarcat. Il incarci si-l pui in cutie.

Eu pe asta o am de vreo 4 ani, iar acumulatorii nu au semn de oboseala. Functioneaza ca in prima zi.
https://www.emag.ro/...0/pd/DY0H9GBBM/
E buna, suficient de puternica, doar ca-i cam scumpa acum. Eu am dat sub 300 lei pe ea, la vremea respectiva. O fi alt model, dar seamana perfect cu ce am eu.

Nu stiu daca mai au, dar au avut si la lidl un Parkside din asta, cu acumulator in maner. Chiar te incurca acumulatorul ala la lucru in unele cazuri. Sunt mult mai putine cazuri in care vei avea nevoie de putere mai mare decat cazurile in care bormasina nu va intra unde ai nevoie cu ea din cauza acumulatorului. Mai ales ca tu ai deja bormasina pe cablu.

#17
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Masinile de 12v au cuplu mic, nu poti face mare lucru cu ele, 18 v sau mai mult (la cele pentru acasa), chiar poti sa faci lucruri cu ele. La 12v decat sa dai bani pe masina mai bine o iei pe manual cu surubelnita de mana.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Ei pe naiba! Si un bosch ixo, care are doar o celula, e suficient pentru multe joburi, gen asamblat mobila Ikea.
De fapt, am si vrut sa-mi iau un ixo mic, insa m-a oprit faptul ca nu poti regla cuplul decat cu un alt accesoriu si nu mi-a placut ideea.
Asta la 12V iti intoarce mana, daca n-o tii zdravan. La surubelnita, dai de-ti vine rau, daca ai mai mult de 10 holzsuruburi de bagat. N-o fi ea tocmai potrivita sa-si construiesti un foisor, insa pentru in casa, nu prea ai cum s-o pui in corzi. Surubelnita pentru mobila si dibluri si mici gauri, daca e cazul.
Nu puterea e problema ei ci controlul cuplului, chestie la care stau prost toate bormasinile astea din zona asta de pret.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate