Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bormasina pe acumulator de buget

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
DDF si DHP 484 brushless si 482 cu perii nu-ti recomand.
484 e mai putin fiabila, mai ales la DHP se strica usor percutia si angrenajul , dar si la DDF aluneca angrenajul si pe gaurire.
482 are turatie mare dar cu rulmenti prosti care se ovalizeaza usor cu tot cu cutia de viteze care trebuie schimbata des si se duce si electronica mai repede decat ar fi cazul.

#56
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

 loock, on 22 ianuarie 2023 - 16:34, said:

De la Makita nu stiu ce sa-ti recomand daca nu spui la ce-ti trebuie.

Nu sunt obligatoriu fan Makita dar daca schimb brandul trebuie sa iau alti acumulatori, alt incarcator pe langa bormasina in sine, la Makita deja am incarcator dublu si cativa acumulatori LXT de 3 si 5Ah. Ma uitam si la Hilti dar cu accesorii ajung la 3-4k lei ca nimic. Regimul de lucru nu e profesional in sensul volumului dar scenariile cam acopera toata plaja. In plus, oricand prefer o scula mai buna chiar daca e mai scumpa.
Despre utilizare, sa zic prin jurul casei dar asta implica de la insurubat in rigips la bagat dibluri in zidarie/beton deci nu stiu cat m-ar ajuta aici ceva fara percutie.

LE: Greutatea nu ma deranjeaza, cum ziceam nu am de lucrat zi-lumina, pot sa tin 2-3 kile de bormasina jumate de ora sau cat o fi :)

Edited by AWE, 22 January 2023 - 18:14.


#57
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
@loock, strici orzul pe gaste, iti consumi neuronii degeaba. Nu citeste absolut nimeni ce scrii.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
poate tu.


#59
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
@abac: esti clarvazator sau omniscient? :D Eu am citit tot ce a scris @loock.

#60
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
La mine e invers, cu cat mai multe sisteme cu atat mai bine, si cu cat mainusoare iar mai bine.

Si nu e doar filozofie subiectiva, e si observatie obiectiva:
1. Nimeni nu le face pe toate bine.
2. Si acelasi brand are tzaspe sisteme diferite.

Makita are 7,2V, 10,8V in maner, 10,8 zis 12Max cu patina, si cu 2Ah si dubli cu 4Ah, 14,4V si compacti si dubli de 3-4-5-6Ah, 18V si compacti de 1,5 si 2Ah si dubli de 3-4-5-6 Ah, apoi 36 din 2x 18, apoi 40max care au si de 2,  2,5, 4, 8, 10Ah, etc.

Si daca elimi o gramada, tot raman doua din una.
De ex elimini 7,2 si 10,8 inclusiv si 12Max chit ca DF332 brushless e buna, elimini si 14,4 chit ca ar putea fi mai usoara cu cei compacti, dar sa zicem ca te supara ca Mskita nu aduce decat de 1,4-1,5Ah compacti si nu vrei nici reconstruiti, nici de la terti si nici aduse originale din Japan, si in fine excluzi si 40Max cu toate marimile, si 80Max cu 2 x40Max - cel putin temporar ca poate o sa vrei la un moment..., si exclusi si seria G cu patina diferita.

Si tot ramai cu 3 subsisteme pe 18V LXT.

Pt. ca usoare sunt doar cu 1,5 si 2Ah ( Makita inca nu a facut  de 3Ah compact)
Si incarcatorul DC18RC de 9A ii abuzeaza,  deci e recomandabil sa ai si DC18SD de 2,6A.
Si 9A e mult si pt. 5Ah...dar ai zis ca ai RDul dublu care parca e de 6A deci OK.

Cu 2Ah poti avea compacta si usoara DDF 487 de 25 Nm soft ( 40 hard).
Exista si DHP 487 dar arata urat luftul de la mandrina...

DDF/DHP456 cu perii de 36 Nm soft (50 hard) nu prea se mai gaseste.
E heavy duty buna, si cu 2Ah are 1530 grame.
Scoate un zgomot mai ciudat la turatie foarte mica dar mai OK la turatie mare.
Are motor de 300W, si cu 20% pierdeti in electronica e la limita OK si cu pack de 2Ah, totusi ii descarca repede in sarcini grele.

DDF 480 brushless tot de 36Nm soft (53 hard) iar nu prea se mai gaseste.
E bunicica dar foarte galagioasa de la ventilator si cere pack de 5Ah cu care are aproape 1,8Kg. Pe cei de 2Ah ii descarca abrupt foarte repede, deci ii abuzeaza si le scurteaza viata, si probabil nici nu dezvolta toata puterea cu ei. Are motor de 360W plus ~ 20 % pierderi in driverul electronic, 432W/18= 24A, poate si peste 24A, si packurile de 2Ah suporta lejer maxim 20A, 23 fortat, peste 23 ii abuzeaza si le scade capacitatea definitiv la fiecare puls. Exista si celule 18650 super high output de 30A constant nu doar puls dar sunt mai noi si Makita inca nu foloseste asa ceva. In RO sunt greu de gasit si de 2Ah normale care sunt banale de prin 2013, si daca vrei BL1820B cu B cate inseamna fuel goge cu LEDuri, cu atat mai mult gasesti greu in RO chit ca afara sunt banale.

DDF /DHP 453 cu perii e cel mai vechi model Makita LXT inca disponibil nou, refresh la BDF 453 care se gasea cred si in 2008.
E de 27Nm soft ( 43 hard) suficient de puternica  T1 si chiar si T2.
E cam lunga, cam grea chiar si cu pack compact de 2Ah, nu are lumina, dar e ieftina - am dat 180 lei pe DDF 453 noua, si piesele sunt accesibile nu ca la cele brushless care costa absurd mai mult decat scula.
Cu 27Nm poti insuruba 10x300 fara pregaurire in brad, si fara pregaurire lemnul crapa deci dai pregaurire. Cu pregaurite poti insuruba 7 x 200 si cu 8 -10 Nm deci cu 27 e overkill.
Are 0- 400/0-1300 RPM, deci nu te astepta la 2100.
Are motor de 230W.

DDF/DHP 458 cu perii, de 2,7Kg la DDF si mai mult la DHP, 58 Nm soft e buna, dar in sarcini grele cam abuzeaza si packurile de 5Ah. Ar avea nevoie de pack de 8Ah dar Makita inca nu are si ar fi scumpi si inca si mai grei. Are motor de 600W, plus pierderi in electronica.


In rest nu recomand nici 485, nici 484, 482, 481, si nici 459 care chiar era proasta rau.

486 posibil sa fie relativ OK, dar e relativ noua de anul trecut, prematur de stiut fiabilitatea.
E grea ca si 458 si 481 chiar daca e mai compacta, DDF 2,7 kg si DHP si mai grea.
Fata de 481 pierzi inelul separat de schimbat rapid de pe limitator de cuplu pe fara limitator, pierzi si fuel gogeul de pe scula dar au acumulatorii BL1850B, si in fine se opreste in protectie si mai repede decat 481, motiv pt care din cei 65Nm soft specificati in treapta 1, o sa vezi doar 44-48 Nm in T1.
Piesele sunt tot porcos de scumpe.
Subliniez, inclusiv la DHP 486 nu doar la DDF pierzi al doilea inel de setare, si la DHP 486 ai toate pe un inel, inclusiv percutia...

Edited by loock, 22 January 2023 - 19:29.


#61
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
nici macar aia doi harnitori de mai sus :)

#62
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

 loock, on 22 ianuarie 2023 - 19:17, said:


Multumesc, DHP486 nu suna rau chiar si cu toate setarile pe un inel (mai ales ca e si mai compacta decat 481) dar o sa fac o aroganta si o sa ma duc si la reprezentanta Hilti - am una aproape - sa vad ce au si ei, din cate imi spun oamenii Hilti ar fi totusi peste Makita (comparand chestii similare) dar si preturile alea sunt in alt ordin de marime aproape.

#63
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In Ro Hilti vinde doar catre firme.
In multe tari e tot asa, dar sunt si cateva unde se vinde si la persoane fizice, prin Cehia si  SUA de ex., dar in state au alte incarcatoare pt 115V.


Se fabrica in China de zeci de ani, dar cu piesele turnate fantastic de bine.
Insa fiabilitatea a scazut, nu se compara cu ce era in anii '90.

Garantia reala e 2 ani, deci sub 3 cat ai la alte branduri daca le inregistrezi pe site la Bosch, Makita, Festool si alti cativa.
20 de ani asigura piese daca ai bani sa platesti..., si costa, si in RO nu vand piese nici catre firme, le repara Hilti in house, deci daca vrei altfel trebuie sa-ti iei si piese de afara...

Mandrinele nu sunt foarte fiabile.
Nu ma refer ca se mai desurubeaza de pe ax, ci ca se strica mai repede decat te astepti.

Sunt foarte grele toate cu exceptia celor de 10,8V zis si 12max.
Cu SF 2-A12 brushless deb10,8V cu pack de 4Ah cu 3 x 21700, care dezvolta 20 Nm, poti sa rezolvi mare parte din nevoi. Exista si SF 2A-A12 cu percutie, mai e si SFE cu capete interschimbabile care nu ma atrage pt ca are flansa cam mare,  butucanoasa, capul unghiular e slm pe latura care nu intereseaza, in cap e tot gros, mandrina are manson metalic randelinat care zgarie, si costa si mult cand adaugi acumulatorii si incarcatorul.
Apropo, Hilti RO are pret fara acumulatori si incarcator. Kit la scula e valiza sau carton, in rest e separat. In state au fost la oferta si cu restul dar incarcatorul e de 115V. Msi e si SFD doar cu inbus.

Chiar si SFC 22A e prea grea cu packul cel mai usor.
Posibil sa fie retrasa mai nou.

A fost inainte dar e retrasa SFC 14A de 14,4V care era OK de grea cu pack de 1,6 si 2,6Ah compact, dar nu avea putere cu aia din cauza de 500 RPM @ 25 Nm cu perii la 14,4V in T1, si ii si descarca foarte repede, facea si un zgomot ascutit foarte atipic pt Hilti care in general erau cele mai silentioase cu perii dar nu asta, iar cu pack de 14,4V 3,3Ah si 5,2Ah era prea grea...Pt. asta trebuia pack de 3 sau 4Ah cu celule 21700 high output, si sa o regaca fara zgomotul ala, dar au scos complet gama de 14,4V...

Si SF 4 A22 si SF 4H A22 cu percutie, care e cea mai compacta, e puternica, chiar f. Puternica la 36 Nm soft, dar tot foarte grea, si trebuie pack de minim de 4Ah cu 21700 ca are 600 RPM in T1 la 36Nm, chiar daca are 22V trage si zeci de amperi.

De anul trecut au scos gama noua nuron cu patina diferita, acumulatori diferiti, deci ai si la 22V doua game diferite in paralel !

Mai e SF 6 / 6H A22 si cu patina anterioara si noi cu nuron.
Sunt brushless acum, a fost inainte SF 6 si cu perii pe care o preferam.

Deci SF 4 si SF 6 cu si fara H cu percutie, au si variante diferite pt. nuron.
Packurile nuron sunt mai mari chiar si cu aceleasi celule, nu mai sunt puse in zigzag si se intind pe lungime mai nesimtit si au 6 celule pe rand,  la 21700 ai 6 x 21mm plus lufturi si carcasa antisoc.

SF 8M A22 au 4 viteze , 50Nm soft ( 84 hard) are 1,93 Kg fara acumulator si packurile Hilti sunt grele.
Nu are percutie.

SF 10W-A22 ATC cu 4 viteze, fara percutie, 72 Nm soft ( 120 hard) e specificata 1,87Kg fara acumulator.

Ultimele doua sunt si foarte lungi nu doar f. grele.

Cea mai usoara din clasa mare e facuta de Milwaukee.
E si una din cele mai puternice.
Dar nu sunt fan, e un brand 100% chinezesc cumparat de TTI in 2005 alaturi de AEG/Ridgid orange, Ryobi si altele.
Sunt scumpe, piese scumpe, fiabilitate sub asteptari, la uz profesional tin maxim 2 ani.
Am un amic la care a tinut doar 6 luni un alt model Milwaukee de 18V, a trebuit sa o trimita la Constanta pt. service...
Si asta din clasa mare, varful de gama, are 2,227Kg cu un acumulator mediu , nu de 8Ah...  deci nu e usoara, si are carcasa foarte subtire si clampane manerul de la cuplu...( si la Makita DDF 487 subcompacta se intampla asta si nu era cazul...)
M18 FPD3 e ultimul model cu percutie varf de gama.
Modelele anterioare cu percutie sunt M18 OnePD2 si M18 FPD2
Toate de mai sus sunt brushless cu greutate similara si au cuplu soft de top, dar ignora specificatia pt cuplul hard care e doar un impact la oprirea in soc de la turatia maxima in T2 inainte de care cuplul e de ~ 3X mai mic decat cel din T1 pe care Milwaukee nici nu-l mai specifica la aceste generatii si e o mare magarie.
O problema ar fi ca au limitator de cuplu electronic chiar daca e pus pe inel langa mandruna, si e absurd de prost, cel putin la FPD2 era foarte prost, limita la peste 40-42 Nm...vezi daca au imbunatatit ceva la FPD3...
Oficial au 5 Ani garantie, dar nu cred ca e ca la Hilti care are 2 ani dar indiferent de uzura. Daca gasesc uzura probabil pica garantia, si fie asa fie dupa ce expira oricum piesele sunt scumpe su nu merita reparate.
AEG a fost luat tot de TTI China ( Ridgid orange pt SUA)
Ultimul model are putere de top. In state au tot 5 ani garantie, nu mai stiu cum e in RO. Nu sunt profesionale, sunt intre Ryobi si Milwaukee.
Au acumulatori cam butucanosi.

Edited by loock, 22 January 2023 - 22:02.


#64
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Jur ca nu mai inteleg, din ce spui parca niciun brand nu mai face chestii bune gen "ca pe vremuri". O sa merg totusi pana la Hilti dar ce ma tine inapoi e faptul ca de fapt nu cumperi o bormasina ci investesti intr-un nou sistem dar practic nu am la ce sa folosesc accesoriile de tip acumulatori + incarcator la nimic altceva. Economic vorbind nu are niciun sens sa iau altceva decat Makita dar eu nu gandesc neaparat economic :) Incep sa cred ca DHP486 e varianta ieftina, chiar si la cat costa...

#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
poti sa iei ceva de la total, au un raport calitate pret decent.

#66
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
deci ce ma amuza pe mine maxim e ca loock isi face muci tastatura iar lumea e: "mda, cred ca ma duc sa imi iau parksaidu' de la lidl." Posted Image

#67
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Mie personal nu-mi plac alea, cele verzi au un design oribil, raport prost cuplu greutate, iar cele negre am vazut ca nu sunt fiabile si au si ele cuplu slab fata de specificatii, si cand treceau soft, iar acum nici grizzly nu mai specifica.
Aia mica verde cu maner ridicol de perpendicular arata stupid de absurd.
Cea mica neagra are multe exemplare cu probleme, la revizii noi si mai multe probleme, mai galagioase, in teste poate doar 10 Nm in treapta 1 chit ca era specificata dublu si la soft, 10 ne e rau dar GSR 12V-15 are 15,6 soft si 12V-35 chiar 20-21 Nm soft.
Au scos mai nou una specificata 150 Nm care e si copiata la design grosolan dupa Bosch GSR 18V-150 uitand ca si milfucky sa scrie cat e cuplul soft, si in teste in treapta 1 Bosch ajunge la 76 Nm soft ( 84 soft specificat) si Parkside la 55,2 Nm soft ca modelul anterior Bosch GSR 18V-110 ( 47 soft specificat).
Nu e rau, dar nu stiu cat de fiabile sunt.
Unele sunt proaste de noi, am vazut ca se si strica piese repede - de ex la pendularul performance se uzeaza rola presoare si in prima zi de lucru, cand la modele Bosch, Makita, Festool, etc. nu se uzeaza rola nici dupa 20 de ani de abuz profesional zilnic ( decat daca scapa panza pe langa rola, dar aia e altceva...)

Edited by loock, 23 January 2023 - 01:01.


#68
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Si apropo de copiat la Parkside Performance, care nu sunt facute de Einhell ca cele verzi ci de Grizzly tools, in ultima vreme copiaza la greu nu doar Bosch ci si Milwaukee, ba unele chiar au motoare Milwaukee ( la un polizorul unghiular), si au aparut prototipuri care copiaza cheia de impact Milwaukee de 10,8V ( cea de 336 Nm).

#69
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Ca tot adusesem si eu in discutie cea de la parkside, vazusem clipul asta - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J5rHSLWewG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Avand in vedere ca aia de la Parkside e ~500 de lei (fara acumulator, mai pui 350 daca-l vrei pe ala de 8Ah pentru "max torque") si faptul ca daca se intampla sa crape in 5 ani il schimbi/iei banii inapoi fara nicio problema, in 5 minute, mi se pare acceptabil ca nu-i la fel de buna ca originalul, care costa de vreo 3 ori mai mult.
Inteleg perfect ca nu e scula pentru uz zilnic, si intra la categoria hobby, dar mi se pare ca se descurca exemplar, chiar daca o streseaza pana iese fum din ea. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate