Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Bormasina pe acumulator de buget

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 30.08.2006
E un criteriu bun sa alegi aparatul care foloseste acumulatori de tensiune ridicata.
https://www.emag.ro/.../pd/DNVVHZMBM/?
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/49293/49292179/images/res_9064742de0dc669e9ee63898981e507c.jpg?width=450&height=450&hash=7357CA66C5D67CA67DEBA1388B3846E8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postmaccip, on 21 ianuarie 2023 - 00:18, said:

Asta la 12V iti intoarce mana, daca n-o tii zdravan.

Daca ai mana de domnisoara da, se intampla. Altfel, masinile cu 30, 45 NM este adevarat ca sunt ok pentru asamblare mobilier (mi- am luat eu una recent, a costat o gramada de bani si eu nu lucrez in mobilier).
Ce vreau eu sa spun este ca atunci cand iei o masina poate vrei sa mai faci si altceva.
Pentru acasa o masina cu 60-65NM este ok, chiar daca nu scrie pe ea bosh, machita, devalt, metaboo.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTehCube, on 20 ianuarie 2023 - 22:47, said:

Cele verzi de la lidl (parkside) sunt de 20V si sunt foarte ok la banii aia. Nu sunt cele mai rezistente de pe piata, evident, dar ai garantie de 2 ani si ti le schimba fara discutii daca ai probleme in perioada de garantie. Deci daca chiar o folosesti timp de 2 ani, si nu crapa, si-a cam scos banii oricum.

Eu am asa ceva - https://www.emag.ro/...ication-section cumparata cu 250 de lei cu tot cu acumulator si incarcator, tot de la Lidl, acum vreo 2 ani.
Acum am vazut ca multe din cele noi vin fara incarcator si acumulator, dar cele de 2Ah sunt ieftine, deci ar trebui sa iesi sub ~350 de lei cu totul.

Din pacate au foarte multe coduri si nu stii ce si cand vor avea pe stoc. Din ce vad acum, nu au, si nici saptamana viitoare nu vor avea. Trebuie sa tot urmaresti siteul, si din cand in cand baga seria professional care-s mult mai scumpe.
Asta a fost la vanzare anul trecut (cred, din nou, nu am retinut codul, dar parca venea cu toate accesoriile astea) - http
Sunt foarte ok sa stii. Am acasa si Parkside si Makita. Ambele bune ptr hobby.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
aia de la lidl de 12v e suficienta pe lucru prin casa.
eu am dat-o inapoi si am luat-o pe cea fara perii.
am si pe fir makita.

dae daca vrei cuplu mai mare iei cu impact tangential

#23
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Cu impact iei cand vrei cuplu spre 200 NM, aia este pentru lucrari relativ grele de insurubare, doar de insurubare. Pentru gaurire si insurubare pe acasa 65 NM este ideala.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
la gaurit iti trebuie turatie mica,nu cuplu mare
daca tii butonul apasat la max iti aluneca burghiul @arg, se duce in toate partile mai ales daca gauresti metal.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
@Arhitectule
Citește tot ce a spus @maccip, nu a greșit cu nimic.

Eu am ținut morțiș, să iau una cu acumulator cilindric, pentru că am știut ce vreau, nu am cerut sfaturi.
Am ansamblat singur toată mobila nouă de la Ikea, în bucătărie, plus alte dulapuri separate, prin casă.

Este suficient de puternică pentru treaba asta, dar și pentru alte activități.
Dacă luam cu acumulator mare, pătrățos, îmi blestemam zilele, și nu reușeam să ansamblez în locurile greu accesibile.

#26
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ba voi sunteti nebuni? Ce dracu ii dati inainte cu 12 v, cu 12 v nu faci mare lucru de la firme adevarate, pe bani multi, alea de 12v nu sunt pentru orice. Ok, ca voi isurubati sutienele gagicilor cu ele, bravo voua, dar mai mult de atat nu se poate face cu 12v.

Si daca voi v-ati luat 12v, va chinuiti cu ea si treaba voastra, nu mai recomandati si altora.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
iei 20v @arh, gasesti multe nu doar parkside si makita.Cine mai foloseste pe fir astazi?
Ptr surubelnita cu acumulator eu am wurth 10,9v e copia lui Bosch. O folosesc la gaurit in metal fiindca reglez turatia ff mica. Am avut Mcalister de la brico,dar am pierdut incarcatorul,buna si aceea.

#28
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2023 - 01:26, said:

la gaurit iti trebuie turatie mica,nu cuplu mare
daca tii butonul apasat la max iti aluneca burghiul @arg, se duce in toate partile mai ales daca gauresti metal.

Doamne fereste. Daca iti pleaca burghiul, se pucteaza, cu punctator sau orice alta scula ascutita la indemana. Daca gauresti metal intradevar nu este nevoie de turatii mari, dar de cuplu mare poate fi nevoie.

#29
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Dorele, eu recomand ce am si stiu. Tu oi fi avut vreo rapandula obosita la 12V si ai ramas cu sictir pe ele.
Pe asta daca o pui pe maxim cuplu si o lasi sa-si faca damblaua, strici toata mobila de la ikea, pentru ca-i prea puternica.
Iti fac si poze daca vrei. Eu stiu ce vorbesc, nu-mi dau cu parerea despre un model pe care nu-l am.
Ca idee!
Despre mana de domnisoara, daca aveam asa ceva, o tineam sub fund sa nu simt ca-i a mea si nici de femeie nu aveam nevoie. La fel si aici, stiu ce vorbesc.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
maccip +1.
@arg nu mai foloseste nimeni masina cu fir in 2023.

Edited by MembruAnonim, 21 January 2023 - 02:36.


#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
Măi, în fond, este bine cînd cineva își arată neștiința, afli de cine să te ferești.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2023 - 02:35, said:

maccip +1.
@arg nu mai foloseste nimeni masina cu fir in 2023.
gresit, depinde ce ai de facut si cat.

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2023 - 01:26, said:

la gaurit iti trebuie turatie mica,nu cuplu mare
daca tii butonul apasat la max iti aluneca burghiul @arg, se duce in toate partile mai ales daca gauresti metal.
motorul fara perii are ca particularitate a lui faptul ca are acelasi cuplu (nu inertie a rotorului) pe toata plajaa de turatii.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 21 ianuarie 2023 - 01:36, said:

Ba voi sunteti nebuni? Ce dracu ii dati inainte cu 12 v, cu 12 v nu faci mare lucru de la firme adevarate, pe bani multi, alea de 12v nu sunt pentru orice. Ok, ca voi isurubati sutienele gagicilor cu ele, bravo voua, dar mai mult de atat nu se poate face cu 12v.

Si daca voi v-ati luat 12v, va chinuiti cu ea si treaba voastra, nu mai recomandati si altora.

Ai cazut prada BSului de marketing la fel ca majoritatea.

Cu niste ani in urma si eu credeam ca acest cuplu hard e cuplul in treapta 1, pana mi-a atras atentia ca nu e asa chiar pe acest forum userul kolfleading, si am realizat ca are dreptate.

Cuplul hard e doar un impact la oprirea in soc in treapta 2, la turatia maxima cu sarcina mica, de la inertie, moment cinetic si energia cinetica in relatie cu patratul vitezei, care evident e mylt mai mare in treapta 2.
Asta cu toate ca in T2 cuplul soft e de 3-4 X mai mic decat cuplul soft specificat, deci cel hard in majoritatea cazurilor doar strica, si la 20Nm strica dar la 45+, rupe suruburile, sau le da peste cap si strica materialul.

In ultima vreme multi producatori inainte seriosi, au inceput sa specifice doar cuplul hard, asta fiind deja o manevra mizerabula.
Milwaukee care e un brand 100% chinezec cumparat de chinezi in 2005, a fost primul brand mai de top care a faxut magaria asta.
Insa in prezent am vazut si la Makita la unele modele mai noi aparute in 2022.
Au scapat la limita DDF 487 si 486 la care au specificat si soft, insa dupa ele ce au scos pe 40V max unele nu au specificat decat hard.

Asa ca idee, 8Nm real este deja un cuplu foarte serios.
Limitatorul de cuplu e pe la 8 Nm la modele puternice de 36-45Nm soft si 60-80Nm hard.
Limitator la 10Nm e doar la cateva modele varf de gama foarte grele si foarte mari de genul Hilti SF 10W 22A.
DeWalt DCF 610 e specificata doar 8Nm si cu toate astea insurubeaza si 6 x 80 si peste.

8Nm inseamna 0,8157+ Kgf in parghie de 1m, sau 4,0788+ Kgf in parghie de 20cm, sau 5,438+ Kgf in parghie de 15cm.

15,6Nm cuplu soft in treapta 1 cat are Bosch GSR 12V-15 de 10,8V zis 12max ( specificata mai nou doar 13Nm dar a fost 15 sodt si 30 hard de prin 2011 incoace), are cuplu aproape dublu fata de cei 8Nm amintiti mai sus.
Cu ea nu recomand sa dai gauri mari chiar daca poate.
Da si de 35mm fara surub de tragere, chiar si prin PAL triplat, dar e un abuz.
E specificata pana la 25mm dar eu nu as da nici de 25 cu ea, da mai lent, si fie pierzi timp fie e abuz daca apesi in T2.
De 12mm in lemn da insa lejer.
E o scula mult mai comoda, mai usoara si mai compacta, si heavy duty. Are 960g cu tot cu acumulator, si are si autonomie mare.
Cu ea poti rezolva peste 99% din nevoi chiar la nivel profesional zilnic.

Exista modele de 10,8V zis 12max si mai puternice, ba chiar si mult mai puternice.
Makita DDF 332 brushles, Bosch GSR 12V-35 brushless si Hilti SF2 A12 brushless dezvikta in jur de 21Nm cuplu soft, dar intra mai repede in protectie, uneori par o idee mai puternice la insurubare dar la gaurire se opresc uneori mai repede.
Metabo/Mafell are de 18Nm soft cu acumulator pe patina si de 17 soft in maner.
DeWalt DCD 701 ( atentie nu 710 care e o porcarie) are de 25,7Nm soft si 57 hard, insa unele exemplare sunt mai slabe, unele dezvolta doar 16Nm, altele ajung la peste 25, trebuie verificat fiecare exemplar, si toate sufera ca acumulatorii synt fie prea mici fie prea mari.
Cei compacti de 2Ah si 3Ah sunt cam abuzati la curentul tras daca exemolarul e bun si chiar dezvolta 25,7Nm soft, iar cei de 5Ah au 6 celule ca unii de 24V, o aberatie.
Si la Makita si la Bosch au asa cu 6 celule, doua randuri de celule de 4Ah la Makita iar la Bosch 3 in maner si inca 3 in soclu. Makita nu are scuza insa nu-i abuzeaza nici pe cei compacti de 2Ah, iar Bosch are scuza ca are acumulator in maner si nu incap celule 21700, dar De Bosch poate sa puna si 21700 sub maner.
Milwaukee are maner mai butucanos cu 2 celule in spate si una in fata, invers fata de Bosch. Insa au cuplu mare ca una de 18V puternica. Sunt 4 modele, nu cea cu perii.
Flex rosu Germania ( nu gri USA) au mai multe modele de 10,8V si unul dezvilta chiar 28Nm cuplu soft, ca una puternica de 18V.
Fein are si cu 4 viteze ASCM 12...
Festool facea T12 de 20Nm dar e scoasa din productie de multi ani. Acum au CXS si TXS de 10Nm care sunt insa slabe, lente in T1 si prra slabe in T2.

La Bosch cu perii doar GSR 10,8 2 Li si refreshul GSR 12V-15 si 12V-15FC sunt bune.
120Li specificata 14Nm soft si 1080Li 18 soft se opresc in protectie mult mai repede si sunt practic mai slabe.
Brushless OK e doar 12V-35.
12V-30 intra iar prea repede in protectie.
Au mai fost inainte si GSR 12V-20 brushless dar nu am lucrat cu ea.

Ca sa dai mai repede gauri mari si cu mai putin abuz, poti utiliza doar cand ai nevoie si una de 18V zisa sau nu 20max.

Cele de 18V se impart si ele in cel putin 5 clase de greutate, marime si cuplu soft.

Clasa subcompact e justificata doar cu acumulator compact foarte usor.
Unii acumulatori sunt prea grei si compacti, de ex bosch pro core de 4Ah cu un singur rand de celule 21700 are 535 de grame doar packul, iar la Festool e si mai greu, si la Hilti cu 6 celule si mai greu.
DeWalt are power stack de 1,7Ah usor si de 5Ah greu. Trebyia si unul de 2,5Ah usor dar nu e...

Makita subcompacta ar fi DDF 487 de 25 Nm soft  (40 hard) cu pack de 2Ah.
E cam suntire carcasa si cam clampane manerul la cuplu din cauza asta.
La DeWalt sunt DCD 708 si altele.

Clasa compacta.
Makita DDF 485 dezvolta tot 25Nm soft ca si DDF 487. 45 in loc de 40 hard.

Clasa medie.
DeWalt DCD 791 si DCD 800 de 28Nm soft sunt usoare cu power stack de 1,7Ah. DCD 800 e zgomotoasa rau.
Ambele au 27-28Nm soft ( in mod ciudat in unele specificatii apare 34Nm la DCD800, in altele 28 tot la ea ...), insa cuplul hard e dat 70Nm la 791 si 90 la 800.
Raman la 1,5Kg si cu pack compact de 2-3Ah cu un rand de 18650, dar ii abuzeaza.
Cu 4Ah compact sunt deja cam grele dar autonomia poate justifica compromisul.
La Bosch e GSR 18V-55 si 18V-50 de 28Nm soft. Abuzeaza packurile de 2Ah si cu 4Ah compact sunt deja cam grele.
La Hilti de 22V cea mai mica e SF 4 A22 de 36Nm soft dar e foarte grea chiar daca e mica, chiar si cu packul compact de 4Ah, si de 3Ah nu as pune pe ea ca-l abuzeaza, are turatie mare si in T1 si cuplu mare si trage zeci de amperi. Oricum e grea si cu cei de 3Ah...
Makita a avut in trecut DDF 456 cu perii, 36Nm soft care ramane la 1,5Kg cu 2Ah, si DDF 480 brushless tot de 36Nm soft ( 54 hard) care insa cerea pack mare cu toate ca in T1 avea aceeasi turatie, e brushless dar consuma mai mult, motor de 360W plus pierderi in driver de ~ 20% vad 300W la 456 + pierderi in driver de ~ 20%.
Diferenta decrandament la driver e mica si la alti producatori, de ex 3% la bosch intre 12V-15 si 12V-35...dar fiabilitatra e mai mica la brushless si piesele mai scumpe, la multe modele absurd de scumpe.

Clasa medie grea.
DDF 484 brushless e mai grea decat 480 si cere pack mare.
DDF 482 cu perii e mai putin fiabila si cere pack mare sibiar e grea.
DDF 480 zgomotoasa si prea grea, de 1,8Kg cu 5Ah nu se mai gaseste.
DeWalt DCD 491 cu pack de 5Ah intra si in categoria asta, la fel si DCD 800 cu pack mare.
Bosch GSR 18V-60 de 30Nm soft e mai compacta decat 18V-55 dar e mai grea si fara pack si cere si mai mult pack mare...
Hilti SF 6 A22 si 02 brushless si modelul anterior cu perii, de 40-45 Nm soft
Festool T18 de 36Nm soft daca are mandrina atasata e grea chiar si cu pack de 3.1Ah. Cu 4Ah compact e deja f. grea. Greutatea e specificata fara mandrina si doar asa cu cel mai mic pack de 3.1Ah ramane la 1,5Kg.
Hilti SFC A22 e tot grea.

Clasa mare.
Aici se duc spre 2,7-3+ Kg.
E o semiexceptie la Milwaukee cu 2+Kg dar carcasa e cam subtire si clampane la maner la cuplu mare.
Makita are de 3 generatii 2,7Kg cu pack de 5Ah.
DDF 458 cu perii, 58Nm soft, abuzeaza si packul de 5Ah cu motorul de 600W plus pierderi in driver de ~ 20%.
DDF 481 brushless mult mai putin fiabila si cu piese porcos de scumpe, 650W motor plus 20% in driver, 60Nm soft
DDF 486 mai compacta dar tot de 2,7Kg, specificata 65Nm soft dar in practica se opreste in protectie mai repede si e mai slaba.
Festool DRC e de 45Nm soft, intra si mai repede in protectie. Noua TDC intra inca si mai repede in protectie...are turatie mai mare pt suruburi medii si mici, dar la mari se oprrste maibrepede si la gauriri.
Hilti are SF 8 A22 si SF10W A22
Fein are ASCM 18QM cu 4 viteze si altele, are guler de 43mm ca Festool DRC si TDC si Metabo/Mafell A18M. Fein are cuplu mai mare.
Dewalt are mai multe generatii si modele, ultima e DCD 999. Daca pui pack flex volt 18/54V zis si 20/60max, sau si pack de 20max fix de genul 5Ah power stack, sau de 8Ah cu 2x5x21700, sau chiar si de 6Ah cu 21700, ( exista de 6Ah si cu 18650), poti sa arzi bormasina din primele minute daca o pui in sarcina mai serioasa...
Bosch are GSR 110 si GSR 150

Edited by loock, 21 January 2023 - 07:06.


#34
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
https://www.leroymer...cumulatori/5419

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E grea acea dexter, are 2Kg si cuplu mic.
Specifica cuplul hard care e doar un impact la oprirea in soc la turatia maxuma in T2 cu sarcina mica.
Si are pack cu NiMh, si inca unul de capacitate mica.
Exista NiMh de pana la peste 3Ah dar asta are doar de 1,5Ah la 14,4V.
Si NiMh se descarca singuri, f. mult si din prima zi.
La scule nu se pun de tip eneloop ca aia nu suporta curent mare, si la dexter nici nu sunt cele mai bune NiMh de scule, si ii gasesti descarcati cand ai nevoie...
14.4V se justifica doar pt scule usoare, de 1,2-1,4 Kg cu tot cu acumulator, si pack compact cu un singur rand de 4 celule Li-ion.

Completand ce am scris in postarea anterioara, ca idee 27Nm cuplu soft real e un cuplu foarte mare.
Poti insuruba cu 27Nm in brad 10x300 fara pregaurire, si e o aberatie fara pregaurire pt. ca lemnul crapa.
Cu un cuplu si mai mare, 60+ Nm nu insurubezi in stejar fara pregaurite nu doar pt ca crapa lembul ci si pt ca rupi suruburile, se rup de de 10mm diametru daca nu sunt din otel bun...
Cuplu mai mare are rost doar pt gauriri grele cu diametru mare, si pt insurubari rapide in T2 cu holsuruburi foarte mari, chestii care nu sunt deloc uzuale.

Edited by loock, 21 January 2023 - 07:41.


#36
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postmaccip, on 21 ianuarie 2023 - 02:09, said:

Despre mana de domnisoara, daca aveam asa ceva, o tineam sub fund sa nu simt ca-i a mea si nici de femeie nu aveam nevoie. La fel si aici, stiu ce vorbesc.

Imi cer scuze, m-am intins un pic acolo si nu se face.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate