Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deja a aparut WAF in schema, e clar ca e de al nostru...

Din ce zona esti, incearca niste auditii. Eu zic ca in ordine crescatoare a bugetului, ar putea sa te dea pe spate ceva din gama Borea la boxe. Ca sa nu te trimit la Focal sau Triangle.

Mmm, pe Franta era o oferta la ceva Focal de raft la pret de seminte, cu putina preocupare le comanzi aici, cred Chorus.

Daca ai asculta niste sisteme mai bunicele, ti-ai rezolva Dilema Caii (suna cumva, este?!). Si anume, ai descoperi daca la un buget mai mare dar totusi fezabil (in 2-3 ani) gasesti un sunet care sa fie de x ori peste ce ai acum si daca in opinia ta merita asteptarea si bugetul. Depinde si de spatiu etc

Pe Cluj, pe Arad, Bucuresti ai destule showroom-uri cred.



#20
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

View Postoverseas, on 21 ianuarie 2023 - 12:40, said:

Pe Cluj, pe Arad, Bucuresti ai destule showroom-uri cred.
Bacău...Mai greu în Moldova cu showroom-urile. :)

Cred că mi-e clar deocamdată. Aștept să moară ampliful ăsta și văd atunci.
Chiar n-am cum să justific consoartei un setup nou amplif+boxe în condițiile în care se aude rezonabil din ce am acu'.
Dacă era doar ampliful și urechea mea sesiza ceva diferit găseam io ceva să explic.
Asta e, cum zicea un om bun p'aici răbdare și tutun. :)

#21
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
Fara sa te fortezi, in 5 minute il poti face sa sune rau. Dar tu sti mai bine cum e cu fengshui-ul la tine acasa...

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Asta daca il dau banii afara din casa si mai are si amanta Posted Image . Parerea mea e ca inlocuiesti acel technics daca ai de gand sa iei ceva mai serios in loc, daca e sa iei un yamaha rs202 sau nu's ce fx de pe aliexpress sunt doar bani aruncati. Cred ca un pas urmator ar fi un cambridge audio cxa61 sau Yamaha as801/rn803D, marantz pm6006, rotel a12 si altele cam din zona asta de pret care sunt destul de ok din punct de vedere calitate sonora si putere, plus intrari digitale moderne. Sub astea nu-si are rostul niciunul atata vreme cat technicsul e functional. Technicsul ala legat la un laptop sau o tableta si gata, fara cheltuieli inutile daca e doar pe motiv de intrari digitale si streaming.

Daca e sa te uiti la astea de care zic, cred ca saltul va fi simtitor fiindca ce ai tu acum e la limita intre amplificatoare hifi si combine audio, la fel cum sunt si yamaha rs202, AS201. La yamaha (un exemplu), conform specificatiilor abia de la as301 incepe sunetul hifi desi multi care l-au incercat nu au fost multumiti si spun ca, de fapt, de la as501 incepe sunetul bun.

Edited by vinciun, 21 January 2023 - 22:12.


#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Amanta e fudulie, unde dormi daca iti iei amplificator nou - e temelie!

La un amp din categoria spre 1000 euroi se va ridica problema de upgrade boxe la.... euroi. Vad cate un CA Azure 540 la preturi de weekend la mall. Poate prinde un CA 650.

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Din ce vad pe ici colo, boxele par bunisoare. Acuma clar amplificatorul e veriga slaba. Dupa cum am mai spus, e din categoria intre hifi si combine.

Un marantz pm6006 sau un cambridge audio cxa60 cred ca o sa sune mai placut si sunt fix ce trebuie din punct de vedere a puterii pentru boxele alea.

Alte boxe ar fi utile daca spatiu e  mare si e nevoie de SPL, de nu, cred ca o sa formeze un sistem coerent cu amplificatoarele astea.

Urmatoarea categorie de boxe sunt pe la 1500-2000 perechea, daca ramane la coloane medii cu 2 woofere si nu cred ca se atinge acum de ele.

Un cambridge audio 650A e foarte interesant, din punctul meu de vedere, insa acus primeste recomandari si de un DAC cu intrari usb si bluetooth cum e topping dx3 pro plus care costa si el 200, plus vreo 150-200 ca650 deja iei un pm6006 de ocazie sau un cxa60 care sunt mai noi si vor functiona mai multi ani. E si mai rational din punct de vedere financiar fiindca poti sa-l revinzi la acelasi pret pe cand un topping daca il iei cu 200, abia de-l mai dai cu 120. Nu se intreaba chinezariile astea pe piata sh.

Din seriile mai vechi insa sa aiba si dac integrat e cambridge audio 651A, uitasem de el.

#25
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Pfuu analiza serioasa aci.
Vinciun trei intrebari:
Ai ascultat rs202 ?
Ce inseamna la tine bani aruncati daca un rs 202 e vro 1100 de lei romanesti nu euro? Nou. Adica iti iei vreo doua in bani de denon7200.
Cum determini limita intre hi fi si combina muzicala pe exemplul nostru, ca sa avem si noi date obiective fata de ce sustii.

Sunt decat vro 15 ani de cand necunoscutul de Steve Guttenberg zicea de rs202 de bine in topul lui de echipamente muzicale pt acasa si audiofiliaci. Desigur nu are pretentia de vrun accuphase si nici de 803 dar te asigur ca daca le pui unu langa altul cam greu iti dai seama care cum.
Pana una alta
https://m.youtube.co...h?v=wknW35dYt_Y



#26
BrosteanuRobert

BrosteanuRobert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.09.2021
Uitați-vă în interiorul lui SU-V 500 și vedeți.

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015


De ce spun ca e la limita?  Puterea specificata de producator e masurata pe plaja 40hz - 20khz cu 0.2% THD. Pai cine mai face asa ceva? La majoritatea amplificatoarelor care se respecta cat de cat e indicata puterea pentru 20hz - 20khz cu maxim 0.0x distorsiuni. In general sunt pe la 0.07 sau 0.03%. La as301 imi pare ca-s de ordinul 0.013%. Uite si ce greutate are pentru 100Watts - 6,7kg si consum de la priza 175 W. Combina mea consuma 210 w si tot scrie in specs in acelasi stil, Watts multi (mai multi decat la rs202d, e vorba de 2x200, chiar si consumul la priza e mai mare si are racire activa cu ventilator in mai multe trepte) insa masurati la distorsiuni mari si pe o plaja restransa de frecvente. Cam aceeasi poveste e si la AS201, abia de la AS301 specificatiile sunt date ca la amplificatoarele hifi, vreo 65 watts pe canal cu 0.013 % DHT pe 20hz - 20khz.

Am spus ca-s bani aruncati fiindca are deja un technics functional, nu ca cine cumpara rs202d arunca banii in vant. Acel technics e slabut si el, specificatiile tot in stil de RS202D sunt scrise. Tot cam aceeasi greutate si technicsul dar ala foloseste racire activa cu ventilator, deci nu are nevoie de radiator mare si greu.

Cum imi dai tu de lucru pe gratis dis de dimineata Posted Image

Deci are un amplificator functional care a rezistat 30 de ani. Eu nu vad rostul sa cumpere altul de acelasi nivel pe partea de sunet. Ca asta nou are streaming inteleg, dar doar pentru asta sa dai vreo 300 de euro? La technics intrarile de linie sunt foarte sensibile, il ataci lejer si cu un smartfone care are semnal curat la iesirea de casti. Oricum majoritatea telefoanelor masoara la iesirea de casti distorsiuni mult mai mici decat ce poate RS202D asa ca nu se pune problema.

Repet, nu spun ca rs202D e prost si inutil in sine. Cand nu ai nimic si bugetul e foarte limitat e chiar  o optiune foarte buna. Alti constructori in bugetul acesta iti ofera amplificator de 2x25 sau 2x40 watts insa mai curati. Yamaha a preferat sa sacrifice din distorsiuni si din plaja de raspuns in frecventa dar sa ofere putere mai mare. Da, la ureche probabil e foarte greu sa auzi alea 0.2% distorsiuni sau ca sub 40hz sunt probleme, oricum putine boxe coboara sub frecventa asta. Deci e o alegere asumata.

Edited by vinciun, 22 January 2023 - 10:10.


#28
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Deci are un amplificator functional care a rezistat 30 de ani. Eu nu vad rostul sa cumpere altul de acelasi nivel pe partea de sunet.

Perfect sintetizat. :)
Boxele fiind oarecum mai tinerele decât ampliful în mintea mea era că poate dacă schimb ampliful cu ceva mai din anii noștri aș avea o surpriză plăcută la urechiometru cum a fost cea când am schimbat boxele.
Bonus și ceva intrări gen optic ca să mai scap de cutiuțe.

Dar din câte îmi povestiți voi șansele sunt destul de mici, cel puțin în bugetul meu de câteva sute de euro nu mii.

Anyway puteți discuta în continuare că mai învăț și eu câte ceva. :)


#29
BrosteanuRobert

BrosteanuRobert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.09.2021
La vreo 200 de euro puteți cumpăra un yamaha din seria ax cu 8 în fața care este mult peste su-v 500.vedeti poze cu interiorul lor.

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Pai chiar e slabut amplificatorul tau si nu e din cauza ca-i vechi. Altii au amplificatoare serioase din anii 80 si nu le schimba. Poti lua ceva mai bun in bugetul tau dar sh, de exemplu cambridge audio 651A sau mai nou yamaha as501 ori marantz 6006. Cat de mare va fi diferenta de sunet nu stiu ce sa zic. Cert e ca nu va fi atat de mare ca atunci cand ai schimbat boxele insa de multe ori un amp mai potrivit amelioreaza semnificativ experienta. Eu am simtit diferenta mare intre technics su800, harman kardon 980 si cambridge audio 650a.

Si la mine nu era datorita faptului ca unul e mai bun decat altul, toate sunt cam pe acelasi nivel de calitate dar chiar si asa exista diferente de sunet intre branduri. In cazul tau, daca iei ceva superior, ar trebui sa simti o ameliorare.

#31
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
@vinciun Deci n ai ascultat dar iti dai cu parerea. Ok, eu am panasonic ak45 cu 5 cd changer pe care mi am luat o din facultate de la Budapesta, din sugar acum 24 de ani. E data 150 w, n are niciodata. Nu stiu cum stabilesti tu puterile dar sigur iti da cu virgula. Nu are rost sa discutam mai mult ca nu faci decat sa compari mere cu pere.  In juma de an mi s a stricat cd changerul, adica anul doi de facultate.Rs 202 e dat cu o, 2 thd ca sa nu umfle specificatiile si cam acolo e. E un sunet curat ai de toate in cantitate peste medie, iar daca vrei timing mai bun, ceea ce acest amplificator nu are, dar atentie nu pare lenes nicidecum pe pasaje aglomerate, te uiti la 1000 euro in sus lejer.
Pe de alta parte, coloratura in sunet nu o da nici dacul si nici amplificatorul care s facute pe tehnologii extra verificate de vreo 40 j de ani, asa ca chinezii se lauda si cu dacuri si cu amplificatoare in d de zici ca au descoperit roata. Parerea mea e ca nu e asa, rs202 face la acelasi pret cu chinezariile alea ce nu o sa faca niciodata astia. Daca nu pui alea doua pcb uri minuscule care unul are bluetooth si altul dabul restul e partea de amplificare in alea 6,7 kg. Gandeste un pic ca e aproape cat combina ta cutia aia. Nu mai zic de a mea cu bi wiring si 3 difuzoare se bass mid bass si inalte. Parerea mea este sa asculti inainte, ne auzim apoi.

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSasenoua, on 22 ianuarie 2023 - 12:49, said:

@vinciun Deci n ai ascultat dar iti dai cu parerea. Ok,

Tu ai ascultat technics su v500 sa zici ca rs202d e un upgrade clar? Poate la sunet difera, fiecare brand cu ale lui, insa tehnic sunt cam pe acolo,hai nu insista te rog.

View PostSasenoua, on 22 ianuarie 2023 - 12:49, said:

eu am panasonic ak45 cu 5 cd changer pe care mi am luat o din facultate de la Budapesta, din sugar acum 24 de ani. E data 150 w, n are niciodata.

Ce am eu cu combina ta?

Are 150 watts fix cum are si rs202d 100, nu vrei sa intelegi.. Vezi ca as501 care e mai scump, mai greu si consuma mai mult scoate 85watts.

Rs202d consuma 170 si scoate 2x100. Tare!

#33
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View Postvinciun, on 22 ianuarie 2023 - 12:50, said:



Tu ai ascultat technics su v500 sa zici ca rs202d e un upgrade clar? Poate la sunet difera, fiecare brand cu ale lui, insa tehnic sunt cam pe acolo,hai nu insista te rog.
Am ascultat o carca de tehnics plus am avut un prieten care avea tehnicsul ala de showroom pagoda aia argintie, pe care mi o dadea la chefuri. Tin sa ti reamintesc ca dupa ce l au omorat pe Ceasca cele mai dese reclame erau cu panasonic dome sound system si tehnics. Pagoda era in orice showroom din Romania cu masti argintii si boxele pe lemn. Asta era standardul de audiofilie si alifie atunci. Nu mai inventa tu roata ca nu e asa cum spui. Si cum stiau ca au un public pe unitre si kashtan, lasa ma cu tehnicsurile care aveau bassul ala basit si inaltele elevate. Nu aveau nimic pe mijloc, abia cand au aparut hk s-a mai schimbat treaba, de atunci, nici nu m-a mai interesat subiectul tehnics. Este doar nostalgie ai nimic mai mult. Cum si la yamaha puristii se dau mari ca nimic nu e mai bun ca ns10, o boxa care nu avea nimic in afara de medii din plin. Bass zero, inalte zero. Intre timp tehnica e devenit accesibila, dar desigur e mult mai usor sa ti iei teapa platind mai mult decat face, ca nu-i asa pretul e si garantia calitatii. In ceea ce priveste initiatorul @burebista pot sa l ajut cu o auditie daca s prin zona si l intereseaza rs 202 cu mission. Se poate lamuri si singur daca sunt prea multi aia 1000 lei pe un amplif nou.

#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSasenoua, on 22 ianuarie 2023 - 12:49, said:

Pe de alta parte, coloratura in sunet nu o da nici dacul si nici amplificatorul care s facute pe tehnologii extra verificate de vreo 40 j de ani,

Lasa povestile astea ca au tot avut loc dezbateri, deja au trecut toti membrii de aici peste nivelul "toate amplificatoarele suna la fel" si nu am de gand sa reiau polemica. Daca pentru tine e asa, sa fii sanatos.

View PostSasenoua, on 22 ianuarie 2023 - 13:01, said:

Nu mai inventa tu roata ca nu e asa cum spui.

Ce roata inventez eu? Tu vezi ce scrii?

View PostSasenoua, on 22 ianuarie 2023 - 13:01, said:

lasa ma cu tehnicsurile care aveau bassul ala basit si inaltele elevate. Nu aveau nimic pe mijloc, abia cand au aparut hk s-a mai schimbat treaba,

Deci toate amplificatoarele suna la fel, exceptie face technics. Am notat

#35
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018
Stai linistit Burebista, nu ai ce invata! Cand am fost prima oara intr o sala de judecata era o avocata mai in varsta, o doamna pe la 55-60 de ani, mama ce convingator vorbea! De la dictie, intonatie pana la cele mai seducatoare argumente, juridice, credeam eu. Am fost impresionat. L am intrebat pe colegul care avea mai multa experienta si mi a spus"Vai de mine, ce tampenii spune, nimic nu ava legatura cu subiectul!" Si nu era partinitor deoarece nu era dosarul lui.
Nu zic ca nu se pricep colegii la modul teoretic, zic ca nu pot garanta nimic in cazul tau.

Parea mea e sa lasam omul in pace, mai ales ca e temperat si face o analiza de common sense. Pe langa faptul ca e o rara avis pe sectiunea, adica linistit si fara microb, noi incercam sa l convertim la un ceva care nu e neaparat sa pasioneze pe toti in aceeasi masura.

Atat timp cat nu am auzit sistemul niciunul si daca omul e multumit cu ce are, nu cred ca poate nimeni garanta efectul wow la sunet in cazul schimbarii pe care fiecare o recomanda.

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Deci pana la urma toti spunem numai prostii frumos aranjate in pagina.

Merci! 😀 Sa mai vrei sa ajuti... Cred am am dat un sfat de bun simt, ori ia ceva mai rasarit, ori ramane cu ca are si am mentinat ca nu va fi acelasi efect ca atunci cand schimbi boxele.

Edited by vinciun, 22 January 2023 - 13:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate