Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despre zahar, de ce nu se renunta la el ?!

* * - - - 11 votes
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#91
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Doar dacă e dospita pe repede înainte, 30 min - maxim o ora….

#92
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

 MinettoMatoi, on 19 ianuarie 2023 - 19:50, said:



Normal ca lingurita aia de zahar nu schimba mai nimic in reteta.

Trebe consumata painea alba (si aia integrala) cu moderatie si de aia slabi si fara diabet, ca daca nu, s-ar putea sa nu mai fie nici slabi si sa aiba si diabet (sau nu).
Dar sa zicem ca nu te ingrasi, de ex daca arzi 2300 kcal/zi (cum ard eu), daca mananci paine, zici ca esti amarat si n-ai bani de altele, luam un exemplu, am voie 850 g paine in ziua aia.
De ingrasat nu ma voi ingrasa, dar pot da in diabet ptr ca pancreasul lucra ptr painea aia 8,5-10 ore in continuu la maxim, presupui ca omu ala nu are diabet si e slab, si se poate strica.
Ai voie un maxim de un 250 g carbo/zi in trei mese si nu doar din surse cu IG mare, la masa nu e voie sa ai mai mult de 75 g carbo, la 3 ore de la masa, pancreasul trebuie sa fie la relax ca inainte de masa.


Dieta mediteraniana se considera destul de sanatoasa, carbohidratii se pot duce la 65% pentru o persoana in forma si activa.
Dar cum bine stii depinde despre ce carbohidrati vorbim.

#93
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 PlatonX, on 19 ianuarie 2023 - 16:35, said:

Daca oamenii au functionat foarte bine fara zahar rafinat sute de mii de ani, de ce au nevoie acum de el?
Nu intelegi smecheria, au trait sute de ani fara ca nu stiau de el si nici nu era necesar, au nevoie de el acum ca le plac produsele cu el, le plac la gust, e f simplu. Si cand ai dat de el, aia e, vrei, inainte nu puteau vrea ceva ce nu exista.
Nu se bazeaza totul pe ce e necesar, in societatea moderna se mananca si de placere.
Dar solutia este sa inlocuim cu altceva si sa avem aceiasi placere, nu sa eliminam produsele care aduc placere.

 ionutzitaly, on 19 ianuarie 2023 - 23:36, said:

Dieta mediteraniana se considera destul de sanatoasa, carbohidratii se pot duce la 65% pentru o persoana in forma si activa.
Dar cum bine stii depinde despre ce carbohidrati vorbim.
Ai dreptate, dar cine tine dieta aia ? Nu se mai rezuma azi totul la ce e sanatos, multi din voi asta nu prea realizati, se merge mult si pe placere, si acolo ne-am stricat.
Ptr ca repet, odata ce omul a dat de placerea aia, s-a spurcat, e cumva natura umana, am explicat ce si cum.
Stiu f bine despre ce carbo vb, de aia rapizi si lipstiti de nutrienti.

#94
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

 richelieu, on 19 ianuarie 2023 - 22:33, said:

Doar dacă e dospita pe repede înainte, 30 min - maxim o ora….
Ce-i drept m-am raportat la franzele astea din hipermarket de la Auchan. Face/are sens ce spui.

#95
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Alea sunt dospite cred ca sub 1 minut😂😂😂

#96
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
O intrebare care vroiam sa o pun de mult, painea facuta in casa mereu cantarea mai mult la acelasi volum, puneam apa, sare, faina alba, drojdie. Framantam cam 10-15 minute, lasam sa creasca si la cuptor, niciodata nu a iesit ca aia din comert.
De ex am facut odata asa:

Faina alba 700 g, apa 500 ml, drojdie proaspata 35 g, sare 14 g.
A iesit cum am zis, parca de mai densa (sau asa deduc eu), dar crecuse f bine. Am bagat-o la cuptor, nu la masina de paine ca din aia n-am.

Unde am gresit ? As dori si eu o reteta de paine alba ca lumea, deci gramaj faina, apa, sare, drojdie, sa incerc sa fac asa, poate proportia apa-faina nu a fost oke,  nu stiu.
Bine o reteta ptr o anumita cantitate, ca apoi imi calculezi eu cantitatile, mai mult raportul intre cantitati e important.

Edited by MinettoMatoi, 20 January 2023 - 16:43.


#97
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
https://forum.softpe...e-toate-zilele/

#98
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,893
  • Înscris: 14.08.2007

 MinettoMatoi, on 20 ianuarie 2023 - 16:43, said:

Faina alba 700 g, apa 500 ml, drojdie proaspata 35 g, sare 14 g.
Asta facuta de mine la masina are 700 grame de faina alba (faina tip 650 pun eu, nu 000), 420 ml apa, 1.5 lg drojdie uscata, 2 lg sare, 1 lg zahar ... asta e painea de 1kg la masina de paine.

#99
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Deci cam cum am pus eu, doar ca tu ai pus 420 ml apa, eu 500. Si la volum ? La acelasi volum ca franzela din comert aia de 300 g, coincide ? Sau tot ca la mine ca la acelasi volum e cam de doua ori mai grea ?
Eu puneam 2 g sare la 100 g faina. Si iesea cam 1,3 g sare la 100 g paine.

#100
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Daca la acelasi volum una e de doua ori mai grea insemna ca este mult mai putin afanata. Si afanarea asta cred ca vine din dospire. Sigur se poate compara painea facuta cu o masina in gospodarie cu alta facuta la fel si probabil se poate trage o concluzie, dar cand e vorba despre o paine facuta acasa si una facuta intr-o instalatie industriala e mult mai complicat, ca acolo posibilitatile sunt altele. La cat de mari diferente am vazut la painile din comert sunt sigur ca sunt mari diferente atat la retete cat si la metodele de fabricatie.

#101
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu stiu cum se face ca la  alea din comert situatia e asemanatoare ! Sunt facute ca lumea. Si a mea a crescut, nu era dura, dar totusi. Deduc ca era mai densa, ca altfel nu imi explic, adica are mai multa faina pe acelasi volum.
Ca la suta de g la kcal si carbo iese cam la ei.
Doar ca la volum e nasol, o felie de a mea cantareste sa zic 40 g, la ei 25, la acelasi volum.

#102
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Zaharul este nociv. De ceva timp incerc si eu sa renunt la el dar nu pot.

#103
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e nociv zaharul, ci cantitatea mare ingerată…

#104
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Pe mine dependenta ma supara.
Ma simt mult mai bine cand nu mananc zahar/dulciur, dorm mult mai bine, sunt mai calm.
Si o duceam bine, asta pana zilele trecute m-am infipt in vreo 5 bomboane de brad uitate de la Craciun pe masa.

Am ciocolata, dulciuri, toate natiile.
Ca ma gandeam ca maine sa fac ceva curatenie, sa elimin din tentatie, adica sa duc bomboanele si ciocolatele in frigider.

Ma simt eu mult mai bine fara atata zahar.

#105
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Pai la dependenta se ajunge prin exces 🤷

#106
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022
Cand a aparut tigara electronica, luni de zile inainte, s-a facut propganda agresiva impotriva tutunului,
Cancer, etc....etc...
Cand au fost interese de o parte, usturoiul era bun pentru sange, inima....cand intersele s-au schimbat, deodata utsuroiul face cancer.La fel cu untul si margarina.


Asa si cu zaharul.
Sa avem incredere in corpul nostru care are nevoie de zahar.
Nu de inlocuitori de zahar.
Problema nu e zaharul, cele 2-3 lingurite pe zi la cafea sau o felie de prajitura.
Problema este la noi....care suntem pofticiosi si necalculati.
Asa ca zaharul +X, +Y, +Z din meniul din fiecare zi poate avea influenta,
mai ales cand nu facem miscare si nu ardem calorii.

Eu cred ca mai important decat sa ascultam fel de fel de pareri, este sa ne cunoastem corpul, cerintele lui, ce ii prieste, ce mai putin.
Zaharul meu este de 15 ani intre 90-110. poate un pic mai sus la zile de nastere si onomastici
Ok.
Sunt atent la cantitati, sunt atent sa nu manac zi de zi dulciuri, dar zaharul nu l-am scos din meniu si nu l-am inlocuit....
Zaharina e mult mai daunatoare.

Edited by vio69c, 01 February 2023 - 15:32.


#107
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

 vio69c, on 01 februarie 2023 - 15:30, said:

cand intersele s-au schimbat, deodata utsuroiul face cancer.
Poftim? e prima dată când aud așa ceva.

#108
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 vio69c, on 01 februarie 2023 - 15:30, said:

Sa avem incredere in corpul nostru care are nevoie de zahar.
Nu de inlocuitori de zahar.
Daca avea nevoie de zahar rafinat avea nevoie de el si inainte ca acesta sa existe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate