Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

De ce atata ura pentru filmul Teambuilding?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#91
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012

View PostChayah, on 15 ianuarie 2023 - 19:45, said:

Mi s-a părut atât de neinspirata decizia de final a ălora doi. De ce ai vrea să-ți faci pensiune, ca să aibă ce să-ți distrugă și borască bețivanii care vin în teambuildings? Posted Image Posted Image

e subtilitate nene, e despre cum NU reușim să ne smulgem din mocirla în care ne-am complăcut ani în șir...
credem că inventăm NOI apa caldă, dar până la urmă tot la robinet ajungem!

View PostEzPzTy, on 15 ianuarie 2023 - 19:36, said:

...explicau satira cum o fac unii pe aici...

nu ți-a explicat nimeni nimic, a fost doar o afirmație!
și nici măcar nu s-a zis că este o satiră bună
nici că actorii ar fi știu să o interpreteze magistral...

am zis doar că așteptările au fost nerealiste pt cei care doreau „pădurea spânzuraților” și au ajuns în sala cu „teambuilding” :)

#92
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Marketingul.
A fost si la Mirciulica, a fost prezentat Mirculica ca fiind un film fresh, placut, minunat. Am vazut filmul si o fost fasaiala.
Chiar a fost sters de pe filalist, amandoua filme au bagat hara pe filalist ca cica sa incurajeze industria filmului romanesc.
Mi-a parut o ironie si un scarcasm fenomenal.

Mikutzu face publicitate de ani de zile, stie cum sa vanda. Asa a fost cazul si aici. Un film slab. Teambuilding este un film slab dar dragut. Mirciulica un film penibil de slab.
Amandoua au beneficiat de promovare pe tv si pe internet de parca erau 2 filme senzationale.

Deci sa trecem de marketing. Teambuilding este film pe care-l vizionezi o singura data si zambesti si rezonezi cu unele glume, sau nu zambesti si nici nu rezonezi cu unele glume si cam atat.

#93
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdydysoft, on 15 ianuarie 2023 - 20:01, said:

Ca idee, am vazut pe Yt videoclipul cu cei din film, ma gandeam ca e misto pentru o sambata seara, dar nu este disponibil decat in Ro, asa ca ma distrez citind aici despre film, se pare ca e chiar mai ok decat filmul in sine Posted Image

ia-ți și tu un vpn... românesc!

#94
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postgushpi, on 16 ianuarie 2023 - 08:47, said:



e subtilitate nene, e despre cum NU reușim să ne smulgem din mocirla în care ne-am complăcut ani în șir...
credem că inventăm NOI apa caldă, dar până la urmă tot la robinet ajungem!

Tare interpretarea, tu ai putea scrie comentariile la toate operele pt capacitate.
Sincer, cred că îi supraapreciezi pe creatorii acestei capodopere a spațiului carpatico-danubiano-dacic :D.

#95
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPuferiu_, on 15 ianuarie 2023 - 17:20, said:

Kind reminder, CTP!
pe e-mail...


Din cauza miami bici am zis ca nu ma mai uit la filme in care joaca personajul principal "Emil",  dar pana la urma am reusit sa ma uit de doua ori la filmul asta. E asa si asa, dar important este ca "livreaza"- si anume spectatorii chiar au ras, in ambele situatii in care am vizionat. Chiar la inceput scrie mare, ca acesta este un pamflet. Umor din ala basic, ca in Scarie Movie sau American Pie.

Edited by tfmercedez, 16 January 2023 - 08:57.


#96
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 25.01.2007
N-am avut rabdare sa urmarest tot interviul  si sincer n-am vazut nici filmul, am incercat dar m-am dat batut.  Dar din trailer nu vad de ce asa de deplasat comentariu li CTP, este intradevar gratuit porcos filmul. La fel ca si majoritatea filmelor romanesti de prin 2000 incoace. Asta e si motivul pentru care nu prea pot viziona filme romanesti. De multe ori propozitiile par construite in jurul injuraturilor si prind exact ca nuca in perete.
Dar n-am inteles de unde vine valul de ura al unora? De la stereoripurile prezentate?

Edited by andreyvsjoker, 16 January 2023 - 09:06.


#97
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007
Faza aia cu " te scuip pe spate in timp ce ma bati la fund"  m-a lasat paf.

#98
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012

View PostChayah, on 16 ianuarie 2023 - 08:54, said:

Tare interpretarea, tu ai putea scrie comentariile la toate operele pt capacitate.

off-topic: cel mai mult am urât caietele de 200 de pagini pline cu comentarii, care circulau prin liceele românești, în special pt cei din clasele 11 și 12! Posted Image
uite cum era io să nu mai intru-n BAC: (hint - rubrica lb.română)

Attached Files



#99
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postgushpi, on 16 ianuarie 2023 - 09:02, said:



uite cum era io să nu mai intru-n BAC: (hint - rubrica lb.română)

3,3 și 3? Cum ai reușit? Probabil comentai Baltagul la modul nerealist, cum faci acum cu Teambuilding :lol:.
De unde ai poza? Diriginta ți-a făcut un bine? :D

Edited by Chayah, 16 January 2023 - 09:08.


#100
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Intr-un fel discutia o sa se ajunga la cenzura. Parca o sa citesc vreun mesaj "daca se cenzureaza cateva cuvinte, cateva scene, este ok, este film pentru copilasi!".
Si o sa treaca cu gandul ca este un film despre viata de adult, ca nu o sa priceapa un copil cum este cu "Nicoleta de la H.R." care te sapa folosind limbaj pasiv agresiv.

Pentru cei care au lucrat intr-o companie mai mare, care au discutat vreodata cu H.R. or sa priceapa foarte multe faze din film si or sa rada de ele chiar daca nu is amuzante, chiar daca aia de la H.R. ti-au facut viata amara.
Stii cum este telefonul de la personal? Este ca telefonul de la patron inmultit cu 2. Stii cand te suna patronul in timpul liber, ca are nevoie de un om, ca tu esti mana lui dreapta, ca fara tine s-ar prabusi compania, te linge, te periaza, si uiti cam ai sunt vreo 10 angajati care pot face acelasi lucru, 8 sunt mai liberi ca tine, probabil tu esti angajatul Nr. 5 pe care-l suna si probabil esti primul fraier care raspunde. Cam asa este H.R.

Deci oricat s-ar incerca prin unele mesaje sa se zica ca ar merge scoase unele faze, cenzurat altele, se trece usor cu vederea ca nu este film pentru copilasi.
Un copil nu o sa priceapa ce zic aia prin film.
Primul job era la birou, am terminat scoala si la birou, va zic ca aveam zile ok si zile dupa care imi doream sa iau un taxi pana la fabrica de bere, sa sparg lacatul si sa beau pana Luni dimineata, sa ma gaseasca aia ca un sobolan dala gras imbuibat de bere dorming pe vreun butoi de bere.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 09:12.


#101
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCr1spy, on 15 ianuarie 2023 - 17:08, said:

Nu, Cristian Tudor Popescu are motive rationale sa downplay the issues.
Nu este capra vecinului la mijloc.
explica foarte clar chiar tipu din interviu: multa lume a auzit de film, dar nu s-a dus la cinema sa-l vada. Si cand a ajuns pe netflix, au crezut ca vor vedea marea cu sarea, aveau asteptari mari.   Chiar producatorul spune ca nu este nici o opera de arta, ei sunt actori de stand up comedy, scopul lor este sa faca lumea sa rada.
CTP este un dinozaur pe care incetul cu incetul nu-l va mai baga nimeni in seama. Poa sa-si dea foc si la parul din cap pe unde are, ca tot nu o sa ii mai dea nimeni importanta.
CTP nu avea chestii mai importante de facut? E doar un pamflet.

#102
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012

View PostChayah, on 16 ianuarie 2023 - 09:07, said:

3,3 și 3? Cum ai reușit?

vezi că ai ratat un 3 de mai sus, precum și un 10 ...

dar așa se-ntâmplă când rănești sentimentele unei profesoare de română cu veleități de poet...
brusc a trecut de la o persoană normală, educată și stimată - la o scorpie făr'de milă

abia atunci mi-am dat seama de importanța „tezei” - acolo nu avea cum să-mi dea notă exagerat de mică, pt că ajungeam cu ea la inspectorat sau minister...
(dar s-a prins că nebunu' nu se lasă)

poza o am de la întâlnirea de 20 de ani..., unde fu și ...dânsa!

#103
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007
Melodia pe caro o canta tipa de la Karaoke cum se numeste? Ceva cu limbaj de cartier, cand zice ca "a crescut in capat la Colentina". Cine canta melodia?BUG MAfia sau cine?

#104
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Am ajuns cu discutia la scoala.
Eu zic ca filmul merita vazut o singura data DAR merita facut Teambuilding 2.

Foarte rare sunt filmele distractive, placute, ca o vacanta la munte, ca asta si este, o mini vacanta la munte. Ar merge Teambuilding 2.

Si sa scriu ceva amuzant? Am fost si eu avansat pe orizontala. Cred ca eu aveam mai multi colegi ca aia de la call center, care tot asa o frecau cu spor, nu se prezentau la job. Mi-am dat seama din primele zile ca treaba este pe sfarsite.
Aia visau ca o sa iasa la pensie de acolo, ca merge treaba. Ca vorba aia... treburile poate se strica treptat si nu te obisnuiesti cu ele, nu stii cum vede cineva din exterior.

#105
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,757
  • Înscris: 30.10.2003
Multa lume pune botul la CTP. Omul trebuie bagat in seama la politica si la tenis. Atat.

Isi da si el cu parerea despre film, asa cum face fiecare user anonim de pe softpedia. Dar lumea se uita in gura lui, de parca ar fi un mare regizor/actor/producator de film. Nu stiu de ce? Daca CTP se pricepe la 1-2 domenii nu inseamna ca se pricepe la toate. Fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea, dar nu toti au autoritatea de a emite pretentii ca au dreptate.

Edited by Bursul, 16 January 2023 - 10:06.


#106
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007
Eu observasem filmul pe netflix dar l-am vizionat abea cand am auzit dezbateri pe mai multe posturi de radio, si am zis ca merita o sansa, altfel nu ma uitam.

#107
EzPzTy

EzPzTy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.04.2019

View PostBursul, on 16 ianuarie 2023 - 10:06, said:

Multa lume pune botul la CTP. Omul trebuie bagat in seama la politica si la tenis. Atat.

Isi da si el cu parerea despre film, asa cum face fiecare user anonim de pe softpedia. Dar lumea se uita in gura lui, de parca ar fi un mare regizor/actor/producator de film. Nu stiu de ce? Daca CTP se pricepe la 1-2 domenii nu inseamna ca se pricepe la toate. Fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea, dar nu toti au autoritatea de a emite pretentii ca au dreptate.

S-a mai zis de cateva ori in thread. CTP are phd in cinematografie, nu e chiar un neica nimeni. L-am vazut jucand tenis, a castigat turnee...stie si acolo ce vorbeste. Ca unora de pe aici nu va place de el, asta nu inseamna ca vorbeste prostii. Cred ca unora v-ar da lectii in aproape orice domeniu.

#108
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
O fi si it-ist?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate