Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Kitchen Aid - merita?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io am un TEESA cu toate accesoriile din poza, de 4 ani.
A "mestecat" pana acum peste 100 de cozonaci, a tocat cateva sute de kile de carne.
Maioneze, creme, aluat pentru blaturi de tort/prajituri, FARA NUMAR.
Atat am dat pe el, 1000 lei.
Are angrenaje metalice 100%
Daca-l ascund, nu mai mananc mancare calda un an. Asa m-a amenintat nefastaPosted Image

#38
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 krtyna, on 15 ianuarie 2023 - 12:07, said:

Care ar fi gama de top Kitchen Aid?
De la best to worst, cred ca e ceva de genul NSF Certified ->  Professional / Pro Line -> Heavy Duty -> Artisan
Vad ca pe kitchenaid Romania au trecut Heavy Duty cele cu 4.8 l si Professional Heavy Duty cu 6.9 l, dar cred ca-i acelasi mixer. Professional ar trebui sa fie peste ambele.

Cele fara pivot sunt ganadite in general pentru heavy use. Si daca iei cu bol de 6.9 l si faci cantitati mici s-ar putea sa te incurce mai mult decat te ajuta.
Artisanu' fara pivot e mai scump la distribuitorul local pentru ca e modelul cu bol mare, si vine si cu accesoriul de tocat carne, nu pentru ca e mixerul in sine mai scump decat cele professional.
Eu as lua Artisan de 4.8 pentru acasa, ai si 5 ani garantie in caz ca il abuzezi prea tare. E micut comparativ cu celelalte, e si mai "ieftin", zice arg ca au rezolvat cu piesele din plastic, deci...

Also, vezi ca pe unele magazine de pe la noi, gen Vexio, gasesti aceleasi mixere la pret mai mic decat la importator (mult mai mic), cu aceeasi garantie. Nu stiu daca sunt aduse tot prin KitchenShop sau nu, dar poate merita intrebat.

Edited by TehCube, 15 January 2023 - 13:00.


#39
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 AlexEn, on 15 ianuarie 2023 - 08:04, said:

Am luat ulterior si masina de tocat carne (se monteaza pe acelasi corp, ca accesoriu).
E unul dintre putinele accesorii pe care nu le-am luat . Toc destul de des carne si am vazut ca la ''masinutele multifunctionale'' astea mai moderne , trag cam greu in special la vita .
As vrea cat de cat sa il protejez .

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Eu nu toc foarte des asa ca pentru mine e ok.

#41
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Cred că merită doar dacă îl folosești zilnic și ai o familie mare.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Am și eu accesoriul respectiv, împreuna cu sistemul de stors fructe/legume.
Nu este cea mai fericita proiectare, însă este la îndemâna și ocupa loc puțin in bucatarie. Pentru xhestii uzuale merge.

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 geos, on 15 ianuarie 2023 - 10:47, said:


Acum iti dai cu parerea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t-dseeEz6mg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu îmi dau cu părerea, dar am căutat in graba modelul și primul hit pe google mi-a arătat cu totul altceva.

#44
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

 krtyna, on 14 ianuarie 2023 - 23:19, said:

Kitchen Aid este un mixer de 3000 de lei.
Am vazut ca multi il lauda ca este minunat, dar cu ce este mai special decat un mixer de 300 de lei ?
3000 de lei e un preț exagerat, la mama lor, în America sunt cam o treime din prețul ăsta.

Oricum, comparat cu un mixer de 3 lei Kitchen Aid merg, și merg o grămadă de timp. Au reductorul din metal, nu plastic, motor puternic, dacă zic că frământă 4kg de aluat, poți să frămânți 4 kg de aluat o zi întreagă.

Am avut și eu un unul, super mulțumit de el am fost.
Nu l-am desfăcut dar nenea asta da.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0qKp-0h9P18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DaculScoril0, 16 January 2023 - 10:20.


#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
hai cu link-ul de 250$

#46
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
E $330 MSRP pe siteu' oficial, deci sigur gasesti si la reducere cu $250 din cand in cand. Acu' e oferta de $299 la negru si alb, Classic series.
Dar au  si refurbished de la $139 (artisan mini), si $200 artisanu standard. Daca dadeau mai mult de 1 an garantie la ele era o idee, da' asa mai bine ti-l iei de black friday sau ceva nou. Posted Image

Edited by TehCube, 16 January 2023 - 16:59.


#47
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Puteti recomanda un accesoriu pentru facut taitei pentru modelul Heavy duty fara pivot?
Sa fie ceva din inox.
Eventual si alte accesorii pe care le considerati utile

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate