Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Kitchen Aid - merita?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
750-ul e simplu fara nimic.
dar controlul motorului este electronic ca si la ka.
are soft start si cand isi depaseste sarcina intra in protectie.... dar trebuie abuzat rau pesntru asta.

Edited by arg, 15 January 2023 - 00:34.


#20
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ca daca trebuie sa intrebi daca merita, nu e pentru tine. :D

Si nu o zic cu rautate, dar in principiu isi cumpara kitchen aid cineva care a folosit mixere la viata lui/ei si stie care-s punctele slabe la cele de 300-600 de lei pe care le-ai postat ca si comparatie (apropo, singurul lucru in comun intre ele si KA sunt ca-s rosii).
In principiu e util daca il folosesti foarte des, minim de cateva ori pe saptamana. Altfel e decent si unul la 800-1200 de lei p-acolo. Te tine si ala cativa ani fara probleme (cum e cel kmix recomandat mai sus).
Iar daca chiar vrei ceva pe care-l folosesti foarte des, recomand heavy duty sau professional, din cauza ca are mecanismul intern mai robust (mai multe piese de metal), bol mai incapator, putere ceva mai mare, etc. Ca idee, sunt folosite des in laboratoare de patiserie, unde le folosesc multe ore pe zi, in fiecare zi. Pentru facut cozonaci de craciun si paine o data pe saptamana mi se pare foarte overkill. Doar daca te dau banii afara din casa.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la ka chiar a fost o problema ca au pus capacu de la reductor din plastic... dar se gaseste si acum piesa de schimb din metal.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 richelieu, on 15 ianuarie 2023 - 00:32, said:

Sunt mișto kmix. Parca au și un mod care încălzește bolul, poți și găti in el direct.

Cu ce framanti heavy duty aluatul pt. pizza?

Dar  pt. cozonaci?, sa zicem pt. 6000 bucati pe zi.

Imi aduc aminte de Mc Moni's din anii '90 de la piata Rosetti, cand erau sarbatori tot Bucurestiul mergea sa cumpere de acolo chit ca erau cei mai scumpi, ( parca 40 sau 40000) , si luam cate 8 bucati... erau cozi imense toata ziua timp de mai multe zile.

Acum luam de la o cofetarie mica care face unii buni, nu cum erau aia dar clar peste altceva de acum.
Si la cofetaria asta se vand bine, vand mai multe sute pe zi, cu toate ca sunt absurd de scumpi, au ajuns 60 lei fara rahat ( cu rahar cred ca e mai scump dar nu iau cu rahat).
Erau 40 anul trecut, inainte 38, 35.

Edited by loock, 15 January 2023 - 03:46.


#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
KA, de preferinta heavy duty, merita daca:
- folosesti intensiv (gospodina pasionata)
- iti permiti sa ai scule profi in bucatarie

Problam la alternative este... plasicul.
Plastic la exterior, la mecanism si chiar la accesorii.

Pentru cantitati mari, exista mixere mari, de cu totul alta putere, chiar si pe 400V.

Electrolux avea o gama semi-profesionala, dar au disparut.

Aveau mecanism profi de prindere a bolului si erau f grele.
Cele noi au bolul prins jos si sunt mai mici.

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Directore' @loock , ani de zile ti-am citit postarile cu un mix de respect&curiozitate . De vreo 2 ani...dai mega rateuri...ce bei ...ce fumezi ...ca vreau si io Posted Image !
6000 de cozonaci pe zi , trebuie scula industriala , cred ca ai gresit topicul . Problema ta e cu rahatul Posted Image ?
As fi fost mult mai acid dar te simpatizez ! Si io' beau si io' fumez dar rezultatele mele sunt slabe fata de tine Posted Image !

 Adm, on 15 ianuarie 2023 - 03:50, said:

Cred ca si eu am heavy duty pentru uz casnic , e in functie in special de puterea motorului care vine in standard cu ''bucsaraia respectiva'' , sotia e cu ''stricatu' '' , iar eu prefer sa nu ajung pe la garantii , sa zicem pacifist ca e mai bine pentru toata lumea Posted Image .

La mine in casa si gospodina si gospodinu' sunt pasionati de mancare sanatoasa !

Edited by Alltrack, 15 January 2023 - 04:10.


#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Intrebarea mea a fost direct adresata lui richelieu in caz ca stie ce se foloseste pt. uz profesional super heavy duty.
Evident nu are legatura cu utilizarea casnica, si am intrebat doar pt. ca mentionat deja ca foloseste un model heavy duty si e cofetar.
Puteam sa-i dau mesaj dar nu e niciun secret si am pus o intrebare simpla care nu presupune o dezvoltare plictisitoare.




#26
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Urmariti la Selgros. De multe ori le au la preturi foarte bune.

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 richelieu, on 14 ianuarie 2023 - 23:26, said:

la ce mixer de 3000 lei re referi mai exact? Ca sa știu ce sa îți răspund.
la banii astia - ceva cam asa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wgeeck_Le2I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
A avut si eu dilema initiatorului si pana la urma am luat unul mic, cu bol de 4.8L, suficient pentru activitatea mea casnica. Am luat ulterior si masina de tocat carne (se monteaza pe acelasi corp, ca accesoriu).

Cum ziceau colegiii, KitchenAid e un brand, cu multe tipuri de produse. Mixerele sunt doar o parte dintre ele.

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 loock, on 15 ianuarie 2023 - 03:33, said:



Cu ce framanti heavy duty aluatul pt. pizza?

Dar  pt. cozonaci?, sa zicem pt. 6000 bucati pe zi.
Pentru așa ceva, exista malaxoare profesionale, cu capacitați care merg pana la sute de kg de faina la o tura.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 loock, on 15 ianuarie 2023 - 04:25, said:

Intrebarea mea a fost direct adresata lui richelieu in caz ca stie ce se foloseste pt. uz profesional super heavy duty.
Evident nu are legatura cu utilizarea casnica, si am intrebat doar pt. ca mentionat deja ca foloseste un model heavy duty si e cofetar.
Puteam sa-i dau mesaj dar nu e niciun secret si am pus o intrebare simpla care nu presupune o dezvoltare plictisitoare.
am zis ca am făcut curs de cofetar, nu ca sunt unul :). Gătesc exclusiv acasă

A, ca mi-am adus aminte: o diferența notabila între KA și inclusiv concurenții mai seriosi in gama casnica: KA are motor direct drive. Asta înseamnă ca motorul e cuplat direct la reductor, fără a mai fi folosite curele de transmisie. De aici rezulta cuplu mai mare chiar și la o putere mai mică a motorului, deci motor mai suplu, poziționat in partea superioară, corpul a putut fi făcut mai suplu. Este și mult (dar mult) mai silențios și mai echilibrat.
Poate nu cât sa merite 2000 lei diferența, da’ orișicât.

 MarianG, on 15 ianuarie 2023 - 07:30, said:


la banii astia - ceva cam asa

Nunu….300 era corect in întrebarea mea.

#31
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Nu am avut incredere in reclamele agresive KA , am luat : Maxima Planetary Mixer MPM 7L si nu imi pare rau.

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Reclama agresiva?!? 😂😂

In alta ordine de idei, MPM este produs profesional, este alta mâncare de peste.

Nu cred ca sunt mulți oameni care îl vor in casa

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la ka axul motorului intra in cutie.

kmix-ul e cu roti dintate iar in cutie are o curea cu rolul ca atunci cand se blocheaza sa patineze si sa nu se sparga cutia.

 richelieu, on 15 ianuarie 2023 - 10:00, said:

...
In alta ordine de idei, MPM este produs profesional, este alta mâncare de peste.
...
ceva similar am vazut la metro (si selgros). dar e mare rau.

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Exact :). Mare, zgomotos, cu aspect de utilaj.
E făcut sa reziste și…sa reziste :)
Alte criterii sunt secundare.

#35
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003

 richelieu, on 15 ianuarie 2023 - 10:19, said:

Exact Posted Image. Mare, zgomotos, cu aspect de utilaj.
Acum iti dai cu parerea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t-dseeEz6mg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Care ar fi gama de top Kitchen Aid?
Am vazut ca au Artisan pivotant, Professional, Heavy Duty, Professional Heavy Duty, si un Artisan mai scump fara pivot.
Nu e foarte clar dupa preturi pentru ca Heavy Duty este mai ieftin decat Artisan, si Artisan fara pivot este mai scump decat toate.
Si nu stiu sigur dar am impresia ca difera preturile si in functie de culori?

4.8 litri ar fi suficient pentru chestii simple gen amestecat frisca etc, dar si pentru aluat si ma gandeam si la accesoriu acela pentru paste.
Am vazut ca exista si un accesoriu de tocat carne din acela cu melc dar nu pare ceva pe care to poti baza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate