Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum se face scoala de șoferi în România!

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Sunt posesor de categoria B și AM la permisul de conducere. Azi am fost la 2 scoli de șoferi. Vreau sa iau categoria B extins, pentru ca ansamblu masina plus remorca sa fie maxim 4250 kg, nu 3500 ca la B. Am nevoie pentru când închiriez rulota. Suv-ul meu plus rulota vor depăși 3500.
Copy/paste de pe net:
Categoria B extins va permite sa conduceti un vehicul din categoria B plus o remorca cu masa maxima autorizata mai mare de 750 kg, dar ansamblul sa nu depaseaca 4250 kg. Adica masa maxima autorizata a vehiculului plus masa maxima autorizata a remorcii sa fie mai mica de 4250 kg. Atentie: trebuie sa tineti cont cand atasti o remorca, masa maxima autorizata a remorcii sa se incadreze in masa maxima remorcabila a vehiculului!!! Aici apar multe confuzii! De exemplu, nu poti atasa la un Logan o remorca cu masa maxima autorizata de 2500 kg. Cititi cu atentie in cartea masinii specificatiile date de constructor!
Pentru categoria B extins aveti nevoie la inscriere, doar de CI si permis auto categoria B. Scolarizare consta in 7 ore de pregatire practica dupa care vi se elibereaza o adeverinta, in baza careia serviciul permise va va trece codul 96 pe permis.

Deci te duci la școală faci 7 ore de conducere cu remorca și îți dă o adeverință ca care mergi la politie. Clar, da?
Acum vine frumusețea. Am fost la 2 scoli de șoferi. Ambele mi-au dat aceeași solutie: dați dumneavoastră 700 de lei și peste 5 zile va dam adeverință, cu care mergeți la politie și va schimba permisul. Cum asa? Pai nu facem ore de practica?
Haideți domnule, ce nu știți dvs. sa mergeți cu remorca? De ce sa mai facem ore? Dacă nu știți va duceți intr-o parcare și exersați. Nu trebuie sa faceți la noi. Noi va dam doar adeverință!

Și uite asa se fac accidente. Școlile iau doar banii și dau adeverințe pe banda rulanta. Fără sa faca vreo ora de practica! Frumos nu?
Trăim în Republica bananiera România!
Personal nu am vrut sa le dau banii. Si nu le-am dat. Vreau o școală corecta care sa facă ore. Sa ma învețe sa merg cu remorca. Asa e normal. Sper sa găsesc o astfel de școală.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRobert_Kiran, on 13 ianuarie 2023 - 17:12, said:

Și uite asa se fac accidente.
cu remorcă mai mare nu mai găsești pedalele sau se schimbă ordinea?

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Fa plangere si organizeaza cu Politia un flagrant. Ca asa pe net este cam degeaba

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred totusi ca macar niste notiuni teoretice ar trebui predate.
Una este sa ai o remorcuta de 750 Kg si alta e sa ai alta de 2000 Kg si cu ceva dimensiuni agabaritice.

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostEMPP, on 13 ianuarie 2023 - 17:26, said:

cu remorcă mai mare nu mai găsești pedalele sau se schimbă ordinea?
Eram sigur ca va apărea unul care sa i-a apărarea celor ce încalcă legea. Eram sigur. Ca asa e la noi în România!
Dacă legea spune sa faci 7 ore, pai fa în pana mea orele. Ca de aia esti scoala de șoferi. Nu numai sa iei banii!
LE ești cumva patron de școală de șoferi? Ca atunci se explica de ce le iei apărarea...

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 17:29, said:

Cred totusi ca macar niste notiuni teoretice ar trebui predate.
Una este sa ai o remorcuta de 750 Kg si alta e sa ai alta de 2000 Kg si cu ceva dimensiuni agabaritice.
Corect. Nu e chiar asa simplu sa parchezi cu spatele o remorca.

View Postcristiandrei, on 13 ianuarie 2023 - 17:28, said:

Fa plangere si organizeaza cu Politia un flagrant. Ca asa pe net este cam degeaba
Pe bune ca as face. Ar merita sa închidă școlile ce fac asa ceva.

Edited by Robert_Kiran, 13 January 2023 - 17:33.


#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Inscrie-te la scoala pentru categoria E si ai rezolvat. Dar va trebui sa dai examen cu politistul.
Sau chiar C+E, vezi care e diferenta de pret.

#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostArgv, on 13 ianuarie 2023 - 17:40, said:

Inscrie-te la scoala pentru categoria E si ai rezolvat. Dar va trebui sa dai examen cu politistul.
Sau chiar C+E, vezi care e diferenta de pret.
Nu asta era subiectul. Subiectul era despre școlile de șoferi care iau banii degeaba! Iar pentru ce îmi trebuie mie, ar fi prea mare bătaie de cap sa dau de CE, sau BE.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
după cum pui problema n-ai condus niciodată cu remorcă și sari direct din lac în puț

cu remorcă îți imaginezi că ai un ou pe bord și așa conduci

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 17:29, said:

dimensiuni agabaritice.
nu conduce trailer.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti sigur ca nu se gandeste la un camper trailer ?

Edited by pasilla, 13 January 2023 - 17:59.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRobert_Kiran, on 13 ianuarie 2023 - 17:36, said:

Nu e chiar asa simplu sa parchezi cu spatele o remorca.
se face exact ca și cum ai parca mașina dar dai din volan în sens invers

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 17:58, said:

Esti sigur ca nu se gandeste la un camper trailer ?

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 17:58, said:

Esti sigur ca nu se gandeste la un camper trailer ?
la orice s-ar gândi nu este agabaritic

agabaritic înseamnă altceva nu o remorcă puțin mai mare

iar să închiriezi o rulotă fără să te fi dat cu așa ceva este cam riscant

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEMPP, on 13 ianuarie 2023 - 18:02, said:

iar să închiriezi o rulotă fără să te fi dat cu așa ceva este cam riscant
Eu nu as face asa ceva nici cu scoala, nici fara scoala. Oricum nu in RO.

#12
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Nu iau apararea scolii, dar eu consider ca sapte ore de condus cu rulota dupa tine sunt fix zero. Daca te baga pe centura orasului, nu reusesti sa prinzi mai mult de 40 km / h ( cred ). Mai faci o plecare de pe loc, o parcare tot pe zona de varianta si gata sapte ore. Apoi te trezesti cu hardughia dupa tine pe Transfagarasan si sa vezi distractie, si la urcare dar si la coborare. Daca ai experienta la condus, daca faci multi kilometri zilnic, parca nu are rost sa faci acele ore, pierzi timpul degeaba.

#13
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
dar voua vi se pare corect ca firma (scoala) sa va incaseze banii si sa nu presteze serviciul platit? sau macar sa-l presteze partial, o ora-doua acolo...
exact acelasi lucru l-am patit eu cand am facut scoala de conducatori de ambarcatiuni; scoala avea doua parti, teoretica si practica, la partea practica au spus ca suntem prea multi si nu se mai face ca nu mai este timp :)) Cine vrea sa faca, sa vina la Mangalia! (noi fiind din Timisoara) :)) Si doar daca suntem minim 5 persoane.

are dreptate initiatorul si problema noastra e ca ne complacem in situatiile astea si acceptam orice!

#14
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostEMPP, on 13 ianuarie 2023 - 18:02, said:

se face exact ca și cum ai parca mașina dar dai din volan în sens invers
Pai ce pla calului, atunci ce ne mai trebuie permis de conducere, ca toti stim oricum sa conducem. Invarti de volan si apesi pedalele, ce e alta ordinea fata de cele de la jocuri?
Mai rar prostii ca ale tale scrise.
Acum inteleg de unde sunt toti bombardierii retardati pe strazi.

#15
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Robert_Kiran, există și școli serioase dar probabil depinde de zona din care ești. Aș avea curaj să garantez că la școala unde am făcut eu pentru A s-ar face orele așa cum trebuie - au toate categoriile cu excepția tramvaiului.

Edited by exqusit_drunk, 13 January 2023 - 19:22.


#16
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
La  Teo  in  timp  ce faceam eu orele  vedeam mereu un santa  fe  cu  remorca   care   facea  mereu  ore.Daca  esti din bucuresti  poti sa incerci la ei.

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostEMPP, on 13 ianuarie 2023 - 17:26, said:

cu remorcă mai mare nu mai găsești pedalele sau se schimbă ordinea?
n-ai mers niciodata cu remorca, dar ai putea citi despre inertie.

View PostEMPP, on 13 ianuarie 2023 - 18:02, said:

se face exact ca și cum ai parca mașina dar dai din volan în sens invers
si ne mai miram cum apar accidentele in parcare.

Edited by strongsss, 13 January 2023 - 20:09.


#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postphoenix76, on 13 ianuarie 2023 - 18:05, said:

Nu iau apararea scolii, dar eu consider ca sapte ore de condus cu rulota dupa tine sunt fix zero. Daca te baga pe centura orasului, nu reusesti sa prinzi mai mult de 40 km / h ( cred ). Mai faci o plecare de pe loc, o parcare tot pe zona de varianta si gata sapte ore. Apoi te trezesti cu hardughia dupa tine pe Transfagarasan si sa vezi distractie, si la urcare dar si la coborare. Daca ai experienta la condus, daca faci multi kilometri zilnic, parca nu are rost sa faci acele ore, pierzi timpul degeaba.
Ce plm logica este asta?
Adica din perspectiva scolii [si a ta] sapte ore sunt fix zero, asa ca mai bine nu face nici o ora si ii dau patalamaua ca pe nimic?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate