Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cum se face scoala de șoferi în România!

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Du-te la școala care oferă serviciul cel mai ieftin, plătește și apoi expune-ți pretențiile din contract. Simplu.

View PostArgv, on 13 ianuarie 2023 - 17:40, said:

Inscrie-te la scoala pentru categoria E si ai rezolvat. Dar va trebui sa dai examen cu politistul.
Sau chiar C+E, vezi care e diferenta de pret.

De ce să piardă o grămadă de timp cu examene și tarife exagerat de mari, dacă poate rezolva într-o săptămână pentru ce are el nevoie.

View PostKlaudio, on 13 ianuarie 2023 - 18:24, said:

dar voua vi se pare corect ca firma (scoala) sa va incaseze banii si sa nu presteze serviciul platit? sau macar sa-l presteze partial, o ora-doua acolo...
exact acelasi lucru l-am patit eu cand am facut scoala de conducatori de ambarcatiuni; scoala avea doua parti, teoretica si practica, la partea practica au spus ca suntem prea multi si nu se mai face ca nu mai este timp Posted Image) Cine vrea sa faca, sa vina la Mangalia! (noi fiind din Timisoara) Posted Image) Si doar daca suntem minim 5 persoane.

are dreptate initiatorul si problema noastra e ca ne complacem in situatiile astea si acceptam orice!

Eu acum câteva luni am făcut B96(b extins) și îmi pare rău că nu am făcut acele ore, au procedat exact cum a spus inițiatorul. Asta tot în Timișoara la prietenii de la Tudo care s-au ajuns acum.
Din partea mea a fost mai mult nepăsarea față de acele ore. Dacă eram chitit... făceam cum am scris mai sus.

#20
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostKlaudio, on 13 ianuarie 2023 - 18:24, said:

dar voua vi se pare corect ca firma (scoala) sa va incaseze banii si sa nu presteze serviciul platit? sau macar sa-l presteze partial, o ora-doua acolo...

Asta ar fi cea mai mica problema, ce ar tine mai curand de zona fiscala.
Marea problema este ca practic te trimit apoi pe drumuri neinstruit... asa, bine / rau, mult / putin cat te pot instrui in acele ore.

Foarte probabil asa procedeaza si cu multi din cei care fac scoala de soferi, mai gasesc si politistul (sau cum s-o numi acum organul respectiv) "care trebuie" si asa avem explicatia la ce se intampla pe sosele.

#21
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Io m-am descurcat din prima cand a trebuit sa bag remorca in garaj. A fost mai greu sa deschid usa, ca era cu cifru, dar, odata deschisa, a mers ca unsa.

#22
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Uite, o școală serioasă.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/635Ir0aMqLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by onisifor12, 13 January 2023 - 20:50.


#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Da ce esti asa oripilat, credeai ca Romania e o tara ca afara?

Aia cu scoala de soferi tehnic puteau sa faca cursuri cu tine, practic au cersit spaga.

La fel si Schengen: technic no problem, practic, spaga si coruptie pe rupte. Normal ca nu intram in Schengen, nu doar anul asta, dar nici in urmatorii 2-3 ani.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pentru CE nu se dau asa usor categoriile ? Posted Image

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View PostEMPP, on 13 ianuarie 2023 - 18:02, said:

se face exact ca și cum ai parca mașina dar dai din volan în sens invers
da ma, stim, din gura totu-i simplu si usor

View Postphoenix76, on 13 ianuarie 2023 - 18:05, said:

Nu iau apararea scolii, dar eu consider ca sapte ore de condus cu rulota dupa tine sunt fix zero.
io cred ca te grabesti, altii au luat permisul cu 10 ore de condus

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdan210, on 13 ianuarie 2023 - 21:39, said:

din gura
ai înțeles greșit.din volan învârți nu dai din gură.

View Poststrongsss, on 13 ianuarie 2023 - 20:09, said:

n-ai mers niciodata cu remorca, dar ai putea citi despre inertie.
și până la 3500 de kg lipsește?

cu 3500  cum se descurcă?doar are permis

View Postioppo, on 13 ianuarie 2023 - 18:32, said:

bombardierii retardati pe strazi.
ai ieșit la plimbare să înțeleg?

View Postioppo, on 13 ianuarie 2023 - 18:32, said:

Pai ce pla calului, atunci ce ne mai trebuie permis de conducere,
are permis pentru 3500 .cum se descurcă l-ați întrebat?sau n-a încercat niciodată

#27
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postdan210, on 13 ianuarie 2023 - 21:39, said:

Io cred ca te grabesti, altii au luat permisul cu 10 ore de condus
Șofatul este a doua natură a romanului și când moare pe șosele așa a vrut Dumnezeu.
Mânărie de asta cu orele de condus am pățit la categ. C și cred că se face la toate școlile și categoriile.

#28
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Din fericire exista și scoli serioase. Am găsit o alta scoala care mi-a făcut 2 oferte: 10 milioane și fac orele pe masina + remorca lor, sau 6 milioane și fac orele pe masina (și implicit) benzina mea cu remorca lor. Am acceptat varianta a 2 a cu mașina mea (ies mai ieftin, doar nu consum benzina de 4 milioane în alea 7 ore). Orele sunt de fapt "45 de minute" - cică asa e la toate școlile, adică o ora tine 45 de minute. Sunt curios ce ma vor învață în alea 7 ore.

#29
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Să mergi cu remorca, nu pentru asta plătești ?

Am o presimțire că vei ajunge să zici că mai bine dădeai banii și luai adeverința fără să mai pierzi timpul, dar asta e, tu ai ales...

#30
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postyekun, on 22 ianuarie 2023 - 07:50, said:

Să mergi cu remorca, nu pentru asta plătești ?

Am o presimțire că vei ajunge să zici că mai bine dădeai banii și luai adeverința fără să mai pierzi timpul, dar asta e, tu ai ales...
Corect. Eu ma refeream la ce manevre. O sa vad eu săptămâna asta.

Edited by Robert_Kiran, 22 January 2023 - 08:35.


#31
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pai in afară de dat cu spatele, nu vad ce ar putea să te învețe...
Asta te va învăța în prima oră, apoi doar prin practică vei dobândi reflexele necesare.
Bani aruncați, părerea mea, dar dacă îți trebuie, aia e.

#32
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Nu e vorba doar de mersul cu spatele. O curbă strânsă se ia diferit când ai și remorcă, să nu uităm și riscul ca remorca să intre în balans, deci orice manevră trebuie efectuată mai lin. La depășiri trebuie să te asiguri că și remorca are loc, a trecut de mașina pe care o depășești.

#33
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Sunt foarte utile orele de condus. Azi am făcut 2 ore, numai parcari. Mi s-au explicat diverse "trucuri" de manevrat remorca. În special la parcari. Am reușit sa bag remorca cu spatele intr-o parcare normala. Adică între dungile parcării. Fără sa calc vreo dunga. Ceea ce nu îmi ieșea niciodată. Sunt cateva trucuri care dacă nu mi le spunea instructorul, nu aveam de unde sa le stiu.
Dar ceea ce urmează va fi cu adevarat "wow". Instructorul mi-a promis ca in orele următoare vom ieși pe sosea, si vom simula intrarea remorcii în balans. Si ce trebuie sa faci când întra în balans. Abia aștept. Este mult mai bine sa intri cu remorca în balans, cu un instructor lângă tine care sa te învețe ce sa faci. Pana acum nu am pățit niciodată sa întru în balans cu remorca. Deci nu ignorați orele de condus, sunt foarte foarte utile.

View Postyekun, on 22 ianuarie 2023 - 08:52, said:

Pai in afară de dat cu spatele, nu vad ce ar putea să te învețe...
Asta te va învăța în prima oră, apoi doar prin practică vei dobândi reflexele necesare.
Bani aruncați, părerea mea, dar dacă îți trebuie, aia e.
Se pare ca sunt mult mai multe chestii, decât dat cu spatele!

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
robert_ kiran cu B-ul ai bagat remorca in parcare cu autoturismul?
Sau vorbesti de tir (cap tractor)?

#35
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008

View PostRobert_Kiran, on 13 ianuarie 2023 - 17:12, said:

Sunt posesor de categoria B și AM la permisul de conducere. Azi am fost la 2 scoli de șoferi. Vreau sa iau categoria B extins, pentru ca ansamblu masina plus remorca sa fie maxim 4250 kg, nu 3500 ca la B. Am nevoie pentru când închiriez rulota. Suv-ul meu plus rulota vor depăși 3500.
Autoturism cu remorcă.

#36
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2023 - 23:26, said:

robert_ kiran cu B-ul ai bagat remorca in parcare cu autoturismul?
Sau vorbesti de tir (cap tractor)?
Autoturism Citroen c-crosser (personal) cu o remorca cu frana cu prelata a scoli. Si da, momentan am doar B, dar fac scoala pentru B extins!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate