Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nelamuriri Card de Credit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil cu contul IBAN variabil a vrut să zică "cont IBAN colector" care nu e asociat cardului său, ci e un cont în care banca primește bani pentru mai multe tipuri de tranzacții, și pe care un funcționar bancar le operează ulterior pe conturile clienților,"manual".

La creditul ipotecar de la Credit Europe Bank am un astfel de cont colector, unde transfer rata și banca o operează manual când primeste banii Deci nu am un cont IBAN asociat direct creditului.
Dar alimentarea prin acest cont IBAN colector, de fapt face ca alimentările pe care le ar face clientul, să nu fie vizibile direct și instant pe cardul de credit. El depinde de funcționarul bancar care vine să opereze manual sumele încasate, funcție de contul de unde vin banii și referința trecută la tranzacția respectivă.

#38
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu sunt client AB, dar repet:
Toate raspunsurile le regasesti in contract si pentru nelamuriri ceri raspunsuri SCRISE.
Restul ie POVESTE.
Vorbesc din pozitia unui fost angajat la o firma care vindea si cumpara BANI.
Si aveam un card asociat unui cont, card care avea si o "limita" de creditare.
Adica aveam salariu de 10.000 lei care era virat pe card, si o limita de creditare de 5.000 lei, banii angajatorului.
Adica io puteam sa cheltuiesc la o tranzactie suma disponibila in cont, adica ce bani mi-au ramas din salariu PLUS cei 5.000 limita de creditare.
Asta pe persoana fizica.
Dobanda nu era mica si se aplica pe perioada in care soldul relativ al contului era mai mic ca ZERO, strict la soldul creditului, pe perioada respectiva.
De asta spun sa cititi BINE contractul.
Pentru ca cate bordeie, atatea obiceie.

Edited by viceroy56, 11 January 2023 - 20:53.


#39
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Nu toate cheltuielile necesita un card de credit. E pentru achizitii in rate si rezervari.

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 20:44, said:

Daca intr-o luna pot cheltui maxim absolut doar limita de creditare... intr-adevar cardurile de credit sunt, dupa cum am spus si initial, o stupizenie absoluta Posted Image

Nu inteleg cum pot fi atat de folosite in SUA

Adica indiferent cati bani ai, nu poti cheltui mai mult decat o suma predefinita Posted Image  

Cum ar fi sa ai doar card de credit si atat ? Sa apara ceva cheltuieli neprevazute si sa nu ai cum sa cheltui mai mult decat acea limita? Posted Image) Incredibil...
Nu e vorba de nici o stupizenie. Mai studiaza.
Creditul e credit, debitul e debit.

#41
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Sper sa nu ai un Visa credit si in state sa-ti ceara un Mastercard credit. Posted Image

#42
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 danX, on 11 ianuarie 2023 - 20:10, said:

ba fix nu e asa. Tu vei cheltui intotdeauna din ce disponibil ca limita de credit.

 pasilla, on 11 ianuarie 2023 - 20:13, said:

Nu merge asa la cardul de credit.
La cardul de credit de la Raiffeisen merge fix asa. Am avut de mai multe ori rambursari mai mari decat ce datoaram, soldul ajungea peste limita de credit si practic cheltuiam din banii mei, nu din banii bancii.
La alte banci nu stiu cum este, dar aici se pot face depuneri peste limita de credit si normal se vor cheltui acele depuneri mai intai. Sunt aproape sigur ca si la alte banci este la fel.

#43
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
"Contorul se resetează" în momentul când depui banii pe care i-ai cheltuit.

La o limita de 5000 dacă ii cheltuiești pe toți astăzi, dar mâine ii pui la loc, poimâine ii poți cheltui din nou



 viceroy56, on 11 ianuarie 2023 - 20:47, said:

Nu sunt client AB, dar repet:
Toate raspunsurile le regasesti in contract si pentru nelamuriri ceri raspunsuri SCRISE.
Restul ie POVESTE.
Vorbesc din pozitia unui fost angajat la o firma care vindea si cumpara BANI.
Si aveam un card asociat unui cont, card care avea si o "limita" de creditare.
Adica aveam salariu de 10.000 lei care era virat pe card, si o limita de creditare de 5.000 lei, banii angajatorului.
Adica io puteam sa cheltuiesc la o tranzactie suma disponibila in cont, adica ce bani mi-au ramas din salariu PLUS cei 5.000 limita de creditare.
Asta pe persoana fizica.
Dobanda nu era mica si se aplica pe perioada in care soldul relativ al contului era mai mic ca ZERO, strict la soldul creditului, pe perioada respectiva.
De asta spun sa cititi BINE contractul.
Pentru ca cate bordeie, atatea obiceie.

Tu aveai overdraft. Nu un card de credit

#44
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Contractul nu l-am primit. L-am semnat la banca dar nu am primit nicio copie

Toti functionarii la banca, indiferent cu cine vorbesti, se pierd in detalii


Era simplu sa zica atata: intr-o luna intreaga, nu poti cheltui maxim decat limita de creditare (5000 lei), indiferent ce ai face

Este Visa. In SUA nu accepta Visa? Ar fi ciudat sa accepte doar Master Card

#45
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 20:57, said:




Era simplu sa zica atata: intr-o luna intreaga, nu poti cheltui maxim decat limita de creditare (5000 lei), indiferent ce ai face



Tu citești ce iti scriem noi aici?

#46
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

 pasilla, on 11 ianuarie 2023 - 20:36, said:

Intr-o luna nu poti sa cheltui mai mult decat limita de credit.

Am un card de credit mai vechi de la BT (Mastercard Forte).

Limita de credit e 8000 lei. Intr-o luna am cheltuit mai mult de 10000 lei cu el, practic tot ce cumparam (din magazine sau online).Cum am reusit?

O vreme dupa ce l-am facut l-am folosit ca si card de debit, adica aveam tot timpul mai mult decat zero, aveam grija sa depun mai mult decat cheltuiam, dobanda platita era zero.

Acum, ca l-am alimentat sa sting creditul si sa nu platesc dobanda imi zice asa in BT24:

- available balance 8100
- account balance 100
- credit limit 8000

Deci daca il alimentezi poti sa cheltui cat vrei, limitarea e doar cand intri in banii bancii, nu poti cheltui din ei mai mult decat limita aprobata.

#47
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 19:28, said:

Pai normal ca vorbesc din auzite Posted Image) daca stiam raspunsurile nu mai intrebam

Mi se par corecte si simple cardurile de debit. Cati bani ai, atata cheltui. Simplu

Am fost la vreo 5 banci si tot nu m-am lamurit cu aceste carduri de credit, mi se par o prostie din motivele ce le-am scris mai sus

Nici la banci nu primesc raspunsuri exacte, cineva dintr-o agentie imi spune ceva, cineva dintr-o alta agentie imi spune complet altceva
problema nu e ca vorbesti din auzite , nimeni nu s a nascut invatat si asta este scopul forumului , sa impartasim informatii ...dar faptul ca ai aruncat cu kk-at din prima fara sa stii despre ce e vorba, pe mine personal m-a dezgistat profund.

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu iti face gjiji ca Visa, sau Mastercard.

#49
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Unii comercianti au aceasta preferinta pentru Mastercard ca si card de credit.

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e cazul in SUA.

#51
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

 amadeus79, on 11 ianuarie 2023 - 20:58, said:

Tu citești ce iti scriem noi aici?


Pai si aici e exact ca la banca

Cateva persoane spun ca pot cheltui maxim 5000 lei pe luna

Cateva persoane spun ca pot alimenta la loc cu cea am cheltuit eu, si astfel se reseteaza contorul de 5000 lei

#52
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Orice pos sau bancomat nu debiteaza din acel account balance, doar din limita de credit.

#53
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Ok, ai un stil mai aparte care ma depaseste
Bafta în America, atentie sa nu-ți cloneze cardul

#54
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
allah2 - citeste contractul, dar in principiu - poti cheltui exact cat ai 'sold disponibil'.  soldul asta disponibil poate sa fie compus din 5000 lei banii bancii si 10000 lei banii tai, pt un total de 15k.

faptul ca azi cheltui 1000, pui la loc 1000, apoi cheltui iar 500.. nu face decat sa scada soldul (daca era de 5000) cu 500.  Asta e tot.

cand primesti extrasul de cont de la banca, la final de luna, ai grija sa platesti 'suma totala de plata pentru luna curenta', si nu cea minima, ca sa nu platesti dobanzi. Altfel, intra in joc alea 25% sau cat mai e acum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate