Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nelamuriri Card de Credit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Avand PFA, mai toate bancile mi-au refuzat cererea de a primi un Card de Credit

Am facut Card de Credit cu cash colateral (garantat cu banii mei) de la Alpha Bank

Limita de garantare: 5000 lei

Mi-am facut card de credit cu singurul scop de a-l folosi in vacanta in SUA, in principal la inchirierea masinii



Nelamuririle mele:


1) Sunt obligat sa cheltui maxim 5000 lei cat e acea limita, indiferent cat alimentez eu pe card ?
Daca alimentez cardul cu 10 000 lei de exemplu, nu inseamna ca pot cheltui 15 000 lei fara nicio penalizare sau dobanda (10 000 lei ce i-am alimentat eu pe card + cei 5000 lei limita) ?


2) Cand se reseteaza acea limita de 5000 lei ? Sa zicem ca cheltui 5000 lei. Cand voi putea sa cheltui iarasi 5000 lei? Luna urmatoare? Sau de indata ce alimentez eu la loc cu cei 5000 lei cheltuiti?


3) Am inteles ca sunt "dobanzi penalizatoare" de 20%. Cum functioneaza asta? 20% comision fix din ce suma depasesc fata de limita? De ce se numeste "dobanda" si nu comision? Dobanda stiu ca functioneaza diferit, e pe baza de timp, iar comisionul e o suma fixa (bazata pe un procent exact dintr-o suma). Aici nu e o comision fix procentual penalizator?


4) Am inteles ca exista o perioada de gratiere de vreo 40 - 55 zile, in care am timp sa pun la loc pe card banii cheltuiti din limita. Dar gratiere daca ce? Daca depasesc cei 5000 lei? Sau daca nu am niciun leu pe card, si eu cheltui din acei 5000 lei?


5) Ce ma sfatuiti sa fac in situatia mea personala ? Inchirierea masinii in SUA ma va costa aproape de 5000 lei. Probabil voi plati acesti bani inca de pe acum, cu cardul de credit. Sa mai maresc acea limita ?


O stupizenie absoluta aceste carduri de credit Posted Image nu e nimic clar, nu pot alimenta cu cat vreau, sunt obligat sa cheltui sume fixe impuse, nu exista vreun IBAN al meu atasat cardului, nu pot retrage banii fara comisioane, nu pot sa-i transfer din cardul de credit in IBAN-ul meu. Numai incoveniente si complicaciuni. Nu mi-as fi facut niciodata sa ceva, daca nu eram obligat de calatoria in SUA

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Deci....tu vorbesti numai din auzite...zici dsori ca...am auzit ca , nu stii cu ce se manaca, dar ti se pare o prostie acest tip de imprumut, aka cardul de credit ...interesat. eu sincer, nu am reusit sa am rabdarea necesara sa iti citesc toata polologhia , mai ales ca am facut balata intre ce stii despre cardul de credit si faptul ca ti se pare o prostie...iti doresc mult succes in privinta finantelor tale.

#3
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pai normal ca vorbesc din auzite :)) daca stiam raspunsurile nu mai intrebam

Mi se par corecte si simple cardurile de debit. Cati bani ai, atata cheltui. Simplu

Am fost la vreo 5 banci si tot nu m-am lamurit cu aceste carduri de credit, mi se par o prostie din motivele ce le-am scris mai sus

Nici la banci nu primesc raspunsuri exacte, cineva dintr-o agentie imi spune ceva, cineva dintr-o alta agentie imi spune complet altceva

Edited by allah2, 11 January 2023 - 19:29.


#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Păi eu informațiile astea le ceream înainte de a-mi face card cu garanție colaterală și informația o ceream să mă lămurească  acel funcționar de la bancă, care ți a propus soluția și care ți+a făcut acest tip de card de credit
Opțiunea a doua e să citești din scoarță în scoarță contractul, că acolo e specificat dacă te penalizează, care sunt limitele de utilizare, sau ar trebui să scrie acolo.


Oricum mi se pare proastă decizia de a ți face acest card doar din auzite fără să te lămurești înainte, care sunt limitele lui, de la sursă, adică de la cei de la bancă care ți-l oferă.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Cardurile de credit nu sunt o prostie, le poti folosi sa faci cumparaturi de la magazinele online in rate fara sa platesti nici o dobanda ( daca respecti strict conditiile si pui in fiecare luna rata respectiva pe el ).

Daca intarzii sau daca scoti cash de la bancomat de arde banca rau de tot cu dobanzile.

#6
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Virează tu 100 de lei peste și așa o să îți poți da seama daca mai poți pune bani în plus. Nu este dobândă penalizatoare decât dacă rămâi pe minus, din ce ai pe plus nu există să îți ceară pretenții.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Cheltui 5000 și atât.
Si garantat cu salariul e fix la fel, îți zice banca limita la care te încadrezi și atât poți cheltui.
Evident, ce pui în plus, poți cheltui.

Edited by slai, 11 January 2023 - 19:41.


#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Limita de credit pe care o ai pe un card de credit este un anumit nivel de credit maxim pe care îl poți folosi. Dacă alimentezi cardul cu 10 000 lei, nu înseamnă că poți cheltui 15 000 lei. Poți să cheltui în continuare doar până la limita maximă de credit care a fost acordată, indiferent de suma pe care o alimentezi pe card.

În mod normal, limita de credit se resetează lunar, ceea ce înseamnă că poți să cheltui din nou până la limita maximă odată ce începe un nou ciclu de facturare. Totuși, aceasta poate varia in functie de fiecare banca si cum functioneaza sistemul de acolo.

Dobanda penalizatoare este o dobanda care se aplica atunci când depășești limita de credit sau când nu plătești o factură la timp. Este o rata procentuala care se aplica asupra soldului datorat, și se numește "dobanda" pentru ca este un cost al creditului, similar cu dobanda platita atunci cand imprumutam de la banca. Aceste dobanzi sunt adesea mult mai mari decat dobanzile normale pentru a penaliza comportamentul neplatii sau depasirea limitelor.

Perioada de gratie este o perioada de timp in care poti sa platesti suma datorata fara sa fii penalizat cu dobanzi sau penalitati. Aceasta perioada este de obicei de aproximativ 40-55 zile, si incepe in momentul in care ai primit factura ta. Este important sa intelegi ca aceasta perioada de gratie se refera la suma datorata si nu la limita de credit sau alte restrictii de cheltuieli.

In situatia ta personala, daca te astepti sa cheltui aproape 5000 lei, poate ar fi bine sa discuti cu banca ta pentru a mari limita de credit. Este important sa te asiguri ca esti in masura sa platesti suma inapoi in termenii acordati si sa ai in vedere costurile asociate cu cardul de credit, inclusiv dobanzile si comisioanele.

Este interesant cum utilizarea cardurilor de credit poate fi atat de convenabila, dar si atat de dificil de inteles. Este important sa citesti si sa intelegi termenii si conditiile atunci cand iti faci un card de credit si sa te asiguri ca esti constient de costurile si restricti

Edited by wertyck, 11 January 2023 - 19:43.


#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 modoran, on 11 ianuarie 2023 - 19:37, said:

Cardurile de credit nu sunt o prostie, le poti folosi sa faci cumparaturi de la magazinele online in rate fara sa platesti nici o dobanda ( daca respecti strict conditiile si pui in fiecare luna rata respectiva pe el ).
Daca intarzii sau daca scoti cash de la bancomat de arde banca rau de tot cu dobanzile.
NU, Faci o grava confuzie.
Alea sint carduri de rate fara dobinda.
Nu sint carduri de credit reale.

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 19:22, said:

Avand PFA, ...........
Intreaba la banca.
Dupa cum vezi, nici macar nu citeste cineva tot ce ai scris, daramite sa-ti raspunda!!!

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu stiu cum e fix cardul luat de tine, n-am avut de la Alpha pana acum. dar ti-au dat si niste hartii, pe care le-ai si semnat, care contineau toate raspunsurile :)

oricum, cardurile de credit pe care le-am folosit eu pana acum au functionat toate asa:

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 19:22, said:

1) Sunt obligat sa cheltui maxim 5000 lei cat e acea limita, indiferent cat alimentez eu pe card ?
suma disponibila pe card =  maximul dat de banca + cat ai mai depus tu.
daca mai depui inca 10k o sa ai disponibili 15k

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 19:22, said:

2) Cand se reseteaza acea limita de 5000 lei ? Sa zicem ca cheltui 5000 lei. Cand voi putea sa cheltui iarasi 5000 lei? Luna urmatoare? Sau de indata ce alimentez eu la loc cu cei 5000 lei cheltuiti?
poti cheltui cat timp ai disponibil pe card. in decursul lunii pot umple si goli cardul de credit de cate ori vrei.

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 19:22, said:

3) Am inteles ca sunt "dobanzi penalizatoare" de 20%. Cum functioneaza asta? 20% comision fix din ce suma depasesc fata de limita? De ce se numeste "dobanda" si nu comision? Dobanda stiu ca functioneaza diferit, e pe baza de timp, iar comisionul e o suma fixa (bazata pe un procent exact dintr-o suma). Aici nu e o comision fix procentual penalizator?
e vorba de 20% din suma nerambursata.

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 19:22, said:

4) Am inteles ca exista o perioada de gratiere de vreo 40 - 55 zile, in care am timp sa pun la loc pe card banii cheltuiti din limita. Dar gratiere daca ce? Daca depasesc cei 5000 lei? Sau daca nu am niciun leu pe card, si eu cheltui din acei 5000 lei?
perioada de gratie se refera la cheltuielile de pe luna pentru care s-a emis ultimul extras de cont care au fost acoperite cu banii bancii.

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 19:22, said:

5) Ce ma sfatuiti sa fac in situatia mea personala ? Inchirierea masinii in SUA ma va costa aproape de 5000 lei. Probabil voi plati acesti bani inca de pe acum, cu cardul de credit. Sa mai maresc acea limita ?
in cazul tau as cere macar dublarea disponibilului (comparativ cu cat stii ca vei avea de cheltuit), pt siguranta. nu vrei sa coste 5002 lei inchirierea si sa ti se spuna ca nu lucreaza cu cash, totul trebuie platit cu cardul.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa vezi ce limitta de credit ai primit. Nu are neaparat legatura cu suma depusa ca depozit.

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 wertyck, on 11 ianuarie 2023 - 19:42, said:

Dacă alimentezi cardul cu 10 000 lei, nu înseamnă că poți cheltui 15 000 lei. Poți să cheltui în continuare doar până la limita maximă de credit care a fost acordată, indiferent de suma pe care o alimentezi pe card.
Asta e fals.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cardul de credit e un mod bun de a folosi banii altora pentru cheltuielile tale.
Faptul ca detii un card de credit e o dovada ca o institutie de credit, precum o banca, are incredere in tine sa iti dea banii ei pe mana, aspect care conteaza cand e nevoie sa beneficiezi de increderea altora, cum e inchiriatul unei masini.


Cu cardul de credit NU se fac urmatoarele:
- Cheltuieli mai mari decat iti permiti. Daca tu ai de cheltuit 10.000 RON, pe aia ii cheltui, nu mai mult, ca sa ai de unde pune la loc.
- Scos bani cash la bancomat
- alimentat aiurea cu cat iti trece prin cap

In multe locuri din lumea civilizata fara card de credit nu poti inchiria nimic, nici macar o bicicleta.

#14
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pai vedeti, exact asa e si la banca Posted Image)

Cineva spune ca pot cheltui maxim limita de creditare (adica 5000 lei in cazul meu), indiferent de cat alimentez.

Si altcineva, imi spune ca pot cheltui cat alimentez eu + acei 5000 lei


Voi intreba si la banca, prin mail, ca sa ramana scris, eterna mea dilema:

Care varianta este cea corecta:

1) Pot cheltui maxim cei 5000 lei limita de creditare (indiferent de cat alimentez eu pe card)

2) Pot alimenta cu cat vreau eu pe cardul de debit si deci am de cheltuit, fara dobanzi, cat am alimentat + acei 5000 lei

Edited by allah2, 11 January 2023 - 20:03.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 danX, on 11 ianuarie 2023 - 19:58, said:

Faptul ca detii un card de credit e o dovada ca o institutie de credit, precum o banca, are incredere in tine sa iti dea banii ei pe mana, aspect care conteaza cand e nevoie sa beneficiezi de increderea altora, cum e inchiriatul unei masini.
Aspectul cel mai important e ca banca garanteaza plata si nu detinatorul cardului.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, de principiu toate intrebarile respective trebuiau puse la banca.
De la banca la banca pot fi niste diferente.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 20:02, said:

Pai vedeti, exact asa e si la banca Posted Image)

Cineva spune ca pot cheltui maxim limita de creditare (adica 5000 lei in cazul meu), indiferent de cat alimentez.

Si altcineva, imi spune ca pot cheltui cat alimentez eu + acei 5000 lei
Nu poti cheltui mai mult decat limita de credit aprobata.
Daca ai cheltuit 1000 din 5000 si apoi depui acea mie, contorul se reseteaza la 5000.

Probabil ca o majorare a depozitului poate duce, la cerere, la majorarea limitei de credit.

Edited by pasilla, 11 January 2023 - 20:07.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Sfatul meu este sa te duci din nou la banca și sa discuți cu un consilier, ii pui aceleași întrebări ca aici și îți notezi răspunsurile. E mai utila o discuție fata în fata cu un reprezentant al băncii. Dacă întrebi pe mail, la ce procent de analfabetism funcțional e în România, riști sa primesti răspunsuri eronate, sa nu fie înțelese corect întrebările tale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate