Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Valoarea operelor de arta este direct proportionala cu snobismul nostru ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ah, colegul utopium nu rezistă fără să aducă în discuție Clujul, cu orice cazie se ivește... Muzeul de artă clujean nici nu trebuie adus în discuție ori comparat când vorbim de Luvru... E fix la genunchiului broaștei.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 tytysor, on 10 ianuarie 2023 - 13:40, said:

la fel si la Muzeul de Arta din Craiova sau la Piatra Neamt!
Poate fi orice muzeu din Romania, eu am dat exemplu unul pe care il cunosc, dar nu in orice oras ar avea acelasi impact, pentru ca unele orase nu au aeroporturi cu suficiente zboruri/capacitatea de cazare necesara pentru a avea cresteri la fel de mari de incasari in domeniul turistic. La Cluj stiu ce capacitate extra ar avea hotelurile, ce conexiuni cu restul lumii exista pe aeroport, care e numarul actual de vizitatori al muzeului de arta si ce gazduieste el acum. Si stiu si ce public/interes ar exista in oras pentru arta in general.

 Vlad_22, on 10 ianuarie 2023 - 13:58, said:

Ah, colegul utopium nu rezistă fără să aducă în discuție Clujul, cu orice cazie se ivește...
Ar fi culmea sa vorbesc despre orase pe care nu le cunosc prea bine, nu? Era doar o idee/exemplu care sa arate de ce valoreaza unele opere de arta cat valoreaza, stim cu totii ca nu se va intampla asa ceva.

Nici tu nu rezisti fara sa te agiti cand pomenesc cuvantul Cluj :D

Edited by utopium, 10 January 2023 - 14:58.


#21
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu, doar constat că nu are vreo legătură cu topicul de față și e probabil și e și puțină "inferioritate" a orașului, când e adus în discuție peste tot. Nu mă agit, chiar deloc, pentru mine Clujul nu e important, mi-e indiferent.

Edited by Vlad_22, 10 January 2023 - 16:01.


#22
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Utopium, bine ca n-ai zis de unul random sau de Vaslui. Era mai rau.

#23
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 vio69c, on 10 ianuarie 2023 - 13:52, said:

Pe tot ce am considerat artistic, de bun gust, placut ochiului si sufletului, tablouri,
bijuterii moderne, vase si elemente  decorative....etc
Se simte de la distanta ca esti colectionar de arta.   Felicitari !

#24
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

 Alex432, on 10 ianuarie 2023 - 17:35, said:

Se simte de la distanta ca esti colectionar de arta.   Felicitari !

Colectionar? nici vorba.....
cine a vorbit de colectii.....?
Am scris ce prefer eu sa cumpar ca opere de arta in spatiul meu domestic

(Acum cateva luni, am gasit la consignatia un frumos tablou si un samovar....o bijuterie....le-am luat acasa)

Edited by vio69c, 10 January 2023 - 18:07.


#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 gushpi, on 10 ianuarie 2023 - 10:36, said:

am învățat că oamenii se-mpart în 2 categorii: „umanii” și „realii”
Da Vinci ce a fost? Ca el era pe de o parte pictor/sculptor/creator de spectacole/muzician, pe de alta era inventator/inginer/om de stiinta, fizician, un pic chiar si matematician (tocmai am terminat de citit o carte de 600 de pagini despre el).

Eu sunt din familie de artisti amatori (taica-meu a facut pictura/sculptura/scria poezii, maica-mea pictura), asa ca inevitabil am mostenit si o aplecare mai mare spre arta decat a altora. Dar la baza sunt absolvent de real, am fost suficient de pasionat de real incat am participat la olimpiade la matematica, fizica si informatica, cu rezultate destul de bune la toate trei. Dar interesul pentru arta/creativitate a existat de cand eram mic, fotografie, muzica, film.

Nu cred ca exista doua categorii mari si distincte, fiecare are o aplecare mai mare sau mai mica catre diverse domenii.

 Vlad_22, on 10 ianuarie 2023 - 16:01, said:

Nu, doar constat că nu are vreo legătură cu topicul de față
Le-am facut eu sa aiba legatura ca sa pot discuta despre valoarea operelor de arta ... e asa de greu sa ai un pic de imaginatie cand discuti despre un subiect si sa imaginezi un mod in care poti masura valoarea unei opere de arta?

Edited by utopium, 10 January 2023 - 18:17.


#26
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Da, contrar aparentelor sau prejudecatilor, creatia artistica nu contine vreo distinctie intre spiritual si real, intre imaginativ si concret, ci tocmai sinergia acestora. Transpunerea unei viziuni artustice in ceva concret, material si cu anumite calitati inalt estetice face parte din procesul de creatie.
Ori tocmai aceasta abilitate, deloc la indemana este un criteriu important de evaluare a unei opere de arta.

Edited by Cr1spy, 10 January 2023 - 18:26.


#27
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu, mai e și spălarea banilor, cum e "green washing", așa se practică și cu operele de artă, frecvent. Nu contest valoarea lor, raritatea, unicitatea, talentul de care trebuie să dispui, ba chiar contează și calitatea acuarelelor, vopselurilor folosite, pe vremuri fiindcă poate de calitate mai bună, dar sumele rămân tot absurde.

În fine, ne agităm pentru ceva de care sunt interesați activ, 0.000% ceva din populație să achiziționeze, mă refer la operele de top, nu tablouri normale, ori făcute de artiști locali sau ceva.

Referitor la ce zicea colegul utopium, eu aș fi pe deplin mulțumit și cu un Grigorescu, Luchian ceva, nici astea nu sunt ușor de obținut, tot sunt probabil zeci de mii bune de euro.

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Vlad_22, on 10 ianuarie 2023 - 22:49, said:

Referitor la ce zicea colegul utopium, eu aș fi pe deplin mulțumit și cu un Grigorescu, Luchian ceva, nici astea nu sunt ușor de obținut, tot sunt probabil zeci de mii bune de euro.
Da, incep pe la cateva zeci de mii de euro la licitatii de obicei ... doar cele mai spectaculoase/cunoscute trec de 100.000-200.000 de obicei.

Eu am o gramada de tablouri acasa, dar facute de artistii din familie (doar pe hol am 8) Posted Image Unele sunt chiar reusite, altele ok-ish. Si mai am destule care nu sunt puse pe pereti.

Ce am vrut sa-mi fac la un moment dat a fost sa-mi printez pe panza niste reproduceri la calitate foarte buna luate de pe Google Arts ale unor artisti favoriti, pe care sa le prelucrez/regandesc un pic (de exemplu sa fac un triptic, chiar daca tabloul original era dintr-o bucata).

Edited by utopium, 10 January 2023 - 23:13.


#29
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 Vlad_22, on 10 ianuarie 2023 - 22:49, said:

ne agităm pentru ceva de care sunt interesați activ, 0.000% ceva din populație să achiziționeze, mă refer la operele de top,
nu tablouri normale, ori făcute de artiști locali sau ceva.
E pierdere de timp sa visezi cumpararea unei lucrari top mondial,  dar le poti vedea in muzee-galerii.

Cine te opreste sa cumperi pentru tine tablourile care iti plac ?
In UK si patura mid-low isi cumpara cateva tablouri in casa... (alea 'normale' sau facute de artisti 'locali')

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate