Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Neaprobare review eMag pentru limbaj neadecvat

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018
Sunt client eMag de 15 ani, cumpăram de la ei chiar dacă aveam alte ”oferte” mai bune de la ceilalți (nu se va mai întâmpla asta)...
La unul din ultimele produse m-am călcat pe suflet să las un review în care am scris adevărul legat de timpul mare de așteptare (cred că ați ghicit, e vorba de un telefon de la mere). Mai precis, FIX 2 luni. Review care nu a fost aprobat, motivul: ”limbaj neadecvat”. Las ss cu reviewul mai jos și vă întreb și pe voi care este acel ”limbaj neadecvat”?
Acum văd că am scris săptămâmă în loc de săptămână. Posted Image O fi asta?
Încă un aspect: în momentul plasării comenzii (și totodată a plății integrale) nu am fost avertizat de timpul onorării comenzii.

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Plangere la ANPC? Amenda?

#3
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018
Păi de ce să fac plângere la ANPC? Nici vorbă de așa ceva! Scopul acestui topic este să știu dacă sunt defect au ba...

#4
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Au selectat gresit motivul din lista predefinita, corect era: review-urile la produse nu pot contine informatii despre livrare. Livrarea necorespunzatoare nu are legatura cu produsul. Nu se poate penaliza produsul pe motive de livrare.

#5
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Au perfecta dreptate.
Foarte greu vei reusi sa lasi un review nasol.
Eu am primit un aparat de masaj FOARTE IEFTIN stricat de 3 ori la rind si nu am reusit sa las review.

#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 icename, on 04 ianuarie 2023 - 17:38, said:

Au selectat gresit motivul din lista predefinita, corect era: review-urile la produse nu pot contine informatii despre livrare. Livrarea necorespunzatoare nu are legatura cu produsul. Nu se poate penaliza produsul pe motive de livrare.
Dar nu am penalizat nimic. Am dat 5 stele. 5 stele la toate categoriile...

Edited by _R_A_D_U, 04 January 2023 - 17:39.


#7
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
”m-ar lătra câinii” ”mi-a albit părul” ”experiență sadomaso”
Ceva de zis?

#8
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 mrfe, on 04 ianuarie 2023 - 17:40, said:

”m-ar lătra câinii” ”mi-a albit părul” ”experiență sadomaso”
Ceva de zis?
Mda! Se pare că tu ești cel care nu mi-a aprobat reviewul... Posted Image

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Ala este doar motivul sa respinga pentru limbaj.
Si daca modifica, tot va fi respins.
La mine este - Motivul respingerii: Sesizare
Adica sa fac sesizare service / retur, nu review.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. cel care verifica review probabil care niste optiuni de selectat din care aleaga, care se potrivesc mai mult sau mai putin.
2. Editeaza recenzia, scoate expresiile de "sa moara mama" si o sa vezi "supiza".

#11
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Asa este, ai dat 5 stele, eram ferm convins ca ai dat o stea. Probabil un angajat mai zelos. Se merge pe ideea ca il poti edita si retrimite, asa ca... nu isi dau seama ca un astfel de refuz cantareste mult mai greu pentru un client decat pentru ei.  Si cuvantul sadomasochism poate sa para deplasat, poate citeste un copil care isi doreste iPhone review-ul si o sa intrebe pe mami: ce e, mami, acela sadomasochism? Vaai, unde ai auzit de asa ceva? La eMag! A, are legatura cu pretul, probabil, la noile iPhone-uri. Dar, totusi, ce inseamna? Lasa, am sa caut pe Google: Obtinere a unei placeri sexuale prin intermediul suferintei (fizice sau morale). Hmmm, vreau si mai mult noul iPhone!

Edited by icename, 04 January 2023 - 17:53.


#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Iti pierzi timpul, si eu am editat si tot au refuzat sa posteze. Daca zici "cel mai misto produs, sa moara mama daca va mint, hai, sanatate si da-va-n sange sa va bata", tot ti-l posteaza. Daca spui ca un produs e jalnic, te-ai exprimat urat. Daca e sa critici, trebuie sa folosesti limbaj corporate, incat daca citeste cineva, nici sa nu isi dea seama ca zici de rau. Am patit si eu, am editat si tot au refuzat sa publice. De atunci, ocolesc emag ca pe o ciuma si pcgarage ca pe ebola.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
limbaj de cartier. merita respins. daca faci un review...fa-l cum trebuie, spune si bune si rele si limiteaza-te la fapte, fara sa adaugi opinii si fara manifestari puerile. de fapt ce ai scris nici macar nu e review la obiect, e doar frustarea ta de la asteptare.

nu-i asa ca vroiai validare pe forum..cum ca nenorocitii aia de la emag....??

#14
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Ce ai scris tu acolo la review pare un fel de schiță umoristică în care probabil încerci să fii amuzant criticând printre altele timpul de așteptare al telefonului și serviciile DIGI. ”
Eu dacă vreau să cumpăr acel telefon nu mă interesează cât ai așteptat și nici serviciile DIGI.

Totodată ai o exprimare alambicată.
Adică din review nu se înțelege dacă telefonul este bun sau rau  „m-ar lătra căinii dacă aș spune DOAR ca se simte diferența față de fostul. Telefonul este super (pretul la fel)” - aparent spui că este mai bun, dar apoi spui că pretul este foarte mare - deci esti ironic când spui că e bun ?? - e incert și oamenii nu au chef să citească compuneri când vor să își ia un telefon, vor informații clare, precise.

Mai spui „5G nu merge pe Digi că așa vrea mușchiul lor așa că nu vă mai pierdeți timpul cu apeluri la relații clienți” - ce treabă are serviciul relații clienți DIGI cu telefonul ?

Review-ul pare scris de o persoană în stare de ebrietate - și cred că acesta este motivul neaprobării.

Edited by spider8, 04 January 2023 - 18:00.


#15
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 icename, on 04 ianuarie 2023 - 17:52, said:

... Lasa, am sa caut pe Google: Obtinere a unei placeri sexuale prin intermediul suferintei (fizice sau morale).
Păi ”să suferi” 2 luni cum e? :P

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Neadecvat nu inseamna ca ai injurat pe cineva. Dintr-un anumit punct de vedere, chiar e neadecvat limbajul folosit de tine, cel putin pentru cei mai sensibili si pentru un site care se doreste a fi "serios".

PS: Eu il refuzam doar si pentru ca ai zis despre un iPhone ca e super (si mai are si pret bun), o minciuna evidenta Posted Image

 _R_A_D_U, on 04 ianuarie 2023 - 18:03, said:

Păi ”să suferi” 2 luni cum e? Posted Image
"Prostia" de a nu iti lua un telefon serios se plateste :D

Edited by utopium, 04 January 2023 - 18:04.


#17
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 smoke, on 04 ianuarie 2023 - 17:59, said:

...
nu-i asa ca vroiai ...
Că tot vorbeai de limbaj de cartier...

 spider8, on 04 ianuarie 2023 - 17:59, said:

...
Totodată ai o exprimare alambicată.
Adică din review nu se înțelege dacă telefonul este bun sau rau  „m-ar lătra căinii dacă aș spune DOAR ca se simte diferența față de fostul. Telefonul este super (pretul la fel)” - aparent spui că este mai bun, dar apoi spui că pretul este foarte mare - deci esti ironic când spui că e bun ??
...
Fracturi de logică?

 spider8, on 04 ianuarie 2023 - 17:59, said:

Review-ul pare scris de o persoană în stare de ebrietate - și cred că acesta este motivul neaprobării.
Ești tare!

 utopium, on 04 ianuarie 2023 - 18:05, said:

Neadecvat nu inseamna ca ai injurat pe cineva.
...
Tu asta ai înțeles? Ok...

 utopium, on 04 ianuarie 2023 - 18:05, said:

Eu il refuzam doar si pentru ca ai zis despre un iPhone ca e super (si mai are si pret bun), o minciuna evidenta
Tre să ai grave probleme la mansardă să zici asta, dar, na, fie cum zici tu...

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Mie mi se pare un review normal. Ce dracu, Emag totusi nu-i saitul Academiei Romane.

Omul si-a zis parerea fara sa jigneasca pe nimeni.

Stai, am avut cumva un limbaj neadecvat!?

[ https://i.postimg.cc/ry18DGjC/Scared-emoticon-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate