Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ce parere aveti despre Papa Francisc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#19
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdark, on 04 ianuarie 2023 - 12:41, said:

Dacă acel preot duce o viață morală, foarte bine pentru el, dar nu înțeleg de ce trebuie retribuit pentru asta de către noi toți...

În 2016, înainte de alegerea lui Donald Trump ca preşedinte al S.U.A., am văzut la TV o imagine a unui cerşetor din Los Angeles, care pe un carton avea scris: "dacă nu-mi daţi bani îl votez pe Trump !" Era ca o ameninţare. Posted Image

Mi-a plăcut Trump ca preşedinte, însă am scris acest exemplu pentru a-l asemăna cu popii: "dacă nu ne daţi bani ne facem fraţi cu dracu'", pare a fi şi mesajul acestora. Posted Image

Edited by lupini, 04 January 2023 - 13:17.


#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Biserica catolica s-a reformat total odata cu Francisc. Bravo lui!
La noi e tot cu smoala, tarusi infipti in inima, lins moastele, batut femeile, popi in politica si popi securisti!

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGlCA_Contras, on 04 ianuarie 2023 - 13:15, said:

Biserica catolica s-a reformat total odata cu Francisc. Bravo lui!
La noi e tot cu smoala, tarusi infipti in inima, lins moastele, batut femeile, popi in politica si popi securisti!

Toate religiile sunt pline de mizerii fiindcă sunt conduse de niște manipulatori care vând iluzii.

#22
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postdark, on 04 ianuarie 2023 - 12:57, said:

Asta poate face oricine! Posted Image



Cacamaca!
Știa și papa că apelul său este... superfluu...
Dealtfel, Zelensky este evreu și Putin, ortodox. Posted Image


Absolut irelevant.
Zelensky nu a actionat ca un evreu, Putin nu a actionat ca un ortodox.
Dar Papa a actionat ca un lider mondial.

Edited by vio69c, 04 January 2023 - 13:30.


#23
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Sa raspunzi la intrebarea din titlu este ok, indiferent de optiune.
Sa continui insa cu mesaje denigratoare inseamna flame.
Va rog sa evitati situatia!

#24
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postlupini, on 04 ianuarie 2023 - 13:15, said:

În 2016, înainte de alegerea lui Donald Trump ca preşedinte al S.U.A., am văzut la TV o imagine a unui cerşetor din Los Angeles, care pe un carton avea scris: "dacă nu-mi daţi bani îl votez pe Trump !" Era ca o ameninţare. Posted Image

Mi-a plăcut Trump ca preşedinte, însă am scris acest exemplu pentru a-l asemăna cu popii: "dacă nu ne daţi bani ne facem fraţi cu dracu'", pare a fi şi mesajul acestora. Posted Image

M-ar bucura sa nu il bagam pe Trump in ecuatia asta.
Discutam despre Papa Francisc - cum vedem actiunile lui in contextul eclesiastic si politic

View PostGlCA_Contras, on 04 ianuarie 2023 - 13:15, said:

Biserica catolica s-a reformat total odata cu Francisc. Bravo lui!


Da, in mare parte ...da.
Nu este o misiune terminata dar a avut curajul sa taie panglica

Edited by vio69c, 04 January 2023 - 13:32.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
In general una foarte buna, aproape de Papa Ioan II.

#26
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postodastramosilor, on 04 ianuarie 2023 - 13:02, said:

pai care „n-are treaba cu religia”, nu cred ca se poate pronunta asupra cuiva ca papa, e ca si cum ai spune eu nu merg cu masina, prefer trenul, dar cred ca marca x sunt cele mai misto masini, misto rapoortat la ce?
Da, dar as spune si ca e ca unul care nu merge cu masina pt ca stie ca-s prea multe accidente, ca semnele nu-s puse corect/usor de vazut si-i posibil sa-ti cada in cap limitatorul de la pasajul unirii, sau ca toti merg cu viteza si intra in depasiri periculoase si da peste tine. Si-l apreciaza pe cine de sus care propune ca pe masini sa existe limitatoare de viteza care prin GPS sa preia limita drumului respectiv, sa faca autostrazi sau drumuri cu delimitare intre sensuri (sa nu-ti mai intre unul de pe contrasens in tine), si eventual sa oblige producatorii de masini sa faca airbag-uri exterioare sa nu omori pe cineva daca nu vezi o zebra ca-i stearsa si indicatorul e bagat in copaci, eventual sa puna garduri automate inaintea zebrelor ca sa nu mai treaca nicio masina pe rosu.

In cazul ala, omul nostru care nu circula cu masina ar zice "pai asa da! asa imi iau si eu masina".

#27
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006
Un idiot, plangea moartea Dughinei.

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdark, on 04 ianuarie 2023 - 12:35, said:

Or fi ei ”destupați”, dar job-urile lor sunt total irelevante...
Sunt relevante pentru un procent important de populatie ... ce, daca eu ma tund singur si nu ma duc la frizer, inseamna ca jobul frizerului e irelevant? E irelevant pentru mine si atat.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-mi place de papa Francisc. Il preferam pe papa Ioan-Paul al II-lea, Dumnezeu sa-l odihneasca.

#30
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postbursucelu_viesel, on 04 ianuarie 2023 - 14:00, said:

In cazul ala, omul nostru care nu circula cu masina ar zice "pai asa da! asa imi iau si eu masina".

Nu cred. Masinile nu-s pt oricine, chiar daca financiar si-ar permite. la fel si religia. Marea prostie oe care o fac atat credinciosii (indiferent de cult) cat si unii indiferenti religios este ca trebuie sa credem, de aici tot soiul de evenimente, cum ar fi aroganta si naivitatea primilor vs scepticismul si dispretul celorlalti. Religia si mai ales crestinismul nu este pt oricine, stiu o droaie care se chinuie si nu le iesa, in schimb au reusit sa fie snobi, ipocriti si plini de sine, imitand magic anumite practici (crestine).

Deci si prin urmare, cineva ca papa nu poate fi evaluat corect si obiectiv decat prin prisma rodului duhovnicesc, cu alte cuvinte raportat la categoria in care se afla, asa cum si masinile nu pot fi evaluate decat ca autoturisme (siguranta in trafic de care zici e un criteriu care apartine tot acestei categorii).

Aratati-mi si mie pe cineva de oriunde care a devenit un bun crestin practicant doar pt ca a intalnit ep un episcop, papa, preot, calugar. Asa ceva nu prea exista.  A fi u bun crestin presupune un efort constant, nu chestii de moment.

#31
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
O parere foarte buna.

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017
Pare ceva mai deschis la minte decât alții înaintea lui. Altfel, rolul lui e mai mult simbolic, cam ca monarhia în Marea Britanie.

#33
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postcristirg, on 04 ianuarie 2023 - 13:11, said:

Papa Francisc e un eretic, ca toti catolicii....
După ce ai scris, bănuiesc că tu faci parte din cealaltă gașcă.

#34
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postodastramosilor, on 04 ianuarie 2023 - 14:52, said:

Aratati-mi si mie pe cineva de oriunde care a devenit un bun crestin practicant doar pt ca a intalnit ep un episcop, papa, preot, calugar.  A fi u bun crestin presupune un efort constant, nu chestii de moment.
Psihologii spun ca deobicei e o dezamagire din partea tatalui ce declanseaza credinta la copii. Si exemplele pe care le stiu personal confirma. Practic muta tatal dintr-un betiv/egoist (sau chiar muritor, si asta-i o dezamagire, sau o parasire) intr-un tata "ceresc" (perfect). Desi eu mereu spun ca D-zeu e dupa chipul si asemanarea fiecarui om. Unii il vad foarte iubitor, altii il vad nemilos (caci ei nu pot nici macar sa-si imagineze o persoana foarte iubitoare).

View Postodastramosilor, on 04 ianuarie 2023 - 14:52, said:

A fi u bun crestin presupune un efort constant
Depinde cat il bazaie me om ratiunea Posted Image. Pe unii nu-i "deranjeaza" ratiunea, nici morala, deci nu-i niciun efort sa fie credinciosi sau sa cread orice li se spune (si le convine). altii sunt foarte subiectivi si nu-i nevoie sa aiba o viziune unitara consistenta. Un fel de "Ce ma bucur cand ies afara si vad iarba roz!" Dar daca-i iei la intrebari sau teste cu un tricou roz tavalit in iarba. iti vor spune ca s-a murdarit de verde. Omul e practic si alege ce-i convine in momentul de fata. Cateodata-i convine sa fie roz iarba, cateodata ii e de folos sa realizeze ca-i verde. Eu cand aud de credinta intreb "cand (esti credincios)?". Una e cand te gandesti activ, alta e cand esti atent la altceva (cum o colega egoista dar mai nou credincioasa ma chemase s-o ajut la calculator, si ocupata cu cineva din stanga ei, corpul ei a sesizat ca eu ma apropii sa pun mana pe mouse (sa-i rezolv problema pt care m-a chemat) si mi-a dat peste mana, si n-a realizat. Apoi mai e si perioada somnului, care-i lunga si unde credinciosul e pagan deobicei, sau eu necredincios am avut multe vise religioase.

Toti oamenii probabil ignora anumite pasaje din biblie si se concentreaza pe altele. Din nou dau exemplu. caci mi se pare cel mai strigator la cer, in privinta banilor, caci credinciosii in mare parte sunt materialisti, si ignora cand Iisus spunea sa-si vanda toata averea s-o dea la saraci si sa-l urmeze. Sau cand zicea ca nu poti sa ai 2 stapani, ori il slujesti pe D-zeu ori slujesti banul. Sau cu camila prin ac mai usor decat bogatul in rai, etc.
Ce fel de credinciosi sunt cei care ignora aceste vorbe? Dau eu raspunsul: subiectivi.

Insa "noi" (papa, eu) punem problema altfel. Nu luam crestinismul ca fiind batut in cuie, ci ca el a tot fost modificat dupa voia celor sus-pusi. S-a ales cu grija ce pasaje sa intre si ce sa se excluda din biblie, si alese intr-o directie dorita. De exemplu initial (in primele scrieri) Iisus e speriat ca D-zeu l-a parasit, apoi in scrieri ulterioare (nu si invers, deci cu cat au fost scrise/adaugate mai tarziu cu atat mai mult este evidentat faptul ca) Iisus e "bazat" stie exact ce se intampla si oamenii sa-si planga de mila lor, nu de a lui.
Apoi initial, in multe locuri, se considera ca exista un D-zeu material care e crud, cel al vechiului testament, si un D-zeu spiritual, unde Iisus e mai mult un spirit, un D-zeu bun iubitor. A intervenit imediat biserica (statului) sa spuna ca astia sunt pe dinafara si ca mananca copii..(mesajul tipicde manipulare).
Apoi in privinta intrebarii daca Iisus a fost om sau D-zeu.. ca daca era D-zeu atunci incep intrebarile "Ce IQ avea?" si altele, si s-a luat decizia ca Iisus a fost 100% om si 100% D-zeu. Posted Image Smecher..200%. E clar ca a intrat multa "politica" in formarea crestinismului, iar papa vrea o noua interventie, care sa se indeparteze de gandirea medievala din anumite pasaje (unde D-zeu e nemilos, n-are nicio problema cu sclavagismul, etc)

Edited by bursucelu_viesel, 04 January 2023 - 15:43.


#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,265
  • Înscris: 06.01.2007
Despre omul papa Francisc, am parerea ca-i batran si cu parul alb.
Despre institutia papei, am parerea ca locul ei fiiresc e in evul mediu. Bine ca exista si acum, insa eu nu i-as acorda atentia care i se acorda. Vad ca are si pagina de Wikipedia. Cam mult deja.

#36
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Insa unde sunt in dubii fata de pozitia papei, e ca nu cred ca-i posibil sa faci religia mai spirituala incat sa intre inauntru toata lumea.
Caci omul are profund in el, mult mai profund decat religia, spiritualitatea (credinta in spiritul uman/omenire) sau cealalta tabara: lipsa spiritualitatii, unde D-zeu nu poate fi decat ceva inafara omenirii, in natura undeva. Asta explica si legatura religiei cu capitalismul-dreapta politica (si vice-versa, de ce necredinciosii se duc spre stanga politica, unde nu se lasa la voia selectiei naturale caci in general nu se considera ca exista o "mana invizibila" (Adam Smith, parintele capitalismului) care sa faca sa mearga lucrurile de la sine/din cer, deci omul trebuie sa-si croiasca/manufactureze destinul/societatea incat sa fie buna. Asta si zicea Francisc ca nu poti lasa la mana pietei libere problema pandemiei).

Motivele pt care necredinciosii nu cred in crestinism sunt fix motivele pt care credinciosii cred. Deci nu poti impaca cele 2 tabere. Nu m-ar mira ca religia sa devina si mai la extrema dreapta pe viitor (in loc sa fie mai spirituala iubitoare cum vrea papa).

Edited by bursucelu_viesel, 04 January 2023 - 16:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate