Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ce parere aveti despre Papa Francisc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Recent mi-a zis cineva "Ai auzit ca a murit Papa?". M-am intristat rau zicandu-mi "uite mai am avut si noi un papa calumea, care chiar lupta pt spiritul uman si a murit". Cand colo era vorba de papa Benedict ca murise.

Fara sa ma intereseze domeniul, caci nu-s religios, am auzit din cand in cand vorbe de la Papa, pe internet, si ma gandeam: "Asta pare sa nu creada in crestinism, ci e mai mult spiritual si ia metaforic conceptul de D-zeu".
Apoi l-am mai auzit in pandemie unde a zis ca nu poate functiona competitia capitalista si ca trebuie o colaborare intre state. Chiar a luat peste picior piata libera si "trickle down economics" spunand ca-s "teorii magice", in sens peiorativ.

Si uite cat de contrariati sunt unii fata de mesajele papei: https://youtu.be/PPF5MCUTMdA?t=108
Ma gandesc ca majoritatea credinciosilor au o parere proasta despre el. In timp ce altii (ca mine) rezoneaza pe deplin si-l considera un adevarat misionar / om al lui D-zeu.

#2
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Papa Francisc este chiar deosebit. Extrem de neconventional chiar daca uneori sunt ciudate deciziile lui.

Mi-a ramas in minte faza cand a vrut un ,,credincios,, politician sa ii pupe mana , cum este regula la noi, si parintele Francisc si-a smuls mana . Penibil rau !!!!!

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
Un șarlatan, ca toți papii.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nici papa si nici oul Benedict nu imi plac.

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
Ciudat cum initiatorul a enumerat tot ce a facut papa placut pana acum
Ma gandesc ca nu este la fel de ciudat de pozitia papei fata de razboiul din Ucraina, a facut niste declaratiiiii!!!!!

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Nici eu nu sunt cu religia (m-as declara mai degraba agnostic decat ateu), dar clar imi place de el, pare "destupat" la minte.

PS: Am si un preot ortodox despre care am o parere foarte buna din aceleasi motive.

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004

View Postutopium, on 04 ianuarie 2023 - 12:33, said:

Nici eu nu sunt cu religia (m-as declara mai degraba agnostic decat ateu), dar clar imi place de el, pare "destupat" la minte.

PS: Am si un preot ortodox despre care am o parere foarte buna din aceleasi motive.

Or fi ei ”destupați”, dar job-urile lor sunt total irelevante...

#8
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Politician în sutană, n-are nicio treabă cu titulatura pe care o poartă. Opiniile lui (neoliberale) sunt identice cu ale establishment-ului, deci zero credibilitate.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Eu sunt cu religia.
Papa, dupa cum ai spus 'e cu spiritul uman'.
Eu cu spiritul uman rezolv singur, nu am nevoie de Papa, Greta sau alte vedete.
Pe religie mai am niste nelamuriri, dar cu religia putini se mai ocupa asa ca ma multumesc cu ce mai gasesc in cartea veche groasa neagra.
Go Papa, whatever.

#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
Nu înțeleg de ce societatea nu se revoltă din cauza faptului că din taxe și impozite plătite cu atâta greutate, le sunt asigurate lefele unora ca acestora...Posted Image

View Postutopium, on 04 ianuarie 2023 - 12:33, said:

PS: Am si un preot ortodox despre care am o parere foarte buna din aceleasi motive.

Dacă acel preot duce o viață morală, foarte bine pentru el, dar nu înțeleg de ce trebuie retribuit pentru asta de către noi toți...:ermm:

Edited by dark, 04 January 2023 - 12:40.


#11
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,782
  • Înscris: 17.08.2022
Papa Francisc, cred ca este cel mai bun lucru care s-a intamplat Catolicismului in ultimele 2-3 sute de ani.
Deschis la minte, atent la ce se petrece in jur, elastic in gandire, a tinut legatura cu toate cultele,
a invitat si a mers in locasurile de cult  ale ortodoxilor, musulmanilor si evreilor..
A pus ordine in multe afaceri financiare  intunecoase si incalcite.
A abordat cu curaj si critice asupra relatiilor unor episcopi fata de copii.

Modest, inca locuieste in casa de oaspeti si nu in Palat, cu o atiutudine prietenoasa, are marele merit de a arata ca :
" Sarcină fundamentală a credincioșilor nu este atât de a respecta regulile, ci de a discerne ce îi cheamă Dumnezeu să facă."
Numai asta si este o dovada excelenta de minte luminata, orizont si intelegere

Edited by vio69c, 04 January 2023 - 12:45.


#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69c, on 04 ianuarie 2023 - 12:43, said:

Papa Francisc, cred ca este cel mai bun lucru care s-a intamplat Catolicismului in ultimele 2-3 sute de ani.

Cel mai bun lucru, ar fi să dispară cu totul catolicismul, cu papă și cu cardinali, cu tot! Posted Image

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
”A abordat cu curaj si critice asupra elatiilor unor episcopi fata de copii.”
M-a apucat rasul,mai exact ce a facut,i-a certat si le-a cerut sa nu se mai repete?

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
Normal, ar trebui să-i ducă pe toți acești pedofili, în pușcărie, ani grei!

#15
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,782
  • Înscris: 17.08.2022

View Postceanu1980, on 04 ianuarie 2023 - 12:25, said:

Ciudat cum initiatorul a enumerat tot ce a facut papa placut pana acum
Ma gandesc ca nu este la fel de ciudat de pozitia papei fata de razboiul din Ucraina, a facut niste declaratiiiii!!!!!

Declaratii normale la nivelul influentei si functiei lui....A cheemat la PACE...ce vrei mai mult ?
La inceput  a vizitat ambasada Rusiei la Roma, apoi l-a sunat pe președintele ucrainean Zelensky.
Permanent a tinut legatura cu ambele parti .


In  octombrie 2022, Francis s-a adresat direct lui Putin și Zelensky, făcând un apel înflăcărat către Putin de a opri „spirala violenței și a morții”, iar lui Zelensky, Papa Francisc i-a cerut să fie deschis în privința „propunerilor serioase de pace”,.Tot timpul a recunoscut ca Ucraina a suferit o agresiune.

Imi pare rau ca multi sperau ca si papa sa se balaceasca in cocina, si au fost dezamagiti.
A pastrat rangul, influenta si pozitia ce o are, de arbitru si nu de pamfletist sau scriitor de twitere pe retele.

View Postdark, on 04 ianuarie 2023 - 12:52, said:

Normal, ar trebui să-i ducă pe toți acești pedofili, în pușcărie, ani grei!

E treaba politiei si justitiei din statele respective....
Recunoasterea, blamarea si luarea unor functii e tot ce poate face

Edited by vio69c, 04 January 2023 - 12:56.


#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69c, on 04 ianuarie 2023 - 12:54, said:

Declaratii normale la nivelul influentei si functiei lui....A cheemat la PACE...ce vrei mai mult ?

Asta poate face oricine! :lol:

View Postvio69c, on 04 ianuarie 2023 - 12:55, said:

In  octombrie 2022, Francis s-a adresat direct lui Putin și Zelensky, făcând un apel înflăcărat

Cacamaca!
Știa și papa că apelul său este... superfluu...
Dealtfel, Zelensky este evreu și Putin, ortodox. :dontgetit:

#17
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pai care „n-are treaba cu religia”, nu cred ca se poate pronunta asupra cuiva ca papa, e ca si cum ai spune eu nu merg cu masina, prefer trenul, dar cred ca marca x sunt cele mai misto masini, misto rapoortat la ce?

design, functionalitate, impact asupra mediului, costuri de intretinere?

majoritatea se refera la imagine, asa si cu papa, depinde din ce punct privesti problema, dpv secularist e unul dintre cei mai buni, dpv crestinesc e un „revolutionar” iar revolutiile in Biserica sunt pe modelul primului revolutionar, Lucifer, deci nu sunt bune.

cand o sa invatam sa nu privim superficial lucrurile, de la Biserica pana la politica sau cultura, atunci vom avea mai multe sanse sa ne implinim destinul ca fiinte umane, atata timp cat discutam sa ne aflam in treaba si a ne sustine propria credinta/propriul crez (religios sau nu) atunci e iluzoriu.

si apropo de pupat mana, este pe net foto cu papa cum pupa el mana unui Rotchild, acuma lasand persoanele implicate deoparte, un papa (vicar al lui Hristos) sa pupe mana slugarnic unui muritor controversat?

#18
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Papa Francisc e un eretic, ca toti catolicii....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate