Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Battery health iphone xs

  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbobitad, on 01 ianuarie 2023 - 14:52, said:

pai daca nu e originala, iti apar erori.


mno. Adm s-a exprimat ca ii apare in telefon informatia cum ca bateria ar fi originala Apple.

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCyanid3, on 01 ianuarie 2023 - 15:40, said:

Eu am alta curiozitate, initiatorul a masurat 100% in prima zi, sau a presupus ca vin toate cu 100% si a masurat dupa 10 zile si a vazut ca nu mai e teoreticul 100% pe care credea el ca il are initial?

Eu cred ca bateria pusa de cei de la flip, e una facatura, de proasta calitate. DE aia i-am si recomandat s-o schimbe.
Acea bateria va crea probleme. La minus 10 grade, probabil ca telefonul se va inchide subit la 50% charge. Pentru ca de regula, o baterie proasta are rezistenta interna mare si imbatraneste repede.
Poate ca o sa se stabilizeze dupa un timp la healtul normal al bateriei, daca cumva telefonul nu a fost folosit mult timp. Dar, nu cred, cred ca a fost "manarit" pentru vanzare.

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Bateria aia poate ramane cu un nivel de sanatate de 98% poate 3 ani de acum incolo.

Evident nu o schimbi ca arunca duma unul sau altul de pe un forum. O urmaresti sa vezi cum tine si cum variaza procentul ala.

Din experienta, bateria originala tine excelent chiar si la un procent de 89% sanatate.

#22
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Sa o schimbe acum, cum zice maccip, intr-adevar, e la nivel de povestea drobului de sare. Poate e buna, poate nu, poate mai tine 3 luni, poate 3 ani, e ridicol sa o schimbi de teama ca poate nu tine.

#23
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Postcezar13, on 01 ianuarie 2023 - 10:23, said:

Salut
Am luat un xs de curand de ls flip.ro si in 10 zile de functionare a pierdut 2% din battery health.
Ce ziceti este normal asa ceva ? Este bateria de f proasta calitate?
Vezi că mai depinde de ce ios ai. Vei ramâne surprins de faptul că pe o variantă de ios va apărea 99% iar după update de ios superior, bateria va avea 100%. S-a mai discutat asta, oricum, nu-ți face griji, folosește telefonul normal și nu te mai gândi la toate c*caturile. Totuși, când ai luat telefonul ai verificat bateria?

View Postabac, on 01 ianuarie 2023 - 15:41, said:



mno. Adm s-a exprimat ca ii apare in telefon informatia cum ca bateria ar fi originala Apple.

Păi bateria ORIGINALĂ este văzută de telefon. Cauți in Configurari_Baterie_Stare sanatate și dacă acolo ai scris procentajul, baCteria este originală. Am schimbat si eu una la X acum ceva timp și totul pare ok.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
edit.

Nu stiam ca de la xs in sus apple a codat bateriile pe placa de baza.

Edited by abac, 01 January 2023 - 18:54.


#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am schimbat o bacterie pe Iphone 7 Plus neoriginala si arata tot 100% Posted Image

Creca ed la x in sus nu mai merge schimbata insa decat la service Apple ca sa nu o ia razna rahatu de aifon..

#26
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Postabac, on 01 ianuarie 2023 - 18:44, said:

Sunt tone de baterii chinezesti care raporteaza battery health. Te duci frumos pe amazon, cauti baterie replacement, citesti in reviewuri sa te asiguri ca suporta battery health si cumperi. Am vreo 4 baterii inlocuite la activ, replacement, chinezesti, cumparate de pe amazon cu sub 20 de euro (100 de lei?) raporteaza battery health, zero probleme.

Păi dacă raportează,  e originală. Sunt curios cât vor ține...

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
La iphone X merge garantat. Am schimbat personal baterie aftermarket care raporta battery health.

Incepand cu XS nu mai merge. Trebuie sa recuperezi BMS de la bateria veche si sa il sudezi pe bateria noua.

#28
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Daca il ai de 10 zile da-l repede retur si ai rezolvat problema.
Telefonul ala nu excela la baterie nici macar cand a fost lansat. L-am avut si umblam cu baterie externa dupa mine. 11 Pro max e primul iPhone care e ok la baterie.
Ti-as recomanda totusi sa incerci un Android la buget similar cu ce ai dat pe iPhone-ul ala, cred ca o sa te multumeasca. Eu eram setat pe Apple de multi ani si mi-am luat un Android si pana la urma aceleasi lucruri le fac pe el si sunt la fel de multumit, poate chiar mai mult, la nivel similar de pret.

Bafta

#29
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Azi am vazut ca exista baterie pt XS care permite procetajul bateriei, la 240 lei era parca, e mai scumpa dar are activa functia asta. (fata de cele la 140)

#30
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postbobitad, on 01 ianuarie 2023 - 10:55, said:

ce avea un samsung A53 nou cu baterie de 5000 mah la acelasi pret?

Toate telefoanele Apple sint premium.
Orice alt producator are telefoane low / mid / premium.
Aproape orice fel de comparatie intre 2 game diferite este inutila.

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
Flip este asa si asa.
Am o cunostinta care fara caterinca, a cumparat fix un Iphone XS max de la ei.
Si partea de semnal nu este asa de grozava, partea de baterie, sa zicem ca si-a cumparat power bank.

Asa si cu tine cu telefonul cu flip.

#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Tot mai bun e olx-ul. Macar e mai ieftin. Schimbi bateria si aia e! Oricum, bateria e un cost asumat cand cumperi ceva la SH.

#33
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postmaccip, on 03 ianuarie 2023 - 01:56, said:

Tot mai bun e olx-ul. Macar e mai ieftin. Schimbi bateria si aia e! Oricum, bateria e un cost asumat cand cumperi ceva la SH.

nu e chiar asa, la flip ai garantie 2 ani fata de gigel de pe olx. am un 11 luat de la ei de aproape un an si a trebuit sa il trimit in garantie  cu probleme la touch cam la 2 saptamani dupa ce l-am cumparat, au fost prompti si au remediat problema, de atunci nu mai are nimic. a venit si cu baterie schimbata care inca ma duce o zi lejer.

iar in legatura cu teama initiatorului, eu nu m-as mai stresa atat referitor la cifrele de la sanatatea bateriei, e un consumabil. sunt atat de multe variabile care influenteaza aceasta uzura incat e greu sa dau vina direct pe flip... incarcatorul e original? il forjezi la maxim? schimbarea a aparut dupa un update?

Edited by horhescu, 03 January 2023 - 05:16.


#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Incarcatorul original asta e alta gaselnita pentru jafurile Apple... raporteaza Iphone si daca nu ai incarcator original?
Macar puneti-va o aplicatie sa atentioneze cand incarcarea ajunge la 80%

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGlCA_Contras, on 03 ianuarie 2023 - 10:06, said:

Macar puneti-va o aplicatie sa atentioneze cand incarcarea ajunge la 80%
Nu-i nevoie, se poate opri la 80% din Settings

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
ai si un tutorial?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate