Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Battery health iphone xs

  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
cezar13

cezar13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.05.2009
Salut
Am luat un xs de curand de ls flip.ro si in 10 zile de functionare a pierdut 2% din battery health.
Ce ziceti este normal asa ceva ? Este bateria de f proasta calitate?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017
xs e un telefon lansat in 2018, daca nu i-a schimbat nimeni pana acum bateria, inseamna 4 ani si ceva, la o baterie si asa mica, de 2600 mah, e destul de clar ca o sa intampini probleme. o baterie noua schimbata la istyle parca era vreo 400 ron. ce avea un samsung A53 nou cu baterie de 5000 mah la acelasi pret?

Edited by bobitad, 01 January 2023 - 11:00.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Nu se lauda aia de la flip.ro ca ei pun baterii noi inainte sa vanda harburile catre clienti ?

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View Postmodoran, on 01 ianuarie 2023 - 11:00, said:

Nu se lauda aia de la flip.ro ca ei pun baterii noi inainte sa vanda harburile catre clienti ?
am gasit asta intr-un post pe facebook:

”toate telefoanele vandute prin Flip au bateria la capacitate de varf. Asta inseamna ca, in acord cu standardele de calitate Apple, bateria telefonului functioneaza perfect normal si are o durata de viata foarte buna.

Sanatatea bateriei pentru produsele pe care le vindem poate fi oriunde intre 80-100%, procentaj care asigura calitatea telefonului si functionarea in conditii optime.”

deci na, 80%, presupun ca nici citirea aia nu o fi fix pe fix. cam 3 ani as zice ca e limita, daca nu esti vreun ”heavy-user”, 4 ani, la cele de 5000 mah cu ecran oled. dar cu 2600 mah, ma mir daca tine jumatate de zi.

Edited by bobitad, 01 January 2023 - 11:13.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbobitad, on 01 ianuarie 2023 - 10:55, said:

inseamna 4 ani si ceva
…..
ce avea un samsung A53 nou cu baterie de 5000 mah la acelasi pret?
3 ani și 3 luni
….
Avea că trebuia să se lege la cap cu Android

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View PostKarhu, on 01 ianuarie 2023 - 11:49, said:

3 ani și 3 luni
….
Avea că trebuia să se lege la cap cu Android
cum man, 3 ani? 2018 toamna-2022 toamna=4 ani. poate zici ca a luat unul in ultimele luni de fabricatie si se poate si asta, intradevar. eu ma refeream oricum la data lansarii.
cat despre android vs iphone, ii lasam pe altii sa discute.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007
Intr-adevăr, ai scris “data lansării”, ai dreptate.
Cat despre sistemul de operare folosit, in general lumea nu prea trece de la unul la altul.
Eu am iOS pe telefonul personal și Android pe cel de serviciu, le știu pe ambele și nu as trece cu personalul pe Android nici să mă bați.

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postmodoran, on 01 ianuarie 2023 - 11:00, said:

Nu se lauda aia de la flip.ro ca ei pun baterii noi inainte sa vanda harburile catre clienti ?
Nicio baterie nouă montată ulterior, oricât de originală ar fi , numai ține cât cea pusă de fabrică.
Pățit astă vară cu un S10e ,2 baterii am schimbat ,ultima comandată si montată personal crezând că la prima au făcut manevre cei din service.
*ambele baterii erau fabricate cu câteva luni în urmă.

**presupun că e valabil si in curtea Apple, respectiv cât ține bateria de fabrică/de prim montaj nu mai durează nici una.

Edited by missionnad, 01 January 2023 - 12:50.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Vezi ce zice in Settings - Battery - Health - % capacitate
2. Apple considera ca bateria e buna daca nu e sub 80%.
3. Am schimbat la Apple la un iPhone 11 bateria (originala) si stiu ca aparea in telefon faptul ca e originala.

https://support.appl.../en-us/HT210323

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Schimba bateria cu una Baseus sau Nohon de pe aliexpress. De un an am Nohon pe 3 telefoane (Iphone SE2016) si merg ca noi. Am auzit ca Baseus ar fi mai bune, dar pentru modelul meu de ifon nu am gasit atunci.
Iti vine cu surubelnita, penseta, cu adezivi si cu tot ce trebuie s-o schimbi singur. Desigur, youtubul e prietenul cel mai bun. Ultimile modele de iphone cred ca au ecranul lipit, nu stiu sigur.
Costa in jur de 100 lei, iar schimbatul dureaza 10 minute.

#11
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008

View Postcezar13, on 01 ianuarie 2023 - 10:23, said:

Salut
Am luat un xs de curand de ls flip.ro si in 10 zile de functionare a pierdut 2% din battery health.
Ce ziceti este normal asa ceva ? Este bateria de f proasta calitate?

Cand am avut iPhone X, capacitatea bateriei mi-a scazut cu 2% dupa vre-o patru luni de utilizare (de la 100% la 98%). Deci nu este normal ca la un XR sa piarda 2% in doar 10 zile.

#12
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009

View PostKarhu, on 01 ianuarie 2023 - 11:49, said:

Avea că trebuia să se lege la cap cu Android

Cea mai buna gluma de anul acesta :)

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAdm, on 01 ianuarie 2023 - 13:56, said:

3. Am schimbat la Apple la un iPhone 11 bateria (originala) si stiu ca aparea in telefon faptul ca e originala.

Unde vezi informatia asta?

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Mie mi-a scazut bateria 1% intr-un an si ceva... Iphone12 o fi mai optimizat?

#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View Postabac, on 01 ianuarie 2023 - 14:42, said:

Unde vezi informatia asta?
pai daca nu e originala, iti apar erori. adica originala in sensul ca a rulat apple programul minune care sa zica ca e originala. ca daca iei baterie fix de la un iphone, fix aceaesi varianta, nu o sa mearga. uita-te si tu unde s-a ajuns: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EWCnGhlJJzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostGlCA_Contras, on 01 ianuarie 2023 - 14:42, said:

Mie mi-a scazut bateria 1% intr-un an si ceva... Iphone12 o fi mai optimizat?
citeste aici sa te dumiresti: https://www.zdnet.co...s-lying-to-you/

oricum battery health si alte chestii de genul ar trebui sa fie luate orientativ, nu litera de lege. poti observa si singur cand e necesar sa schimbi bateria.

Edited by bobitad, 01 January 2023 - 15:02.


#16
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.12.2015
Are o baterie de calitate inferioră.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postbobitad, on 01 ianuarie 2023 - 14:52, said:

citeste aici sa te dumiresti: https://www.zdnet.co...s-lying-to-you/
Nu se dumireste ci e indus in eroare. Articolul e scris de un fanboy.
Treaba sta cam asa. Bateria are o capacitate nominala. Mai precis, telefonul "stie" ca bateria pusa are o anumita capacitate nominala. Sa zicem ca e de 1250mAh. Bateria vanduta de Apple insa, are de regula cu mult peste acea capacitate nominala. Sa zicem 1500mAh. Practic are 1250mAh garantati, insa in realitate ea are cu mult mai mult, sa zicem un 30%. De ce? Cred ca din cauza unor chestii legislative. Sau asa vor ei. Sau din simplul motiv ca nu vor sa vanda baterii cu 99% capacitate, dat fiind faptul ca telefoanele care stau pe stoc, mai scad in capacitate din cauza procesului de imbatranire.
Capacitatea unei baterii poate varia si variaza mult cu temperatura. Ea va avea 1500mAh reali, dar la o anumita temperatura. Daca o scoti la -10 C, nu va avea atat, ba chiar mai jos de capacitatea sa nominala. Ca asa merge chimia bateriilor.

Managementul bateriei insa, evalueaza la fiecare incarcare si la fiecare descarcare capacitatea bagata in baterie. Raportul se gaseste undeva, daca chiar esti curios. Reserci pe net si se gaseste, il poti exporta din telefon si analiza, doar ca nu-ti pot spune eu acum exact de unde. Sunt mai multi parametri relevanti despre baterie, inclusiv modul in care a fost incarcata/consumata. PE baza acestor informatii, managementul bateriri tuneaza un algoritm.
Ei bine, pana bateria scade de la acei 1500mAh reali, la acei 1250mAh nominali, dureaza un timp. Peste un an, de regula. In acest timp, se considera ca telefonul are bateria ca si noua. Dupa ce ajunge la 99% insa, bateria se va degrada ceva mai repede, dar probabil va tine mai mult de un an pana ajunge la 80%. Depinde mult de utilizare, si cel mai mult de temperatura la care a fost supusa si stresata bateria.
Puteau sa ofere parametrul mAh, nu de health, dar, acel parametru ar fi variat de la telefon la telefon si s-ar fi trezit carcotasi sa faca comparatii inutile si aici. Probabil ca unii vor fi mai multumiti, dar altii cu siguranta se vor simti mai nemultumiti sa stie ca au cumparat un telefon cu 10mAh mai putina capacitate decat altul. Intre baterii, inevitabil, vor exista diferente intre parametrii reali. Ca asa merg lucrurile.

Edited by maccip, 01 January 2023 - 15:39.


#18
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu am alta curiozitate, initiatorul a masurat 100% in prima zi, sau a presupus ca vin toate cu 100% si a masurat dupa 10 zile si a vazut ca nu mai e teoreticul 100% pe care credea el ca il are initial?

Totusi, senzorii astia nu sunt la miime, chiar daca arata 100% in prima zi, poate mare parte din alea 2% sunt eroarea de masurare, banuiesc ca e o marja si aici.

Eu un Android il folosesc 4-5 ani si apoi il dau de pomana cu peste 2 treimi din capacitatea bateriei. Iar daca bateria e de 5000, e inca perfect utilizabil. Dar am si grija de baterie si nu chinui telefonul cu jocuri, caldura si cicluri complete. Am vazut si apple cum e, nici gratis nu as folosi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate