Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transformarea lăcașelor de cult în alte destinații - evoluție sau regres?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Ca sa vedeti ca unele religii sunt "mai egale decat celelalte": ati vazut vreodata o moschee transformata in hotel, sala de concerte sau orice altceva? Sau musulmanii nu sunt habotnici si superstitiosi? (avand in vedere toate atrocitatile comise in numele islamului, as zice ca dimpotriva; chiar daca nu sunt decat o minoritate, fac foarte mult rau). As zice mai degraba ca, daca crestinismul lasa locul liber in societatile occidentale, acesta va fi imediat ocupat de islam.

Desi ma consider agnostic, sunt impotriva daramarii sau transformarii bisericilor. Eu cred ca fiecare are dreptul sa se roage in ce religie doreste (sau sa nu se roage deloc), dar sa nu-i impiedice pe ceilalti.

#38
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 pufonel, on 30 decembrie 2022 - 22:38, said:


Desi ma consider agnostic, sunt impotriva daramarii sau transformarii bisericilor. Eu cred ca fiecare are dreptul sa se roage in ce religie doreste (sau sa nu se roage deloc), dar sa nu-i impiedice pe ceilalti.

Pai cine sa se mai roage in Olanda, cu aproape 60% atei? Biserica din satul socrilor mei este inchisa de vreo 6 ani, din lipsa enoriasilor. Atunci ce sa facem cu ele, le lasam in paragina? Nu mai bine facem ceva frumos si util? Mie imi pare mai bine asa, decat sa fie daramate si nici macar amintirea sa nu mai ramana din ele.

#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Biserica in slujba oamenilor.

Pufonel ce te opreste sa te rogi?
Daca vrei poti sa cumperi biserica, sa o intretii, si sa aduci adepti la slujbe.

Edited by MarianG, 30 December 2022 - 22:47.


#40
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

 Phobos, on 30 decembrie 2022 - 19:53, said:

Ok, dar occidentul are vreo filozofie, vreun sistem pe care sa-l puna in loc?

Ca-i rau cu religia, dar nu stim cum va fi fara ea.

Nimic nu se pierde, totul se transformă, conform efectului Lindy. La fel şi religia: dintr-o doctrină specifică antichităţii, cu monarhi absolutişti (zei) şi robi ai zeilor (sclavi), "noua religie" se va adapta societăţii contemporane şi viitoare: religia tehnologică.

Pentru mine, noii zei reprezintă aparatele aparatele de tot felul. De pildă, mai multă încredere am în zeul Google care îmi spune ce cer imediat, fără întârziere, decât în zeul Yahwe al evreilor, căruia...degeaba-i cer că nu arată nimic. Sau în zeul Waze, căruia dacă îi cer "să-mi arate calea" spre o destinaţie, îmi arată.  Sau dacă cer "zeului" Glovo să se pogoare la mine cu hrană, o face. Zeul Yahwe din mitologia evreiască, nu poate face aşa ceva. :)

#41
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

 Phobos, on 30 decembrie 2022 - 19:53, said:

Iti da niste directii de urmat ca om, directii care nu s-au schimbat de secole.

Ce directii are de urmat lumea occidentala, din punct de vedere spiritual, fara religie? Incotro se indreapta?

Lecţii de urmat le găsim la folosofi ca: Socrate, Platon, Aristotel, Marcus Aurelius, Averroes, Avicenna, Francis Bacon, Ludwig von Bertalanffy, Ernst Bloch, Boetius, August Comte, Karl Popper...scriindu-i rapid pe cei care mi-au venit în minte. Dar sunt mii de filosofi şi psihologi de la care putem lua învăţătură.

Nici aceste învăţături nu s-au schimbat de decenii şi secole. Ba chiar milenii, în unele cazuri. Posted Image


Cât despre religie, halal învăţătură avem din Biblie:



"după porunca pe care o dăduse lui Moise, Domnul, [...]. Copiii lui Israel le-au jefuit toate vitele, toate turmele şi toate bogăţiile..."

"Aşa vorbeşte Domnul oştirilor: Du-te acum, bate pe Amalec şi nimiceşte cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi, ci să omori bărbaţii şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile".



Parcă Putin şi Yahwe sunt făcuţi din acelaşi "aluat". Posted Image

Edited by lupini, 31 December 2022 - 01:47.


#42
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

 vio69c, on 30 decembrie 2022 - 12:29, said:

Exista o scaderea drastica a numarului  enoriasilor in ultimii 50 de ani
In Olanda, de exemplu, prezenta in biserica era cea mai ridicata din Europa, de peste 90%.
Acum este mai mica de 10%
In anii 1900, doua treimi dintre catolici locuiau in Europa, dar in prezent lucrurile s-au schimbat
si aproape 70% din catolici traiesc in America Latina, Africa si Asia.
Fenomenul a dus la cladiri abandonate, periclitate.
Franta la inceput le-a daramat, considerand ca intretinerea este prea costisitoare.
Alte tari au ales alte cai de a conserva cladirile.
Transformarea lor in alte destinatii.
Lasa ca au compensat romanii, nu cred ca exista alta tara cu asa inflorire a constructiilor bisericesti. Daca adaugi si marimea, probabil compensrea da pe plus !
Ultimul recensament arata 99 % credinciosi. Ori oamenii mint, zic si ei ca sunt, ca nu da bine sa zici ca nu esti, ori cei de la recensamant au aranjat cifere, in buna traditie stramoseasca.

Realitatea pe care am observat-o la fiecare venire in Ro este destul de clara: extrem de multi crediciosi, si nu asa, din aia care-si mai fac o cruce-doua sau care merg cand si cand la biserica. Nu, de-a deptul habotnici, obsedati, inclusiuv un numar mare de tineri, dar si persoane mai in varsta, chipurile cu multa educatie (cel putin formala).
Pe de alta parte, faptul ca unele asezaminte se transforma, iau alte utilizari cred ca tine de imbunatatiri odata ce se adauga alte asezaminte, mai noi, mai salubre iar cele vechi care nu sunt biseici propriu-zise ca si arhitectura la baza pot lua alte destinatii si chiar alt proprietar.

In vest nu stiu, mai apar geamii si alte constructii ptr musulmani, etc, biserici noi crestine traditionale, ca si arhitectura sa zic asa nu am vazut.
Nu stiu cat de relevanta este observatia care sta la baza primei postari referitoare la constructii, dar scaderea interesului pentru religie in vest e un fact clar, usor de dovedit. Insasi faptul ca numarul de biserici ramane aproximativ acelasi sau scade usor indica faptul ca nu e nevoie de mai multe.

Edited by Rosebud09, 31 December 2022 - 02:18.


#43
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Recensamantul e la misto.. Nu au cum sa fie 99% religiosi in Romania. Ma uit in jurul meu,cand spun asta.
Daca ai cel putin 8 clase si internet,n-ai cum sa ai prieteni invizibili.
Peste vreo 2 generatii, pa si pusi. Prin biserici o sa fie service auto.
O evolutie clar.

#44
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

 pufonel, on 30 decembrie 2022 - 22:38, said:

ati vazut vreodata o moschee transformata in hotel, sala de concerte sau orice altceva? Sau musulmanii nu sunt habotnici si superstitiosi? [....]daca crestinismul lasa locul liber in societatile occidentale, acesta va fi imediat ocupat de islam.

Desi ma consider agnostic, sunt impotriva daramarii sau transformarii bisericilor. Eu cred ca fiecare are dreptul sa se roage in ce religie doreste (sau sa nu se roage deloc), dar sa nu-i impiedice pe ceilalti.

Nu vreau sa transfor subiectul in subiect de religie, dar da, moscheile nu au fost transformate niciodata
in alta destinatie de cartre musulmani.
Au fost transformate de crestini in biserici, dupa cum bisericile au fost transformate de musulmani in moschei.
Putem spune ca cele trei mari religii monoteiste sunt de fapt doua.
Firul rosu se numeste "Avoda zarah", adica munca straina, in sensul de idolotrie
Iudaismul nu accepta nimic altceva decat Dumnezeul unic, la fel Islamul
Crestinismul a fost mai permisiv, si neavand propriile radacini in timp a trebuit sa inventeaza.

Totusi daca islamul este complect inflexibil, iudaismul a inteles ca la crestini acest idolatrism,
aceasta "munca straina", are un caracter aparte.
Rabinii din vechime au sustinut că, deși un creștin care pronunță numele lui Isus într-un jurământ sau ruga, se refera la  „alt zeu”, este de acceptat că atunci când creștinii spun cuvântul „Dumnezeu”, ei au în minte Creatorul cerului și Pământ si nu alte figuri colaterale.
Desi chiar si aceasta idolatrie "light" este interzisa evreilor, vremurile moderne le-au au aratat ca este mai bine sa conservi, sa pastrezi si chiar sa schimbi destinatia unui locas de cult, data consideri ca spiritul lui ramane totdeauna incastrat in zidurile sale.
mai ales avand in vedere cantitatea uriasa de locase de cult distruse.

Relatia iudaismului cu idolatrii a fost pe larg expusa in tratatul "Mishna"
pe care insa crestinii l-au cenzurat atat de tare incat azi este foarte greu de gasit o copie

Edited by vio69c, 01 January 2023 - 15:08.


#45
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 lupini, on 31 decembrie 2022 - 01:41, said:

Cât despre religie, halal învăţătură avem din Biblie:
"după porunca pe care o dăduse lui Moise, Domnul, [...]. Copiii lui Israel le-au jefuit toate vitele, toate turmele şi toate bogăţiile..."

"Aşa vorbeşte Domnul oştirilor: Du-te acum, bate pe Amalec şi nimiceşte cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi, ci să omori bărbaţii şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile".

Parcă Putin şi Yahwe sunt făcuţi din acelaşi "aluat". Posted Image

E exact cum am banuit: din Vechiul testament. Adica nu cel cu invataturi pentru noi, cei din prezent. :)

#46
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Parcari.Asta as face din biserici.La cate sunt ,s-ar rezolva si problema asta.
Ps.Cine are masina sfințită,sa parcheze in altar.

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 oregano, on 01 ianuarie 2023 - 11:20, said:


Tu câte clase ai?
Că după cum scrii…

#48
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

 FARAROTI, on 01 ianuarie 2023 - 19:34, said:

Parcari.Asta as face din biserici.La cate sunt ,s-ar rezolva si problema asta.
Ps.Cine are masina sfințită,sa parcheze in altar.
De ce nu iti faci tu mai intai o biserica si apoi transforma-o in parcare. Felicitari!

#49
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Dhaaaa. Te-ai gândit mult, asa-i ?  Dacă poate sari treaba cu făcutul,  de ce sa facă?

#50
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Opa, poi nu? De ce sa sari peste treaba cu facutul?
Oare nu ar trebui ca urmasii celor care au facut biserica sa decida?

#51
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Adică el sa faca biserica și urmașii lui sa decidă transformarea în parcare? Ca-cam asa te exprimi.

#52
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Ai inteles tot.
Este evident ca in 90% din cazuri constructorii bisericilor nu mai exista.

#53
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 vio69c, on 30 decembrie 2022 - 12:29, said:

Transformarea lăcașelor de cult în alte destinații - evoluție sau regres?
Noi traim astazi in istoria pe care o vor scrie altii. Asa ca este greu de spus daca asta reprezinta o evolutie (spre ce duce nu stim, o vor afla cei de dupa noi) sau un regres (nici asta nu putem cunoaste, pentru ca nu stim dezvoltarile istorice viitoare).

 vio69c, on 30 decembrie 2022 - 12:29, said:

Este asta a recunoastere a faptului ca spiritul si credinta nu stau in ziduri si sunt ceva personal ?
1. Traim vremuri in care oamenii ce isi cauta latura spirituala sunt priviti ca persoane cu handicap. Biserica ar fi institutia reprezentativa pentru acest tip de persoane in care sa isi gaseasca alinarea si locul.
2. In calitate de crestin am invatat ca Dumnezeu e peste tot (cumva logic inclusiv plecand de la teoria Big-Bang) astfel ca poate sa vina la tine oricand si oriunde il chemi. Vine cumva... neconditionat, indiferent daca esti in pustie, printre "straini" sau orice alt context. Pana aici este partea -sa zicem- religioasa. Partea sociala consta din cei sapte ani de acasa. Caci cei sapte ani de acasa spun ca atunci cand cineva vine la tine oricand este frumos din partea ta ca din cand in cand sa ii intorci si tu vizita. Cam de asta este nevoie de acele "ziduri". Ca sa poti ca, din cand in cand sa te speli, imbraci frumos, te aranjezi si te duci pana la El acasa. In absenta lor, vizitele sunt unidirectionale, ceea ce e usor nepoliticos.

 vio69c, on 30 decembrie 2022 - 12:29, said:

Este un lucru normal sau este o profanare ?
Nu cred ca exista termenul de "normalitate" in cazul asta. Caci -cel putin atat cat stiu eu- nu exista o regula majoritara si clara despre ce se intampla atunci cand o religie este inlocuita de o alta. De multe ori s-a purtat arderea in tot, daramarea si trecerea prin foc a tot ce a insemnat religiile anterioare devenite ilegale sau minoritare (inclusiv modul de manifestare al crestinilor de dupa edictele lui Theodosie si Gratian), alteori s-a schimbat destinatia cladirii prin eliminarea obiectelor de cult specifice si eventual adaugarea unor noi elemente specifice (Hagia Sofia, de ex.).
Astfel ca preluarea de catre noua religie (atee) a patrimoniului vechii religii (crestine), eliminarea simbolisticii si transformarea spatiului ar putea intra intr-una dintre cele doua "normalitati".

PS: frumos ar fi ca transformarea respectivelor spatii sa respecte macar in parte destinatia initiala. Sa aiba o utilitate sociala alta decat consumerismul. Adica transformarea unei biserici in bar de zi+club de noapte este cumva cam prea radicala.

Edited by Texe, 02 January 2023 - 11:08.


#54
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Cred ca sunt cateva etape care definesc un locas de cult.
Care da, este un spaţiu sacru perceput ca atare de vizitator
este un spaţiu organizat conform canoanelor, spatiu delimitat de lumea de afara.

Dar, ce da aceasta putere, ce o defineste?
Zidul? Coloanele? Bolta ? Clopotnita ?, Icoanele ? Etajul destinat corului? Orga ?
Covoarele de rugaciune puse pe jos? Minaretele ?
Niciuna din ele.

Asa cum in templul Ierusalimul era Sfinta Sfintelor,camera unde intra numai Marele Preot,
unde erau candelabrele si dulapul sfantasa si alte locase de cult indiferent religia
devin sfinte prin tainele ce se afla depuse in cea mai sacra incapere a lor sau
minaretul, sau fantanile de purificare din afara moscheilor

Sa ne gandim.....
Sfanta Sofia , locas de cult crestin, a devenit apoi moschee, apoi a devenit muzeu, ca in zilele noastre
sa vedem incercari de a o reduce la moschee....
Aceleasi ziduri, aceeasi constructie, aceleasi dependinte, la care s-au adaugat 4 minarete
care insa pot fi oricand desfiintate.
In toate aceste perioade a fost succesiv  Sfanta pentru doua religii, iar daca transformarea ar fi definitiva in muzeu sau sala de concert,, nu ar avea legatura cu sfintenia, daca obiectele ce definesc sfintenia au fost inlaturate

Edited by vio69c, 02 January 2023 - 11:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate