Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transformarea lăcașelor de cult în alte destinații - evoluție sau regres?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Chiar ma gandeam acum sa facem catedrala smantuirii neamului de prosti intr-o mare discoteca , cu prea putrezitul la platane si  sa vezi ce show universal iese.

Chiar se  crede ca cineva care are o idee inovatoare de a folosi acele spatii libere si finantate de la stat va va spune aici in fata ceea ce doreste.
Tot mapamodul stie ca suntem neam de curve si nu te poti  increde in nimeni, DE CE AS AVEA INCREDERE SA EXPUN UN PROIECT FOARTE BUN AICI ????????

Edited by keta, 02 January 2023 - 12:00.


#56
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Votez PENTRU!

#57
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si eu votez pentru, dar din pacate voturile noastre pentru o buna cauza sunt deturnate in a fi doar fonduri de finatare pentru companiile politicienilor care au rezultate zero in practica.

#58
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022

View Postketa, on 02 ianuarie 2023 - 11:53, said:

Chiar ma gandeam acum sa facem catedrala smantuirii neamului de prosti intr-o mare discoteca ,

Nu trebuie mers la extreme, dar o mare biblioteca pe doua etaje se poate face,
cum minunat au facut Carturestii din Lipscani.
Iar palatul Parlamentului, actualul locas de cult al prostiei, minciunii si fatarniciei sa fie facut spital
si loc de conferinte
Cu chirie si plata intretinerii de catre chiriasi -adica clinici particulare si fel de fel de ONG-uri

Edited by vio69c, 02 January 2023 - 12:15.


#59
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
vio69c pai uite cum facem
dam un pare party cu glob luminos, platane si ce "toate cele" pentru inaugurarea bibliotecii.

#60
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPhobos, on 30 decembrie 2022 - 19:53, said:

Ok, dar occidentul are vreo filozofie, vreun sistem pe care sa-l puna in loc?
Ca-i rau cu religia, dar nu stim cum va fi fara ea.
Creștinismul nu e unica religie de pe planetă. Religiile apar și dispar.

View PostAlbastruIndigo, on 30 decembrie 2022 - 21:56, said:

Cu fotografia aia la capul patului abstinența e asigurată...

View PostRosebud09, on 31 decembrie 2022 - 02:17, said:

Ultimul recensament arata 99 % credinciosi.
Între credincios și botezat creștin e o diferență. Una mare.

#61
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Tocmai am văzut la știri despre tendinta de a schimba bisericile în hoteluri și discoteci .
Oare când ajunge la noi ?

#62
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022

View Postcristobob, on 22 iunie 2023 - 19:07, said:


Oare când ajunge la noi ?


De dorit cat mai repede.
Cel putin o cladire istorica, de cult, pe care statul o lasa in paragina
poate fi conservata de un antreprenor si folosita de un investitor


Edited by vio69c, 23 June 2023 - 09:18.


#63
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă se fac lucruri care să respecte sarcalitatea locului, adică bibliotecă/sală de studii, sală de concert de muzică clasică, cantine sociale, nu ar fi o problemă. Dar când faci discotecă... Am văzut şi eu ieri la ştiri asta...
Despre Cimitrul Evreiesc de pe Şos. Giurgiului nu ştiam. Am fost pe acolo să aprind lumânare la mormântul cuiva căruia nu mai are cine să-i aprindă... Dar să facă benzinărie. Ptiu, nici morţii nu pot avea linişte, aşa ţară am ajuns.   :disgust:

#64
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

View Postpufonel, on 30 decembrie 2022 - 22:38, said:

Sau musulmanii nu sunt habotnici si superstitiosi?
Sunt fanatici si violenti, inclusiv criminali-sinucigasi gata sa se omoare pentru a te omora pe tine ca le-ai deranjat superstitiile cu ceva!

#65
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022
O cladire cu peretii crapati, scoasa din uz, cu tavanul gaurit din care ploua si o distruge
nu are nicio sacralitate. Are o istorie.
A comunitatii si uneori a orasului
Care poate fi marcata printr-o placa comemorativa pe peretii renovati.

Saveni
(vezi postrea  #14)
Urbea nu prea are nevoie de muzica simfonica, dar se bucura de un local decent

O ruina a devenit un restaurant cochet

Attached File  saveni-122.jpg   9.81K   17 downloads

Comunitatea evreiască de la București a luat decizia de a o scoate la vânzare, pentru că nu are rost să o repare.
si a transferat obiectele de cult

Edited by vio69c, 23 June 2023 - 10:28.


#66
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014
Am fost luna trecuta intr-un city break la Perugia, Italia.
Il Museo Archeologico Nazionale dell'Umbria este intr-o veche manastire dominicana.
Muzeul este foarte frumos, are artefacte cu precadere din epocile etrusca si romana.

Attached Files



#67
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Comparăm istoria italienilor cu ce avem noi... Nu vreau să se înțeleagă altceva, dar noi ne îmbătăm aiurea cu apă rece. Multe vestigii nu mai sunt și nu avem nici multe cronici ale vremii.

Edited by Vlad_22, 19 July 2023 - 02:06.


#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlupini, on 30 decembrie 2022 - 15:35, said:



Bisericile sunt centre de colectare a banilor de la cei creduli în povești cu zei. Transformarea bazilicilor în muzee, ar putea fi un început bun. Situațiile în care un om sau un grup de oameni numiți popi sau pastori, se străduiesc să convingă pe unii mai creduli, că poveștile specifice perioadei antice sclavagiste și medievale, sunt adevărate, trebuie luate ca atare: povești și nimic mai mult.
pa inceput a fost biserica, apoi a aoarut statul. Biserica avea si rol de banca. Biserica finanta razboaie: Cruciadele.
Desi lumea a evoluat mult, inca mai avem state in care biserica isi baga mult nasul in conducerea statului: statele islamice,  Iranul.

#69
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014

View PostVlad_22, on 19 iulie 2023 - 02:06, said:

Comparăm istoria italienilor cu ce avem noi... Nu vreau să se înțeleagă altceva, dar noi ne îmbătăm aiurea cu apă rece. Multe vestigii nu mai sunt și nu avem nici multe cronici ale vremii.
Pai eu nu am facut nicio comparatie. Am dat doar un exemplu de muzeu gazduit de un fost complex manastiresc.

#70
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014
O mănăstire veche din anii 1200 din Lisabona a fost transformată într-un hotel de lux.

Mănăstirea Sao Domingos, ale cărei origini datează din 1242, a fost renovată de PHC - Hotel și și-a deschis porțile pe 1 august.

Noua unitate PHC - Hoteluri, născută din reabilitarea Mănăstirii S. Domingos, o clădire istorică construită de regele Sancho al II-lea și datând din 1242, are 121 de camere și „sărbătorește moștenirea istorică și culturală din Lisabona”, invitându-și invitații să „descopere misterele orașului printr-un concept unic inspirat de influența Ordinului Dominican.

https://www.idealist...lar-node-176898

Attached Files


Edited by Costel2014, 29 November 2023 - 16:42.


#71
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu zic ca trebuie facuta o diferenta intre bisericile/manastirile care n-au mai fost folosite de secole si care stateau sa se darame, pana le-a salvat un investitor, pe de o parte, si bisericile in care se slujea acum 1-2 ani, dar acum au fost transformate in discoteci, pe de alta parte. Daca intr-o manastire nu se mai slujeste de decenii sau secole si sta sa se darame, e OK sa fie salvata si eventual transformata intr-un hotel, restaurant, muzeu. Dar o biserica in care se tineau slujbe pana de curand mi se pare ca ar trebui sa-si pastreeze menirea.

PS Sunt ateu, dar cred ca societatea noastra s-a cladit pe niste valori religioase si mai ales morale iudeo-crestine, si ca n-ar trebui sa renuntam la ele (in special la partea morala). De asemenea, nu sunt pentru daramarea bisericilor, mai ales daca sunt momumente istorice, dar nici pentru ridicarea de noi catedrale cu banii contribuabililor (recte, din bugetul de stat sau local), ci doar prin donatii ale eloriasilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate