Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Medicamente vs. suplimentele alimentare

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostTipiric, on 26 decembrie 2022 - 15:19, said:

Ehe, daca ati sti voi cat de mult m-a ajutat pe mine extractul de turmeric in problemele cu pancreasul...

Sunt sigura ca te-au ajutat, turmericul e folosit de milenii în terapiile ayurvedice.

Ideea este că tu ai luat turmeric. Aveai probabil un recipient cu turmeric și luai zilnic acea pudră, așa cum ți-a fost prescris. Neapărat în combinație cu piper negru, da? :)


Capsulele și comprimatele de tip Plafar ce conțin?
Știe cineva ce conțin? Sunt ele verificate de cineva, înainte de a fi puse în vânzare?
Dacă eu vreau sa cumpăr licopen, de exemplu, cine îmi garantează ca în acea capsulă este extractul licopen?

#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postxmanyacs77, on 26 decembrie 2022 - 15:45, said:

De cand consum suplimente am observat ca sunt foarte putin afectat de virusurile+bacteriile vietii!Posted Image
nu de nevoie ?

#39
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

View Postpasilla, on 26 decembrie 2022 - 15:31, said:

Aproape toti medicii prescriu suplimente. Probabil ca sponsorizarile sunt mai mari decat la medicamente.

N-am auzit vreodata pe cineva in cercul meu de cunoscuti care sa fi primit de la medic altceva decat medicamente(sau operatie). Evident...nici eu n-am primit altceva decat medicamente - noroc ca am ajuns rar la medic...
Ba chiar unii medici au dificultati si in tratamentele alternative mai noi, chiar daca aceste tratamente sunt standard in aproape toata lumea. De exemplu, medic neurolog care prescrie pastile pentru hernie de disc - dar nu stie despre decompresie fizica, in ciuda insistentelor... Facut de capul meu decompresie si fizio/kineto, platite, pentru ca medicul o tinea pe-a lui "pastilele astea, si daca nu, operatie" - 4 ani mai tarziu povestesc pe softpedia si muncesc fizic si inca nu-s operat....A da, pe langa fizio/kineto/decompresie....suplimente.

#40
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,917
  • Înscris: 31.03.2003

View PostChayah, on 26 decembrie 2022 - 15:46, said:




Capsulele și comprimatele de tip Plafar ce conțin?
Știe cineva ce conțin? Sunt ele verificate de cineva, înainte de a fi puse în vânzare?
Dacă eu vreau sa cumpăr licopen, de exemplu, cine îmi garantează ca în acea capsulă este extractul licopen?
Cine iti garanteaza cata "gingko biloba" contine un comprimat daca nu e un extract standardizat??

View Postflorinel, on 26 decembrie 2022 - 15:49, said:


N-am auzit vreodata pe cineva in cercul meu de cunoscuti care sa fi primit de la medic altceva decat medicamente(sau operatie). Evident...nici eu n-am primit altceva decat medicamente - noroc ca am ajuns rar la medic...

Pun pariu ca nu ai putea sa spui care e medicament si care e supliment.

#41
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postflorinel, on 26 decembrie 2022 - 15:49, said:

A da, pe langa fizio/kineto/decompresie....suplimente.
vrei flaconul cu "gheara diavolului" ?

Edited by MarianG, 26 December 2022 - 15:51.


#42
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postflorinel, on 26 decembrie 2022 - 15:09, said:

Discutia asta poate fi interminabila.
Pana la aparitia medicamentelor in forma cunoscuta astazi, oamenii se tratau cu diverse, majoritatea derivate din plante.
Foarte multe plante sunt recunoscute stiintific pentru efectul lor benefic in diverse afectiuni. Nu doar plante, dar acestea sunt majoritare. Multe medicamente au la baza plante sau extracte din plante.

Prin urmare, sa declari ca toate suplimentele sunt de rahat, mi se pare....eronat.



Care era speranța de viață în vremurile în care exista doar fitoterapie?

Ne permitem azi sa alegem sa ne tratăm cu turmeric, pt ca știm ca dacă turmericul nu ne ajută - așa cum nu o fi ajutat milioane de oameni pe vremea în care exista doar fitoterapie -, mergem repede la medic și avem tratamente alopate care să ne ajute, avem chirurgi șamd.
Important e să nu devenim atât de afectați de izolarea conspirationista, încât să ajungem sa hulim medicina modernă.

View Postoaspetele, on 26 decembrie 2022 - 15:51, said:


Cine iti garanteaza cata "gingko biloba" contine un comprimat daca nu e un extract standardizat??





Sigur, și acest aspect e foarte important.

#43
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postxmanyacs77, on 26 decembrie 2022 - 15:45, said:



De cand consum suplimente am observat ca sunt foarte putin afectat de virusurile+bacteriile vietii!Posted Image

Din ce tot postezi pe Softpedia, nu știu ce sa cred :D.

#44
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 19.07.2022
Suplimentele te ajuta sa iei toate vitaminele de care ai nevoie. Eu de exemplu folosesc pastile cu uleiul de peste pentru ca consum rar acest aliment. Cine arunca cu noroi in vitamine este prost informat are are un interes ascuns .Craciun fericit la toata lumea.

#45
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posttudorel2000, on 26 decembrie 2022 - 16:16, said:

Suplimentele te ajuta sa iei toate vitaminele de care ai nevoie. Eu de exemplu folosesc pastile cu uleiul de peste pentru ca consum rar acest aliment. Cine arunca cu noroi in vitamine este prost informat are are un interes ascuns .Craciun fericit la toata lumea.

Vezi ca nu pt vitamine iei ulei de pește, ci pentru conținutul de acizi grași omega 3.

#46
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostChayah, on 26 decembrie 2022 - 16:08, said:

Din ce tot postezi pe Softpedia, nu știu ce sa cred Posted Image.

Crede-ma ca au trecut 2 ani cu pandemia vietii si sunt bine sanatos impreuna cu toata familia. Posted Image

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttudorel2000, on 26 decembrie 2022 - 16:16, said:

Suplimentele te ajuta sa iei toate vitaminele de care ai nevoie.
Eu de exemplu folosesc pastile cu uleiul de peste pentru ca consum rar acest aliment.
Cine arunca cu noroi in vitamine este prost informat are un interes ascuns.
Craciun fericit la toata lumea.
Si nu ar fi mai util sa consumi peste ?
Sigur, oculta farmaceutica ne plateste pe toti in kg de noroi sa il aruncam in voi.

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postxmanyacs77, on 26 decembrie 2022 - 16:28, said:

Crede-ma ca au trecut 2 ani cu pandemia vietii si sunt bine sanatos impreuna cu toata familia. Posted Image
Multa sanatate in continuare, dar nu are legatura cu suplimentele.
Eu nu consum deloc asa ceva si tot sanatos sunt.

#49
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvio69c, on 26 decembrie 2022 - 12:54, said:




Ce ma gandesc sa dezbatem este :
-ce stiti despre situatii similare din alte tari, ce e corect aici si ce nu este
-si dece inca odata si inca odata legea este facuta sau neaplicata, special pentru inducerea in eroare a publicului tinta si promovarea intereselor unor colosi industriali si retele , de data asta farmaceutici



Stiu ca si in alte tari suplimentele (pentru practicantii de sport) se vand la liber(inclusiv supermarket). Dar nu cred ca se face asa reclama agresiva pentru ca si oamenii sunt mai educati si nu pun "botu" la vrajeala asa usor.
De ce se vand la liber? Simplu, pentru ca sunt alimente(alimente procesate la maxim). Lumea nu stie sau nu intelege dar suplimente=alimente. Din moment ce vinzi conserve, iaurt si salam la magazin nu poti interzice, reglementa sau limita vanzarea de suplimente.
A da....se vand la liber si pentru ca nu fac nimic deosebit. Nu confundati cu medicamentele.

Cred ca doar la noi in Estul Europei se induce lumea in eroare. In rest cred ca se limiteaza doar la a prezenta produsul. Daca vrei il cumperi daca nu, nu. Cel putin asa cred.  Nu va mai spun in ce mod erau prezentate in anii '90-2000 de catre Domnul Florin Uceanu, aveai impresia ca vei consuma hrana pentru cosmonauti, reclama actuala la Red Bull e vrajeala pe langa cum erau prezentate atunci banalele suplimente. Deci cumva tot noi am inceput. In industria fitness din RO, firma Redis si Florin Uceanu au inceput mascarada, ca sa stiti.

#50
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postpasilla, on 26 decembrie 2022 - 15:31, said:


Aproape toti medicii prescriu suplimente. Probabil ca sponsorizarile sunt mai mari decat la medicamente.
Si sportivii iau suplimente si toti care au nevoie.

#51
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
In mod normal, intr-o tara civilizata nu intr-una cu statut de colonie pentru corporatii, reclamele la medicamente si suplimente alimentare ar trebui sa fie strict interzise.

Medicamentele le recomanda medicul si le cumperi din farmacie iar suplimentele alimentare le gasesti la bacanie sau super/mega/hiper market si in alte magazine cu profil alimentar. Vanzarea suplimentelor alimentare ar trebui interzisa in farmacii tocmai pentru a se evita confuziile intre ele si medicamente.

#52
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu cred ca problema noastra e in a recunoastea beneficiile plantelor naturale si preparatelor din plante naturale. problema e  cand acele beneficii sunt exagerate, pana la minciuni clare, si mai rau - cand minciuna include compozitia acelui respectiv supliment. ca zici ca are 10mg de radacina de gingseng, cand are doar 1mg, si nu e gingseng e frunza de dud. pe de o parte nu as vrea sa intre si astea la chestii regulate de corporatii..si sa nu am access la ele, pe de alta parte singuri ne impuscam in picior cand aceptam toate firmele de prin cine stie ce container ruginit sa ambaleze "suplimente" din tot felul de plante exotice la care clar nu au access, si sa le mai si vanda pe piata legal...

discutia nu e simpla si nici solutiile. overall tot clientul e ala care sufera, in orice outcome...

#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsmoke, on 26 decembrie 2022 - 17:32, said:

discutia nu e simpla si nici solutiile. overall tot clientul e ala care sufera, in orice outcome...
la astea clientul sufera din start, ca altfel n-ar avea nevoie de ele

#54
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostNephthyis-Maat, on 26 decembrie 2022 - 13:54, said:

Dar căror produse ai dori să facă reclamă, dacă ei le dețin și pe acestea?

la aspirina, nurofen, dexamol....dece nu fac...?

Nu o fac pentru ca :
-  farmacie este locul unde se prepară și se eliberează medicamentele conform rețetelor medicale și normelor din farmacologie.
nu e taraba de suplimente alimentare

Edited by vio69c, 26 December 2022 - 18:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate