Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Medicamente vs. suplimentele alimentare

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Eu zic sa fie lasate la liber. Daca vrei sa consumi, consumi, daca nu, nu. E simplu.
La ce mizerii sunt in banala mancare eu zic ca suplimentele fake-uri sunt cea mai mica grija a noastra.
Asa ca sa lasam drobul de sare si sa ne vedem de ale noastre.

#20
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posthorhescu, on 26 decembrie 2022 - 14:24, said:

la noi merg reclamele astea pt ca romanul isi da singur diagnosticul, nu merge la medic...


Aici e raiul uleiurilor esențiale care vindeca cancerul, raiul teoriei cã centura de siguranțã te taie în caz de coliziune, ca mamografia îți dã cancer șamd.

Cunosc o formã de viațã, româncã ce trãiește în Germania - , care vinde uleiuri esențiale din alea foarte scumpe, cu circuit închis, bineinteles - adevãratele uleiuri esențiale, cum ar veni...

Eh, iar forma asta de viațã are paginã de Facebook în care pretinde cã a avut melanom - melanomul este un cancer al pielii foarte agresiv și ticãlos - și l-a vindecat cu ceva ulei esențial.
Este criminal, este revoltator ce face, este nãucitor câti followers are și cât rãu face.
Dar nu se poate stopa asta, existã dreptul la a avea o opinie și atâta timp cât nu obligã pe nimeni, poate minți cât poftește cã a avut melanom și ca l-a vindecat cu ulei esențial.

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Eu consum suplimente din acestea zilnic si nu am avut probleme de sanatate nefiind vaccinat contra Covidului Vietii.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 26 December 2022 - 14:52.


#22
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Wow!

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvio69c, on 26 decembrie 2022 - 13:28, said:

Sunt zeci de suplimente alimentare pentru una din problemele cele mai acute :- "durerile articulare."
Variaza intre 30-50 lei

Cat de eficiente sunt...?
spune un site de informare medicala.....

Gheara diavolului [...]. Într-un studiu, gheara diavolului a dovedit cã funcționeazã la fel de bine ca un medicament antiinflamator numit diacereinã. Totuși, deoarece nu existã prea multe cercetãri cu privire la acest supliment pentru osteoartritã, sunt necesare mai multe studii de înaltã calitate pentru a-i dovedi efectele.

View Posttytysor, on 26 decembrie 2022 - 13:43, said:

homeopatia e alta sarlatanie, dar nu intra in categoria suplimentelor alimentare!
atunci spune tu intregii lumi ce tin eu in mana, supliment alimentar sau tratament homeopat ?

Attached File  20221226_150256.jpg   213.67K   29 downloads

#24
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

View Postxmanyacs77, on 26 decembrie 2022 - 14:52, said:

Eu consum suplimente din acestea zilnic si nu am avut probleme de sanatate nefiind vaccinat contra Covidului Vietii.Posted Image
de ce consumi suplimente? ai carente de vitamine?

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Discutia asta poate fi interminabila.
Pana la aparitia medicamentelor in forma cunoscuta astazi, oamenii se tratau cu diverse, majoritatea derivate din plante.
Foarte multe plante sunt recunoscute stiintific pentru efectul lor benefic in diverse afectiuni. Nu doar plante, dar acestea sunt majoritare. Multe medicamente au la baza plante sau extracte din plante.

Prin urmare, sa declari ca toate suplimentele sunt de rahat, mi se pare....eronat.

Evident, multe suplimente au efect doar la buzunar. La fel ca si multe medicamente, dealtfel.
Si cum oamenii sunt diferiti - chiar si in cazul medicamentelor - acelasi medicament poate avea de la 0 efect si pana la efecte adverse majore pe oameni diferiti. Ibuprofenul, de exemplu - unii sunt foarte incantati; la mine nu are efect, absolut deloc.

Pe partea de suplimente naturiste, din plante - efectul este diferit de cel al medicamentelor. Daca la medicamente este rapid si vizibil, la suplimente dureaza luni de zile, iar schimbarile sunt aproape imperceptibile, totusi exista si produc efecte secundare spre zero.

Deci, de principiu, medicamentele si suplimentele nu se exclud reciproc ci ar trebui sa se completeze. Doar ca industria farmaceutica este mult mai puternica decat cea a suplimentelor, deci se impune in toate modurile posibile. E adevarat, daca te doare capul de simti ca-ti crapa, preferi un algocalmin, care are efect rapid, nu ceaiuri cu valeriana, la care efectul e mai slab si cu somnolenta. Insa pentru multe situatii cronice, suplimentele pot ajuta.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmodoran, on 26 decembrie 2022 - 13:12, said:

Si farmacia face un SRL suplimentar ce vinde doar suplimente din astea in acelasi spatiu, problema legala rezolvata.
Atunci sa vanda si carne, oua, branza.....macar sa stim o treaba.

#27
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Postvio69c, on 26 decembrie 2022 - 12:54, said:


Dar, in ultimii 7-8 ani vad o avalnsa de reclme, agresive si necontrolate care vand suplimente alimentare pentru orice situatie medicala, de la caderea parului, la dureri de genunchi si spate, impotriva matretei sau a prostatei, a problemelor la rinichi sau reumatice.
Totul se rezolva azi conform reclamelor sustinute de lanturile de medicamente cu Suplimentele alimentare, vandute agresiv si fara o legislatie pusa la punct,

Foarte buna observatia.

Farmacia era odata locul unde se eliberau medicamente.
Dar lanturile au schimbat total paradigma.
Si de ce?
Fiindca se obtin mai usor banii (nu trebuie reteta), se obtin imediat banii (plata cash, nu la 4 luni ca la compensate), presiunea pe pret e mult mai mare (medicamentel pe reteta au pret impus) - asa ca isi zdrobesc concurenta si mai nou, fabrica suplimente "exclusiviste". la care au oferte de neimaginat.
Un mare bullshit!!

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postxmanyacs77, on 26 decembrie 2022 - 14:52, said:

Eu consum suplimente din acestea zilnic si nu am avut probleme de sanatate nefiind vaccinat contra Covidului Vietii.Posted Image

Oameni dragi, cei care mai luati zilnic aceste suplimente, doza normala o luati?
Ca, supliment inseamna ceva in plus fata de normal.
Deci cum stati cu alimentatia echilibrata si variata ?

Edited by MarianG, 26 December 2022 - 15:17.


#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postflorinel, on 26 decembrie 2022 - 15:09, said:

Prin urmare, sa declari ca toate suplimentele sunt de rahat, mi se pare....eronat.
Sunt de acord. Atunci suplimentele sa fie avizate dupa o procedura similara medicamentelor.

#30
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Ehe, daca ati sti voi cat de mult m-a ajutat pe mine extractul de turmeric in problemele cu pancreasul...

#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postpasilla, on 26 decembrie 2022 - 15:12, said:

Sunt de acord. Atunci suplimentele sa fie avizate dupa o procedura similara medicamentelor.

Atunci ar deveni medicamente.
Parca imi amintesc o situatie de acum cativa ani cand aparuse o idee oarecum similara - se dorea reglementarea magazinelor de tip Plafar, in sensul ca plantele sa aiba un regim similar medicamentelor si utilizarea/cultivarea/recoltarea lor "la liber" sa fie interzisa.
Si cum nici un doctor nu ofera vreodata altceva decat medicamente (si alea de la "sponsorizari") - ar fi disparut acele magazine. A picat pana la urma, dar e o dovada a maretiei lobby-ului facut de companiile farma.

Nu cred ca ar trebui avizate dupa o procedura similara medicamentelor. Dar necesita reglementare in sensul dovedirii fara tagada a lipsei efectelor secundare(cel putin a efectelor care pot pune sanatatea in pericol), sau obligativitatea mentionarii acestor efecte si a dozelor maxime admisibile(lucru care cred ca este deja in vigoare).

Si da, exista si la suplimente chestii care n-au nici o logica si nici vreun efect si care se vand pe bani multi - lucru care afecteaza toata piata suplimentelor.
Ma gandesc acum la oscilococlinum - un supliment care ar trebui sa te protejeze de raceli si gripe - care e o mare teapa plecata de la ideea ca nush ce molecula din ficatul de rata, dizolvata de nu stiu cate ori (cu sot sau fara) ar avea efect asupra sistemului imunitar. De fapt e ceva zahar si atat, n-are nici o substanta benefica. Si se vinde ca "medicament homeopatic".......

Edited by florinel, 26 December 2022 - 15:37.


#32
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
E clar ca suplimentele nu pot fi lasate la liber, ca si pana acum.

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postflorinel, on 26 decembrie 2022 - 15:27, said:

Si cum nici un doctor nu ofera vreodata altceva decat medicamente
Aproape toti medicii prescriu suplimente. Probabil ca sponsorizarile sunt mai mari decat la medicamente.

#34
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Nu poti sa pui pe piata produse ce se adreseaza fie si indirect unor oameni bolnavi si totul sa se rezolve cu o notificare la MS sau MA.

View Postpasilla, on 26 decembrie 2022 - 15:31, said:

Aproape toti medicii prescriu suplimente. Probabil ca sponsorizarile sunt mai mari decat la medicamente.
Suplimentele costa mult mai putin decat medicamentele, asa ca este loc kklau de uns medicii.
Costa mai putin fabricarea lor, ca sa fiu clar.

Edited by oaspetele, 26 December 2022 - 15:34.


#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMarianG, on 26 decembrie 2022 - 15:04, said:

atunci spune tu intregii lumi ce tin eu in mana, supliment alimentar sau tratament homeopat ?
Spoiler

View Postoaspetele, on 26 decembrie 2022 - 15:30, said:

E clar ca suplimentele nu pot fi lasate la liber, ca si pana acum.
Pana una alta le-as intrezice minorilor.

da, stiu, atat tigarile cat si alcoolul sunt interzise minorilor,
cum nu ajuta asa nu strica sa largim lista

*comercializarea

Edited by MarianG, 26 December 2022 - 15:46.


#36
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcarolinaherera, on 26 decembrie 2022 - 15:07, said:

de ce consumi suplimente? ai carente de vitamine?

De cand consum suplimente am observat ca sunt foarte putin afectat de virusurile+bacteriile vietii!Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate