Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Razer Blade 15 RZ09-0288 probleme tastatura

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019
Salutare,
Nici nu stiu de unde sa incep, asa ca o s-o iau de la inceput.
Acum 3 luni, am reusit sa sparg ecranul laptopului din titlu (un pix metalic uitat pe tastatura- inchis capacul, crapat ecran).
Am dus laptopul la On Sevice, unde mi-au schimbat ecranul, insa cand mi-au dat laptopul inapoi ( prostia mea ca nu l-am verificat) anumite grupuri de taste nu mai functionau. Am atasat poza din test.
M-am intors cu laptopul la ei si binenteles ca mi-au spus ca nu este de la ei si dupa o analiza de sistem, au concluzionat ca tb schimbata tastatura.
Mi-au facut o oferta astronomica (1300 lei) dar am zis pas, am luat o tastatura externa ieftina si am continuat asa.
Apoi am cautat tastatura pe net si am gasit un furnizor in China la 400 lei.
Ieri a venit tastatura noua, am demontat laptopul si am inlocuit tastatura.
Surpriza: aceeasi problema ca mai inainte, aceleasi grupuri de taste nu functioneaza.
In acest moment nu stiu ce anume ar trebui sa verific, asadar nu este de vina tastatura si cel mai dubios este ca acelasi grup de taste nu merg.
Am verificat fisele, totul in regula.
Am sters tot si am reinstalat Windows + drivere Razer, insa tot fara succes.
De la ce ar putea fi si cum as putea verifica?

Ma poate lumina cineva?

Merci!

Attached Files



#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,556
  • Înscris: 21.12.2006
Presupun că ceva de pe placa de bază (conector sau trase electrice) corespunzătoare grupului de taste nefuncționale sunt defecte:

Tastatura se conectează la placa de bază printr-o banda flexibilă care se fixează la un conector. Banda flexibilă are un număr de fire (8-10-12) care corespund unui număr similar de pini din conectorul plăcii de bază. Dacă ai schimbat tastatura și implicit banda flexibila, înseamnă că anumiți pini din conectorul de pe placa de bază sunt defecți sau îndoiți, pini corespunzători grupului de taste nefuncționale. Probabil în momentul în care ai închis capacul s-a făcut presiune, nu doar pe ecran, ci și pe tastatură + placa de bază. Posibil ca în acel loc să se afle conectorul. Desfă laptopul și verifică vizual conectorul, dacă are pini îndoiți. Mai grav ar fi ca din cauza presiunii să se fi întrerupt trasee de pe placa de bază, care pleacă din acel conector.


#3
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019
Salut,
Merci pentru quick reply.
Cum imi dau seama carei fise ii apartin anumitul grup de taste?
Atasez poza cu tastatura veche.

Am marcat cu cerc care tasta este 2 de ex, nefunctionala.
Merci

Attached Files



#4
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Defectul trebuie cautat pe placa de baza in zona unde au lucrat ,,meseriasii". Posibil un circuit intrerupt.
Eu zic sa-l duci la alt centru de reparatii.
Cauta ceva mai profi.

Si mie mi-au dat buleala niste meseriasi din service IT cand le-am dus laptop-ul sa-i schimbe o balama pentru display. Nu mai vedea placa de retea wirless. Desi era conectata pe placa de baza. La mine a fost mai simplu ca am rezolvat problema cu un adaptor usb.

#5
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019
Merci, daca aveti recomandari de un service bun care sa gaseasca si sa repare, astept un PM.
Exclus service unde doar schimba piesa.. asta poate face oricine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate