Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casti, casti si iar casti!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In orice caz m-am hotarat, raman si astea si elegia.

#38
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 17 decembrie 2022 - 15:35, said:

Pai am simtit chiar din primele minute dar am tot ignorat ca ma concentram pe muzica. Si azi cand le-am pus iar imediat m-au deranjat. Ieri ma mai gandeam ca poate-s obosit eu.
Mda... cam asta a fost si experienta mea cu modelul anterior. Si da, am capul mare (XL la castile de ski).
Vezi daca exista mod-uri sau band d-ala de schimb, ca la multe casti se fac. Asa, la prima cautare am dat de baietii astia - https://www.head-fi....810889/page-142

Quote

am topping dx3 pro plus. Nu stiu daca sa ma mai complic cautand si amp.
Din experienta mea, AMP-ul facea diferenta mai mare decat DAC-ul. Dar eu am fost tot timpul atras de casti cu impedanta mare, si poate d-aia (HD600, HD800, DT880, etc.). Alea sunau destul de prost fara amplificare.
Oricum, daca ai timp si chef, si esti din bucuresti, m-as duce la avstore sa testez cu 2-3 amp-uri ce au prin showroom sa cauti diferente. Daca sunt diferente, ar trebui sa fie evidente. Si poti sa mergi cu sursa ta, daca vrei. Nu zic ca sigur va fi diferenta, dar eu as fi tare curios. Pe acelasi link de mai sus se discuta si de ampuri si sunt multi care jura ca sunt diferente, chiar daca-s foarte usor de 'condus'.

View Postvinciun, on 17 decembrie 2022 - 19:44, said:

In orice caz m-am hotarat, raman si astea si elegia.
Cool. Sper sa rezolvi cu partea de comfort.

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Sunt in Franta. Deocamdata raman cu topping. Azi am mai ascultat si parca nu ma deranjau asa tare, probabil ma obisnuiesc si eu, cu timpul poate se mai inmoaie si ele. Padurile nu le schimb ca modifica si sunetul.

View PostTehCube, on 17 decembrie 2022 - 20:34, said:


Din experienta mea, AMP-ul facea diferenta mai mare decat DAC-ul.

Exact asta e si experienta mea, atat pe boxe cat si pe casti.

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cand cautam pentru elegia amplificator am luat un sabaj a10h clasa AB si topping dx3 pro plus, acesta din urma e si cu DAC, sabaj doar amplificator. Sabaj imi parea ca evidentia mai mult mediile inalte si basul mai profund dar pe midbass mai slabut. Pe elegia nu se potrivea deloc, de aia am pastrat topping, acesta parca avea kick mai bun dar bas mai sec, mai putin profund. Banuiesc ca pe denon sabajul ar trebui sa se potriveasca brici, daca le mai deschide un pic pe mediile inalte si accentuiaza subbasul nu midbasul. Dar deja las asa cum e ca si pe topping e ok cu denon.

Sabaj mai avea avantajul ca avea priza de 6.5mm nu 3.5 si era mai frumos, mai bine finisat. Deci e de luat in calcul daca cauta coneva amplificator de casti. Mie imi vine sa-l comand din nou dar parca vad ca voi fi fugarit din casa :D

Acum trebuie sa caut un cablu scurt cu jack de 3.5mm ca ala venit la pachet cu denonul e de 3m si e cu 6.5mm in capat.

Ma uit la cablul acesta, original meze 99

https://www.son-vide...TxoCZEUQAvD_BwE

Edited by vinciun, 17 December 2022 - 23:10.


#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
30 eur ok
Dar te frige cardul ala la degete.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
30 de euro nu creeaza probleme.

https://www.amazon.f...rd_i=B07QYXYJNT

Vad ca este si mai ieftin, acesta seamana cu originalul la aspect.

https://www.amazon.f...w_1671314656182

Edited by vinciun, 18 December 2022 - 00:02.


#43
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 19.06.2018
Ia l pe cel de la Meze ca e verificat, nu gresesti cu el. Daca l iei pe cel ieftin vei ramane in dubii daca e ce trebuie.

Amplificator principal am ceva de genul, de fapt oarecum acelasi dar modelul anterior vandut pe Drop, produs de altii. Nu regret nicio secunda achizitia
https://drop.com/buy...d-headphone-amp

Poti incerca si lampi, la o adica. Pe mine ma tenteaza si voi cauta ce e cat de cat mai rasarit in domeniu la preturi omenesti desi eram pe partea ortodoxa pana acum. Acum mi am schimbat opinia, nu vad de ce ar fi o crima. Oricum ma amplific cu chestii cotate transparente si analitice asa ca imi permit o extravaganta.

Edited by audiofidell, 18 December 2022 - 10:01.


#44
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cablu ala de la meze vad ca are si telecomanda, probabil nu am nevoie de asa ceva. Ce poa sa faca telecomanda aia?

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Pai depinde - pui la telefon sau player si poti ajusta volumul sau pune pauza, poti trece la melodia urmatoare - depinde de compatibilitate - nu toate functiile pot fi posibile.

E total inutila la un DAC/AMP, ba poate induce si ceva paraziti...
In mod normal in telecomanda poate avea si microfon.

Si din cate vad ala ptr Meze are microfon - nu poate fi folosit la un DAC - are 4 contacte pe Jack-ul de 3,5mm - unul e ptr microfon - deci merge doar la telefoane sau unele playere.

Edited by eiffel, 18 December 2022 - 18:31.


#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu ma intereseaza pentru telefon, deci pas.

#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Se fac aproape 2 saptamani de cand am luat Denon Ah D7200. Cred ca acum sunt in masura sa-mi dau cu parerea, in caz ca cineva e interesat. Pot sa zic ca sunt candidat serios la titlul de "Cele mai bune casti pe care le-am auzit vreodata". Imi plac foarte mult, acum daca ar fi sa raman cu o singura pereche as renunta mai degraba la Focal Elegia. Denon imi par superioare din multe puncte de vedere. In primul rand canta ok pe orice desi pe topping se aud mai deschis si mai detaliat fata de restul surselor din casa, exact ce le trebuie. Elegia sunt mai schimbatoare decat vremea primavara, bau au bas ba n-au bas, ba tipa, ba suna infundat, ba zbeara nu stiu ce, ba se aud excelent.... Depinde foarte mult si de sursa, de amplificator si muzica in sine. Ba le egalizam, ba nu le mai egalizam, in fine... o adevarata aventura cu ele. Eu banueisc ca e de la padurile din textil care absorb inaltele si basul si lasa mediile sa vine direct in timpan. Am vazut ca cineva le-a pus paduri de Stellia si curba de raspuns devenise foarte apropiata de Stellia cu bas amplificat si inalte mai puternice.

Denon mi-au parut inconfortabile prima zi dar dupa aia nu-mi par, ori m-am obisnuit eu ori ele s-au inmuiat. Acum le pun pe cap si uit de ele, uit si de ganduri gen "parca ar merge de adaugat un pic te treble aici, sau de redus un pic in zona asta", pur si simplu ascult muzica si n-am treaba.

Sunetul e massiv, cu mult corp, mare, spatios. Inaltele sunt foarte finute, delicate si urca foarte clar pana la extrem dar fara nicio tenta de rezonante metalice, stridente etc. In dependenta de cantec, cateodata sunt la limita de jos pentru gustul meu, ma refer la cat te tare se aud nu la calitatea lor care-mi pare de nota 10, dar totusi niciodata nu pot spune ca suna prea infundat, ca lipsesc inaltele. Mediile pun accentul pe mediile inferioare dupa cum am priceput din prima, fapt pozitiv pentru auditia in casti, nu tipa direct in timpan, nu tiuie urechile de la ele dar totusi au medii bogate si suficient de puternice, mai "groase" asa. Mid basul si tot basul in general e de nota 10, nu am auzit vreodata alte casti cu bas mai realist si mai de impact dar totusi care trece progresiv spre medii, dandu-le forta si acestora nu le lasa intr-o groapa sa se auda gatuit. La prima vedere spuneam ca nu-s asa detaliate fata de elegia dar acum mi-am schimbat parerea. Detaliile sunt acolo doar ca sunt redate mai finut, mai discret asa, ba chiar aud multe efecte pe zona inaltelor la care nu acordam atentie, cel mai bine am putut sa le inteleg cand am ascultat noaptea, liniste mortala in apartament, puse pe topping la volum mediu - se aud regal, atunci am observat ca sunt capabile sa redea orice micro detaliu, totul aranjat si pus la locul lui "muzical" sa zic asa, nu e ca si cum ai cauta sa auzi unele sunete de dragul de a spune ca le auzi.

Acum patesc ca chiar dupa  o ora de ascultat pe elegia, dupa ce mi se dau urechile cu ele si-mi pare ca se aud perfect, trec brusc pe denon si tot astea din urma se aud mai bine. Pentru mine acesta e un indicator serios ca ele sunt superioare. Fiindca invers e si mai rau, daca ascult vreo ora pe denon si brusc trec pe elegia, elegia imi suna  rau.

Acum e adevarat ca pun muzica de care imi place si de care ascult eu de obicei, nu caut play listuri audiofile speciale care sa ma impresioneze. Imi plac cuma suna toate, de la acustica, instrumentala pana la trance, house, techno etc. Am bagat niste hip hopuri vechi de pe vremea cand frecventam si eu cluburile si m-au bagat instant in atmosfera din club, senzational chiar.

De exemplu nu observasem ca piesa

The Pussycat Dolls - Beep

are note de bas stereo.  La fel si pe alte piese de muzica trance vechi de dj Tiesto, niste melodii, niste efecte la care nu acordasem niciodata atentie.

Sunt destul de sensibile la modul cum le asezi pe urechi, eu le puneam cu bandoul mai spre inainte si dupa ce am vazut in manual ca sunt puse pe cap pastrand scrisul DENON pe orizontala si nu inclinat in fata cum era in cazul meu, sunetul se aude mai deschis desi bandoul imi pare ca-i prea pe crestetul capului. In orice caz m-am invatatat deja ca asa trebuie pus.

Maine trebuie sa mai ajunga o pereche, prietenii stiu de ce. Cu ocazia asta o sa vedem si cat adevar contine mitul rodarii, o sa le compar pe astea cu alea proaspat scoase din cutie nerodate.

In orice caz eu ma declar fericit la capitolul "auditia in casti".  Subectul e incheiat si sper ca pe multi ani inainte. Difuzoarele de 50mm se simt, e ca si cum ai avea woofere de 20cm pe boxe in loc de 16 iar faptul ca au ales celuloza tratata cu nu stiu ce fibre ajuta mult pentru sunetul ala rafinat, catifelat cum spun unii si metalic, rezonant. La focal or fi membranele mai avansate technologic (sau nu) dar faptul ca-s din aluminiu cu magneziu se simte, rezonanta aia deranjanta de clopot, nu stiu cum sa explic, de aia au nevoie de amplificatoare speciale calde dar care sa pastreze detaliile in acelasi timp, care costa dublul castilor in final...  La boxe fiind doar tweeterul metalic e altceva.



Sunt ca un copil care si-a gasit jucaria, ce sa zic 😀

#48
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Asa cum am zis, depinde ce vrei de la casti.
Pentru mine, sunt castile inchise perfecte pentru gusturile mele.
Exact cum sunt kennerton hsa hp1 pentru castile deschise.

Asa cum am zis, am vandut castile Denon in 2020 si mi-a fost gandul de atunci la ele.
Ma bucur ca le-am cumparat din nou si nu o sa le mai dau.
Eu le folosesc cu cablu meze balansat pe astell sp1000 si sunetul este exact ce trebuie. :)

#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015


Alea mai deschise sunt primele, comandate de pe amazon fr, cica reducere de la 800 la 715 euro si alea mai inchise au venit azi, comandate de pe amazon de, reducere de la 800 la 550. Ambele noi. Totusi astea de azi la culoare bat mai spre 5200, modelul inferior iar alea pe care deja le aveam sunt mai deschise, spre 9200, modelul superior. Si pielea la astea de azi parca pare mai botita pe cand la ale mele pare mai noua. Si felul cum se inchid deschid la ale mele parca merge frumos. La sunet fix la fel, parca astea mai noi doar un picut au inaltele mai accentuate dar stau si mai strans pe cap. Pe ale mele le-am lasat o noapte puse pe capatul patului ca sa se mai deschida un pic, imi pareau prea stranse de noi. Credeti ca ce tine de culoare si ce am mai mentionat are vreo legatura cu pretul sau e pura coincidenta. Ma intreb daca sunt selectate modelele pentru pret redus sau vin toate de la aceeasi gramada. Ideea e ca vreau sa le returnez pe primele luate cu 715.

#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Deci am vrut sa economisesc doi banuti dar nu, astea de azi pleaca inapoi in Germania. Mici imperfectiuni care-mi strica toata placerea, pacat. Zici ca-s ori utilizate ori niste copii foarte reusite insa nu identice cu originalul. Ale mele arata ireprosabil, de aia am si laudata calitatea.






Si cel mai deranjant e ca, atunci cand le "cracanez" sa le pun pe cap se aude un mic poc. Mici detalii o sa spuneti dar 560 de euru sunt bani, ca si 715 insa nu-mi place sa ma simt tepuit. Cumperi casti de gama inalta si primesti niste rebuturi.

Edited by vinciun, 30 December 2022 - 20:00.


#51
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca-i chestie de noroc, nu ma astept sa fie fake sau rebut sau nu stiu ce. Cred ca putea la fel de bine sa fie invers, cele mai ieftine sa nu aiba probleme si cele mai scumpe sa aiba mici imperfectiuni.

#52
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
O fi.. as putea dupa ce le fac retur sa comand iar de acolo dar nu mai am chef. Primele sunt perfecte, le pastrez pe alea.

Daca le luam din prima pe astea mai ieftine probabil imi conveneau asa dar as fi spus ca focal sunt construite mai bine ce tine de finisaje.

La sunet oricum se aud identic, adica excelent ambele, cred ca rodajul e mai mult in mintea noastra.

#53
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Da, nici eu nu prea am simitit vreodata diferenta de rodaj la casti. La boxe, foarte putin, dar la casti n-am simtit.
De curiozitate, au numar de serie pe ele? Adica ce te opreste sa returnezi pe cele de la amazon de la amazon fr? In afara de bun simt, evident. :D

#54
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Bineinteles ca au, e pe interior sub padul din stanga. Poate ca ala de la receptie nu mai demonteaza padul sa verifice si trece asa.. poate ca nu. Apoi mai e si faptul ca raman fara garantie la astea care-mi raman daca nu mai corespunde nr de serie.
Si in final da-l dracului de 150 de euro. Nu ma mai complic.

Edited by vinciun, 31 December 2022 - 14:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate