Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casti, casti si iar casti!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015


In sfarsit. Dupa cum se vede si din poze arata impecabil. Constructia e la cel mai inalt nivel. Se simt solide, bine inchegate ( focal mai scartaie).

Au venit doar cu un cablu de 3m si stecher de 6.5mm, cred ca-i un indicator din partea producatorului ca nu-s gandite pentru telefoane ci mai degraba pentru amplificator hifi, la fel se vede si din imaginea cu instructii desi daca e sa ne luam dupa cifre ( 25 omi, 105db) nu ai spune. Ca sa le testez am folosit cablu de la focal elegia. Din fericire sunt aceleasi stechere.

In prima faza le-am infipt in telefonul samsung a51 si ce sa vezi - bubuila. Nu vorbim de bas puternic, de drive, de ritm, vorbim de o bubuiala aiurea si sunet infundat. Le-am infipt in toping si pun muzica pe laptop ( conectat la topping prin usb) si acum mai putem sta de vorba. Basul s-a redus binisor, mediile inalte au mai iesit la iveala, vorbim de ceva mai coerent. Am ascultat 3 ore non stop. In final nu am o concluzie clara desi ar fi multe de povestit, prea multe chiar dar incerc sa redau cat mai scurt si cuprinzator. Daca ma intrebati care-s mai bune, raspunsul e ca inca nu stiu dar sunt destul de diferite ( pe topping, accentuez asta si o sa vedeti de ce).  Denon, in general sunt destul de echilibrate doar ca accentul mereu e pus pe altceva fata de elegia. De exemplu pe elegia accentul e pe medii inalte ( vorbim de topping in continuare) midbasul e mai retras, basul in general e putin mai discret dar foarte calitativ, curat, precis si profund. Pe denon accentul e pe midbas. Se accentuiaza vocile cand sunt redate pe un ton mai scazut insa in momentele cand se ridica tonul parca se gatuie un pic, nu tipa direct si tare. La fel si basul, partea de bas superior e accentuata iar infrabasul cateodata lasa de dorit. In primele 2 ore mi-au parit ca suna prea rigid, prea acut, prea inchis, senzatia ca-s sub apa, ori la subsol, ori inchis intr-o camera mica. Cand am comutat pe elegia mi-am zis "huuu, am iesit afara la o gura de aer proaspat". Dupa doua ore am simtit ca s-au mai deschis si au inceput sa se faca simtite si efectele 3d dar mai timid asa, elegia fiind expert in asta.

Pe muzica dance, disco mi se pare ca se preteaza cel mai bine si NU vorbesc de techno. De exemplu David Guetta - Satisfaction  e fix ce trebuie. Te ia ritmul, bas din plin, percutie, mediile puternice cum trebuie si clare dar fara sa tipe ceva in urche sa deranjeze. Avantajul e ca poti impinge wattsii, te simti ca in club. Pe unele melodii, pe alocuri, zici ca-ti da cu ciocanul in cap. Avril Lavigne se aude bine, tobareala si chitareala se aude perfect. Am mai bagat si niste hardstyle-uri care imi plac mai tare si se aude beton. Kickul e kick adevarat fara nicio jena, restul sunetelor curate si clare, puternice, doar zona medii inalte putin mai inchise, fapt ce ajuta daca vrei sa dai tare - subliniez din nou. Unele melodii pop care sunau rau pe elegia suna rau si aici, deci clar e cantecul inregistrat prost si  nu ai ce face.

Bagat Hans Zimmer - Darck Night orchestra suite live. Nu dau senzatia aia de concert, parca canta dupa gard, nu tresari, nu vine in tine nimic, parca se aude la fel de tare toata melodia, dinamica e mai inchisa,



#20
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Pe techno pur sange, elegia sunt superioare. Muzica asta e bazata pe bas si efecte spéciale iar elegia reda basul perfect, chiar daca e mai retras fata de medii, pe techno nu deranjeaza fiindca medii sunt mai putine si nu risca sa acopere basul, iar efectele spéciale pe elegia sunt redate mai bine, mai in 3d. Punctul forte la denon e ca-s cumva mai universale, poti sa dai mai tare fara sa deranjeze, se aud mai bine pe dance, disco, rock, pop, trance, hardstyle si stiu ca pare ciudat dar nu si pe techno, symfonie, jaz, instrumental.

In general pe denon m-am simtit mai ca in club, pe elegia ori la concert in sala mare ori in aer liber dar niciodata inchis. Elegia respira, da senzatia de spatiu pe cand denon da senzatia de inchis. Si sa nu credeti ca elegia are inalte mai puternice sau mai stridente, ba deloc.

Acum partea care va crea mai multa confuzie.
Pe la sfarsitul auditiei, mi-a dat in cap sa bag cablu original denon ( de 3m cu stecher jack de 6.5mm) si sa-l infing in  yamaha rn 803d. Sa-mi dau una cum s-au aranjat toate. Ma asteptam sa aiba bas in exces, stiind ca pe rn803d elegia au bas mai puternic dar nu, basul a devenit mai controlat pe midbas si mai profund, dar in general a devenit mai echilibrat si nu se mai baga peste mediile joase cum o facea pe topping. Mediile sau mai deschis  si sunetul in general a devenit mai spatial si in 3d. Nu am ascultat mult fiindca e tarziu dar mi-a dat totul peste cap. Pe topping elegia suna prea tipat, cu bas cam subtire si midbas slab iar pe rn803d elegia capata bas mai puternic, midbas mai bun si medii inalte mai echilibrate.
Denon pe topping suna cu bas superior accentuat si prea sec, medii joase umflate si medii inalte mai reduse, sunet mai inchis in general iar pe rn 803d se echilibreaza, basul devine mai melodios, cu subbas mai bun, mediile se deschid si sunetul devine mai spatial. Ce naiba sa inteleg? Pe rn803d castile se apropie mult una de alta, fiecare isi pastreaza amprenta ei dar mai discret, poti asculta la fel de bine pe oricare din ele. Unicul minus pe rn803d, cu ambele casti, e ca dispare un pic din claritatea pe inaltele inferioare. Cablul de 3m de la denon e foarte calitativ si super practic in cazul acesta.

Deci mai am de ascultat pana imi fac o concluzie clara, poate si denonul se mai rodeaza intre timp. Desi parca mi-am facut o mica idee si anume: ambele casti sunt foarte bune dar au nevoie de un amplificator bun si potrivit. Ambele suna foarte diferit in functie de amplificare si denon imi pare ca sufera chiar mai mult. Desi din specs nu ai spune, eu credeam ca-s perfecte de ascultat in telefon cand am vazut 25 omi si sensibilitate foarte buna dar nu, nici vorba, practic pe telefon nu ai ce face cu ele, nu pe samsung a51.

#21
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Am ascultat foarte multe casti in acest interval de timp.
Pe casti inchise, preferate mele raman Denon 7200.
Asa cum ai zis si tu, au o constructie excelenta si sunetul este pe masura.
Le-am avut acum 3 ani si acum le-am luat iar. Eu le folosesc cu astell sp1000 si pe rock, este genul meu de muzica preferat, suna excelent.
Chiar daca sunt casti inchise, nu te obosesc deloc.

Catile mele preferate.
Casti inchise: Denon 7200
Casti deschise: kennerton odin /lsa-hp1
Casti in ear: Campfire d2020.

Cu castile astea am ramas, dupa testari si iar testari.
Ideea este ca fiecare are gusturile lui si tine mult de preferinte.

La castile deschise mi-a fost greu sa aleg intre Kennerton si Ether 2 dar am ales Kennerton.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Parca ziceai ca Elegia se aud foarte bine direct pe Samsung A51.
Ca idee totusi revolutie nu este?

#23
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018

 cilibiu, on 17 decembrie 2022 - 08:16, said:

Am ascultat foarte multe casti in acest interval de timp.
Pe casti inchise, preferate mele raman Denon 7200.
Asa cum ai zis si tu, au o constructie excelenta si sunetul este pe masura.
Le-am avut acum 3 ani si acum le-am luat iar. Eu le folosesc cu astell sp1000 si pe rock, este genul meu de muzica preferat, suna excelent.
Chiar daca sunt casti inchise, nu te obosesc deloc.

Catile mele preferate.
Casti inchise: Denon 7200
Casti deschise: kennerton odin /lsa-hp1
Casti in ear: Campfire d2020.

Cu castile astea am ramas, dupa testari si iar testari.
Ideea este ca fiecare are gusturile lui si tine mult de preferinte.

La castile deschise mi-a fost greu sa aleg intre Kennerton si Ether 2 dar am ales Kennerton.
Chiar ma gandeam la faptul ca expertii in casti de pe sectiune nu mai posteaza momentan, contributiile lor sunt binevenite pe topice de genul asta.
Daca spui ca ai ascultat foarte multe casti, mai da ne cateva impresii, ce modele ti au mai placut, de casti si amplificatoare...Ceva planare cu preturi omenesti ti au atras atentia?

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Deja simt o problema, sunt foarte rigide si am doare capul de la banda lor ( o fi capul meu prea mare) stau strans, ma sufoca.

#25
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

 audiofidell, on 17 decembrie 2022 - 12:13, said:

Daca spui ca ai ascultat foarte multe casti, mai da ne cateva impresii, ce modele ti au mai placut, de casti si amplificatoare...Ceva planare cu preturi omenesti ti au atras atentia?

Asta voiam si eu sa intreb, mai ales partea cu amplificatoarele. Eu cand am ascultat casti bune, in general le-am ascultat la demo-uri unde erau si legate de amplificatoare/dac-uri foarte bune. Ma tot bate gandul sa iau un amp de casti mai bun decat ce am, si voiam sa aflu ce mai foloseste lumea.

 vinciun, on 17 decembrie 2022 - 12:32, said:

Deja simt o problema, sunt foarte rigide si am doare capul de la banda lor ( o fi capul meu prea mare) stau strans, ma sufoca.

Asta a fost si problema mea cu 7000-ul, doar ca se manifesta foarte repede. Daca la tine se manifesta dupa multe ore de folosire... nu e asa grav. Mai fa si tu pauze. :)
AMP la ele? Macar de test?

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Pai am simtit chiar din primele minute dar am tot ignorat ca ma concentram pe muzica. Si azi cand le-am pus iar imediat m-au deranjat. Ieri ma mai gandeam ca poate-s obosit eu. Elegia sunt mai grele insa dupa ce le-ai pus pe cai ai uitat de ele. Inca nu am intalnit mai confortabile.

 TehCube, on 17 decembrie 2022 - 14:20, said:


AMP la ele? Macar de test?

am topping dx3 pro plus. Nu stiu daca sa ma mai complic cautand si amp.

 overseas, on 17 decembrie 2022 - 11:39, said:

Parca ziceai ca Elegia se aud foarte bine direct pe Samsung A51.
Ca idee totusi revolutie nu este?

Ziceam ca pe samsung e cel mai bun compromis dar tot elegia raman. Pe topping scot cele mai multe detalii. Ce reprosez eu la elegia e ca-s cam tipatoare pe alocuri iar pe alte locuri as vrea un pic mai mult treble si bas. Denon imi ofera mai mult bas dar nu fix de care vreau eu si da, sunt mai putin tipatoare. Daca erau la fel de confortabile ca elegia erau canditat serios la castile ideale pentru mine dar se pare ca asa ceva nu exista, cel putin nu la pretul acesta, ca vreau sa raman sub simbolica suma de 1000 de euro.

Castile ideale pentru mine ar avea sunet foarte clar si bogat pe medii, inaltele un pic mai accentuate si cristaline, in niciun caz sa nu fie infundate, iar basul sa fie putin peste medii insa sa nu concureze cu mediile inferioare, sa fie profund, anvelopant. Inca nu am gasit asa ceva, ori nu exista ori nu caut eu unde trebuie, nu stiu.

Edited by vinciun, 17 December 2022 - 15:41.


#27
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

 audiofidell, on 17 decembrie 2022 - 12:13, said:

Chiar ma gandeam la faptul ca expertii in casti de pe sectiune nu mai posteaza momentan, contributiile lor sunt binevenite pe topice de genul asta.
Daca spui ca ai ascultat foarte multe casti, mai da ne cateva impresii, ce modele ti au mai placut, de casti si amplificatoare...Ceva planare cu preturi omenesti ti au atras atentia?

Calitate/pret, Hifiman Sundara.
In intervalul ala de pret, cu greu pot sa fie depasite.

Denon 7200 nu sunt excelente pe micro detalii dar nu sunt nici jos, proaste (nu exceleaza la acest capitol).
Pot sa spun ca sunetul lor paca-mi aduce aminte de copilarie, nu este sunetul ala cristalin/plat si plin de micro detalii dar are vana si este natural.
Mie-mi completeaza foarte bine castile Kennerton Odin, am cautat ceva diferit.
Acum 2, 3 ani cand am avut Denon 7200, le-am ascultat pe astell se100 (era playerul meu preferat) dar cu sp1000 se impaca mai bine, au o sinergie mai buna.
Tine mult si de sinergia dintre sursa si player, pe castile Denon nu trebuie sa ai o sursa cu un sunet cald.

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 vinciun, on 17 decembrie 2022 - 15:35, said:

ori nu caut eu unde trebuie, nu stiu.

Cauta... mai adanc in portofel :)

Mie tot imi arunca Google stiri cu echipamente audio, casti etc niste scoruri astronomice si niste branduri exotice, or fi exclusiviste probabil. Sunt tone de echipamente de marci non mainstream.

#29
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

 vinciun, on 17 decembrie 2022 - 15:35, said:

Castile ideale pentru mine ar avea sunet foarte clar si bogat pe medii, inaltele un pic mai accentuate si cristaline, in niciun caz sa nu fie infundate, iar basul sa fie putin peste medii insa sa nu concureze cu mediile inferioare, sa fie profund, anvelopant. Inca nu am gasit asa ceva, ori nu exista ori nu caut eu unde trebuie, nu stiu.
Parca ai vorbi de Fiio fh3-urile mele... Lumea ia in ris castile iem dar ati fi surprinsi la ce standarde s-a ajuns pe segmentul asta!

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015

 cilibiu, on 17 decembrie 2022 - 16:24, said:



Calitate/pret, Hifiman Sundara.
In intervalul ala de pret, cu greu pot sa fie depasite.

Denon 7200 nu sunt excelente pe micro detalii dar nu sunt nici jos, proaste (nu exceleaza la acest capitol).
Pot sa spun ca sunetul lor paca-mi aduce aminte de copilarie, nu este sunetul ala cristalin/plat si plin de micro detalii dar are vana si este natural.
Mie-mi completeaza foarte bine castile Kennerton Odin, am cautat ceva diferit.
Acum 2, 3 ani cand am avut Denon 7200, le-am ascultat pe astell se100 (era playerul meu preferat) dar cu sp1000 se impaca mai bine, au o sinergie mai buna.
Tine mult si de sinergia dintre sursa si player, pe castile Denon nu trebuie sa ai o sursa cu un sunet cald.

Crezi ca se rodeaza castile astea sau imi pare mie? Probabil m-am cam grabit sa le fac review la primele 2 ore scoase din cutie. Le ascult acum pe topping dx3 pro plus si impresia e ca se aud mai bine decat ieri. Sunetul e foarte foarte aproape de ce caut eu. Mai ales basul, impresioneaza cu fiecare lovitura. Ramane de vazut ce facem cu confortul. Ma apasa pe varful capului si doare, plus se incalzesc urechile. Nu-s overear. La mine stau pe lobul urechilor.

Daca se mai slabesc un pic sa nu stranga in halul asta zic eu ca 95% sunt ce-mi trebuie si cautarile mele se opresc aici.

Ieri spuneam ca nu prea merg pe techno, azi ma uimesc si la ia valul cu fiecare lovitura de bas. Forta nu gluma. Ieri imi pareau rigide rau la sunet, lemn, butoi, azi e mai fluid. Ori se rodeaza ori incepem sa ne imprietenim :)

Edited by vinciun, 17 December 2022 - 16:46.


#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
La specs Denon zice ca sint over-ear
https://www.denon.co...phones/ah-d7200

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Cred ca japonezii au urechile mai mici :D

Ieri le-am folisit cu cablul de la elegia fiindca in topping nu pot baga stecher de 6.5mm, azi am luat un adaptator 6.5 to 3.5. Super practic cablul de 3 metri. Acum cred ca nu se aud putin altfel din cauza cablului 😀

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Clar cablul e contaminat cu ulei de sarpe.
Multi considera ca e reala perioada de rodaj.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In general la casti - difuzoare exista o mica perioada de rodaj. Practic e un rodaj mecanic al membranei.

Pot fi si diferente datorita cablului - depinde cat de bine e facut cablul - unul cu simt de raspundere - conductori suficienti de grosi din cupru, ca sa nu induca atenuare mare si izolatie de buna calitate - ptr a reduce capacitanta. SI conteaza  si lungimea cablului.

In general am sesizat ceva probleme la cablurile cu jack de 3,5mm - posibil si jack-ul sa actioneze cumva.

Dar cele mai mari diferente se aud din cauza impedantelor de iesire ale amplifurilor de casti.
O casca trebuie sa aiba o impedanta de minm 8 ori mai mare decat impedanta de iesire a amplifului ca sa sune bine.
Iar Topping a mai avut ceva probleme aici - cu impedante de iesire mai mari.

Edited by eiffel, 17 December 2022 - 17:45.


#35
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
La dx3 pro plus impendanta de iesire e foarte mica, sub 1ohm. In orice caz clar m-am grabit ieri, ascult acum, tot pe topping si sunt fascinat la cum se aude. Basul, in special, e genial. Daca trebuie sa bata bate, daca e sa maraie maraie. Ieri imi pareau prea rigide... si avantajul cel mare e ca dai cat de tare si vrei si nu te surzesc dar te simti in club. Am bagat si niste R&B uri vechi de pe vremea mea si m-a lasat cu gura cascata, fix ca atunci cand am pus prima data aria 948, basul e bas adevarat de sus pana jos, nu gluma.

Si vocile se aud natural, groase, reale, nu tipate, subtiate.

#36
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

 vinciun, on 17 decembrie 2022 - 16:49, said:

Crezi ca se rodeaza castile astea sau imi pare mie? Probabil m-am cam grabit sa le fac review la primele 2 ore scoase din cutie. Le ascult acum pe topping dx3 pro plus si impresia e ca se aud mai bine decat ieri. Sunetul e foarte foarte aproape de ce caut eu. Mai ales basul, impresioneaza cu fiecare lovitura. Ramane de vazut ce facem cu confortul. Ma apasa pe varful capului si doare, plus se incalzesc urechile. Nu-s overear. La mine stau pe lobul urechilor.

Daca se mai slabesc un pic sa nu stranga in halul asta zic eu ca 95% sunt ce-mi trebuie si cautarile mele se opresc aici.

Ieri spuneam ca nu prea merg pe techno, azi ma uimesc si la ia valul cu fiecare lovitura de bas. Forta nu gluma. Ieri imi pareau rigide rau la sunet, lemn, butoi, azi e mai fluid. Ori se rodeaza ori incepem sa ne imprietenim Posted Image

Nu cred in rodaj. Daca se aud prost, asa se aud si dupa 200 ore. In general, avem nevoie de ceva timp pana sa ne adaptam la sunetul respectiv. Da, se mai aseaza putin dar diferente nu sunt impresionante (nu cred ca se auzeau prost si acum se aud bine; ca se mai aseaza, da). Este o chestie mecanica, cum este si la motorul masinii. :) Eu nu am probleme cu confortul, sunt chiar ok. Urechea intra integral in pad-uri. Posibil sa fie o presiune mai mare pentru cei care au capul mai mare, au mai fost persoane care s-au plans de aceste lucruri.

Eu le-am vandut acum 2 ani si ma tot gandeam la ele. Acum o luna le-am luat iar si nu o sa le mai dau, chiar daca suntem interesati sa testam si sa testam. :) Cum am zis, Ether 2 mi-au mai placut dar erau greu de condus si eu merg doar pe portabilitate. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate