Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegere nume pentru un personaj

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Buna tuturor

Vreau sa ma ajutati sa aleg si eu un nume pentru un personaj la un proiect personal si nu stiu ce sa aleg dintre astea doua

Shiya care inseamna zapada la rasarit

sau

Katiyana care inseamna zapada de noapte

Astea sant cuvinte la eschimosi care descrie zapada ca ei au 100 de nume ale zapezii
https://www.diane.ro...-eschimosi.html

Eu vreau ca numele sa descrie o printesa tanara si frumoasa cu ochi albastri patrunzatori si paru alb ca zapada si cu o fire rece ca sa isi poata apara poporul
Attached File  numele printesei.png   2.15MB   11 downloads
Dar mai tarziu inima ei e inmuiata de un print pe nume Sargon care o ajuta

Deci intrebarea mea la voi este care nume e mai placut si are un impact cand cititi numele si vedeti poza de mai sus ?
Va rog sa votati ca sa pot alege cel mai bun nume pentru personajul la care lucrez

#2
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Shiya

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Shiya

#4
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Shiya

#5
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 21.07.2011
Shiya

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Shiya

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 pateu_98, on 12 decembrie 2022 - 01:16, said:

ca sa isi poata apara poporul

depinde de ce popor.poate fi rus sau jamaican și atunci numele are o altă rezonanță

#8
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 pateu_98, on 12 decembrie 2022 - 01:16, said:

Buna tuturor

Vreau sa ma ajutati sa aleg si eu un nume pentru un personaj la un proiect personal si nu stiu ce sa aleg dintre astea doua

Shiya care inseamna zapada la rasarit

sau

Katiyana care inseamna zapada de noapte

Astea sant cuvinte la eschimosi care descrie zapada ca ei au 100 de nume ale zapezii
https://www.diane.ro...-eschimosi.html

Eu vreau ca numele sa descrie o printesa tanara si frumoasa cu ochi albastri patrunzatori si paru alb ca zapada si cu o fire rece ca sa isi poata apara poporul
numele printesei.png
Dar mai tarziu inima ei e inmuiata de un print pe nume Sargon care o ajuta

Deci intrebarea mea la voi este care nume e mai placut si are un impact cand cititi numele si vedeti poza de mai sus ?
Va rog sa votati ca sa pot alege cel mai bun nume pentru personajul la care lucrez
Pana la numele personajelor dintr-un proiect literar, cred ca trebuie sa mai exersezi niste reguli gramaticale. Ti-am ingrosat eu doua greseli care mie mi se par inadmisibile intr-un text scris. In plus, nu ai nici macar o virgula in text, nici macar dupa "Buna tuturor", inceputul epistolei tale catre forumisti.

Citeste textul de mai jos si pune o singura virgula:
"A se ierta nu se poate sa fie condamnat la moarte"


PS. Shiya. Si "raceala" nu are legatura cu capacitatea de a-si apara poporul.

#9
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Evident Katiyana !

#10
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Shiya

#11
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

 Don_Costica, on 12 decembrie 2022 - 09:08, said:

Pana la numele personajelor dintr-un proiect literar, cred ca trebuie sa mai exersezi niste reguli gramaticale.
Poti fi un bun povestitor si daca esti analfabet (pentru greseli de redactare si de toate felurile exista corectori/proof reader-i), ba chiar asa esti mai autentic, nu mesteci si scuipi ideile altora. Cel mult preiei ce-ai AUZIT de la altii, si asta nu e un lucru rau, sa fie trecuta cultura orala in scris.

OT: Rolul numelor la oameni e sa DENUMEASCA, NU SA DESCRIE, pentru asta sint poreclele. Sonoritatea/semnificatia unui nume e partea a doua, si da, au si ele rolul lor. Amindoua suna bine sau ai putea sa cauti altele, Katyiana suna prea asemanator cu Tatiana (nu e tocmai un nume de eschimos) iar Shiya suna a nume arabesc (prin vest s-ar putea sa le aduca aminte oamenilor de șiiți).

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010

 hellmarvel, on 12 decembrie 2022 - 10:21, said:

Poti fi un bun povestitor si daca esti analfabet...
Incontestabil, dar am asa o vaga banuiala ca nu si in cazul de fata.

#13
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019

 Don_Costica, on 12 decembrie 2022 - 09:08, said:

Pana la numele personajelor dintr-un proiect literar, cred ca trebuie sa mai exersezi niste reguli gramaticale. Ti-am ingrosat eu doua greseli care mie mi se par inadmisibile intr-un text scris. In plus, nu ai nici macar o virgula in text, nici macar dupa "Buna tuturor", inceputul epistolei tale catre forumisti.

Citeste textul de mai jos si pune o singura virgula:
"A se ierta nu se poate sa fie condamnat la moarte"


PS. Shiya. Si "raceala" nu are legatura cu capacitatea de a-si apara poporul.
dupa ierta?

#14
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Unu' mai al dracului ar pune-o dupa "poate".

#15
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 EMPP, on 12 decembrie 2022 - 09:06, said:

depinde de ce popor.poate fi rus sau jamaican și atunci numele are o altã rezonanțã
Personajul nu e de pe pamant, e extraterestra umanoida care seamana cu oamenii de aia caut un nume mai exotic care sa o descrie si pe ea cand te uiti la poza


 Don_Costica, on 12 decembrie 2022 - 09:08, said:

Pana la numele personajelor dintr-un proiect literar, cred ca trebuie sa mai exersezi niste reguli gramaticale. Ti-am ingrosat eu doua greseli care mie mi se par inadmisibile intr-un text scris. In plus, nu ai nici macar o virgula in text, nici macar dupa "Buna tuturor", inceputul epistolei tale catre forumisti.

Citeste textul de mai jos si pune o singura virgula:
"A se ierta nu se poate sa fie condamnat la moarte"


PS. Shiya. Si "raceala" nu are legatura cu capacitatea de a-si apara poporul.
Ca sa exersez regulile gramaticale tre sa scriu, si ca sa scriu imi tre informatii bune ca sa scriu ceva caluma pentru mine ca asa pot sa scriu repede o panarama de poveste da daca nu imi pun sufletu in poveste nu invat regulile gramaticale
Si asa eu sant un semi analfabet care a invatat singur acasa literele si sa citeasca si sa scrie

Numele pe care il caut vreau sa descrie o anumita imagine la personaj ca sa inteleaga cititoru sentimentele si emotiile extraterestrei umanoide


 excentryc, on 12 decembrie 2022 - 09:24, said:

Evident Katiyana !
Te rog sa imi zici ce te a facut sa alegi numele asta la poza care am puso ?
Sau daca ai o alta recomandare de nume te rog sa imi zici


 hellmarvel, on 12 decembrie 2022 - 10:21, said:

OT: Rolul numelor la oameni e sa DENUMEASCA, NU SA DESCRIE, pentru asta sint poreclele. Sonoritatea/semnificatia unui nume e partea a doua, si da, au si ele rolul lor. Amindoua suna bine sau ai putea sa cauti altele, Katyiana suna prea asemanator cu Tatiana (nu e tocmai un nume de eschimos) iar Shiya suna a nume arabesc (prin vest s-ar putea sa le aduca aminte oamenilor de șiiți).
Caut un nume pentru o femeie extraterestra umanoida ca sa isi creoneaza cititoru o anumita imagine in minte despre personaj ca sa inteleaga cititoru sentimentele si emotiile extraterestrei umanoide
Daca ai in cap un asemenea nume te rog sa il scri aicea

#16
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
Și ea? Pentru mine ar suna interesant Luana, asta ca sa nu ramai captiv doar in doua nume :)

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Poporul ala saracul nu da 2 bani pe ochii luciosi ai respectivei, vrea o tipa afurisita care sa stearga cu dujmanii pe jos.
Arma-N'da sau Kill-em-ona.

#18
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Luana imi pare o fiinta inocenta care invata sa se descurce cu tehnologia, gen din serialul star trek voyager

Personaju meu e o printesa alba la piele, ochii albastrii si foarte patrunzatori de te sperie privirea ei fara ca ea sa vrea asta si are o tarie de decizie in care pentru binele la mai multi ea poate sa sacrifice pe unu singur da in sufletu ei sufera


Arma-N'da si Kill-em-ona nu se potrivesc cu personaju pe care vreau eu sa il scriu
Printesa e din Constelatia Pleiadelor si cica in folclorul de pe internet pleiadienii sant albi, blonzi si cu ochii albastri


Pana acum mai multi au ales Shiya
Da daca aveti alte nume mai bune va rog sa scrieti aicea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate