Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Laptop packard bell easynote lj65 problema lumina display

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Salutare! Am un packard bell easynote lj65 care nu ii mai functioneaza displayu, de fapt lumina la el. Daca ma uit cu o lanterna se vede imaginea pe el. Am incercat si cu alt display bun de pe alt laptop si face la fel. Afisaza imagine dar nu se aprind ledurile de la display. Pe intrarea de la lumina imi da o tensiune de 19v dar nu se aprinde ce ar putea sa aiba? Pe monitor extern sau pe hdmi functioneaza. Ce as putea sa ii fac? Sau de unde sa gasesc o schema ceva de la el? Pe net nu am gasit nicaieri pb asta.

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
Arse evident, Inlocuire leduri. Practic ti-a picat backlite-ul daca zici ca invertorul e bun si da tensiune de alimentare la leduri.

Edited by andreic, 10 December 2022 - 13:56.


#3
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postandreic, on 10 decembrie 2022 - 13:56, said:

Arse evident, Inlocuire leduri. Practic ti-a picat backlite-ul daca zici ca invertorul e bun si da tensiune de alimentare la leduri.
nu sunt arse ca acelas display pe alt laptop merge cu ambele displayuri doar packard bellu nu merge cu niciunu. Nu are invertor e display led.

Edited by Ionutzz2013, 10 December 2022 - 13:58.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
Pai acolo trebuie sa fie mai mult de 19V, nu direct tensiunea de alimentare, e convertor boost acolo. Invertorul nu functioneaza ( poate fi inclusiv din cauza ledurilor, dar nu cred daca deja s-au schimbat )

#5
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postmodoran, on 10 decembrie 2022 - 13:59, said:

Pai acolo trebuie sa fie mai mult de 19V, nu direct tensiunea de alimentare, e convertor boost acolo. Invertorul nu functioneaza ( poate fi inclusiv din cauza ledurilor, dar nu cred daca deja s-au schimbat )
pai si acel invertor tre sa fie pe placa de baza undeva? Displayu e conectat direct pe placa nu are invertor ca la modelele vechi acela de sub display care se schimba

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
Da. Urmaresti traseele si identifici cu ce este facut si care-i problema ( defect sau nu primeste comanda on/off ). Urmaresti traseul de 19V unde duce, trebuie sa fie un mopsfet si o bobina in apropriere, nu cunosc la modelul asta.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Ce inseamna ca ai schimbat display-ul?
Doar panel-ul sau display-ul cu tot cu carcasa?
Eu am un X1, are invertorul in carcasa display-ului. Are niste condensatori ceramici, de 2 sau 3 ori s-a ars cate unul (au intrat in scurt). De fiecare data am scos condensatorul ars si a mers OK dupa aceea, ultima oara i-am inlocuit pe toti cu altii de aceeasi capacitate si tensiune de functionare un pic mai mare.

#8
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View PostAlice, on 10 decembrie 2022 - 15:19, said:

Ce inseamna ca ai schimbat display-ul?
Doar panel-ul sau display-ul cu tot cu carcasa?
Eu am un X1, are invertorul in carcasa display-ului. Are niste condensatori ceramici, de 2 sau 3 ori s-a ars cate unul (au intrat in scurt). De fiecare data am scos condensatorul ars si a mers OK dupa aceea, ultima oara i-am inlocuit pe toti cu altii de aceeasi capacitate si tensiune de functionare un pic mai mare.
am luat tot panelu de pe alt laptop care e functional si l-am pus pe asta da nu are lumina. Nu are invertor sub display din ala cu neoane. Are o banda led care se alimenteaza din placa de baza da acelas display pe laptopu 1 functioneaza iar pe laptopu 2 functioneaza doar imagine fara lumina.

#9
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
pai e clar ca ai o problema la circuitul de alimentare de pe paca de baza , lucru identificat corect de tine.
mai departe sa repari problema, poate sa fie mai greu... du-te la un service

Edited by andrei_221, 10 December 2022 - 17:26.


#10
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postandrei_221, on 10 decembrie 2022 - 17:26, said:

pai e clar ca ai o problema la circuitul de alimentare de pe paca de baza , lucru identificat corect de tine.
mai departe sa repari problema, poate sa fie mai greu... du-te la un service
daca vroiam sa il duc la service il duceam demult nu ma chinuiam sa il repar

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIonutzz2013, on 10 decembrie 2022 - 13:58, said:

Nu are invertor e display led.
Are ca nu se alimenteaza direct. De regula ledurile se pun in serie si tensiunea ar putea fi destul de mare, depinde cum sunt conectate.

Edited by andreic, 11 December 2022 - 01:42.


#12
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Reparat!!! Avea o tensiune lipsa la comanda invertorui. O sarma si merge 😀

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate