Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Mai nou, și poliția locală are dreptul să ceară datele persoanei care a parcat neregulamentar

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
La unele locuri de munca la stat se semneaza o declaratie de confidentialitate privind raspandirea informatiilor in afara institutiei
Dar daca ma uit mai bine da, e o informatie publica
https://www.mai.gov....trate-de-m-a-i/

#38
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View PostGlCA_Contras, on 10 decembrie 2022 - 12:41, said:

Si accesul ala se face doar in scop temeinic si legal... altfel e cu penal chiar:

https://www.juridice...gii-penale.html

Sancționarea unui contravenient nu este un scop temeinic și legal ?

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 07.11.2006

View PostArgv, on 10 decembrie 2022 - 11:29, said:

Eu cred ca sunt priviti asa pentru ca majoritatea nu au studii, au fost transformati peste noapte din diversi paznici, in politisti. Era o vorba.. da prostului putere.. poate vor inspira frica, dar respect niciodata

Ba mai degraba eu cred ca sunt priviti cu dispret datorita coruptiei de care dau dovada. La pachet cu toata politia romana. In general termenul de politie in Romania a devenit egal cu coruptia si hotia din pacate.

Bineinteles, exista si exceptii, exista oameni dedicati, cinstiti si onesti. Dar....

#40
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

View Poststalker2142, on 10 decembrie 2022 - 09:00, said:

De mai multa vreme la sector 4, daca iti parcheaza cineva pe locul de parcare inchiriat si nu lasa numarul de telefon in parbriz... poti suna la politia locala, in 15 minute vin, fac poze la masina si ii pun gheara la roata. Deblocarea se face cu programare si contracost, pretul fiind in functie de la a cata abatare se afla dar in timpul orelor de program pentru activitatea asta, pana la ora 22.00
Foarte bine si frumos, dar cu te ajuta asta sa-ti deblochezi locul de parcare si sa-l poti utiliza? Ar trebui sa ridice masina.

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postalexanrusso, on 10 decembrie 2022 - 12:20, said:

Sunt dispecer la Poliția Locala din provincie. Da, avem acces la baza de date DRPCIV și DEPABD..... încă de la înființare din 2005. O zi frumoasă!
Nu știam. Orice polițist local poate face asta sau doar cei autorizați? Și aveți full access sau limitat?
Că cer adresele proprietarilor de la Impozite și taxe mi-a spus cineva de la primăria noastră. Nu prea înțeleg de ce fac asta dacă ar putea afla direct din baza DRPCIV.

View Poststalker2142, on 10 decembrie 2022 - 13:16, said:

Mie nu mi se deschide link-ul...

Edited by althea, 11 December 2022 - 05:10.


#42
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Acces pentru Poliţia Locală la unele baze de date administrate de M.A.I.
Postat în: 11 mai 2011
La sediul Ministerului Administraţiei şi Internelor, a avut loc, astăzi, 11 mai a.c., o videoconferinţă condusă de secretarul de stat, şef al Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică, chestor de poliţie Ioan Dascălu, cu şefii inspectoratelor de poliţie judeţene, şefii structurilor de poliţie locală şi specialişti în comunicaţii din structurile M.A.I. Videoconferinţa s-a desfăşurat ca urmare a Dispoziţiei secretarului de stat, şef al D.O.S.P., de acordare a accesului structurilor de poliţie locală din toată ţara la unele baze de date administrate de M.A.I. În acest sens, au fost prezentate etapele care trebuie parcurse de către autorităţile publice locale în vederea obţinerii accesului la bazele de date de interes operativ, respectiv: Urmăriţi, Furturi auto, Registrul naţional de evidenţă a vehiculelor înmatriculate şi Registrul naţional de evidenţă a persoanelor.

Vad ca este si o lege din acelasi an
https://lege5.ro/gra...i-si-internelor
(1) Se abilitează Inspectoratul General al Poliţiei Române, prin Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti şi inspectoratele judeţene de poliţie, Direcţia pentru evidenţa persoanelor şi administrarea bazelor de date şi Direcţia regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, denumite în continuare structuri abilitate, să încheie protocoale de colaborare cu unitatea/subdiviziunea administrativ-teritorială în care se organizează şi funcţionează poliţie locală, având ca obiect asigurarea accesului la baze de date ale Ministerului Administraţiei şi Internelor, potrivit prevederilor art. 20 alin. (2) din Legea poliţiei locale nr. 155/2010.

@sdf8923jfsd
Ajuta pentru ca respectivul nu mai parcheaza a doua oara la fel, odata ce s-a fript

#43
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.06.2006
https://www.juridice...iei-locale.html
Din cate stiam, PL nu are dreptul de a afisa vreo "ceva" la domiciliu. Doar Politia Nationala.

#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu avea la data când a fost scris articolul pe l-ai pus. De azi are.

#45
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016

View Postalthea, on 10 decembrie 2022 - 17:38, said:

Nu știam. Orice polițist local poate face asta sau doar cei autorizați? Și aveți full access sau limitat?
Că cer adresele proprietarilor de la Impozite și taxe mi-a spus cineva de la primăria noastră. Nu prea înțeleg de ce fac asta dacă ar putea afla direct din baza DRPCIV.


Mie nu mi se deschide link-ul...

Am acces nelimitat la DEPABD si DRPCIV. Eu ca dispecer intru in baza de date si dau datele colegilor care aplica sanctiuni.

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,686
  • Înscris: 21.03.2020

 yekun, on 10 decembrie 2022 - 13:29, said:

Sancționarea unui contravenient nu este un scop temeinic și legal ?
Nu neaparat. Trebuie sa ai atributii si jurisdictie ca sa poti sanctiona.

 alexanrusso, on 14 martie 2023 - 21:43, said:

Am acces nelimitat la DEPABD si DRPCIV. Eu ca dispecer intru in baza de date si dau datele colegilor care aplica sanctiuni.
Ti se inregistreaza in loguri accesarea respectiva?

#47
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007

 alexanrusso, on 14 martie 2023 - 21:43, said:

Am acces nelimitat la DEPABD si DRPCIV. Eu ca dispecer intru in baza de date si dau datele colegilor care aplica sanctiuni.
Colegii nu pot sanctiona proprietarul ci pot trimite notificare de solicitare a datelui soferului. Ce sa sanctioneze? Pe bunicul mort care are inca masina pe numele lui?

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,387
  • Înscris: 01.12.2001

 alexanrusso, on 14 martie 2023 - 21:43, said:



Am acces nelimitat la DEPABD si DRPCIV. Eu ca dispecer intru in baza de date si dau datele colegilor care aplica sanctiuni.
Da, da,...si marmota învelea ciocolata.
Cel  mult pot trimite o notificare pt comunicarea numelui șoferului.



#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ba nu, chiar au acces. Și eu m-am mirat, dar m-am mirat degeaba.
Uite un protocol ca exemplu::
http://www.primariac...-date-a-MAI.pdf

Și baza legală:
https://lege5.ro/Gra...p=gu3dknztgi3ts

#50
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,686
  • Înscris: 21.03.2020
Acces au, doar ca nu pentru a amenda ci pentru a cere datele soferului... Asta vorbeam aici ca nu poti amenda masina sau proprietarul - spre exemplu proprietar poate fi o firma.

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,387
  • Înscris: 01.12.2001
Exact. La asta m-am referit și eu. Au acces dar nu amendează proprietarul. De ce? Că nu are permis și nu ii poate da puncte de amenda daca sancțiunea prevede așa ceva. ;)
Soacră-mea are mașina pe numele ei. Plătește impozit, RCA și rovinieta. Dar....nu are permis. Fii-su a înmatriculat mașina pe ea pt RCA mic.


#52
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,686
  • Înscris: 21.03.2020

View Postalexanrusso, on 14 martie 2023 - 21:43, said:

Am acces nelimitat la DEPABD si DRPCIV. Eu ca dispecer intru in baza de date si dau datele colegilor care aplica sanctiuni.
Cum a patit politistul din reportajul Recorder... ce se intampla cand dai datele colegilor mafioti, vedeti aici:
https://recorder.ro/...stului-filimon/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate