Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Accident cu auto fara RCA (fara proces verbal politie)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
cpper

cpper

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2021
Buna seara,
in data de 29.11 am fost lovit de o masina asigurata(credeam eu) la Asirom. La locul accidentului soferul si-a cunoscut vina, si am hotarat sa facem amiabila. Mi-a aratat asigurarea lui, parea in regula, expira in Aprilie 2023. Pe 5.12 am fost la Asirom pentru constatarea daunei, si acolo totul a decurs ok. Astazi am primit in posta un plic de la Asirom. Continutul este in poza de mai jos.

[ https://i.imgur.com/pfkYvAh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In cazul de fata, eu am cum sa imi recuperez banii pentru reparatia masinii, pe cai legale? Am citit ca in cazul unui accident cu o masina fara RCA, banii pot fi recuperati prin BAAR. Insa din cate am inteles, este nevoie de proces verbal de la politie pentru acest lucru. Evident ca nu am asa ceva cat timp am completat amiabila, si am aflat de abia astazi ca vehiculul era neasigurat.

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Persoanele prejudiciate prin accidente de vehicule neasigurate pentru riscuri de raspundere civila sau produse de autori neidentificati se pot adresa BAAR pentru plata despagubirilor.
Una dintre principalele atributii ale BAAR stabilite de Legea nr. 132/2017 este de organism de plata a despagubirilor. In exercitarea acestei atributii, BAAR garanteaza despagubirea persoanelor prejudiciate prin accidente provocate prin intermediul unor vehicule neidentificate sau neasigurate, in conditiile legii.


In caz ca ti se intampla, iata ce pasi trebuie sa urmezi:
1. Contacteaza Politia pentru a intocmi un proces verbal
2. Completeaza si trimite o cerere de despagubire pe adresa BAAR. Gasesti formularul pe website-ul Fondului (baar.ro)


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Incearca sa rezolvi direct cu vinovatul din doua motive:
  • Poate a incurcat asigurarile. Daca da, sa o dea pe cea valabila in ziua accidentului. Nu vad cum s-ar anula ‘la cererea asiguratului’ altfel decat daca masina a fost radiata (nu e cazul) sau vanduta. In cel de al doilea caz noul proprietar trebuia sa aiba asigurare pe numele lui.
  • Daca totusi nu are asigurare, sa iti plateasca reparatia din banii lui fara discutii sau taraganeli. Nu de alta, dar daca lucrurile continua, dupa mine se ajunge la dosar penal pentru fals in declaratii (fiindca acea amiabila este o declaratie, nu numai referitor la imprejurarile accidentului ci si la asigurare pe care a zis ca o are dar nu o avea).
Altfel, intotdeauna exista instantele de judecata.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 sags, on 10 decembrie 2022 - 07:21, said:

Nu vad cum s-ar anula ‘la cererea asiguratului’ altfel decat daca masina a fost radiata (nu e cazul) sau vanduta.

O fi ales plata in rate si a platit doar prima rata.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Rate la RCA? Posibil, dar nu am auzit. La CASCO e alta treaba.

#6
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Exista si la RCA si chiar era un articol in presa in care se vorbea fix de aceste cazuri. Ca de fapt foarte multe masini in trafic nu au RCA valabil (au platit o rata dar restul, nu). Daca vinovatul nu este de acord sa rezolve amiabil (adica fie plateste fara discutii fie prezinta un RCA valabil) - direct la politie. Eu stiu de doua cazuri in care masina a fost lovita de un sofer fara RCA (unul anul trecut, al tatalui meu) si de fiecare data cei vinovati au ales sa rezolve amiabil, numai sa nu se ajunga la politie.

LE: https://www.economic...-ei_577692.html

Edited by mkdan2004, 10 December 2022 - 08:20.


#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
Ca si lectie, de asta eu am tot timpul asigurare cu decontare directa si casco. De asemenea, camera in toate masinile. In plus, eu niciodata nu am facut si nu o sa fac amiabila. Adica, o singura data am facut amiabila si asta a fost doar ca exceptie. Cand am avut incidente, le-am rezolvat la biroul politiei rutiere.

Edited by jm2010, 10 December 2022 - 09:11.


#8
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
"In cazul de fata, eu am cum sa imi recuperez banii pentru reparatia masinii, pe cai legale? Am citit ca in cazul unui accident cu o masina fara RCA, banii pot fi recuperati prin BAAR. Insa din cate am inteles, este nevoie de proces verbal de la politie pentru acest lucru. Evident ca nu am asa ceva cat timp am completat amiabila, si am aflat de abia astazi ca vehiculul era neasigurat"?

Domnule initiator, dumneata nu ai agent de asigurari?!? Unde ai facut asigurarea ce-ti apartine... da, asigurarea TA!!! Sau si dumneata ai asigurare din aia "cea mai ieftina" facuta de vreun parliplici care "face asigurari" pe genunchi pe banca'n parc?!? Esti vreunul din aia ce au asigurari la petarde din astea de Euroins si City Insurance?!? Normaaaalll... ca daca ai asigurare facuta de d'aia care "fac asigurari" si in rest taie frunza la caini, normaaallll ca n-ai cum sa-l intrebi pe "hagentul" ala de "ti-a facut-o" pe genunchi!!!
Revenind la strict problema ta, ia legatura cu agentul TAU de asigurari, daca esti la o societate SERIOASA si nu Euroins, City Insurance sau GRAWE... si intreaba-l pe acel agent serios, care sunt pasii de urmat! Mergi PERSONAL la BAAR, intrebi strict de problema ta, iei legatura si cu asiguratorul vinovatului si cu vinovatul in persoana, nu te sfii sa-i faci scandal acestuia ca o merita din plin, la nevoie mergeti amandoi la politie, in niciun caz NU accepta plata "la amiabil" cu cel ce te-a lovit!!! Accepti sa-ti plateasca daca vrea sa faca acest lucru, care ar fi de dorit in cazul tau, dar numai cu proces verbal de la Politie, in care sa se specifice toate imprejurarile accidentului si faptul ca persoana vinovata vrea sa achite reparatia!
Numai asa procedezi, nu intrebi pe forumuri! Astea NU sunt probleme care sa ti le rezolvam noi, simpli useri, astea sunt probleme de SERIOZITATE MAXIMA si se rezolva numai de oamenii legii, fie ca-ti plac sau nu, fie ca-i simpatizezi sau nu! Aceste "organe".... sunt singurele abilitate sa iti rezolve problema.
Hai, bafta si abordare serioasa!!!

L.E. - Auzi, pregateste-te si de o amenda fiindca n-ai declarat accidentul in 24 de ore de la momentul producerii acestuia! Daca ajungi la Ploitie... si cred ca veti ajunge fiindca va fi nevoie, intereseaza-te cat este amenda...
Stiu, ma injuri pe mine ca scriu astea aici dar NU eu am procedat incorect, sunt doar un simplu user ce incearca sa te informeze la modul general!
Mergi si vezi ce si cum rezolvi ca nu te afli deloc intr-o situatie usoara! Ai de umblat si alergat... mult! Bafta!

Edited by routerboard71, 10 December 2022 - 09:36.


#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, ia legatura cu vinovatul si cere sa iti plateasca urgent daunele! A facut uz de fals si oricind se poate alege cu dosar penal! Sau poti sa te adresezi intii Politiei,apoi BAAR iar la urma de tot ii aduci la cunostiinta si lui(asta asa ca sa nu creada ca e ,,smecher,,)

#10
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 iuliean50, on 10 decembrie 2022 - 09:38, said:

Initiator, ia legatura cu vinovatul si cere sa iti plateasca urgent daunele! A facut uz de fals si oricind se poate alege cu dosar penal! Sau poti sa te adresezi intii Politiei,apoi BAAR iar la urma de tot ii aduci la cunostiinta si lui(asta asa ca sa nu creada ca e ,,smecher,,)

De acord cu DVS. privitor la plata daunelor, dar numai cu proces verbal de la Politie, in care sa se specifice toata situatia si hotararea vinovatului de a suporta 100% plata reparatiilor!
NU la negru, am mai spus! NU prin metoda "auzi, hai nu mai mergem la Politie, ne intelegem noi acolo", NU si NU!!!
Si service-ul ce va face reparatiile are nevoie de dovada de reparatie! Daca masina ce solicita reparatia, a fost implicata in vreun accident?!? Pica vinovat si cel ce repara daca nu se prezinta dovada valabila!!! Daca o mai repari "la negru" si prin "fundul curtii".... nici nu mai zic!

Ha, stai ca am citit mai atent? Cum adica "a fost reziliata la solicitare asiguratului...?!? Stai ca nu inteleg formularea, adica... asiguratul a solicitat VOIT sa i se rezilieze asigurarea sau aceasta din urma a fost anulata de asigurator din pricina neachitarii ratelor sau refuzului de reinnoire a politei?!?
Vinovatul este ... sa nu scriu ce gandesc dar trebuie mers la Politie cu decizia si vorbit acolo!!! Situatia este neagra rau de tot!
Initiator... ai de luptat! De ce nu ai declarat accidentul la Ploitie in 24 de ore?!? N-am cum te ajuta, n-am ce-ti face, descurca-te! Am scris mai inainte cam ce ai de facut in linii mari! Restul... numai TU trebuie sa alergi sa-ti rezolvi!

P.P.S - de ce Domnule initiator, nu pui poza in atasament s-o vedem toti? Bine ca stii de petarde gen IMGUR si alte rahaturi de site-uri! Ataseaza AICI poza, s-o vedem toti! Hai bafta ca ai mare nevoie!

Attached Files


Edited by routerboard71, 10 December 2022 - 09:55.


#11
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 sags, on 10 decembrie 2022 - 07:21, said:

Incearca sa rezolvi direct cu vinovatul din doua motive:
  • Poate a incurcat asigurarile. Daca da, sa o dea pe cea valabila in ziua accidentului. Nu vad cum s-ar anula ‘la cererea asiguratului’ altfel decat daca masina a fost radiata (nu e cazul) sau vanduta. In cel de al doilea caz noul proprietar trebuia sa aiba asigurare pe numele lui.
  • Daca totusi nu are asigurare, sa iti plateasca reparatia din banii lui fara discutii sau taraganeli. Nu de alta, dar daca lucrurile continua, dupa mine se ajunge la dosar penal pentru fals in declaratii (fiindca acea amiabila este o declaratie, nu numai referitor la imprejurarile accidentului ci si la asigurare pe care a zis ca o are dar nu o avea).
Altfel, intotdeauna exista instantele de judecata.

Corect, te adresezi instantei daca vinovatul nu plateste reparatia masinii.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Probabil ca te-a lovit cel care a cumparat masina...proprietarul avand inspiratia sa anuleze polita dupa vanzare pentru a nu se trezi cu malus pe asigurarile lui ulterioare.

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Ruter ai vrut sa ne arati cat de destept esti dar ai dovedit exact contrariu.
Eu cu acest subiect am aflat ceva nou si ma gandesc ca mai multi.
Daca avem un incident si ne este prezentata asigurarea ar trebui sa o verificam si online inainte de a trece la amiabila
Daca faci asigurare online este valabila si in cazu asta retur in 14 zile? sau e partea cu ratele?

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 routerboard71, on 10 decembrie 2022 - 09:29, said:

...

L.E. - Auzi, pregateste-te si de o amenda fiindca n-ai declarat accidentul in 24 de ore de la momentul producerii acestuia! Daca ajungi la Ploitie... si cred ca veti ajunge fiindca va fi nevoie, intereseaza-te cat este amenda...
Stiu, ma injuri pe mine ca scriu astea aici dar NU eu am procedat incorect, sunt doar un simplu user ce incearca sa te informeze la modul general!
Mergi si vezi ce si cum rezolvi ca nu te afli deloc intr-o situatie usoara! Ai de umblat si alergat... mult! Bafta!
Numai aberații, în ambele postări.
Cum adică, sa anunțe la politie dacă au făcut amiabila, vinovatul prezentând o polița RCA aparent valabila.  (Ce bine era pe vremuri când, pentru renunță la asigurere și a primi banii "ramasi" erai obligat a returna polița RCA in format ORIGINAL, adică hârtia verde. )
Și,  mai ales , de ce sa primească amenda?

#15
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 ceanu1980, on 10 decembrie 2022 - 10:32, said:

Ruter ai vrut sa ne arati cat de destept esti dar ai dovedit exact contrariu.
Eu cu acest subiect am aflat ceva nou si ma gandesc ca mai multi.
Daca avem un incident si ne este prezentata asigurarea ar trebui sa o verificam si online inainte de a trece la amiabila
Daca faci asigurare online este valabila si in cazu asta retur in 14 zile? sau e partea cu ratele?

1 - "Destept" nu sunt, mai am multe de invatat!
2 - Chiar daca se trece la amiabila, la cat de multi am vazut cu City Insurance, Euroins sau GRAWE, cel mai bine instiintezi persoana vinovata ca mergi sa declari accidentul la politie pentru linistea ta, apoi faceti amiabila... recomandat in fata "organului"... ca sa nu fie probleme! In tara asta, este bine sa-ti iei TU masuri de precautie, altfel ajungi in situatia initiatorului...

Nu sunt aberatii!
Amenda se primeste in situatia in care persoana vinovata nu are actele de la asigurator in regula si daca ajungi ulterior la politie pentru acest motiv, "organul" "te arde" cu amenda exact pe tine pagubitul, pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore! Mai intereseaza-te si mai vorbim!
Verificati cu mare atentie persoana cu care vreti sa faceti amiabila!!! Verificati daca are asigurarea valabila si la un agent de asigurari serios. Daca are Euroins sau Grawe... direct la Politie este drumul! Daca are la Asirom, Tiriac Auto... atunci acceptati amiabila. Verificati seriozitatea persoanei cu care faceti amiabila!!! Verificati la asiguratorul persoanei vinovate, valabilitatea asigurarii acestuia!!!
Altfel va vati vaicarii pe aici ca initiatorul...

L.E. - Vezi dumneata,@cristobob... era "aparent valabila" nu valabila! Acilea este problema!

L.L.E - Pana la urma, nu are rost sa ne inflamam pe marginea unei probleme a initiatorului care a dat dovada de neatentie si nu si-a luat masuri suplimentare.
DA, foarte posibil ca posesorul masinii sa fi anulat asigurarea fara a instiinta persoana cumparatoare iar persoana cumparatoare si vinovata de producerea accidentului, circula fara asigurare! De ce la cumpararea masinii, nu s-au perfectat actele cum trebuie?!? NU circulam pe strazi cu asigurare "aparent valabila"... ci cu una valabila!!!
Initiatorul a cam luato-n manum... nu avem ce-i face! Eu ma opresc aici. Ce am avut de spus am spus! Atentie la neatentie!

Edited by routerboard71, 10 December 2022 - 10:52.


#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Legal zici?

În situația în care vinovatul pentru producerea daunei nu deţine o asigurare obligatorie RCA valabilă la data producerii accidentului sau în care nu poate fi identificat vinovatul pentru producerea daunei (numai pentru vătămări corporale sau decese), după un accident trebuie să vă adresați BAAR, în calitatea sa de birou gestionar.
Pagina 23 din https://www.baar.ro/...Aaugust2017.pdf

Daca BAAR nu accepta dosarul (din varii motive de ei stiute), singura posibilitate sa iti recuperezi costurile reparatiei este sa il dai in judecata pe cel vinovat, iar pentru asta trebuie sa iti repari mai intai masina pe cheltuiala ta si sa prezinti factura in instanta. Asa ca trebuie sa mergi la politie si explici situatia ca ai nevoie de dovada pentru a baga in reparatie autovehiculul.

Apropo, cand ai avut copie de pe RCA-ul cu pricina ai intrat pe site la CEDAM sa ii verifici valabilitatea? Banuiesc ca nu...

Edited by claudiu1, 10 December 2022 - 11:07.


#17
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

 mkdan2004, on 10 decembrie 2022 - 08:19, said:

Exista si la RCA si chiar era un articol in presa in care se vorbea fix de aceste cazuri. Ca de fapt foarte multe masini in trafic nu au RCA valabil (au platit o rata dar restul, nu). Daca vinovatul nu este de acord sa rezolve amiabil (adica fie plateste fara discutii fie prezinta un RCA valabil) - direct la politie. Eu stiu de doua cazuri in care masina a fost lovita de un sofer fara RCA (unul anul trecut, al tatalui meu) si de fiecare data cei vinovati au ales sa rezolve amiabil, numai sa nu se ajunga la politie.
LE: https://www.economic...-ei_577692.html

Exact, sunt unii "nascuti smecheri" care fac RCA pe 12 luni cu plata in rate, platesc prima rata si apoi pastreaza hartia (polita RCA) , e buna in caz de control, sa nu fie amendati.
Altfel, este o hartie fara absolut nicio valoare.

In cazul unei tamponari cu un astfel de "smecher", tu nu ai cum sa stii, la momentul completarii formularului de constat amiabil, ca RCA-ul respectiv nu (mai) e valabil, avand rate neachitate.

Dupa parerea mea, orice tamponare se solutioneaza la politie (chiar cu disconfortul unor ore pierdute), tocmai ca sa eviti astfel de situatii.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nici nu te primeste politistul in sectie la faza asta Posted Image Nu face el pe consultantul pentru cetateanu derutat....

Edited by GlCA_Contras, 10 December 2022 - 11:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate