Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Accident cu auto fara RCA (fara proces verbal politie)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 GlCA_Contras, on 10 decembrie 2022 - 11:39, said:

Nici nu te primeste politistul in sectie la faza asta Posted Image Nu face el pe consultantul pentru cetateanu derutat....
Sigur ca te primeste. Conform legii. Desigur, daca esti prapadit si observa, te trimite la plimbare si ii va merge. Dar altfel, te primeste (chiar daca nu ii convine).

Edited by jm2010, 10 December 2022 - 13:55.


#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

 it_is_me, on 10 decembrie 2022 - 11:37, said:

...
Dupa parerea mea, orice tamponare se solutioneaza la politie (chiar cu disconfortul unor ore pierdute), tocmai ca sa eviti astfel de situatii.
Si verifica politaiul dacă asigurarea e valabila ? Eu zic ca nu. Scrie procesul verbal cu nr poliței RCA rezentate de catre și vinovat... si  tot la situația  asta se ajungea.

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 routerboard71, on 10 decembrie 2022 - 09:29, said:

Domnule initiator, dumneata nu ai agent de asigurari?!? Unde ai facut asigurarea ce-ti apartine... da, asigurarea TA!!! Sau si dumneata ai asigurare din aia "cea mai ieftina" facuta de vreun parliplici care "face asigurari" pe genunchi pe banca'n parc?!? Esti vreunul din aia ce au asigurari la petarde din astea de Euroins si City Insurance?!? Normaaaalll... ca daca ai asigurare facuta de d'aia care "fac asigurari" si in rest taie frunza la caini, normaaallll ca n-ai cum sa-l intrebi pe "hagentul" ala de "ti-a facut-o" pe genunchi!!!
Ia-o mai ușor cu judecata și presupunerile scoase din nimic. Și cu tonul superior cu care îl cerți.
Și... 6 (șase) semne de întrebare și 9 (nouă) semne de exclamare în cinci fraze? Serios?

 routerboard71, on 10 decembrie 2022 - 09:29, said:

iei legatura si cu asiguratorul vinovatului
Care vinovat nu are asigurator. Cum propui să ia legătura?

 routerboard71, on 10 decembrie 2022 - 09:29, said:

L.E. - Auzi, pregateste-te si de o amenda fiindca n-ai declarat accidentul in 24 de ore de la momentul producerii acestuia!
Are o amiabilă. Că asigurarea celuilalt e doar o foaie de hîrtie, e irelevant. Nu era treaba lui să verifice asta. Că dacă o făcea, acum era scutit de niște dureri de cap, e altceva.

 GlCA_Contras, on 10 decembrie 2022 - 10:21, said:

Probabil ca te-a lovit cel care a cumparat masina...proprietarul avand inspiratia sa anuleze polita dupa vanzare pentru a nu se trezi cu malus pe asigurarile lui ulterioare.
Foarte probabil avînd în vedere răspunsul asiguratorului.

Inițiator - mergi la BAAR.

#22
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 jm2010, on 10 decembrie 2022 - 09:00, said:

Cand am avut incidente, le-am rezolvat la biroul politiei rutiere.
Am avut 4 incidente in decursul a 30 de ani. Si nu, nu sunt sofer de duminica. Am lucrat si ca taximetrist, si ca agent de vanzari, iar pana la la magazin ma duc cu masina. Mersul la magazin inseamna cel putin 2 km dus/intors. Nu mai zic de drumurile cu copilul pana la scoala (stau in afara orasului, iar copilul invata in oras si nu prea este transport in comun. Asta este pentru carcotasi Posted Image ).

#23
cpper

cpper

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2021
Multumesc tutror pentru sfaturi. La momentul accidentului nu am incercat sa verific valabilitatea asigurarii pe siteul CEDAM, deoarece nici nu aveam idee ca exista asa ceva. Incerc luni sa deschid dosar direct la BAAR.

#24
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
În urmă cu mai mult de 8 ani, soția a avut un accident de circulație: cineva a plecat de pe loc fără să se asigure și a lovit ușile de pe partea dreaptă a mașinii cu care circula soția. S-au înțeles prin amiabilă, iar la firma de asigurări a individului (defuncta Carpatica) agentul a solicitat ca pe formularul de amiabilă vinovatul să scrie „Sunt vinovat de producerea accidentului” și să semneze. Individul a refuzat, după mai multe telefoane la care am primit tot felul de răspunsuri arogante din partea acestuia am mers la poliție (după aproape 3 săptămâni de la producerea accidentului) cu actele și exemplarul din amiabilă, am dat declarații eu și soția, apoi și vinovatul, chemat de polițist la secție. După ce a luat toate declarațiile, polițistul ne-a dat p.v. și copie după asigurarea individului pentru reparație, iar individului i-a reținut permisul pentru 60 de zile (neacordare de prioritate) și i-a dat amendă. Nici eu nici soția nu am primit vreo sancțiune pentru necomunicarea la timp a accidentului.
Pentru BAAR vei avea nevoie cel mai probabil de constatare de la poliție. Mergi la poliție să declari accidentul, cu exemplarul din amiabilă și răspunsul de la firma de asigurări și depui plângere penală împotriva individului pentru fale în înscrisuri oficiale (exemplarul de amiabilă) și pentru uz de fals (formularul de asigurare RCA care nu mai era valabil). Dacă individul nu se va grăbi să îți repare mașina (oficial, la service, nu la „prieteni” din spatele blocului) și să-ți acopere toate cheltuielile, mergi în instanță, după soluționarea dosarului de la BAAR (dacă nu-ți repară rapid mașina pe banii lui) și de la poliție / procuratură (pentru fals). Pierzi mai mult timp, dar vei obține inclusiv daune pentru toate cheltuielile făcute și timpul pierdut, tot ce poți dovedi cu acte: bonuri de benzină sau bilete de transport în comun pentru deplasări, zile libere de la serviciu, costuri de reparație etc).

P.S. când am cumpărat o mașină sh în primăvara acestui an, am primit asigurarea RCA a vânzătorului (acum nu mai e pe hârtie verde - albă, deci orice copie alb - negru arată exact la fel cu originalul), iar când am ajuns acasă cu mașina (după câteva sute de km parcurși) l-am sunat pe vânzător și i-am spus că poate anula asigurarea și nu am mai mișcat mașina de pe loc până nu am avut asigurare pe numele meu.

#25
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
"Multumesc tutror pentru sfaturi. La momentul accidentului nu am incercat sa verific valabilitatea asigurarii pe siteul CEDAM, deoarece nici nu aveam idee ca exista asa ceva. Incerc luni sa deschid dosar direct la BAAR"

Initiator,multa bafta, ca vei avea nevoie! NU te astepta la "minuni" de la BAAR. Daca vinovatul n-a mai cotizat, ma rog... el sau vanzatorul masinii, nu vad... (poate vad ei vreo posibilitate) cum ar putea asiguratorul "sa deschida punga" si sa-ti achite tie reparatia! S-ar putea ca insasi vanzatorul masinii implicate sa fie chemat la BAAR fiindca actele nu au fost perfectate la vanzarea autoturismului.si asigurarea a ramas "in aer"!
Complicat... si neplacut dar asta este!
Cand vei ajunge la Politie, fiindca sigur veti ajunge, atat tu cat si vinovatul, pregatiti-va cu atentie actele, fiti cu ochi-n 4 ce scrieti in declaratii si bafta sa nu fii tu amendat pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore!
Nu-l ierta pe vinovat, scrie in declaratia ta ca ai fost inselat cu o asigurare fara valabilitate... o hartie goala, spui atent imprejurarile si mult succes! De rezolvat se va rezolva, chit ca-ti vei repara masina pe banii tai, cel mai probabil si apoi vei ajunge in instanta ca sa-ti recuperezi prejudiciul! Deh... neatentia se plateste!
Inchei la fel ca ieri: Atentie la neatentie!

#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Bey, da' nu te potolești?  N-ai treaba ? Ia o carte, " niște almanahe", fa ceva, da' lasă omu' în pace.

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 routerboard71, on 10 decembrie 2022 - 09:29, said:

[size=5]"L.E. - Auzi, pregateste-te si de o amenda fiindca n-ai declarat accidentul in 24 de ore de la momentul producerii acestuia! Daca ajungi la Ploitie... si cred ca veti ajunge fiindca va fi nevoie, intereseaza-te cat este amenda...
Stiu, ma injuri pe mine ca scriu astea aici dar NU eu am procedat incorect, sunt doar un simplu user ce incearca sa te informeze la modul general!
Mergi si vezi ce si cum rezolvi ca nu te afli deloc intr-o situatie usoara! Ai de umblat si alergat... mult! Bafta!

Are amiabilă făcută, nu ia nicio amendă. Va explica polițiștilor situația și va primi proces verbal și autorizație de reparație cu care își va putea deschide dosar de daună la BAAR.

 routerboard71, on 11 decembrie 2022 - 13:18, said:

"Multumesc tutror pentru sfaturi. La momentul accidentului nu am incercat sa verific valabilitatea asigurarii pe siteul CEDAM, deoarece nici nu aveam idee ca exista asa ceva. Incerc luni sa deschid dosar direct la BAAR"

Initiator,multa bafta, ca vei avea nevoie! NU te astepta la "minuni" de la BAAR. Daca vinovatul n-a mai cotizat, ma rog... el sau vanzatorul masinii, nu vad... (poate vad ei vreo posibilitate) cum ar putea asiguratorul "sa deschida punga" si sa-ti achite tie reparatia! S-ar putea ca insasi vanzatorul masinii implicate sa fie chemat la BAAR fiindca actele nu au fost perfectate la vanzarea autoturismului.si asigurarea a ramas "in aer"!
Complicat... si neplacut dar asta este!
Cand vei ajunge la Politie, fiindca sigur veti ajunge, atat tu cat si vinovatul, pregatiti-va cu atentie actele, fiti cu ochi-n 4 ce scrieti in declaratii si bafta sa nu fii tu amendat pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore!
Nu-l ierta pe vinovat, scrie in declaratia ta ca ai fost inselat cu o asigurare fara valabilitate... o hartie goala, spui atent imprejurarile si mult succes! De rezolvat se va rezolva, chit ca-ti vei repara masina pe banii tai, cel mai probabil si apoi vei ajunge in instanta ca sa-ti recuperezi prejudiciul! Deh... neatentia se plateste!
Inchei la fel ca ieri: Atentie la neatentie!

BAAR despăgubește atunci când polița RCA a vinovatului nu există sau există dar nu este valabilă. Sunt foarte operativi, poate deschide dosar online. Nu mai panica omul, scrii mult și pe lângă subiect.

Edited by caiuscorneliu, 11 December 2022 - 15:18.


#28
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 routerboard71, on 10 decembrie 2022 - 09:29, said:

"In cazul de fata, eu am cum sa imi recuperez banii pentru reparatia masinii, pe cai legale? Am citit ca in cazul unui accident cu o masina fara RCA, banii pot fi recuperati prin BAAR. Insa din cate am inteles, este nevoie de proces verbal de la politie pentru acest lucru. Evident ca nu am asa ceva cat timp am completat amiabila, si am aflat de abia astazi ca vehiculul era neasigurat"?

Domnule initiator, dumneata nu ai agent de asigurari?!? Unde ai facut asigurarea ce-ti apartine... da, asigurarea TA!!! Sau si dumneata ai asigurare din aia "cea mai ieftina" facuta de vreun parliplici care "face asigurari" pe genunchi pe banca'n parc?!? Esti vreunul din aia ce au asigurari la petarde din astea de Euroins si City Insurance?!? Normaaaalll... ca daca ai asigurare facuta de d'aia care "fac asigurari" si in rest taie frunza la caini, normaaallll ca n-ai cum sa-l intrebi pe "hagentul" ala de "ti-a facut-o" pe genunchi!!!
Revenind la strict problema ta, ia legatura cu agentul TAU de asigurari, daca esti la o societate SERIOASA si nu Euroins, City Insurance sau GRAWE... si intreaba-l pe acel agent serios, care sunt pasii de urmat! Mergi PERSONAL la BAAR, intrebi strict de problema ta, iei legatura si cu asiguratorul vinovatului si cu vinovatul in persoana, nu te sfii sa-i faci scandal acestuia ca o merita din plin, la nevoie mergeti amandoi la politie, in niciun caz NU accepta plata "la amiabil" cu cel ce te-a lovit!!! Accepti sa-ti plateasca daca vrea sa faca acest lucru, care ar fi de dorit in cazul tau, dar numai cu proces verbal de la Politie, in care sa se specifice toate imprejurarile accidentului si faptul ca persoana vinovata vrea sa achite reparatia!
Numai asa procedezi, nu intrebi pe forumuri! Astea NU sunt probleme care sa ti le rezolvam noi, simpli useri, astea sunt probleme de SERIOZITATE MAXIMA si se rezolva numai de oamenii legii, fie ca-ti plac sau nu, fie ca-i simpatizezi sau nu! Aceste "organe".... sunt singurele abilitate sa iti rezolve problema.
Hai, bafta si abordare serioasa!!!

L.E. - Auzi, pregateste-te si de o amenda fiindca n-ai declarat accidentul in 24 de ore de la momentul producerii acestuia! Daca ajungi la Ploitie... si cred ca veti ajunge fiindca va fi nevoie, intereseaza-te cat este amenda...
Stiu, ma injuri pe mine ca scriu astea aici dar NU eu am procedat incorect, sunt doar un simplu user ce incearca sa te informeze la modul general!
Mergi si vezi ce si cum rezolvi ca nu te afli deloc intr-o situatie usoara! Ai de umblat si alergat... mult! Bafta!
Ce spui tu cu declaratul la politie?
Dacă au făcut amiabila, nu trebuie sa declari accidentul. În plus, ca și păgubit, nu ai de unde ști dacă are asigurare plătită, dacă e în rate.
Ala e pasibil de dosar penal...

#29
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Lasati-l pe routerboard71... Omul are un fetish cu militia si cele 24 de ore de la accident :)

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017

 Argv, on 10 decembrie 2022 - 07:59, said:

O fi ales plata in rate si a platit doar prima rata.


Citeam zilele trecute prin presa centrala ca este o noua moda sa se procedeze astfel. Astfel este semi-legal. Poti circula insa daca faci un accident dupa ce polita nu mai e valabila .... bad luck pentru celalalt....

Nu stiu cui i-a venit ideea asta cu ratele. Eu platesc de regula direct pe 12 luni toata suma ca sa scap de grija.

#31
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Eu plătesc de câțiva ani, RCA în rate, pe card la emag, super mulțumit. Acolo sunt banii băncii, ce-i drept.

#32
cpper

cpper

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2021
Salut, revin cu un update, pe scurt.
La doua zile dupa ce am trimis mail-ul pentru deschiderea dosarului la BAAR, am fost programat la un service pentru constatare. Am primit pe loc o oferta de despagubire, in regie proprie, de ~2800 lei. Am refuzat si am ales cealalta varianta, cu reparatie in service autorizat RAR. La service s-a facut o reconstatare, deoarece s-au descoperit si alte elemente avariate. La 7 zile dupa ce am trimis catre BAAR factura pentru reparatie, am primit oferta de despagubire, care acopera integral costurile, undeva la 7000 de lei. Evident, am acceptat oferta, si ziua urmatoare am si primit banii in cont.
Am numai cuvinte de lauda pentru interactiunea cu BAAR. Totul a decurs exact invers fata de cum a preconizat routerboard71 in mesajele de mai sus.

Multumesc tutoror pentru ajutor :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate