Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Ce am invatat din Batalia pentru Schengen (2022)? Care sunt urmarile si perspectivele?

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4457 replies to this topic

#4177
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Legile SUA sunt facute, evident, ca sa favorizeze SUA. SUA nu dau socoteala nimanui pentru legile si actiunile lor.
Asa ca vizele vor fi ridicate atunci cand interesele SUA vor cere ridicarea vizelor. Dorintele, sperantele si frustrarile romanilor in privinta asta sunt egale cu zero, tinand cont de pozitia SUA pe Terra.

Schengen e altceva. Stupizii din fruntea tarii trebuie sa localizeze calcaiul lui Ahile Nehammer si sa traga, sa directioneze sau sa devieze o sageata catre el. Ciuca si Bode sunt cam depasiti de cerinta asta.

#4178
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006
Azi au loc alegeri în landul Austria Inferioară

Alegerile regionale din landul Austria Inferioară, despre care se susține că ar fi motivul principal pentru care Karl Nehammer a hotărât să blocheze aderarea României și Bulgariei la Schengen, încep Duminică (azi, 29 Ianuarie). Partidul de guvernare, OVP, a guvernat în acest land de mai multe decenii și deține, în prezent, majoritatea absolută

Sursa: digi24.ro


Doamne dă să piardă partidul Nehammer-ului ! Posted Image

Edited by lupini, 29 January 2023 - 14:31.


#4179
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu as dota comunitatile somaleza si congoleza cu pancarte "Heil Neinhammer" si vuvuzele in fata sparlamentului din Viena. S-ar numi sponsorizare sau lobby.

#4180
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Nehammer pierde categoric alegerile, nu i-a ținut cu colacul Schengen.
Daca ajung verzii sa puna cancelarul si ministrul de interne, NE-AM SCOS

Edited by Atreides7, 29 January 2023 - 18:14.


#4181
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Asta cu alegerile este praf in ochi.
Motivele pentru care nu intram in schengen sunt cu totul altele si nu tin doar de jegustria, olanda, sau suedia.
Nu le stiu si vad ca nimeni pe aici nu le stie.
Poate ca vreodata o sa le aflam, pana atunci nu putem decat sa ne imaginam tot felul de scenarii.

Wake up!...in the darkness!Posted Image

Edited by johnnickelby, 29 January 2023 - 18:22.


#4182
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Partidul cancelarului Nehammer, ÖVP,  a pierdut zece procente în alegerile locale din Austria Inferioară. :)

Totusi ...

Partidul de extremă dreapta, FPÖ, urcă însă la peste 25% din voturi, în ciuda discursului rasist pe față, și devine al doilea cel mai mare partid din Austria Inferioară.

Acuma nu stiu cat aveau inainte astia de extrema dreapta, sper ca nu au luat ei toate cele 10 procente pe care le-a pierdut partidul lui Nehammer ...

#4183
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Se pare ca alea 10 procente pe care le-a pierdut partidul lui Nehammer s-au dus fix la extremisti ...

https://www.g4media....-al-doilea.html

#4184
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Doamne cum am ajuns. Sa ne intereseze alegerile din jegustria.Posted Image

#4185
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postech, on 29 ianuarie 2023 - 19:31, said:

Se pare ca alea 10 procente pe care le-a pierdut partidul lui Nehammer s-au dus fix la extremisti ...

Deci va urma guvern cu rasistii nehamer ala si extremistii? :)

#4186
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postech, on 29 ianuarie 2023 - 19:31, said:

Se pare ca alea 10 procente pe care le-a pierdut partidul lui Nehammer s-au dus fix la extremisti ...

https://www.g4media....-al-doilea.html

Astia cred ca sunt si mai impotriva aderarii noastre la Schengen decat partidul cancelarului. Daca Austria ar fi votat in favoarea noastra si am fi intrat in Schengen poate ca extremistii ar fi luat si mai mult decat cele 10 procente.

View Postjohnnickelby, on 29 ianuarie 2023 - 19:32, said:

Doamne cum am ajuns. Sa ne intereseze alegerile din jegustria.Posted Image

Jegustria dar se traieste mult mai bine acolo si cetatenii sunt respectati mai mult de autoritatii decat romanii in Romanica.

Edited by e2k, 29 January 2023 - 19:46.


#4187
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Poste2k, on 29 ianuarie 2023 - 19:47, said:

Jegustria dar se traieste mult mai bine acolo si cetatenii sunt respectati mai mult de autoritatii decat romanii in Romanica.
Aha, sa ne-o traga ca asa meritam. No, bine.

#4188
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005
Pana la urma un lucru este evident - spatiul schengen trebuie reformat. Cacatu' asta cu veto trebuie sa dispara. Daca jegustriei nu-i convine sa aiba Romania granitele deschise cu ungaria/bulgaria, sa le inchida pe ale lor si problem solved.

#4189
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postrevenco_andrei, on 29 ianuarie 2023 - 22:01, said:

Pana la urma un lucru este evident - spatiul schengen trebuie reformat. Cacatu' asta cu veto trebuie sa dispara.

Nu sunt de acord cu acest lucru. Asa am putea elimina si dreptul de veto al statelor membre in cazul aderarii unui nou stat la UE. Nu mi s-ar parea normal. In unele situatii este nevoie de unanimitate pentru a se lua unele decizii. Chiar daca m-a suparat veto-ul Austriei si cel al Olandei nu mi se pare normal sa fiu de acord cu schimbarea unor principii. Nu e normal sa se schimba niste reguli doar pentru ca unora nu le convin acele reguli.

#4190
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005
Bun, atunci ce idee mai buna ai avea de a opri abuzurile politice sau diverse alte forme de santaj pe care anumite tari le pot avea la adresa altora?
Este eveident ca Austra a comis un abuz cu Romania - deci? Permitem in continuare existenta unor reguli care sa poata crea situatii incorecte?

#4191
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postech, on 29 ianuarie 2023 - 19:03, said:

Partidul de extremă dreapta, FPÖ, urcă însă la peste 25% din voturi, în ciuda discursului rasist pe față, și devine al doilea cel mai mare partid din Austria Inferioară.

Acuma nu stiu cat aveau inainte astia de extrema dreapta, sper ca nu au luat ei toate cele 10 procente pe care le-a pierdut partidul lui Nehammer ...

View Postech, on 29 ianuarie 2023 - 19:31, said:

Se pare ca alea 10 procente pe care le-a pierdut partidul lui Nehammer s-au dus fix la extremisti ...

View Poste2k, on 29 ianuarie 2023 - 19:47, said:

Astia cred ca sunt si mai impotriva aderarii noastre la Schengen decat partidul cancelarului.



Deci...ne-a mai rămas o singură şansă: din cauza ascensiunii extremiştilor în Austria, această ţară să fie exclusă din acordul Schengen, astfel încât să nu mai aibă drept de vot împotriva României. Posted Image

Edited by lupini, 30 January 2023 - 15:29.


#4192
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

View Postrevenco_andrei, on 30 ianuarie 2023 - 00:02, said:

Bun, atunci ce idee mai buna ai avea de a opri abuzurile politice sau diverse alte forme de santaj pe care anumite tari le pot avea la adresa altora?
Este eveident ca Austra a comis un abuz cu Romania - deci? Permitem in continuare existenta unor reguli care sa poata crea situatii incorecte?
Cand ai majoritate mai mult decat calificata, unanimitate minus un membru, ce vrei mai democratic si corect decat atat??
Pai na, atunci sa introducem veto-ul la orice tip de votare, nu numai in JAI, ci si la votarea legilor, oriunde, la luarea deciziilor CCR samd, sa dam posibilitatea oricarui gica contra care se simte nedreptatit sa isi impuna dictatura asupra cvasi unanimitatii
Ce, nu mai e buna regula democratica cu majoritatea decide si gica contra se conformeaza??

#4193
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postrevenco_andrei, on 30 ianuarie 2023 - 00:02, said:

Este eveident ca Austra a comis un abuz cu Romania - deci? Permitem in continuare existenta unor reguli care sa poata crea situatii incorecte?

Atunci cand un stat vrea sa adere la o anumita entitate, ca regula generala este nevoie de decizia unanima a statelor membre existente. Regula asta se aplica si la aderarea la UE si la NATO. Fiecare stat are dreptul de a-si exercita veto-ul. Nu e nimic abuziv in asta. De exemplu Franta cu doua ocazii a blocat aderarea UK-ului la UE (ma rog se numea altfel atunci).

Daca ar fi sa o luma dupa corectitudine Romania probabil ca n-ar fi avut ce sa caute in UE avand in vedere diferentele mari intre statele din Vest si cele din Est. Dar decizia de a ne primi pe noi in UE a fost una pur politica si nu a tinut foarte mult cont de situatia reala a tarilor din est care au fost admise. Acum decizia politica, luata aparent de doar doua state, e sa nu fim primiti in Schengen.

Politica si democratia nu sunt lucruri obiective, aceste lucruri depind de subiectivismul politicienilor si de cel al cetatenilor care voteaza.

#4194
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postlupini, on 30 ianuarie 2023 - 15:28, said:

Deci...ne-a mai rămas o singură șansă: din cauza ascensiunii extremiștilor în Austria, această țară să fie exclusă din acordul Schengen, astfel încât să nu mai aibă drept de vot împotriva României. Posted Image

Să-i chiș in freză pe austrici.

Să-mi zică și mie in ce țară vestică, civilizată, a mai ieșit o așa combinatie după alegeri, pe primul loc un partid putinist iar pe al 2-lea un partid extremist?

Va zice tăticul, austriecii-s fără scăpare. De la țara aia m-astept să apară un Hitler2 de după colț in orice moment

Edited by Bucifon, 30 January 2023 - 16:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate