Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Lista firme austriece in Romania

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
941 replies to this topic

#901
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Statul a marit impozitul pentru toate chiriile cu 4%, de la 6% la 10%. Daca marea impozitul pe profit tot cu 4%, de la 16% la 20%, pentru toate firmele din Romania si nu retroactiv, nimeni n-avea nimic de obiectat.

Edited by catalinin, 30 March 2023 - 07:22.


#902
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Pentru mine, problema nu e cu impozitarea veniturilor exceptionale, ci cu hotararea/legea sau ce e, care se vrea sa aiba efect retroactiv, special pentru astia.
Adica daca cei de la finante si energie nu erau complet incompetenti - asa cum sunt de fapt - trebuiau sa faca legea de la inceput asa incat sa ii includa si pe ei. Asa, pare ceva din filmele cu prosti.
Este foarte posibil sa o dea gresit si de data asta si sa mai faca o modificare pentru vreo luna. Oricum nu raspunde nimeni pentru asta, asa ca nu le pasa.

#903
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,359
  • Înscris: 12.07.2008

View Postcatalinin, on 30 martie 2023 - 07:22, said:

Statul a marit impozitul pentru toate chiriile cu 4%, de la 6% la 10%. Daca marea impozitul pe profit tot cu 4%, de la 16% la 20%, pentru toate firmele din Romania si nu retroactiv, nimeni n-avea nimic de obiectat.

Si statul a avut intentia sa introduca o taxa de solidaritate penteu toate companiile din domeniul energetic care au obtinut profituri exceptionale ( ceea ce depaseste media 2019-2021 plus 20% .Adica un nivel decent ).

Regulamentul UE a facut posibil aceat lucru, nu este o inventie a statului roman.

Mai departe : in cazul inpozitulyu pe chirii avem si alte praguri la Cass + elominarea deductibilitatii si astfel impozitul pe venit ( atentie, nu pe profit ) ajunge in practica la 15-17% . Iar asta insemna aproape o triplare.
Important : acum chiriile sunt mai mici ca ratele si astfel o persoana cu credit pierde bani daca se bazeaza pe venitul din chirii si in plus statul a majorat taxele.  Deci pierde de 2 ori. In schimb taxa de solidaritate  care trebuie achitata de companiile care activeaza in domeniul energetic se achita raportat la profitul exceptional, nu la venituri ( daca nu au profit ca viata a grea, nu au nimic de achitat . Doar sa nu spuna ca viata e grea si in realitate sa sifoneze banii prin intermediul preturilor de transfer )

Edited by marius21, 30 March 2023 - 19:28.


#904
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Qui prodest?

Quote

Coincidență sau nu, dar se întâmplă din nou: înainte de decizia istorică a companiilor de a se scoate gazele din Marea Neagră, statul român calculează iarăși taxe noi care afectează investiția

Istoria se repetă? Acum patru ani, ExxonMobil pleca din România înainte de a lua decizia de investiție care ar fi scos din Marea Neagră resursele enorme de gaze, pentru că acum cinci ani statul a dat legea offshore. Dacă decizia s-ar fi luat atunci, gazele românești ar fi curs încă de anul trecut într-o zonă în care toți caută azi febril gaze non-rusești. Momentul a fost amânat până acum, când Petrom este foarte aproape de momentul deciziei finale de scoate în sfârșit gazele, așteptat în mai puțin de două luni. Statul rescrie însă legea taxei de solidaritate, fix pentru a obliga Petrom, care a anunțat că nu se califică la ea, să o plătească. Suma de plată, dacă s-ar aplica retroactiv pentru 2022, ar însemna mai mult de jumătate din cheltuielile totale ale companiei pentru a scoate toate gazele din mare. Compania a anunțat deja că investițiile viitoare vor fi afectate. 

https://e-nergia.ro/...aza-investitia/

Deci, cui foloseste? Pensiilor speciale? Rusilor?

Edited by catalinin, 31 March 2023 - 11:53.


#905
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Omv vinde Petromul și au pus toate investițiile în așteptare, nu are legătură cu taxa pe profit.

#906
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postcatalinin, on 31 martie 2023 - 11:51, said:

Qui prodest?
Bună întrebare, cui folosește ca statul român să stea la mâna unei companii dintr-un stat inamic, subordonat DECLARAT al ruzziei?

#907
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008

View Postaris86, on 31 martie 2023 - 12:01, said:

Omv vinde Petromul și au pus toate investițiile în așteptare, nu are legătură cu taxa pe profit.

Nu s-a anuntat nimic oficial pe tema asta, deci sunt povesti. Cine ar cumpara? :)

View Postgarett, on 31 martie 2023 - 15:22, said:


Bună întrebare, cui folosește ca statul român să stea la mâna unei companii dintr-un stat inamic, subordonat DECLARAT al ruzziei?

DECLARAT e o metafora. Cum se face totusi ca, de cate ori cineva vrea sa extraga gaze din Marea Neagra, niste parlamentari destepti mai pun o talpa? Cine e subordonatul ruzziei?

#908
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

View Postcatalinin, on 31 martie 2023 - 19:22, said:



Nu s-a anuntat nimic oficial pe tema asta, deci sunt povesti. Cine ar cumpara? :)
Sa zicem surse interne, direct de la petrom, sau tu aștepți doar oficial. Urmau să investească într-un proiect de stocare geologică a CO2, l-au tras pe dreapta.


#909
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcatalinin, on 31 martie 2023 - 19:22, said:

DECLARAT e o metafora. Cum se face totusi ca, de cate ori cineva vrea sa extraga gaze din Marea Neagra, niste parlamentari destepti mai pun o talpa? Cine e subordonatul ruzziei?

Imi pare rau, dar nu ai inteles epopeea. Da-mi voie sa iti explic:

Romania: Vrem in UE!
Austria: Noua ce ne iese?
Romania: Ce vreti?
Austria: Petrom si rezervele de gaze si petrol?
Romania: Nu e cam mult?
Austria: Pai vreti in UE?
Romania: Ok, vi le dam.
Austria: Le luam. Apropo - Petrom se va numi OMVPetrom.
Romania: Bine, acum vrem sa intram in Schengen.
Austria: Nu
Romania: Pai bine, dar nu v-am dat petrol si gaze?
Austria: Ba da, dar nu ne pasa. Nu vrem sa va primim in Schengen pentru ca de fapt nu vrea Rusia. Si oricum ne-ati dat tot ce aveam nevoie.
Romania: Bine, atunci o sa taxam OMV.
Austria: Nu platim
Romania: Ne primiti in Schengen?
Austria: Nu.
Romania: Ok, atunci modificam legea si o sa platiti retroactiv.

Cam asta s-a intamplat pana aici. Din punctul meu de vedere statul roman reactioneaza intr-un mod corect. Nu pleaca gazele alea nicaieri - daca nu o sa le scoata OMV-ul, o sa le scoata altcineva in viitor.
La fel si cu Rosia Montana si RGMC - aurul nu pleaca nicaieri, va putea fi exploatat si cu alta ocazie.

#910
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View Postrevenco_andrei, on 31 martie 2023 - 22:27, said:

Nu pleaca gazele alea nicaieri - daca nu o sa le scoata OMV-ul, o sa le scoata altcineva in viitor.
La fel si cu Rosia Montana si RGMC - aurul nu pleaca nicaieri, va putea fi exploatat si cu alta ocazie.

Cel mai probabil, o sa le scoata turcii.

Mie nu-mi plac deloc austriecii, dar ce fac ai nostri acum mi se pare o diplomatie manelistica. Altfel ar trebui sa se rezolve chestiile astea, nu dand legi retroactiv.
Ei n-au fost in stare sa faca legea aia cum trebuie de la bun inceput, pentru ca n-au idee de chestiile astea. Sa iei apararea conducatorilor nostri din acest moment mi se pare ca te face sa pari prost. Nu de tine zic, ci in general. Tu vrei sa le arati alora toata forta ta, dar te balbai si te impiedici de 7 ori, reprezentantii joaca Solitaire si vorbesc engleza cu mainile. Normal ca ne privesc ca pe niste cersetori retardati.
Hai sa avem diplomati competenti si dupa aia sa-i judecam pe altii si sa ne razboim cu ei.

#911
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Si ce diplomați are Austria?

#912
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Legile tâmpite sunt date de pe vremea lui Ponta, cum a fost cea cu impozitul suplimentar "temporar" , acum e doar cireașa de pe tort.
N-o sa vina nici dracu' sa investeasca în energie în România, cât timp sunt legi cretine, statul se comporta ca un gangster și cu predictibilitate 0. Singurul care ar fi interesat s-o facă ar putea fi statul însă nu-i capabil.
Privații, că-s ei americani, austrieci, romani sau congolezi își fac o analiza risc beneficii și le da cu virgula.

Acestea fiind spuse, auie mustria.

#913
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcumparator, on 01 aprilie 2023 - 08:15, said:


Cel mai probabil, o sa le scoata turcii.

Mie nu-mi plac deloc austriecii, dar ce fac ai nostri acum mi se pare o diplomatie manelistica. Altfel ar trebui sa se rezolve chestiile astea, nu dand legi retroactiv.
Ei n-au fost in stare sa faca legea aia cum trebuie de la bun inceput, pentru ca n-au idee de chestiile astea. Sa iei apararea conducatorilor nostri din acest moment mi se pare ca te face sa pari prost. Nu de tine zic, ci in general. Tu vrei sa le arati alora toata forta ta, dar te balbai si te impiedici de 7 ori, reprezentantii joaca Solitaire si vorbesc engleza cu mainile. Normal ca ne privesc ca pe niste cersetori retardati.
Hai sa avem diplomati competenti si dupa aia sa-i judecam pe altii si sa ne razboim cu ei.

Din punct de vedere geologic este putin probabil ca gazul extras de turcia sa faca parte din acelasi zacamant. Chiar daca ar fi cazul, zonele de presiune se localizeaza in asa fel incat Romania va avea oricum mai mult decat suficient gaz de extras (asta nu o spun eu, ci oameni care se pricep la chestia asta). La urma urmei, daca era atat de simplu, se puneau 3 sonde una langa alta si se rezolva problema, nu?

Din punct de vedere politic/diplomatic mi se pare ca Romania reactioneaza foarte corect. Si voi incerca sa explic de ce:
- in primul rand, Romania este doar una dintre multele tari care aplica acest gen de taxa
- in al 2-lea rand rand cred ca legea a fost data astfel in speranta in care proprietarii OMV vor face lobby pe langa shithammer (adica le-au oferit o portita de iesire)
- aia nu au facut lobby cum trebuie, noi inca nu suntem in schengen, asa ca Romania nu ii mai iarta si le ia banu'

Mai trist ar fi sa nu le ia banii - asta m-ar dezamagi.

Inca un lucru, articolul postat pe e-nergia.ro este o mizerie platita, lucru foarte usor de demonstrat datorita tonului manipulativ cu care incepe articolul:

"În condițiile în care Petrom, cea mai mare companie românească și compania care a obținut un profit istoric de 10 miliarde de lei anul trecut"

Mizeria asta se incadreaza clar la fake news pentru ca:
- numele companiei este OMV Petrom S.A. (nici macar asta nu le-a iesit)
- tipul firmei este "sucursala" a OMV
- activeaza in Romania, insa actionariatul principal nu este unul romanesc

In incheiere as dori sa mai precizez niste amanunte, apropo de "retardati":
- in cazul in care Romania va taxa aceasta companie (asa cum mi se pare firesc), vom avea mai multi bani la buget
- in cazul in care nu ii vom taxa, banii se vor duce in jegustria

Acum sa-mi fie cu iertare, insa retarzii sunt cetatenii romani carora li se pare ca suntem mai bine sa le dam din banii statului unor austrieci (care si-am mai si batut joc de noi cu schengen), decat sa ii taxam, asa cum fac si alte state europene. Ca sa nu mai spun ca OMV-ului daca nu ii convine deal-ul, nu are decat sa se duca sa scoata gaze din austria.... daca are de unde.

#914
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View Postaris86, on 01 aprilie 2023 - 09:16, said:

Si ce diplomați are Austria?

Par niste idioti.
Insa mi-as dori diplomati cum are Croatia.

Edited by cumparator, 01 April 2023 - 15:16.


#915
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcumparator, on 01 aprilie 2023 - 15:16, said:

Insa mi-as dori diplomati cum are Croatia.

Pai nu or reusit nimic ca austriacu’ o zis ca nu accepta largirea Schengen pana nu facem garduri…aaa… wait a moment…whaaat?

#916
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View PostCatean, on 01 aprilie 2023 - 16:01, said:

Pai nu or reusit nimic ca austriacu’ o zis ca nu accepta largirea Schengen pana nu facem garduri…aaa… wait a moment…whaaat?

Sa ne masuram de la egal la egal cu ei, sa organizam un campionat diplomatic de Solitaire.

#917
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrevenco_andrei, on 01 aprilie 2023 - 15:14, said:

- in al 2-lea rand rand cred ca legea a fost data astfel in speranta in care proprietarii OMV vor face lobby pe langa shithammer (adica le-au oferit o portita de iesire)
- aia nu au facut lobby cum trebuie, noi inca nu suntem in schengen, asa ca Romania nu ii mai iarta si le ia banu'
Asta e comportament de smecheras de cartier care cere taxa de protectie, nu de stat care vrea sa mai aiba investitori si in viitor.

View Postrevenco_andrei, on 01 aprilie 2023 - 15:14, said:

In incheiere as dori sa mai precizez niste amanunte, apropo de "retardati":
- in cazul in care Romania va taxa aceasta companie (asa cum mi se pare firesc), vom avea mai multi bani la buget
- in cazul in care nu ii vom taxa, banii se vor duce in jegustria
Vorbesti prostii, banii stau in conturile lor din Romania de multa vreme, nu s-au dus nicaieri si nu se pot duce nici in Austria daca nu ii acorda ca dividende. Daca acorda dividende foarte mari, si statul roman + actionarii romani (care impreuna controleaza aproape jumate din Petrom) ar avea de incasat o gramada de bani extra, dar aparent Petrom prefera sa ii tina in conturi, probabil asteptand sa-i investeasca in ceva.

In rest orice firma ar da statul in judecata daca ar veni cu legi abuzive care sa inventeze moduri de a ii taxa extra si va castiga fara probleme.

Edited by utopium, 01 April 2023 - 18:41.


#918
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005

View Postutopium, on 01 aprilie 2023 - 18:39, said:

Asta e comportament de smecheras de cartier care cere taxa de protectie, nu de stat care vrea sa mai aiba investitori si in viitor.

Vorbesti prostii, banii stau in conturile lor din Romania de multa vreme, nu s-au dus nicaieri si nu se pot duce nici in Austria daca nu ii acorda ca dividende. Daca acorda dividende foarte mari, si statul roman + actionarii romani (care impreuna controleaza aproape jumate din Petrom) ar avea de incasat o gramada de bani extra, dar aparent Petrom prefera sa ii tina in conturi, probabil asteptand sa-i investeasca in ceva.

In rest orice firma ar da statul in judecata daca ar veni cu legi abuzive care sa inventeze moduri de a ii taxa extra si va castiga fara probleme.

In contextul refuzului austriei in ceea ce priveste schengen ce ai propune sa facem, sa ne punem capra? Acceptarea unui abuz este o eroare - oricum am fost mult mai blanzi decat ar fi fost multe alte state.

Ai pus punctul pe i in momentul in care ai pronuntat cuvantul "dividende" - in momentul in care s-ar distribui acele dividende, actionarii majoritari austrieci ar avea de castigat mult mai mult.
In plus, hai sa ne aducem aminte cine a distrus industria chimica din oltenia si unde planuia OMV-ul sa investeasca in petrochimie. Ca sa te scutesc de cautari pe net iti spun ca sigur nu in Romania.

Nu in ultimul rand, mai citeste si tu stirile inainte de a posta: https://www.zf.ro/bu...d-10-3-21564293

Ti-as sugera sa nu mai creezi confuzie - incurci anumite lucruri:
- compania se numeste OMV Petrom, nu Petrom
- OMV contruleaza compania din Romania, care este o subsidiara. A spune "actionarii romani .. controleaza" este fals - actionarii romani nu controleaza absolut nimic

Poate imi explici o chestie... tu chiar iti urasti tara? Nu de alta... dar astia isi bat joc de noi, fac abuzuri in fel si chip iar noi sa staaam ca popandaii si sa inghitim toate mizeriile lor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate