Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Xiaomi 13/13 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#271
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009
Nu știu ce macro vrei să faci cu un telefon, dar tele de 3,5x cu distanță de focalizare de 10cm ar trebui să dea rezultate asemănătoare fără să sperii insectele sau să murdărești telefonul. Dacă 13-le era ok, conform Gsmarena, 14-le este peste clar având în vedere saltul calotativ al camerelor.

#272
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

Vizualizare mesajlex2010, pe 25 ianuarie 2024 - 01:14, a scris:


Nu am nevoie de ecran imens si prefer un telefon cat mai mic, sa stea lejer in buzunar si sa nu ma incomodeze.
am o gluma cu un prieten: bărbații cumpără telefoane mari pentru că sunt frustrați că au scula mică. cei care caută telefoane cu ecran mic stau bine de tot pe ce au în chiloți :))))

și da, am un s22 ultra. frumos și atat. în următorii ani cred că piața se va orienta către xiaomi pe gama redmi sau t, honor cu variantele s sau alți producători. deja în 2000-3000 de lei primești atât de multe încât nu mai are rost să alegi un telefon de 8000 d elei.

#273
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

Vizualizare mesajbobalex18, pe 25 ianuarie 2024 - 08:41, a scris:

am o gluma cu un prieten: bărbații cumpără telefoane mari pentru că sunt frustrați că au scula mică. cei care caută telefoane cu ecran mic stau bine de tot pe ce au în chiloți Posted image)))
cu cat imbatranesti lucrurile stau invers...

#274
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
A primit cineva actualizarea 1.0.3.0.UMCEUXM ? Eu sint inca pe 1.0.1.0

#275
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

Vizualizare mesajblue74lion, pe 26 februarie 2024 - 12:55, a scris:

A primit cineva actualizarea 1.0.3.0.UMCEUXM ? Eu sint inca pe 1.0.1.0
Eu am primit direct 1.0.4.0.UMBEUXM de la 1.0.1.0 ieri. Poate vine și la tine la fel.

#276
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Tu ai pro,  eu am 13 simplu.

#277
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Pe 13, am tot 1.0.1.0

#278
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
De cand cu hyper os, pe mi13, mai face figuri din cand in cand, sacadeaza si blocheaza ecranul 2-3 secunde, nu des.

#279
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cum nu ma impac cu ROM-ul stock de Europa am pus xiaomi.eu, pe la jumatatea lui ianuarie, cei de la xiaomi.eu au lansat pentru Xiaomi 13 (fuxi) HyperOS-ul, l-am pus de curiozitate, dar nu am rezistat cu el prea mult.
Dupa 1 saptamana am revenit la Miui 14 si de atunci pe ala il am.
Atunci cand am flash-uit HyperOS-ul, l-am flash-uit "pe curat", nu am facut upgrade, asadar am formatat si toate alea. Nu am observat atunci sa am probleme de consum al bateriei sau al functionarii, totul mergea bine.
Am revenit la MIUI 14 pentru ca m-au deranjat niste aspecte de la Android 14, HyperOS e cu Android 14, iar Miui 14 cu Android 13.
Cel mai mult m-a enervat ca imi aparea permanent bulinuta verde din coltul dreapta a ecranului (green privacy indicator) de la faptul ca Maps era permanent deschis in fundal si avea acces la location. Eu vreau permanent sa-mi monitorizez "plimbarile" (map history).
Un alt aspect a fost legat de incompatibilitatea unor aplicatii mai vechi, ce le folosesc nu mai ruleaza pe Android 14, una dintre aplicatii o folosesc pentru a-mi seta telefonul pe niste profile audio si legat de date, de exemplu, cand ies afara vreau ca volumul tonurilor de apel sa fie la maxim si sa imi opreasca Wifi-ul, cand sunt acasa sa-mi seteze sunetle la alte volume si sa-mi activeze WiFi-ul, fara vreo alta confirmare sau alt pas intermediar, chestiile astea le fac cu: Quick Profiles. Aplicatia asta nu am mai putut-o folosi si nu am gasit una echivalenta.
Asadar din motive ce nu tin de performanta telefonului am revenit la Miui 14, insa, repet, in timpul folosirii pe HyperOS-ului nu am remarcat vreo prpblema de performanta.

Edited by Ciubex, 06 March 2024 - 22:58.


#280
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Eu pe 13 pro am rămas cu miui 14 pt Taiwan. Sunt super mulțumit de el. Nu intenționez sa îl trec pe HyperOs.
Pe xiaomi.eu a rămas la fel cu aplicația pentru certificare? Când am renunțat la el trebuia făcut update de 2 ori pe săptămână.

#281
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Da, pe xiaomi.eu e in continuare utilizata o aplicatie a celor la xiaomi.eu pentru certificarea telefonului, pentru a putea fi folosite aplicatiile bancare si pentru plati.
Aplicatia e actualizata ori de cate ori Google "se prinde" ca e ceva in neregula cu telefonul.

#282
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Mai am o observatie de facut de cand am primit hyperos pe mi13. La procesarea si salvarea pozelor e varza. Pur si simplu dupa ce fac cateva poze si vreau sa le trimit pe whatsapp, parca o ia razna. Sacadeaza tare, se blocheaza, parca e telefon din gama low end.

Edited by silviubs, 10 March 2024 - 11:02.


#283
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Ai cumva sincronizare in cloud a pozelor activa? Google Photo sau Xiaomi Cloud?
Ai activa in Photo Gallery setarea Select best photo ?
Mai nou vad ca si aplicatia Photo Gallery sau Photo Editor din MIUI cer permisiuni sa acceseze internetul... Vezi pe la setari, mai taie-le din permisiuni ; sau acorda-le mai multe :)

#284
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009

Vizualizare mesajnei-k, pe 10 martie 2024 - 15:22, a scris:

Ai cumva sincronizare in cloud a pozelor activa? Google Photo sau Xiaomi Cloud?
Ai activa in Photo Gallery setarea Select best photo ?
Mai nou vad ca si aplicatia Photo Gallery sau Photo Editor din MIUI cer permisiuni sa acceseze internetul... Vezi pe la setari, mai taie-le din permisiuni ; sau acorda-le mai multe Posted image

Sincronizare in cloud a pozelor nu e activa, in schimb aveam activat xiaomi cloud si select best photo.
O sa vad cum o sa fie dupa ce le-am dezactivat.

#285
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015
Pentru deblocat bootloaderul se face diferit fata de vehicle model Xiaomi?Tot incerc de 2 zile si imi da eroare in meniul "developer"

Attached Files


Edited by rambo200, 18 March 2024 - 16:57.


#286
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ai modelul global, banuiesc, nu?
La mine a mers, nu din prima, era o eroare ca nu putea asocia contul, dar a doua zi a mers adaugarea contului. In cazul meu am deblocat bootloader-ul cand inca mai aveam Miui 14.
La tine apare un mesaj care pare sa fie legat de faptul ca s-a facut upgrade la HyperOS, pe Xiomi.eu exista un topic legat de deblocarea bootloader-ului pentru cei ce au HyperOS: Unlock_hyperOS_ Global devices.
Dupa ce am citit topicul ala, da, s-a schimbat ceva in deblocarea bootloader-ului pentru cei ce au HyperOS, trebuie aparent folosita aplicatia lor: Xiaomi Community

Edited by Ciubex, 18 March 2024 - 17:30.


#287
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015
Am Miui 14.0.6. Am sa incerc cu aplicatia Xiaomi Community.

#288
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

Vizualizare mesajblue74lion, pe 26 februarie 2024 - 12:55, a scris:

A primit cineva actualizarea 1.0.3.0.UMCEUXM ? Eu sint inca pe 1.0.1.0

Azi a venit  la mine actualizarea. Deocamdata nimic deosebit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate