Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Pret RCA foarte mare

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#199
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 17.12.2019
Asigurarea este pe mașină dar contravaloarea ei este pe proprietar. Că doar de aia sunt prețurile în funcție de clasa de risc a proprietarului și nu a mașinii.

#200
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 titoo, on 04 martie 2023 - 04:23, said:


Vad ca ii dai inainte ...pai cum e pe masina si daca soferul are 3 masini inscrise pe numele sau, face accident cu una dintre ele si ii creste asigurarea la toate 3 in anul urmator ? Si daca e un singur caz (desi sunt muuult mai multi cei care au 2-3 masini) rezulta ca nu e pe masina.
Asa vrei tu sa crezi. In practicã daca vrei sa iei tu sa dai o tura cu vreo mașinã a tipului asta de mai sus, n-ai avea nicio problema.

Probabil ca-s mii de "bunici" proprietare de mașini, care n-au nici macar permis.

La fel si cu masina "pe firma". Are vreo importanțã cine-o conduce? Daca gigi muschi, sofer de duba face 10-20 de accidente si ia tot atatea amenzi de vitezã pe an, ii face RCA-ul 10-20k pe an? Nu...

Edited by NikoroB, 04 March 2023 - 07:34.


#201
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009

 sftp, on 03 martie 2023 - 21:05, said:



Cum a ajuns la concluzia aia? A existat filmare cu camera de bord?

Din ce descrii era coloana stationata la semafor, ultimul oprit pe banda3 s-a bagat in randul de pe banda2 si tu ai venit cu viteza nevazand ca e coloana stationata pe toate benzile si i-ai tras una in dos?
Daca stai sa o gandesti moral, vinovat esti tu in situatia asta, condu mai precaut.


[/b].

cu o filmare de la bordul mașinii celuilalt. El era pe banda 3 cate avea rosu și obligatoriu la stânga. banda 1 și banda 2 erau libere și aveau verde pentru mers înainte. imediat dupã accident nemernicul mi a spus domle dar nu mi ai fãcut și mie loc. eu veneam cu 40 și voia sa opresc sa îl las pe el sa intre. El m a atins în partea din spate stânga, nici nu s a uitat în fata când a plecat de pe loc cu volanul virat.

trebuia sa plec din scurt din tara atunci și am acceptat oferta ca as fi mers puțin în instanta cu ei. se mai poate face ceva dupã ce am primit banii? totodatã oare e legal ca celalalt sa distribuie filmarea cu mine și mașina mea fãrã mãcar ca eu sa știu din punct de vedere  gdprului?

Edited by Michele-, 04 March 2023 - 12:13.


#202
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020

 NikoroB, on 04 martie 2023 - 07:27, said:

Asa vrei tu sa crezi. In practică daca vrei sa iei tu sa dai o tura cu vreo mașină a tipului asta de mai sus, n-ai avea nicio problema.

Probabil ca-s mii de "bunici" proprietare de mașini, care n-au nici macar permis.

La fel si cu masina "pe firma". Are vreo importanță cine-o conduce? Daca gigi muschi, sofer de duba face 10-20 de accidente si ia tot atatea amenzi de viteză pe an, ii face RCA-ul 10-20k pe an? Nu...
Are importanta, te pune sa bagi CNPul soferului/proprietarului in sistem cand faci asigurarea...

#203
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

 Michele-, on 04 martie 2023 - 12:09, said:

cu o filmare de la bordul mașinii celuilalt. El era pe banda 3 cate avea rosu și obligatoriu la stânga. banda 1 și banda 2 erau libere și aveau verde pentru mers înainte. imediat după accident nemernicul mi a spus domle dar nu mi ai făcut și mie loc. eu veneam cu 40 și voia sa opresc sa îl las pe el sa intre. El m a atins în partea din spate stânga, nici nu s a uitat în fata când a plecat de pe loc cu volanul virat.

trebuia sa plec din scurt din tara atunci și am acceptat oferta ca as fi mers puțin în instanta cu ei. se mai poate face ceva după ce am primit banii? totodată oare e legal ca celalalt sa distribuie filmarea cu mine și mașina mea fără măcar ca eu sa știu din punct de vedere  gdprului?
Acum e mai clar. Deci asiguratorul a vazut pe camera ca e tipicul accident de banda2. Cel de pe 3 schimba pe 2, iar cel de pe 1 schimba pe 2... si s-au intalnit la mijloc. Clar culpa comuna.
N-ai ce sa mai faci. O data incheiata tranzactia e totul final. Ai si semnat asta cand ai facut cererea.
Da, e legal ca celalat sa distribuie filmarea ce ii apartine facuta pe domeniul public. Are drept de autor si distributie pe orice filmeaza. Acordul persoanei e necesar doar in cazul in care filmarea se foloseste in scop comercial utilizand imaginea persoanei tale.

E bine ca a fost asa, ca daca te duceai la politie si el nu arata filmarea era posibilitate mare sa iesi tu cel vinovat. Iti zic ca am la cunostinta pe cineva apropriat care a patit asta, neexistand nici o filmare a accidentului, politistul l-a scos vinovat tocmai pe ala nevinovat. Iar prin zona unde petrec minim 4 ore pe zi deseori se intampla accidente intr-o intersectie, si tot deseori politistii il scot vinovat pe cel nevinovat care are prioritate ca merge pe drumul cu prioritate si nu il considera vinovat pe cel ce are STOP, pe motiv ca cel ce are stop are dreptul sa se bage cu botul in intersctie sa se asigure si ca vina iti apartine tie ca nu ai oprit la timp si i-ai atins botul.

#204
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 17.12.2019

 sftp, on 05 martie 2023 - 19:09, said:

Cel de pe 3 schimba pe 2, iar cel de pe 1 schimba pe 2... si s-au intalnit la mijloc. Clar culpa comuna.
Este clar reglementată situația în codul rutier: cel ce trece de pe 3 pe 2 are prioritate în fața celui ce trece de pe 1 pe 2 așa că dacă se întâlnesc la mijloc e culpa exclusivă a celui ce inițial era pe 1.

#205
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Hellas Direct nou asigurator RCA vad ca intra cu preturi de dumping pe piata...

#206
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 17.12.2019
Săptămâna trecută îmi exprimam îngrijorarea cu privire la evoluția prețurilor RCA. Azi a venit confirmarea:
https://www.digi24.r...i-cu-40-2274651

#207
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005

 GlCA_Contras, on 06 martie 2023 - 09:55, said:

Hellas Direct nou asigurator RCA vad ca intra cu preturi de dumping pe piata...

La Emag inca nu il vad. Dar oricum la masinile mele vad tarife substantial mai mici decat anul trecut. Cu exceptia decapotabilei Groupama, Euroins si Axeria sunt la diferente de cateva zeci de lei unul de celalalt.

#208
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,331
  • Înscris: 19.03.2007

 sftp, on 05 martie 2023 - 19:09, said:

Acum e mai clar. Deci asiguratorul a vazut pe camera ca e tipicul accident de banda2. Cel de pe 3 schimba pe 2, iar cel de pe 1 schimba pe 2... si s-au intalnit la mijloc. Clar culpa comuna.
N-ai ce sa mai faci. O data incheiata tranzactia e totul final. Ai si semnat asta cand ai facut cererea.
Da, e legal ca celalat sa distribuie filmarea ce ii apartine facuta pe domeniul public. Are drept de autor si distributie pe orice filmeaza. Acordul persoanei e necesar doar in cazul in care filmarea se foloseste in scop comercial utilizand imaginea persoanei tale.

E bine ca a fost asa, ca daca te duceai la politie si el nu arata filmarea era posibilitate mare sa iesi tu cel vinovat. Iti zic ca am la cunostinta pe cineva apropriat care a patit asta, neexistand nici o filmare a accidentului, politistul l-a scos vinovat tocmai pe ala nevinovat. Iar prin zona unde petrec minim 4 ore pe zi deseori se intampla accidente intr-o intersectie, si tot deseori politistii il scot vinovat pe cel nevinovat care are prioritate ca merge pe drumul cu prioritate si nu il considera vinovat pe cel ce are STOP, pe motiv ca cel ce are stop are dreptul sa se bage cu botul in intersctie sa se asigure si ca vina iti apartine tie ca nu ai oprit la timp si i-ai atins botul.
Cand cel de pe b3 schimba pe b2 si cel de pe b1 schimba pe b2, iar din asta rezulta un accident, conform codului rutier este si va fi scos vinovat cel de pe b1, daca acea cunostinta era pe b1 ,era vinovata , nu a facut niciun abuz politistul.
Si cand cineva pune in mediul online o poza sau o filmare cu o persoana sau numarul masinii sale, trebuie sa-i ceara permisiunea pentru a face asta si daca nu o primeste dar totusi posteaza imaginile respective si cel din imagini il va da in judecata...sa vezi cum va fi obligat cameramanul sa plateasca. E permis sa pozezi/filmezi fara acord doar persoane care se afla in exercitiul functiunii.

#209
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Mai exact, articolul e cel de mai jos.

Quote

Art. 106. -
(1) Pe un drum public prevăzut cu minimum 3 benzi pe sens, când conducătorii a două autovehicule circulă în aceeaşi direcţie, dar pe benzi diferite, şi intenţionează să se înscrie pe banda liberă dintre ei, cel care circulă pe banda din dreapta este obligat să permită celui care vine din stânga să ocupe acea bandă.


#210
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Gata s-a terminat

Attached Files



#211
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,898
  • Înscris: 25.01.2007
Ziariști imbecili.

#212
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 17.12.2019
Încă nu s-au implementat prețurile crescute sau cel puțin nu la Țiriac. Azi am reînnpit poliția pentru Corolla și cu B8 dar fără decontare directă am plătit 413 lei pentru un an.

Edited by exqusit_drunk, 09 March 2023 - 18:30.


#213
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
E un pret bun. L-ai obtinut pentru ca ai vechime la ei ? Mie imi da pe site la ei mult mai mult desi am tot B8. Peste 40 ani si masina normala. Am verificat acu vreo 2-3 zile.

Edited by cornel001, 09 March 2023 - 20:36.


#214
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 exqusit_drunk, on 09 martie 2023 - 18:23, said:

am plătit 413 lei pentru un an.
Rugam detalii...  varsta ta, vechimea permisului, date despre masina, localitatea, etc... toate sunt criterii care influenteaza pretul politei.

#215
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 17.12.2019
48 ani, permis de 30, stau într-un sat cu blocuri capitală de județ.
Am asigurare la ei de când s-a introdus decontarea directă. Anul trecut au dublat prețul decontării directe și acum am făcut fără.

#216
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 16.05.2010

 GlCA_Contras, on 06 martie 2023 - 09:55, said:

Hellas Direct nou asigurator RCA vad ca intra cu preturi de dumping pe piata...
Sigur!

Attached File  Screenshot_2023-03-10-08-34-06-234_com.adobe.reader.jpg   187.13K   57 downloads

Pentru o racheta cu 2 roti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate