Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pret RCA foarte mare

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#217
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009

View Postexqusit_drunk, on 05 martie 2023 - 20:53, said:


Este clar reglementată situația în codul rutier: cel ce trece de pe 3 pe 2 are prioritate în fața celui ce trece de pe 1 pe 2 așa că dacă se întâlnesc la mijloc e culpa exclusivă a celui ce inițial era pe 1.
cum as putea sa știu eu sa opresc și sa dau prioritate ăluia care n are semnal și sta pe loc, pe banda de făcut la stânga? asta mi se pare absurd.

Edited by Michele-, 12 March 2023 - 13:38.


#218
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View PostGlCA_Contras, on 06 martie 2023 - 09:55, said:

Hellas Direct nou asigurator RCA vad ca intra cu preturi de dumping pe piata...
La cat mai multi asiguratori cu preturi de dumping, adica preturi fara profit de 500%.

#219
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019

View PostMichele-, on 12 martie 2023 - 13:35, said:

cum as putea sa știu eu sa opresc și sa dau prioritate ăluia care n are semnal și sta pe loc, pe banda de făcut la stânga? asta mi se pare absurd.
Dacă el stă, e una, dacă schimbă banda e alta. Ce am scris eu acolo e când schimbă banda.

#220
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Urmeaza sa imi expire polita rca in mai. Acum am la groupama (a costat 867 in mai 2022) si de la B6 trec la B7. Cu toate acestea, cu B7 acum, tot Groupama este cea mai ieftina si imi arata 872... deci iok sa se simta diferenta de la B6 la B7 iar cand dau pe info imi arata la Tarif de referinta 668.40 lei.

Cum naiba calculeaza ei tarifele astea daca la B7, deci aproape maxim de reducere, am 872 avand referinta 668?? B7 inseamna 40% reducere, asadar daca eram cu B0 as fi platit 1453 de lei ! Nu ar trebui ca de la tariful de referinta sa faca calculele cu bonusarea? De la tariful de referinta pana la tariful real, este o diferenta de +117%.

Vorbim de un amărât de Logan cu motor de 0,9, Euro 6 , nu ca ar conta... care abia face 4 ani. Intrebarea mea este daca ma pot adresa catre BARR, gestionarea asiguratilor cu risc ridicat. Stiu ca le pot trimite oferta de la 3 asiguratori si daca este cumva prea mare, imi fac ei o oferta sau ceva de genul.

Merita deranjul sau... ? Cum pot sa calculez sa stiu daca ma incadrez? Multumesc.

Edited by Maskatu, 01 April 2023 - 20:54.


#221
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Pai e tariful de referință, ți l-a spus groupama. Cu ala te arondeaza BAAR unui asigurator

#222
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022
https://m.digi24.ro/...icentei-2299997
Interesant.

#223
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 slai, on 01 aprilie 2023 - 21:08, said:

Pai e tariful de referință, ți l-a spus groupama. Cu ala te arondeaza BAAR unui asigurator
N-am inteles.... deci am dreptate? Adica e furt pe fata? Si am sanse cu contestatie la BAAR?

#224
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
M-am mai documentat și am inteles care-i treaba. Pentru cine vrea sa verifice daca poate face o cerere catre BAAR... In primul rand accesati site-ul BAAR aici
https://www.baar.ro/...u-risc-ridicat/
Tarifele de referinta le gasiti aici
https://www.baar.ro/...ruarie-2023.pdf

1. Trebuie sa calculati Prima de risc ridicat dupa formula
tarif referinta x 1,36 (factor N, asta nu se schimba) x coeficientu pt clasa BM....

Exemplu pentru un sofer de 35 de ani cu o masina cu motor de 1450.... care are B4
Acesta are tarif de referinta pe categoria lui de masina si varsta, de 1236 de lei
luam cei 1236 si inmultim cu 1,36 = 1680 si mai departe cei 1680 ii inmultim cu coeficientul de la B4 (care este de 80%) adica 1680 x 80% si vin 1344. Daca ofertele primite sunt mai mari de 1344, poti face cerere le BAAR.

2. Daca toate ofertele sunt mai mari fata de prima calculata sus, puteti face cerere conform indicatiilor de pe site-ul BAAR
____
Mie mi-a iesit 909 coeficientul dar am O singura oferta SUB 900 deci nu ma incadrez.....

Edited by Maskatu, 04 April 2023 - 10:20.


#225
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Asta am primit eu că expira peste o lună... parca tot pe-acolo a fost și anul trecut.
Cred că o să aștept până în ultimă zi...poate apare plafonarea de care se vorbea (sau a apărut?)...

LE: am verificat, anterioară a costat 700 la Groupama, fara decontare directa, cu B7....  580 cu B8 e chiar bine...

Attached Files


Edited by dansysro, 12 April 2023 - 15:55.


#226
variovent

variovent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.05.2010
S-a schimbat ceva in legislatie in ultimele zile? Sau minunea cu plafonarea lucreaza invers?
Ca saptamana trecuta era 900 lei / 6 luni, iar azi vad ca e 1100 lei, la acelasi asigurator, pe aceeasi perioada, tot B5, acelasi broker Posted Image

#227
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Sa revigoram topiculPosted Image
A reusit careva o reducere{5%} fata de tariful standard?

#228
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Eu intreb,eu raspund.Posted Image
Da, se poate.

#229
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
DA, la toti brokerii aveam o oferta si am intrat pe site la un anume asigurator unde am facut online, cu 30% mai putin ca peste tot

#230
alinaaaa

alinaaaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2023
Buna seara! Am facut cerere la BAAR pentru risc ridicat. Camion, referinta ASF 8609 lei, oferta de asigurare hellas direct 77088. Mi se pare enorm! Ideea este ca am completat campurile, am atasat ce era de atasat, imi da eroare la sisteme de date. Am facut eu ceva gresit? Ati mai patit si voi ca mine? Va rog, daca ma puteti sjuta, v-as fi recunoscatoare! Multumesc tuturor anticipat!

#231
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
In primul rand verifica preturile tiriac si grawe. 95% din camioane la astia au pret mai bun. Ia in considerare ca grawe emite in general in 3 zile la camioane.
Oricum, daca e persoana juridica probabil nu vei avea pret sub baar.

Poti sa te duci la un broker fizic, el vede ce erori ii apar si stie sa le corecteze. Toti asiguratorii dau pret la camioane, mai putin axeria.

#232
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 george_alexandru, on 02 decembrie 2022 - 12:03, said:

Mda, și mie brokerul mi-a zis că dpdv statistic șoferii cu Mazda sunt mai periculoși decât cei cu BMW și d-aia am eu polița mai scumpă. Poate cineva contrazice statistica? Posted Image

Ai dracu soferi de Mazda. Le-au  luat fața celor cu BMW în ceea ce privește pericolul pe străzi.Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate