Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Plex - Not available outside your network!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Salutare,

Incerc de cateva luni bune sa rezolv problema acestui remote acces, am urmarit in detaliu tot ce scrie aici: https://support.plex...-remote-access/

Fara nici o solutie dupe ore in sir de setari in Plex si Router la port fowarding.

Are cineva Plex si sa fie disponibil sa ma ajute sa pot avea remote acces?

As prefera chiar via Anydesk sa verifice personal unde este problema, in ideea sa nu pierdem timp prin mesaje aici.

Multumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
La mine merge si am facut port fdw doar la 32400 (TCP)

1. Instalezi Plex
2. Accesezi setarile Plex folosind IP de retea si te loghezi folosind contul de Plex.
3. Activezi uPNP pe server
3.1 Port fwd port 3200, vezi sa ai IP fix la masina care ruleaza plex.
4. Accesezi https://www.plex.tv si ar trebui sa vezi acolo continutul serverului.

#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Si aia de la Digi, IP-ul ala gen 10..... cum se cheama..... NAT, double NAT, CGN..... am uitat....
Merge remote Plex, chiar daca ai asa ceva ?!

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca merge.
Eu am sunat la digi si am cerut sa imi pot accesa camerele de suprageghere, iar de atunci nu am mai primit IP-uri ciudate.

Asa arata la mine, deci lucreaza uPNP

Ce router ai?
Ai activat uPNP?

Attached Files

  • Attached File  plex.jpg   100.62K   61 downloads


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postnixrohnson, on 25 noiembrie 2022 - 14:39, said:

Si aia de la Digi, IP-ul ala gen 10..... cum se cheama..... NAT, double NAT, CGN..... am uitat....
Merge remote Plex, chiar daca ai asa ceva ?!
Daca e IP cu 10.   , faci tichet la ei in contul Digi pentru activarea DNS Dinamic, vezi meniul Servicii, internet si apoi Dinamic DNS. Iti alegi subdomeniul_tau. go.ro si o sa iti fie mai usor sa il accesezi si in general te scoate si din lista norocosilor cu IP din clasa 10.

#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@ExclusiveXP
  • Inainte de a spera sa te poti conecta la PLEX din exterior trebuie sa confirmi ca nu esti in spatele unui CGNAT (aici discutie despre RDS , conexiunile mobile 4G sunt in vasta majoritate tot CGNAT ).
  • Daca ai IP public (se poate ajunge la el din Internet) pasul 2 e sa configurezi un hostname pt. acest IP ; din nou invasta majoritate a cazurilor de internet rezidential alocarea IP-urilor e dinamica deci ai nevoie de un dynamic DNS service (NO-IP e un exemplu bun gratuit , in cazul RDS au si oferta proprie activabila din contul Digi in domeniul .go.ro )
  • Pasul 3 ar fi sa conigurezi un port forward in router-ul propriu pentru alt serviciu sa confirmi ca nu exista o problema cu implementarea acestui router si ca tu stii sa faci asta
  • Te asiguri ca masina pe care ruleaza PLEX server are ori alocare statica de IP LAN ori rezervare statica in DHCP sa poti face port forward-ul fara sa se piarda functionarea cand primeste alt IP
  • Recomandarea mea e sa alegi in optiunile PLEX varianta "Manualy Specify Public Port" din sub-meniul remote access ; chiar daca specifici tot portul default ( 32400 ) in experienta proprie am avut mai putine probleme decat la inceput cand am lasat varianta implicita (care teoretic tot 32400 alegea)
  • Pt. a viziona filme/episoade seriale remote vei fi nevoit ori sa cumperi PLEX Pass pt. oricate device-uir vrei ori sa cumperi licente individuale pt fiecare device in parte ; fara variantele acestea platite (nu recomand versiuni de aplicatii modificate de cine stie cine ) poti doar viziona poze dar altfel est limitat la streaming la 1-2 minute parca .
  • Daca nu vrei sa platesti optiunea e ca in loc de Remote Access sa folosesti un VPN (daca are router-ul optiune de VPN Server) si sa accesezi PLEX server-ul de oriunde ai fi ca si cum ai fi in LAN-ul propriu .


#7
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
@me_iauras

Nu sunt la Digi, sunt Intersat, setarile in Plex sunt facute corecte direct ca pe site-ul Plex unde explica cum sa configurezi, problema la mine cred ca este acel Double-Nat, imi si apare acolo la sectiunea Remote Acces.

Am Plex Pass, pot sa vad de oriunde, problema este calitatea video joasa, din acest motiv trebuie configurat acest Remote Acces.

Cred ca trebuie sa vorbesc la Intersat sa vina sa verifice, nu stiu cum au configurarea in bloc sau la ei la sediu.

#8
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nu trebuie sa vina nimeni nicaieri.
Poti sa rezolvi la telefon.

SAU

Pune aici adresa IP publica (adica NU aia cu 192....)
Daca ai dubii, pune primele 2 perechi de numere xxx.yyy.......
Gasesti aceasta adresa in status la router, incearca si cu 1-2 pagini de net: what is my ip.
Posibil sa-ti apara diverse IP-uri, pune-le pe toate.

#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View PostExclusiveSP, on 25 noiembrie 2022 - 16:35, said:

@me_iauras

Nu sunt la Digi, sunt Intersat, setarile in Plex sunt facute corecte direct ca pe site-ul Plex unde explica cum sa configurezi, problema la mine cred ca este acel Double-Nat, imi si apare acolo la sectiunea Remote Acces.

Am Plex Pass, pot sa vad de oriunde, problema este calitatea video joasa, din acest motiv trebuie configurat acest Remote Acces.

Cred ca trebuie sa vorbesc la Intersat sa vina sa verifice, nu stiu cum au configurarea in bloc sau la ei la sediu.

Verifica sa nu fie si configurarea clientului de vina . Atasate screenshot-uri cu configurarea implicita a clientului Android (ca sa nu existe clienti nemultumiti ca li se consuma toate datele mobile  clientii cer stream-uri 720p ) si cum ai nevoie pt. calitate maxima in remote .

Attached Files



#10
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
@me_iauras

Toate sunt la maxim, stiu sa folosesc Plex-ul destul de bine, doar ca nu am folosit niciodata remote, am cativa prieteni la care le dau share la filme si seriale, pana acum l-am folosit doar pentru mine. Dar ca ei sa vada la calitatea maxima trebuie sa fie verde acel remote acces.


[ https://i.imgur.com/mwAxfQk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ExclusiveSP, 25 November 2022 - 22:47.


#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Mda .. si eu folosesc Library Sharing si intr-adevar pt aste e nevoie de conexiune peer 2 peer intre server-ele PLEX deci Remote Access ; nu merge cu relay via infra PLEX .
Din screenshot-ul tau verifica daca adresa raportata de WAN (ce ai ascuns) coincide cu ce raporteaza router-ul tau ca adresa de WAN ; daca nu si aceasta e de tipul 100.x.y.z (100.64.0.0/10) atunci doar ISP-ul tau te poate ajuta ( asta daca are totusi posibilitatea sa mai dea adrese individuale IPv4 publice clientilor tinand cont cat de limitate/valoroase au ajuns in ultima vreme ).
Poti incerca si via IPv6 daca ISP-ul a implementat optiunea asta ; No-ip ofera si optiunea de inregistrari/hostname-uri AAAA dinamice .

L.E.
Sper ca dublu NAT-ul nu ti-l faci chiar tu ; din ce am vazut pe site-ul ISP-ului tau tot retea fibra PON foloseste deci ai acasa un ONT sa termine conexiunea optica . Daca acesta e in mod router si ai si tu router-ul propriu in spatele lui (se stie ca ONT-urile nu au cel mai stralucit Wifi) care e in mod router atunci problema e de la tine nu de la ISP.

Edited by me_iauras, 25 November 2022 - 23:07.


#12
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Nu am in casa niciun router de la ei, folosesc router-ul personal, mai departe nu stiu cum e conexiunea in bloc, oricum ceva imi blocheaza conexiunea si nu cred ca e de la mine ci de la ei.

#13
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Primul mesaj e destul de clar, ala cu double nat.
Ce ip ai, am zis mai sus..... ??

#14
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Cel mai bine in PM!

Cu ce te ajuta acel IP mai exact?

Edited by ExclusiveSP, 27 November 2022 - 18:13.


#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Reseteaza routerul pana primesti un ip normal ca toti ceilalti sau seteaza un dinamic dns in contul Digi ca sa scapi definitiv de dublu nat.
https://s.digi.ro/ga...GFkMDAwZmU=.pdf

#16
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@ExclusiveXP
Ca sa confirmam daca IP-ul de WAN corespunde plajei de CGNAT conform standardului (bine asta nu inseamna ca nu poate fi NAT clasic cu IP privat ca ISP-isti de dimensiune mai mica mai practica si asta)

@Leo2006
Daca taceai folosof ramaneai ; daca te-ai fi obosit sa citesti thread-ul ai fi realizat ca nu este client DIGI ci al unui ISP local din CT . Chiar daca ar fi fost client DIGI activarea serviciului de DNS dinamic nu influenteaza cu absolut nimic plaja de IP-uri din care iti este alocat IP-ul conexiuni . Odata intrat in hora CGNAT ai ori optiunea de a apela la suport sa te scoata din pool-ul clientilor afectati justificand cererea ( acesul camerelor web fiind un motiv deseori acceptat ) ori intr-adevar sa te bazezi pe noroc sa reinitializezi sesiunea PPPoE in speranta ca la acel moment vei gasi un IP public disponibil ( anecdotic vorbind sanse aproape 0 daca esti pe "lista neagra" a CGNAT )

#17
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
@me_iauras

Acesta este IP-ul public: 31.14.231.8

#18
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Daca intr-adevar asta e IP-ul care apare in pagina web de management a router-ului tau la sectiunea WAN atunci problema e la tine si la cum ai configurat port fw; e un IP routabil ce apartine Intersat conform RIPE . Daca in schimb l-ai aflat via pagini whatsmyip.com atunci nu e de ajutor pt ca astfel nu afli decat IP-ul prin care iesi dar nu IP-ul tau real de WAN accesibil doar din reteaua INTERSAT.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate