Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Plex - Not available outside your network!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Pai bun, si ce as putea face sa rezolv problema cu remote acces?

#20
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 08.01.2009
Nu ai spus care din variante e corecta in cazul tau .
Publica print screen la sectiunea WAN a router-ului si a sectiunii Port Fw ; restarteaza router-ul (pt. nou IP WAN) si de data asta cenzureaza ultimele 2 segmente ale IP-ului de WAN (cele de WAn le poti publica as is fiind accesibile doar tie ).

#21
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Asa arata Port Fw in router si UPnP

[ https://i.imgur.com/1i0a1IV.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/r7LnyGi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ExclusiveSP, 29 November 2022 - 17:47.


#22
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Pune si din partea de WAN/ iternet, poti masca/ascunde ultimele 2 grupe de numere.

Daca sunt de lista de aici:
------------------
Class A Private Range: 10.0.0.0 to 10.255.255.255
Class B Private APIPA Range: 169.254.0.0 to 169.254.255.255
Class B Private Range: 172.16.0.0 to 172.31.255.255
Class C Private Range: 192.168.0.0 to 192.168.255.255
--------------------
atunci ai dublu NAT.

Edited by vestale, 29 November 2022 - 17:58.


#23
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
[ https://i.imgur.com/avI6vlR.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Ghinion sau mai bine scris, schimba ISP-ul.
E dublu NAT acolo, IP-uri din clasa 10.75.0.11 sunt cu milioanele pe internet.
In spatele lui 31.14.231.8 poate sunteti 10, 100 sau toti clientii ai acelui ISP. Daca nu "vorbesti" cu ISP-ul sa redirectioneze spre IP-ul tau de WAN cererile din exterior pe acel port, legatura e rupta si cererile facute spre routerul tau nu ajung la el.

#25
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Spune-mi te rog exact ce trebuie sa le spun, ca le scriu sa vada scris, ce ar trebui ei sa faca sa fie totul okay?

#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Soliciti acordarea unui IP static public("real") sau redirectionarea unui port spre IP-ul tau acordat de la WAN.
Ma indoiesc sa o sa se intample asta, dar tu poti incerca, inainte sa schimbi ISP-ul.

#27
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Multumesc frumos de ajutor!

Din pacate nu pot schimba ISP-ul, cel putin momentan, DIGI nu are tras nimic in zona mea, si oricum trebuie sa se faca o petitie cu semnaturi pentru ca DIGI sa vina sa instaleze tot, lucru care dureaza din ce am inteles de la ei, in jur de 6 luni.

#28
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 08.01.2009
Fara posibilitatea de a schimba ISP-ul optiunile sunt limitate (ca si justificare eu as mentiona ca vrei sa poti accesa camerele de supraveghere/sistemul de alarma indiferent ca e sau nu adevarat , aceasta fiind o motivatie pe care ISP-isti o iau mai in serios vs acces la PLEX din exterior ) :
  • vorbesti cu cei de la suportul ISP sa-ti dea daca e posibil IP public ( dupa cum am mai spus sansele sunt mici tinand cont cat de valoroase au devenit acestea in ultima vreme  ) ; poti intreba daca macar au oferta (evident mai scumpa ) pt. clienti comerciali/P.F. care sa includa si IP public
  • daca nu se poate IP public dedicat atunci macar o plaja de 5-10 porturi redirectionate de ei catre tine (asta presupunand ca macar IP-urile private de WAN pe care le aveti sunt statice/rezervare DHCP ca altfel nu am sperante sa implementeze ei RAPT) asa cum a sugerat si @vestale
  • daca nici optiunea 2 nu e viabila atunci intreba-i daca au implementat IPv6
  • optiunea de ultima speranta ar fi ca sa-ti implementeze un amic un VPN pe router-ul lui si sa-ti faca el portfw pe cateva porturi via IP-ul de VPN dar asta ti-ar limita toata conexiunea (nu stiu daca router-ul tau stie de split VPN )
L.E.

Personal nu as lasa UPnP-ul activ pe router ; nu e OK ca orice aplicatie are chef sa dea gauri in firewall . Tinand cont ca pt. server-ul PLEX ti-ai facut singur/manual port fw. nu e nevoie si de UPnP (daca nu te descurcai singur la port fw avea o justificare ) . In situatia actuala in spatele dublu NAT nu reprezinta o problema asa mare dar pe viitor (daca vreuna din optiunile de mai sus se dovedeste viabila ) ar fi indicat sa ai cat mai putine porturi deschise spre exterior .

Edited by me_iauras, 29 November 2022 - 21:23.


#29
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Am rezolvat până la urmă, foarte promti, mi-au dat un IP nou PUBLIC, costul fiind 1 leu la abonament. Deci se poate. Va mulțumesc tuturor pentru ajutor și sugestii sa pot lua cea mai buna decizie. SĂ TRĂIȚI


[ https://i.imgur.com/C7owrfr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/ySKFqsj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ExclusiveSP, 13 December 2022 - 18:38.


#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Ma bucur ca s-a rezolvat si ca m-am inselat si au gasit o solutie.
1leu pe luna pentru un IP de acel tip este foarte putin.

#31
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
A revenit problema: Not available outside your network. Nu stiu ce se intampla, dar de 3 zile nu ma mai pot conecta de la exterior. Am sunat la ei, mi-au spus ca IP-ul este public, dar eu cred ca a devenit intre timp un ip cu dublu nat, asta s-a intamplat brusc, a functionat doar din Decembrie cand am solicitat IP-ul public pana acum 4 zile.

Voi ce credeti? Ei zic sa le scriu la tehnic problema, le-am scris sa vedem ca imi spune, am cerut chiar sa fie inlocuit ca nu ma deranjeaza.

#32
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,738
  • Înscris: 30.08.2006
Verifici aici ip-ul si portul.

#33
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Port 32400 is closed. Ce inseamna asta mai exact?

#34
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
router-ul tau face nat?
daca da, ai facut port forward sau dnat pentru ip-ul local si portul 32400 pe "masina" unde ruleaza plex-ul?
daca te duci in plex>settings>acces la distanta> ce ip privat iti zice ?

sau ai ip public direct pe plex?

#35
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
In plex la IP privat am asta: 192.168.0.99, pe care l-am si pus in router la port forward cu internal si external port 32400.

#36
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
si plex ruleaza pe 32400 (default) ?
daca da si regula de pfwd e corecta, vezi ce ip ai pe interfata wan a router-ului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate