Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

topprice.ro - fake sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Azi s-a livrat comanda exact asa cum trebuia. A durat o groaza dar 30% mai ieftin inseamna probabil cu 300% mai incet.

#38
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Ce ai comandat?
Poate produsul asta chiar il aveau pe stoc sau au mai trimis 2-3 comenzi (norocul tau) si 20-30(?) de țepe

Edited by nixrohnson, 03 February 2023 - 18:19.


#39
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Am comandat doi clesti. Unul de la Knipex si altul de la Bessey.
Total 258 lei. A durat totusi 23 de zile.

#40
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Or fi venit direct din China, cum se mai poarta acum (sau Polonia, Cehia.... sau alti vecini.....)

#41
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Nicidecum, produsele au venit de la INNOVATIVE FRANCHISE SRL din Oradea.

#42
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Hmmm, pai nu e macar nitel suspect sa dai comanda la un site din bulgaria si sa vina din Oradea, de la o firma cu 1 angajat, cu obiect principal de activitate: Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client) - macar e in acelasi comeniu.... oarecum....

#43
Alcar

Alcar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2023
Salut,
Top Price pentru mine este o mare teapa.
Am comandat si platit in Dec 2022 un aparat de spalat cu presiune Karcher.
Nici o veste de la ei pana pe 20 Ian.
Am insistat la telefon si in cele din urma s-a emis o nota de credit pe data de 02 Februarie.
Dar banii tot nu i-am primit inapoi.
Impresia mea este ca de fapt nu vand nimic. Primesc banii de la fraieri, apoi se folosesc de acesti bani o perioada.
Sper sa fie numai o perioada si sa-i primesc totusi inapoi.
Am facut si plangere la ANPC.
Am primit acelasi raspuns ca de la TopPrice - NIMIC.
Va recomand sa nu cumparati in nici un caz de pe acest magazin online.
ESTE TEAPA.

#44
geordiac

geordiac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2009
Mi-au emis nota de credit in 02.02.2023, nici azi in 23.02 nu mi-au returnat banii pe comanda pe care am anulat-o, foarte greu, cu insistente la telefon, sunat săptămâna de săptămâna sa mi-o anuleze tocmai din 23.01, sper sa nu bage firma in faliment și sa iau teapa de tot

#45
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Fa plangere la ANPC, are autoritate in UE.

#46
True80

True80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2023
              
   Teapa!!!     Nu comandati nimic de pe acest site fake. Chiar daca pare ca au preturi mai bune  TopPrice.ro si Devodep.ro sunt o increngatura româno-bulgăreasca care traiesc din tepe online. Banuiesc ca posteaza majoritatea produselor fictiv care pot fi atractive ca pret sau pe care nu le  gasesti in alta parte si o data ce ai lansat si platit comanda esti  bun de asteptat ca nu ai sa primesti nici produsul cat nici banii inapoi.

In data de 12 .12.2022 i-am sunat pentru un produs care aparea disponibil in 37 de bucati cu livrare intre 15-21.12. Pentru ca era cadoul copilului de Craciun am vrut sa fiu sigur ca imi confirma disponibilitatea si livrarea in acel termen pana in sarbatori ceea ce au si facut. Asadar mi-am creat cont pe site-ul lor am lansat comanda platita online urmarind-o zi de zi dar era in acelasi status doar de plata aceptata.  Dupa 3 zile cand deja se evaporasera subit toate cele 37 de produse disponibile pe site i-am sunat sa-i intreb ce se intampla cu comanda si au dat-o la intors acum….ca poate sa dureze maxim 30 de zile livrarea.
Am avut rabdare pana pe 06.01 cand i-am sunat si au inceput sa minta ca produsul nu mai este in stocul lor si colegul cauta in stocul altor furnizori.
Dupa alte 19 zile de asteptat pe 25.01 i-am sunat si scris in cont ca doresc returnarea banilor. Mi-au specificat ca poate dura pana la 14 zile si i-am crezut.
Tocmai dupa 9 zile pe  02.02 mi-au emis in bataie de joc o nota de credit in cont pe care au trimis-o si pe mail.
Deoarece nu s-a intamplat nimic dupa alte 14 zile  in 16.02 i-am sunat si nu au mai raspuns deloc asteptand in centrala aprx 5 minute.
La scurt timp am sunat de pe alt nr nou si au raspuns pt ca nu stiau ca sunt tot eu. M-au dus cu vorba ca vor vorbi la financiar si ca vor intra banii.
Din data de 22.02 tot  am incercat sa-i sun din nou de pe ambele numere de pe care ii sunasem inainte dar nu au mai raspuns pt ca probabil au memorat si celalalt nr.  Asadar am sunat la banca prin care am facut plata si a ramas ca in urma unui mail cu printuri ale comenzii, conversatiilor  si jurnalului de apeluri sa-mi returneze  banii dupa ce deschid o disputa bancara cu ei.
Puteam sa fiu mult mai scurt si sa nu detaliez in amanunt toata inselatoria dar vreau sa stie si altii cum procedeaza si cu ce se ocupa acesti escroci de la TopPrice.ro si Devodep.ro si sa nu cada in capcana lor cum am cazut eu pt ca nu m-am informat inainte.

#47
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Mie mi-au luat banii direct, fara un intermediar de plati online. Am mai platit prin Netopia dar nu si in cazul asta.
Merita sa intre in faliment. Nu mai sunati pe telefon, direct email cu amenintare de reclamatie si proces comercial.

#48
ouadeelefant

ouadeelefant

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2023
Salutare,
Am facut comanda pe topprice.ro pe 5 ianuarie 2023.
Long story short tocmai pe data de 3 februarie 2023 mi s-a genereat o nota de credit. Inca astept sa primesc banii inapoi... mi-am luat adio deja.
Am incercat sa fac reclamatie la ANPC, dar deoarece firma este pe Bulgaria nu am reusit. Ma poate sfatui cineva cum ati facut? Macar sa mai fie si de la mine o plangere facuta.

#49
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
ANPC ce a raspuns? Ar trebui sa intervina pt ca si Bulgaria e in UE. Asa se lauda pe la interviuri, ca sunt "in piata europeana".

#50
Stefzzila

Stefzzila

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2023
Eu am cumpărat o placă video(2300lei) în luna februarie și am reușit cu ajutorul băncii să-i recuperez luna asta.Sit-ul este legal,dar după ce faci plata nu te mai bagă în seamă.Teapa este probabil delăsarea omului, dacă suma este mică,la mine nu a fost cazul.Singura șansă este banca.Succes!

#51
orthodox32

orthodox32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.05.2004
Eu am facut o comanda la ei la niste memorii, care apareau cu stoc, in decembrie, ramburs, si nu am primit nici o notificare, cind vine, daca vine... Dupa vreo 10 zile pe site aparea produsul cu stoc 0. Prin februarie, vad ca apare din nou cu stoc, si fac din nou comanda, tot ramburs. Si primesc notificare, si la citeva zile si AWB, si imi vine coletul, totul in regula, ce am comandat, aia am primit. A doua zi, surpriza, ma suna curierul ca am colet cu ramburs... Era comanda precedenta... Evident ca am dat retur instant. Nu m-a injurat nimeni :)

#52
Keenox

Keenox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.12.2005
Eu am luat de la ei un HDD Toshiba ramburs si a venit  a 2-a zi. Dupa vreo 2 luni cand am vrut sa fac o partitie noua pe el am descoperit ca mergea foarte greu si era plin de bad-uri. Am contactat topprice si normal ca n-am primit niciun raspuns. Noroc ca Toshiba au garantie super si am rezolvat cu ei (mi-au dat altul nou in aprox o saptamana), deci recomand Toshiba cu toata caldura, dar topprice deloc.
Acum m-am mai riscat cu o comanda (desi vad ca nu mai exista optiunea de ramburs, ci doar card) si stau de 2 saptamani. Le-am trimis 3-4 mesaje pe mail si pe site, liniste completa.
Per total v-as sfatui sa evitati.

Edited by Keenox, 04 September 2023 - 10:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate