Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

topprice.ro - fake sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
iThe1One

iThe1One

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.11.2022
Vreau si eu sa imi cumpar un Pixel 7, caut pe google azi sa vad ce preturi mai sunt, si primul lucru la sponsored Ads apare asta:

https://topprice.ro/...ASABEgKQCfD_BwE

Pare foarte dubios, n-am mai auzit de ei, pareri?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Firma bulgareasca, preturi prea bune sa fie adevarate. Trage tu concluzia.

Attached File  Captura de pantalla 2022-11-24 094424.png   27.42K   16 downloads

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
https://www.amazon.d...69279648&sr=8-5

Cu garanție, factură, site serios. Stai mai mult după el, dar merită.

Nu știu cum o fi cu 5G-ul la noi, dar nici nu cred că vei avea nevoie de așa ceva în perioada următoare.

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Suna macar la numarul ala de contact, vezi ce informatii iti da. Macar sa iti faci o prima impresie despre cum vorbesc operatorii, cat sunt de in tema, etc. Apoi mai vezi.
E firma din Bulgaria, dar afacerile in ultimii ani tind sa treaca peste granitele propriei tari. Nu e neaparat asta un avantaj sau un impediment, e doar un fapt.
Poate mai gasesti si alte informatii despre ei.

Edited by bai3tzash, 24 November 2022 - 10:51.


#5
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
La vreo 4-5 magazine bulgaresti pretul este 3200-3500 de lei.
Deci asta e nitel suspect.
Pe de alta parte, are magazin in Ruse, daca esti pe aproape.
Daca am gasit corect informatiile, manager este Monica Vasile, care are inregistrate vreo 30 de firme in Ruse.
https://firms.bg/eik...ШЪЛ ПРОД
https://firms.bg/per...А ВАСИЛЕ

#6
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.06.2008
As recomanda sa nu te complici. Se poate sa fie ok produsul, dar sa te trezesti ca ies de pe piata din Romania, iar atunci nu stiu in ce masura mai ai o eventuala garantie la produsul achizitionat.
Am comandat si eu de cateva ori de la un magazin de acest gen, care era inregistrat in Ungaria. Recent cand am vrut sa mai comand de la ei am vazut ca au inchis magazinul din Romania, iar pe homepage au doar o sectiune de contact unde poti lua legatura cu ei in caz ca ai probleme cu garantia unui produs achizitionat anterior. Nu a fost cazul, dar sunt curios in ce masura iti mai rezolva problemele, in caz ca apar.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
VAT e valabil in VIES pentru firma aia.

Atata timp cat e in EU, ai aceleasi drepturi. Sunt multe magazine care livreaza in afara, de ex Allegro polonez incepe sa convinga sellerii din marketplace sa livreze in afara. Sau magazine locale, daca le convingi, pot livra spre RO.

Dar siteul e din Septembrie 2022...

Buuut:
Pe FB au 1 like, atat. Si 2 reviews (1) vizibil, care spune ca nu au livrat comanda platita :D

Comanda de pe Amazon si stii o treaba buna.

 Hazideon, on 24 noiembrie 2022 - 11:10, said:

As recomanda sa nu te complici. Se poate sa fie ok produsul, dar sa te trezesti ca ies de pe piata din Romania, iar atunci nu stiu in ce masura mai ai o eventuala garantie la produsul achizitionat.


Producatorul se ocupa de servisare (sau partenerii acestuia). Problema in cazul asta e ca produsul e un gray market neoficial in RO, deci oricum nu primesti cine stie ce garantie.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
sponsored ads... de ce le bagi in seama?

#9
iThe1One

iThe1One

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.11.2022

 MooF2010, on 24 noiembrie 2022 - 13:46, said:

sponsored ads... de ce le bagi in seama?

Ca aveau pretul cel mai mic...

#10
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006
Allegro abia poate sa ii convinga pe polonezi sa activeze SMART (tip Genius la noi). Si majoritatea livreaza doarla paczomat, nu la adresa.
Posibil la produse f. scumpe sa livreze international, personal am observat cam 5% sa zicem ca au asa ceva.
ESWD

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Folosesc Allegro de cateva ori pe luna, livreaza cum ii zici: la paczkomat (inPost, Orlen, Allegro), acasa (DPD, InPost), la Zabka. Multi avem SMART, eu am de cativa ani, ca ofera livrare moca si e convenabil. Majoritatea colegilor au smart si ei.

Sellerii au optiunea sa livreze international daca vor, bine, nu stiu cate produse sunt pe international ca nu ma intereseaza, eu locuiesc aici :lol: dar ziceam.

Amazon PL in schimb nu stiu cat a prins, majoritatea tot de pe allegro comandam :lol:

#12
Jaidn

Jaidn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2022
Am comandat și eu un mobil la jumtate de preț faț de cea mai buna oferta de de alte site-uri! Am achitat ieri 23 noiembrie 2022 produsul on-line, cu cardul, azi 24 noiembrie am sunat la numrul de pe site și o doamna de la topprice.ro mi-a spus c produsul va fi livrat dup ce le intr banii! Mi-e teama ca e țeap! V țin la curent

#13
iThe1One

iThe1One

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.11.2022

View PostJaidn, on 24 noiembrie 2022 - 23:40, said:

Am comandat și eu un mobil la jumătate de preț față de cea mai buna oferta de de alte site-uri! Am achitat ieri 23 noiembrie 2022 produsul on-line, cu cardul, azi 24 noiembrie am sunat la numărul de pe site și o doamna de la topprice.ro mi-a spus că produsul va fi livrat după ce le intră banii! Mi-e teama ca e țeapă! Vă țin la curent

E teapa, SUNA ACUM LA BANCA SI ANULEAZA CARDUL PANA NU IA BANII!

https://devodep.ro/t...AyABEgJwPPD_BwE

Uite aici, site identic, alt nume, same bullshit, postez asta rapid sper sa vezi sa apuci sa anulezi plata!!!

#14
Jaidn

Jaidn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2022
I-am contactat pe cei de la Netopia prin care am efectuat plata cu cardul la topprice.ro și cel puțin pn azi 25 noiembrie 2022 nu au primit nici o reclamație legat topprice.ro
Rmne s aștept, poate nu e țeap totuși, chiar daca produsul meu e mai ieftin ca la Black Friday ul la care era odat pe eMag la mai bine de jumtate de preț faț de cel mai mic preț de pe celelalte site-uri...

#15
iThe1One

iThe1One

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.11.2022

View PostJaidn, on 25 noiembrie 2022 - 09:40, said:

I-am contactat pe cei de la Netopia prin care am efectuat plata cu cardul la topprice.ro și cel puțin până azi 25 noiembrie 2022 nu au primit nici o reclamație legată topprice.ro
Rămâne să aștept, poate nu e țeapă totuși, chiar daca produsul meu e mai ieftin ca la Black Friday ul ăla care era odată pe eMag la mai bine de jumătate de preț față de cel mai mic preț de pe celelalte site-uri...

Daca nu raspund la telefon, nu au plata prin ramburs, preturile sunt prea bune ca sa fie adevarat, e teapa, asculta-ma si anuleaza cardul cat mai poti, e singura metoda. Orice firma "trusted" ar lua banii aproape instant, cu astia asta e singurul noroc care il ai, ca poti anula cardul inainte sa fie acceptat transferul

#16
Jaidn

Jaidn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2022
Este clar c este țeap, teapa, țeap atenție!!!
Am incercat sa contactez serviciul de relații cu clienții și mi-au nchis in nas cnd am ntrebat de celelalt site al lor care apare al aceleiași firme lucru confirmat de NETOPIA cei care proceseaz plțile.

Mi-au blocat telefonul cnd am incercat sa ii sun ulterior... Mi-au dat bloc "relațiile cu clienții"

ATENȚIE!!! Topprice.ro și devodep.ro sunt TEPE ȚEAP

#17
Jaidn

Jaidn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2022
Revin cu o actualizare se pare c mie mi au returnat banii, am primit un mail de la netopia n care ( și mi au confirmat și ei) apare c suma de bani se rentoarce la mine ncoace.
Gestul lor de a m bloca s nu mai pot s i sun la relații cu clienții a fost extrem de ciudat, iar cnd am pomenit de site ul numrul 2 al lor mi au nchis telefonul brusc n nas

#18
PitikuNebun

PitikuNebun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2022

View PostJaidn, on 25 noiembrie 2022 - 12:28, said:

Revin cu o actualizare se pare c mie mi au returnat banii, am primit un mail de la netopia n care ( și mi au confirmat și ei) apare c suma de bani se rentoarce la mine ncoace.
Gestul lor de a m bloca s nu mai pot s i sun la relații cu clienții a fost extrem de ciudat, iar cnd am pomenit de site ul numrul 2 al lor mi au nchis telefonul brusc n nas

Salut! Am efectuat o plata pt un produs la ei pe data de 10.11.2022 ma tot amn cu livrarea . Am cerut acuma anularea comenzii cum pot afla dac mi livreaz banii napoi  ei au spus ca n termen de 14 zile dar nu am ncredere.... un nr de contact pt netopia? Tu cum ai procedat mai exact ! Mulțumesc frumos

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate