Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

topprice.ro - fake sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
amber2joker

amber2joker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.07.2009
https://papagal.bg/eik/206906794/9474

OWNER: MONICA VASILE
CARE MAI ARE 146 DE COMPANII

Attached Files



#20
Jaidn

Jaidn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2022
Pentru "pitikunebunu" eu am vorbit cu cei de la NETOPIA, cei prin care am efectuat plata, probabil i-au contactat sau ceva și mi-au returnat banii(cei de la top price.ro), am primit mail de la Netopia cum că banii au fost restituiți la ei și urmează să ajungă înapoi în contul de unde i-am plătit în 3 zile lucrătoare

#21
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nasol, s-au mutat romanii cu țepele in Bulgaria.

#22
PitikuNebun

PitikuNebun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2022
Mulțumesc frumos ! Destul de dubioși cei de la relații clienți! Și după telefoane și amenințări după 3 zile am primit email ca o da trimită banii înapoi... tot nu cred pana nu ii vad în cont !

#23
acida_adica

acida_adica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.04.2009
Salut! Am făcut plata pe 22.11 pentru pixel 7. V-am descoperit prea târziu. Inițial, aveam in cont (la TopPrice) și un Nr de AWB care, a dispărut. Am verificat AWB-ul atunci, era ok, dar nu mi l-am notat. Acum a dispărut. Nu am mai luat țeapă cu comenzile pe internet. Era timpul. O să-i reclam și eu, ca să n-o mai pățească și alții. De la bani mi-am luat adio. Să văd ce zice și Netopia. Poate o mai fi primit reclamații pentru TopPrice. ��☹️

#24
spd00

spd00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.10.2013
Am patit si eu la fel. Am facut plata pentru un produs de la ei de pe site in data de 9.11, iar dupa 1 luna de asteptare, si amanari cu livrarea, am sunat pentru anularea comenzii. Am sunat la Netopia, si la fel, mi-au zis ca nu sunt reclamatii pentru acest comerciant, ceea ce e fals, din moment ce vad ca mai multi s-au plans la ei. Mi se pare incredibil ca Netopia sa minta asa cu nerusinare. Eu am facut si plangere la DIICOT, in care am specificat toate detaliile, si faptul ca Netopia ofera solutii de plata online unor tepari, cu buna stiinta. Ancheta este in derulare. Banii i-am primit inapoi dupa multe telefoane, si scandaluri. Am facut si cerere de refuz la plata la banca. Este ireal cum un site care iti ia banii pe produse fictive, functioneaza inca fara probleme. Intradevar iti inapoiaza banii daca faci galagie, dar ma intreb daca e cazul pentru toate comenzile. Imi pare ca oamenii astia nu livreaza nimic, din moment ce nu am auzit pe nimeni sa fi primit ceva de la ei. Asa ca.. topprice.ro e un site de tepe, sustinut de Netopia, care le ofera in continuare servicii de plata online.

#25
timeout

timeout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.09.2004
eram f aproape sa-mi fac cont si sa comand,am vazut acest thread la timp,multumesc celor care au contribuit!
PS: sper sa va recuperati toti banii,nu renuntati asa usor,faceti reclamatie la politie,anpc,etc. chiar daca este 'long shot' ,de obicei aceste institutii se implica daca apar mai multe sesizari.

#26
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc și eu. Vroiam sa fac o comanda.

#27
vanilla_sky

vanilla_sky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2010
Eu am comandat un set Lego Architecture Paris. Comandat si platit, desigur.
Dupa 1 luna am primit un set Lego Architecture New York. Raspunsul de la customer support: "nu putem sa va schimbam produsul, trebuie sa-l faceti retur si sa faceti alta comanda"
Probabil ca as fi riscat o comanda noua dar, ghici ce, nu mai au produsul care ma intreseaza pe mine. Ma gandesc ca nici nu exista cand am facut eu comanda, si mi-au trimis ceva pe stilul "poate merge sa-i trimitem ce avem".

Cu alte cuvinte: bani blocati timp de 1 luna pentru livrare, acum trebuie sa fac retur, nu am idee cat va dura sa-mi primesc banii inapoi si nici nu stiu daca imi vor vira si taxa de livrare. Iau in calcul o reclamatie la ANPC.

P.S. Imi pare rau ca nu am vazut acest topic inainte sa fac comanda.

Edited by vanilla_sky, 10 January 2023 - 12:26.


#28
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
La ANPC nu are rost plangere, daca nu e e firma inregistrata in Romania, nu pot face nimic.
Singura sansa e plangere la politie si acatiste sa si investigheze. Apoi alte acatiste ca sa-i prinda. Apoi alte acatiste ca sa existe bani sa va recuperati prejudiciile.

#29
vanilla_sky

vanilla_sky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2010
Intrebarea este: fac retur produsul? Am vreo sansa sa primesc banii? Sau mai bine il pastrez, chit ca n-am nevoie de el?

#30
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Ai dat comanda tot la firma asta?!
Pai, sa zici mersi ca ai primit ceva!!!
Eu nu m-as incurca cu retur.
Fa-l cadou.

Oricum, din ce stiu eu, exact asa este procedura cam la orice firma / orice retur.
Iti dau ei banii inapoi, tu faci alta comanda.
Nu am vazut sa faca direct schimb de produse.
Returnare taxa livrare... de pe pagina europa.eu:
Rambursarea trebuie să includă și eventualele taxe de expediere pe care le-ați plătit la efectuarea comenzii. Cu toate acestea, comerciantul poate percepe costuri de livrare în cazul în care ați solicitat livrare non-standard (de exemplu, livrare expres).
Totusi, cit a fost livrarea (fata de pret produs)?

#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Eu nu as face retur, ca poate nu mai primesc nimic.

#32
zsolt23

zsolt23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2023
Salutare!

Am plasat o comandă în octombrie, am și plătit, și după ce a trecut termenul de livrare am vorbit cu ei că vreau să anulez comanda, că nu am primit nici un AWB, nici produsul. De atuncea aștept restituirea banilor. O să fac plângere penală, să se întâmplă ceva cu siteul asta fake.

#33
geordiac

geordiac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2009

View PostPitikuNebun, on 25 noiembrie 2022 - 13:46, said:



Salut! Am efectuat o plata pt un produs la ei pe data de 10.11.2022 ma tot amână cu livrarea . Am cerut acuma anularea comenzii cum pot afla dacă îmi livrează banii înapoi  ei au spus ca în termen de 14 zile dar nu am încredere.... un nr de contact pt netopia? Tu cum ai procedat mai exact ! Mulțumesc frumos

View Postzsolt23, on 12 ianuarie 2023 - 20:22, said:

Salutare!

Am plasat o comandă în octombrie, am și plătit, și după ce a trecut termenul de livrare am vorbit cu ei că vreau să anulez comanda, că nu am primit nici un AWB, nici produsul. De atuncea aștept restituirea banilor. O să fac plângere penală, să se întâmplă ceva cu siteul asta fake.

Salutare, in aceeași situație sunt și eu cu situ asta de dubios topprice.ro, am plătit produsul, am 3 mailuri de la ei in ziua plății, unul cu comanda efectuată, altul cu confirmarea plății și celălalt cu crearea contului pe site. Nu văd in cont comanda mea, nicio evoluție a ei, le-am sesizat problema pe mail, niciun răspuns, după câteva zile am sunat sa-mi anuleze comanda, tipa de la call center îmi spune ca ea nu poate anula cica face doar o sesizare și mi-a zis ca returnarea banilor durează pana la 14 zile. Sun peste 3 zile din nou, răspunde alta tipa care îmi spune ca nu s-a anulat comanda, întreb siderat ce motiv aveau sa dureze atâta anularea unei comenzi care nici macar nu era băgată in seama și zice ca nu au personal care sa se ocupe de toate sesizările in timp util. Deci nu va complicați viața pe banii noștri cu așa site de tot c… Topprice.ro

Toate astea s-au întâmplat intr-o săptămâna și tot nu știu dacă au anulat comanda, la banca am sunat sa-mi facă refuz de plata, alți deștepți, cica sa fac dovada ca nu am primit produsul, adică dovedește ca nu ai primit macar un șut in fund. Cred ca știu și modelul lor de afacere topprice.ro, aștepți sa faci destule comenzi plătite de fraieri și-abia apoi comanzi cantitatea de la furnizor cu discount, oricine își face site așa

#34
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Situatie similara si la mine. Am facut reclamatie la EEC Romania. Momentan astept un raspuns.
Nu recomand. Nu va complicati viata cu acesti hoti!

#35
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am facut si platit comanda pe 11 ian si comanda a stat vreme de 15 zile la stadiul de "plata acceptata". Am scris un email destul de suparat si am primit alt email cu status "in procesare".
La 15 zile LUCRATOARE am primit AWB. Sa vedem ce minunatii livreaza in zilele urmatoare.

#36
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
Eu am facut in trecut o comanda pe devodep.ro. pare aceeasi structura a siteului. Dupa vreo 40 de zile de asteptare si amanari, incercand sa dau de ei prin telefon, mail, etc si nu aveam nici un raspuns, am sunat la banca si m-au rugat sa le trimit screen shooturi la metodele prin care am incercat sa dau de ei. In 48 de ore am avut banii inapoi in cont. Am facut si plangere la anpc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate