Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Dosar de dauna Groupama acceptat apoi respins

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostXman_ghio, on 24 noiembrie 2022 - 21:34, said:

De ce sa il dea in judecata daca are document de la asigurator ca accepta intrarea in service si reparatia??? Asiguratul nu are nici o legatura contractuala cu service-ul...

Poti sa treci la observatii orice bazaconii, dar nu au nici o relevanta! Asiguratorul stabileste vinovatia!


Fals! Nu trebuie sa treci nici un vinovat... Nu faceti voi manareli si asiguratorul e prost sa accepte ce spuneti voi.

Fiecare sofer declara cum s-a intamplat accidentul, semneaza ca isi asuma cele declarate si asiguratorul declara vinovatul.

E o mica problema cu logica ta .. care asigurator stabileste vinovatul? Asiguratorul tau sau asiguratorul lui? Nu e nimeni vinovat si se duc ambii soferi la asiguratorul celuilalt pt despagubire?

Tu ai folosit vreodata declaratia amiabila? Daca nu s-a declarat nimeni vinovat care din voi si-a reparat masina pe RCA-ul cui si cum a procedat exact?

#20
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Post_-livio-_, on 25 noiembrie 2022 - 11:57, said:

in general tirurile nu au loc sa faca giratoriul de pe b2, remorca s-ar urca pe "centru", semnal nu avea de ce sa dea pt ca mergea linistit pe banda.
daca nu esti din bihor n-ai sanse de castig.


Atunci de ce asiguratorul meu ia dat nu la dosar, apoi ducandu ma la asiguratorul lui, ma gaseste si ala nevinvoat si imi da drumu la reparatie? si dupa o luna se retrage? : ))

#21
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postalexandrualexww2, on 25 noiembrie 2022 - 00:46, said:



poti sa imi dai si mie pasajul din legslatie cu cele 90 de zile ?

...
In primul rand, eu sunt impotriva societatilor de asigurare si , MAI ALES, in cazul unor astfel de razgandeli.

In al doilea, nu am tinp sa caut legi.
Ceea ce am scris, mi s-a intamplat mie, in urma cu cativa ani; am fost "sifonat"  de o masina din Elvetia, evident sofer roman. Am ajuns la politie, putin scandal, am primit toate actele de la celalat, am trimis la BAAR si mi s-a comunicat ca sunt in stand-by 90 de zile, in care se fac verificari. Am reparat masina pe banii mei, vreo 9700 (nouamiisaptesute) lei , am depus taote actele, Dupa cele 90 de zile am fost anuntat ca e ok, le-am retrimis copii dupa actye si , repede dupa asta, cred ca vreo 5 -n6 zile am avut banii in cont.

#22
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View Postalexandrualexww2, on 25 noiembrie 2022 - 12:36, said:



Atunci de ce asiguratorul meu ia dat nu la dosar, apoi ducandu ma la asiguratorul lui, ma gaseste si ala nevinvoat si imi da drumu la reparatie? si dupa o luna se retrage? : ))
s-au retras ca si-au dat seama ca au gresit, sau cineva chiar a citit dosarul pana la urma.

#23
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Chiar, interesanta speta. Asiguratorul autorului zice ca tiristul e vinovat. Asiguratorul tiristului zice ca autorul e vinovat. Cum se rezolva un astfel de caz?

#24
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 26.06.2009
Trebuia atunci sa mergeti la Politie - dar unul ramanea fara carnet! Asa cum au spus colegii nu e sigur cine pentru ca sunt diverse interpretari legate de circulatia in intersectia cu sens giratoriu. Personal iti dau dreptate: nu e treaba ta ca TIR-ul nu are loc in sens. Daca s-a incadrat pe B1 atunci trebuia sa iasa la prima sau a doua iesire (daca asa erau marcajele) sau sa se asigure daca vrea sa continue in intersectie asa cum nu s-a incadrat. Parerea sefului lui (ca nu il lasa sa intre pe B2) e "fix pix" pentru ca nu seful lui emite legile in tara asta :-D

View Postunknown_35, on 25 noiembrie 2022 - 12:35, said:

E o mica problema cu logica ta .. care asigurator stabileste vinovatul? Asiguratorul tau sau asiguratorul lui? Nu e nimeni vinovat si se duc ambii soferi la asiguratorul celuilalt pt despagubire?

Tu ai folosit vreodata declaratia amiabila? Daca nu s-a declarat nimeni vinovat care din voi si-a reparat masina pe RCA-ul cui si cum a procedat exact?
Dar tu ai citit vreodata legea? Nu soferii stabilesc ei cine este vinovatul (desi de multe ori probabil ca ramane acelasi vinovat pentru ca este clara situatia), dar "in cazul in care unul dintre asiguratori refuza sa plateasca despagubirile, soferul celalalt implicat in accident trebuie sa apeleze mai intai la compania RCA de care apartine pentru medierea spetei din cadrul unei Comisii de Mediere specializata. Daca raspunsul comisiei nu este favorabil insa, se va apela la instanta de judecata."

#25
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
de ce ar fi ramas unul din ei fara carnet?

#26
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Poate din cauză de neacordare de prioritate cu consecința producerii accidentului.

#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
neacordare de prioritate cand ambele masini merg in paralel?

#28
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 26.06.2009

View Post_-livio-_, on 27 noiembrie 2022 - 21:16, said:

neacordare de prioritate cand ambele masini merg in paralel?
daca mergeau in paralel nu se mai intersectau, nu??? :-D

Daca s-au intersectat => ca nu au mai mers in paralel si de aia a rezultat accidentul. Unul dintre ei nu a acordat prioritate; pentru asta ramai pieton o perioada de timp... Deci fie initiatorul, fie TIR-istul ramaneau fara permis.

Solutia acum este ca initiatorul sa se intoarca la asiguratorul lui si sa solicite medierea comisiei specializate. Comisia respectiva va spune, exact ca in bancul respectiv, care este raspunsul (vinovatul) final. Ala va ramane cu auto nereparat si celalalt sofer isi poate repara masina.

#29
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
nope, intra la asta:
Articolul 108
b) 3 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
3. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulație sau a direcției de mers, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

stiuta "in popor" ca neasigurare la schimbarea directiei.

carnetul se pierde la intersectii.

Edited by _-livio-_, 27 November 2022 - 21:43.


#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 26.06.2009

View Post_-livio-_, on 27 noiembrie 2022 - 21:35, said:

carnetul se pierde la intersectii.
...si sensul giratoriu ce este?
Raspuns: o intersectie :-)

#31
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
doar daca vorbim de o masina din cerc si una ce vrea sa intre, orice altceva nu se aplica.

Edited by _-livio-_, 27 November 2022 - 23:06.


#32
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 26.06.2009
Pai tocmai ca o masina vroia sa ramana in cerc (cea de pe exterior) si alta masina vroia sa iasa din cerc! Inevitabil traiectoriile nu au mai fost paralele, ci s-au intersectat…

Iti dau contul Revolut pentru a deconta scurta lectie de geometrie 😂🤦🏻

#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
acolo nu se aplica prioritatea de trecere ca in intersectii, cum nu se aplica in nici un caz in care masinile circula in paralel.
ar cam trebui sa-ti dai seama de asta din moment ce ai un articol de lege ce iti arata cum se pedepseste trecerea de pe o banda pe alta fara asigurare, un alt articol ce arata cum se pedepseste daca are loc si un accident si peste toate astea un articol complet separat pt neacordare de prioritate.

ramai tu dator pt lectia de legislatie rutiera.

Edited by _-livio-_, 28 November 2022 - 22:54.


#34
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Iarasi vesnica polemica....din moment ce sunt 2-ua benzi in sens,asa cum precizeaza si initiatorul,nu poate fi vorba de vreo sanctiune pt. neacordare de prioritate,ci de neasigurare la schimbarea benzii...chiar si la Bihor,"celebrii" politisti "instruiti" de Pertea,sanctioneaza pt. nerespectarea marcajelor de obligativitate,nu pt. neacordare de prioritate.
Va dati seama de absurdul situatiei....si de ce,in fapt,sensul giratoriu nu e o intersectie ci un drum de sine statator...
Pt. initiator,poti pune filmarea de care ai pomenit?Sa intelegem dinamica evenimentului.

#35
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 26.06.2009

View Postalinmpi, on 28 noiembrie 2022 - 23:24, said:

chiar si la Bihor,"celebrii" politisti "instruiti" de Pertea,sanctioneaza pt. nerespectarea marcajelor de obligativitate,nu pt. neacordare de prioritate.
Sanctioneaza cu nerespectarea marcajelor de obligativitate daca nu s-a produs un accident. Daca "s-au pupat" (asa cum s-a intamplat in cazul de fata) atunci ar sanctiona pentru neacordare de prioritate. Pe cine? Asta e partea a doua si depinde, asa cum ai zis, de judet...

View Postalinmpi, on 28 noiembrie 2022 - 23:24, said:

Va dati seama de absurdul situatiei....si de ce,in fapt,sensul giratoriu nu e o intersectie ci un drum de sine statator...
E intersectie pentru ca... asa zice legea! Cand o sa ai tara ta poti sa faci ce legi vrei :-) Si pana se schimba legea, asa proasta cum e, va ramane tot o intersectie (ca oricare alta - desi stiu ca nu iti place ideea asta ;-)

#36
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
Deci cu articolul din lege in fata, cu numar de puncte si toate cele tu zici ca de fapt nu e asa si ca e altfel…
Lol

Edited by _-livio-_, 29 November 2022 - 23:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate