Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Dibluri sau fără dibluri? Termosistem polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Moda asta cu ciuruit peretii e indusa de mesteri, sa fie manopera la greu. Orice fabricant de termosistem recomanda 8-9 metri fara dibluri. Nu mai zic ca ciupercile alea de plastic in caramida poroterm ( probabil cea mai folosita) sunt degeaba, ancoreaza nimic.

#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Ai un raport de adeziune a adezivului de caramida si a polistirenului de adeziv? Ai un raport de test la imbatranire a adezivului (accelerated aging test)? Daca nu, pune dibluri.

Daca da, dar nimeni nu are chef sa-si asume raspunderea in scris ca repara orice stricaciune cauzata de vant, pune dibluri.

Daca nu pui dibluri, prima furtuna mai sanatoasa pleaca cu polistirenul tau de pe pereti. Numarul si spatierea dintre dibluri trebuiesc calculate. Diblurile au o anumita rezistenta la smulgere, care trebuie corelata cu suprafata deservita.

Pune-l pe dirigu' de santier sa semneze o hartie cum ca nu recomanda dibluri, sa vezi cum fuge ca potarnichea.

Edited by abac, 10 March 2024 - 16:22.


#39
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Mai binele e dusmanul binelui, prostii din popor. In zona mea sunt ceva santiere (nordul capitalei) , se intampla des sa fiu intrebat daca ma intereseaza un sac de dibluri mai pe ieftineaua. Si cate altele.

#40
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023
Eu cred ca pun dibluri doar la colturi, ca ma tem sa nu le smulga vantul, e cu totul alta dinamica fata de pereti. Daca pica la mijlocul peretilor, inseamna ca s-au tinut placile doar in dibluri.

Edited by RaimondMacelaru, 11 March 2024 - 13:20.


#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Pune pe frontoane (timpane) daca ai, precum si unde vrei sa plachezi cu piatra. Foloseste Ejot.

#42
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 14.10.2023

View PostRaimondMacelaru, on 11 martie 2024 - 13:19, said:

Eu cred ca pun dibluri doar la colturi, ca ma tem sa nu le smulga vantul, e cu totul alta dinamica fata de pereti. Daca pica la mijlocul peretilor, inseamna ca s-au tinut placile doar in dibluri.

Cel mai important aspect la izolatia exterioara e fie lipita pe pat de adeziv nu mamaligi sau cordoane. O placa lipita astfel o mai dai jos raschetata cu rotopercutorul. Poti face test pe santier in cazul tau sa te decizi, incearca sa dai jos o placa dupa 24h lipita corect pe pat de adeziv.
Un alt aspect e prepararea corecta a materialului cu 5min pauza intre mixari, scrie pe saci exact.
Este recomandata tencuirea exterioara mai ales unde e zidarie ceramica pentru etansare si priza buna izolatiei.
Atentie la dibluri ca genereaza punti termice, exista variante cu capacel izolant cum sunt si de la Ejot.

Edited by rider_x, 12 March 2024 - 09:22.


#43
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Diblurile de plastic nu fac punti termice:

https://www.termosis...-90-mm-438.html

#44
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 14.10.2023
Puntea termica a diblurilor, ca sunt de plastic sau nu, se poate vedea cu termoviziune sau in unele cazuri se vede direct in nuanta decorativei cand e de culoare mai inchisa. Poate mai gasesc pe undeva poza cu fatada respectiva alb-gri (antracit cred).

Mai e un aspect al diblurilor de plastic, avand cuiul moale acestea nu strang bine, ar fi buna o verificare daca sunt omologate si pentru ce materiale/greutati/ inaltimi/ etc. Din moment ce producatorul sau vanzatorul nu prezinta o fisa tehnica, mai mullt decat atat sunt no-name, eu zic ca sunt tepe. Personal am vazut montaj al acestor dibluri in zidarie ceramica si pot zice ca doar au facut izolatia sita, rezistenta mecanica 0.

Edited by rider_x, 12 March 2024 - 11:15.


#45
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
edit

Edited by abac, 12 March 2024 - 11:28.


#46
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 14.10.2023
Toate diblurile sunt de plastic, difera doar cuiul sau unele eu surub. Toata lumea stie ca sunt punte termica inclusiv Ubakus.

Cuiul de plastic nu se poate bate intr-o gaura buna pentru ca strange prea tare si se indoaie. Mesterii o largesc prin ovalizare cu bormasina, le monteaza sa fie pe inventar, practic le fixeaza cu adezivul sa stea. Iti vorbesc din santier nu de pe youtube.

Edited by rider_x, 12 March 2024 - 11:31.


#47
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Da, diblul de plastic e punte termica la modul asta:

Pe o scara de la 0 la 100, unde zero e diblu de metal si 100 este placa de izolatie, diblul de plastic este la 95.

Diblul de plastic nu se indoaie decat daca este batut de salahori.

Meseriasul care largeste gaura mestecand cu bormasina, trebuie azvarlit afara de pe santier cu o cizma in dos.

#48
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 14.10.2023
Bro, las-o mai moale ai suficiente postari, nu exista diblu de metal.

#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Cum sa nu existe dibluri de metal?

https://www.alsafix....atie-iso-m.html

#50
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 14.10.2023
Foarte tare. Nu vreau sa ma repet dar nu pune nimeni la case. Petele de pe decorative ce apar la unele case sunt de la dibluri de plastic ca si in cazul cunoscutului meu. Acu ce-i drept poate cuiul e de metal dar ideea ramane aceeasi, rozeta de plastic are alta temperatura decat izolatia, altfel nu vad cum dupa 7 ierni sa ramana imprimat perfect conturul rozetelor ca niste buline de alta nuanta pe toata fatada.

Legat de cuiul de plastic te invit sa bati si tu la ele sa te convingi daca esti mai destept decat doreii si nu fac ei bine ceva, eu m-am lecuit si nu recomand la nimeni sa le incerce. Apoi sa vezi cum sareau rozetele din izolatie ca popcornul, probabil de la caldura. Dar asta nu inseamna ca tu vrei avea ghinion. Incearca-le linistit din partea mea.

Daca esti fan dibluri nu e nici o problema, ideea e ca trebuie luate in calcul pierderile ca la 400-500 de dibluri se aduna ceva si poate trebuie sa suplimentezi la grosimea izolatiei, se vad exemple in clipurile lui Soflete nu are rost sa-ti demonstrez eu ca nu-s mai destept ca ala, daca vrei sa te lamuresti cauta informatia ca exista.

Edited by rider_x, 12 March 2024 - 23:55.


#51
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Eu m-am lamurit. Acum cine s-o uita in gura ta, chiar merita ce-o sa pateasca.

Edited by abac, 13 March 2024 - 00:33.


#52
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postrider_x, on 12 martie 2024 - 09:21, said:

Cel mai important aspect la izolatia exterioara e fie lipita pe pat de adeziv nu mamaligi sau cordoane. O placa lipita astfel o mai dai jos raschetata cu rotopercutorul. Poti face test pe santier in cazul tau sa te decizi, incearca sa dai jos o placa dupa 24h lipita corect pe pat de adeziv.

Ai dreptate ... la inceput o dai jos doar cu rotopercutorul. Problema este ca nu prea stim cum se comporta in timp o fatada executata asa. Cand faci o casa, nu prea ai vrea sa refaci fatada dupa 5-10 ani din cauza ca incepe sa se desprinda polistirenul dupa perete.

Am citit si eu ce zic producatorii, dar am si vazut ( in domeniul meu ), recomandari ale producatorilor care in timp s-au dovedit eronate. In afara de asta, mai este aspectul practic al lucrarii. Producatorul zice "pat de adeziv", dar cand vine cel cu fatada si incepe sa "regleze" placile de polistiren ( intr-una bate si adezivul ramane foarte subtire, pe una o mai scoate in exterior si adezivul nu mai este chiar continuu ), "patul" ala de adeziv nu cred ca ramane asa cum recomanda producatorul. Din cauza asta eu mi-as pune si niste dibluri, macar la imbinarile placilor.

Referitor la puntea termica, parca prea am devenit obsedati, si nu mai punem in balanta costurile, riscurile, si castigurile diverselor solutii propuse de producatori, si promovate intens de diversi influenceri.  Este normal ca un producator de adeziv sa vrea sa te faca sa crezi ca produsul lui este mai bun, si ca daca il alegi scapi de niste costuri ( in cazul de fata costul diblurilor si al manoperei aferente ), dar isi asuma raspunderea pentru problemele care pot sa apara ? Muncitorii nu ( ca deh, ei ti-au zis ca trebuie dibluri, dar tu ai insistat sa pui fara ), producatorul nu ( o sa gaseasca motive sa spuna ca este vina executantului ), iar tu vei ramane cu paguba. In concluzie, prefer sa imi asum pierderile generate de "puntea termica" pe care o fac diblurile de plastic, dar sa stau mai linistit.

#53
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 14.10.2023
Ca sa lamuresc din urma sa nu ai impresia gresita ca am ceva cu diblurile, am marcat boldat citatul a ceea ce am afirmat anterior.
Am recomandat dibluri de calitate care mai sunt si izolate pe "deasupra". Nu no-name-uri care fac mai mult rau decat bine.
Pentru cine nu e interesat de pierderile de caldura am explicat in alte postari de ce apar pete in dreptul rozetelor pe decorativa in unele cazuri si merita folosite capacele de izolatie ca fatada sa aibe temperatura uniforma si dupa imbatranirea culorii sa nu apara petele buline.

View Postrider_x, on 12 martie 2024 - 09:21, said:

Cel mai important aspect la izolatia exterioara e fie lipita pe pat de adeziv nu mamaligi sau cordoane. O placa lipita astfel o mai dai jos raschetata cu rotopercutorul. Poti face test pe santier in cazul tau sa te decizi, incearca sa dai jos o placa dupa 24h lipita corect pe pat de adeziv.
Un alt aspect e prepararea corecta a materialului cu 5min pauza intre mixari, scrie pe saci exact.
Este recomandata tencuirea exterioara mai ales unde e zidarie ceramica pentru etansare si priza buna izolatiei.
Atentie la dibluri ca genereaza punti termice, exista variante cu capacel izolant cum sunt si de la Ejot.

Si ca sa raspund la ultimul mesaj pot zice ca daca adezivul incepe sa se dezintegreze trebuie sa refaci fatada cu toate ca bagi dibluri cu nemiluita. Este?
Citeste ce zic producatorii, diblurile nu sustin fata, sunt ancore contra smulgerii la suctiunea vantului, sunt elemente de siguranta defapt nu de sustinere. Adezivul e elementul de sustinere, scrie prin standarde ETICS o spune si Soflete, cauta unde vrei nu am interes sa ma sustin.

Forta de suctiune a vantului e proportionala cu inaltimea. Numarul de dibluri se calculeaza dupa regimul de inaltime si dupa categoria si clasa de importanta a constructiilor. Parerea mea e ca producatorii care dau un numar fix de dibluri pe metru patrat o scalda de genul: "sa fie bine sa nu fie rau". Atasat sunt capturi din diferite fise de adeziv, termoizolatii sau dibluri. Diblurile fantoma nu au fisa. Din fise e clar ca nimeni nu isi asuma nimic si in caz ca dau niste cifre acestea sunt empirice, fiecare incearca doar sa se acopere legal si sa paseze pisica in alta parte. Din pacate fatadele pica de pe mamaligi la cladiri cu importanta mai mare, adica blocuri pe domeniul public si cad la oameni in cap si pe masini, acolo e problema unde proiectantii si executantii nu isi asuma nimic si mai sunt si habarnisti/lenesi bine platiti. Voi va faceti grji pentru o casa parter in mijlocul curtii in zone cu risc scazut de uragane/vijelii. Eu doar am recomandat dibluri de calitate izolate, insurubate daca se poate, ejot ofera si carota speciala pentru ingropat dibluri, chiar si rozeta pentru marirea suprafetei de ancorare de la 60 la 110mm. Spor!



View Postabac, on 13 martie 2024 - 00:32, said:

Eu m-am lamurit. Acum cine s-o uita in gura ta, chiar merita ce-o sa pateasca.
Puteai sa iti stergi si acest post sa ramana doar "edit" cum ai mai facut ieri dar poate ora tarzie e de vina.

pozele...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   31.65K   12 downloads
  • Attached File  2.jpg   187.24K   13 downloads
  • Attached File  3.jpg   28.05K   13 downloads
  • Attached File  4.jpg   4.98K   8 downloads
  • Attached File  5.jpg   8.34K   8 downloads
  • Attached File  6.jpg   6.53K   10 downloads
  • Attached File  7.jpg   14.99K   9 downloads
  • Attached File  8.jpg   18.1K   9 downloads
  • Attached File  9.jpg   78.95K   9 downloads
  • Attached File  10.jpg   93.62K   9 downloads
  • Attached File  11.jpg   14.2K   7 downloads
  • Attached File  12.jpg   39.21K   9 downloads
  • Attached File  12.jpg   39.21K   7 downloads
  • Attached File  11.jpg   14.2K   7 downloads
  • Attached File  10.jpg   93.62K   8 downloads
  • Attached File  9.jpg   78.95K   5 downloads
  • Attached File  8.jpg   18.1K   4 downloads
  • Attached File  7.jpg   14.99K   6 downloads
  • Attached File  6.jpg   6.53K   5 downloads
  • Attached File  5.jpg   8.34K   2 downloads
  • Attached File  4.jpg   4.98K   1 downloads
  • Attached File  3.jpg   28.05K   2 downloads
  • Attached File  2.jpg   187.24K   3 downloads
  • Attached File  1.jpg   31.65K   1 downloads


#54
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postrider_x, on 13 martie 2024 - 12:25, said:

Ca sa lamuresc din urma sa nu ai impresia gresita ca am ceva cu diblurile, am marcat boldat citatul a ceea ce am afirmat anterior.

Nu am zis ca ai ceva cu diblurile, pur si simplu am vrut sa subliniez ca intre teorie ( ceea ce spune producatorul ), si realitate ( ceea ce se intampla in santier ), este o mare diferenta. De aceea eu am ales sa merg pe varianta dibluirii ( nu am incredere ca adezivul dintre perete si polistiren va fi dat cum trebuie ), si a construirii cu BCA ( sincer sa fiu, nu cred ca statea nici naiba sa imi dea mie gaurile in caramida, fara sa foloseasca percutia ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate