Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Dibluri sau fără dibluri? Termosistem polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
petrutms

petrutms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2004
Am termoizolat casa construită cu porotherm robust 30 cm, tencuita exterior, grafitat 20 cm lipit cu duocontact la piaptan, spuma intre placi, constructorul zice sa nu o mai dibluiesc.
Păreri?
Dirigintele e de acord…

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Daca adezivul a fost aplicat cu gletiera cu dinti pe toata suprafata placii, iar substratul este evident sanatos, nu mai trebuie dibluri, mai mult strica.

#3
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

 petrutms, on 18 noiembrie 2022 - 11:22, said:

Am termoizolat casa construită cu porotherm robust 30 cm, tencuita exterior, grafitat 20 cm lipit cu duocontact la piaptan, spuma intre placi, constructorul zice sa nu o mai dibluiesc.
Păreri?
Dirigintele e de acord…
Eu am procedat la fel la p+1 ,pe porotherm ,in toamna llui 2019 si totul este ok.

#4
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

 petrutms, on 18 noiembrie 2022 - 11:22, said:

tencuita exterior,  la piaptan, spuma intre placi,
O parere de utilizator. Eu nu vad rostul sa mai pui.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Eu as diblui doar pe colturi, in stalpi si eventual pe grinzi/centuri.
Si (dar e tarziu) as fi folosit Procontact...

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Daca-i pe toata suprafata pe piaptan e ca si cum ai fi pus gresie/faianta, bineinteles ca nu mai trebuie dibluri. Cred ca mai rau incurca decat ajuta in acest caz.

Dar daca vrei neaparat poti sa pui

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cacaturile alea de dibluri posibil sa iti sparga o gramada de porotermuri, deci...

#8
petrutms

petrutms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2004
E la piaptan peste tot, am tras de proba de o placa nu se misca.
Recomandări pentru masa de șpaclu? Constructorul a zis ultratherm

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
Felicitari pt montaj (suprafata tencuita si apoi lipire polistiren in piaptan). Eu nu as mai gauri caramida in acest caz.

#10
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Se pare ca-i o parere unanima, ma raliez si eu, fara dibluri, manopera inutila.

#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013
Hai sa-ti mai spun inca o treaba: nu a fost nimeni acolo sa certifice ca doreii au pus adeziv pe toata suprafata....dirigintele a stat tot timpul pe santier?Ce te costa sa pui macar un diblu pe fiecare placa?Spune-le doreilor cand dau gaura in caramida sa foloseasca doar rotatia, fara percutie.....A, inca ceva: daca vine cineva sa-ti spuna ca dibluirea e facultativa spune-i sa mai studieze .....

#12
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Daca n-ai incredere in mesteri ca au pus adeziv pe piaptan ce te face sa crezi ca vor gauri fara percutie? Fara burghiu jmecher e tortura, pe care ar trebui sa o incerci inainte sa-i tulburi pe altii.

Dibluirea nu tine termosistemul sa nu se dezlipeasca, e coarda de siguranta a alpinistului sa nu cada. Deci ce folos ai de acele punti termice?

Ce faci cu mozaicul sau klinkerul pus pe adeziv chiar si la blocuri, ii pui dibluri si la ala? Izolatia pe pat de adeziv vine doar cu dalta jos in faramituri.

Fortele de suctiune ale vantului sunt direct proportionale cu regimul de inaltime al cladirilor. Casele nu sunt blocuri.

Intr-adevar la blocuri trebuie respectate aceste aspecte pentru ca sunt mai multi factori care duc la aceste reglementari, de verificat daca la o casa exista obligativitatea.

Edited by danciusergiu84, 19 November 2022 - 12:51.


#13
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Exact. În loc sa ne luam de păr pe aici n-ar fi mai bun un normativ, o lege, orice care sa spună când se pun, unde se pun, de la ce regim de înălțime, pe ce fel de zidarie, etc?
Are cineva cunoștință de acea norma? Ca eu am tot cautat.
Ma gândesc ca dacă exista acele dibluri pe piața o fi din cauza ca sunt necesare. Dar în ce condiții sunt necesare?

#14
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
Daca se studiaza orice documentatie de la producatorii de termosisteme se constata inutilitatea folosirii diblurilor la cladiri rezidentiale P si P+1.

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Da, dar dorel nu citeste el documentatii si de foarte multe ori face cum ii cere proprietarul.

#16
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013
Daca sunteti asa destepti si pe stiti pe toate, de ce mai veniti aici si ne intrebati cum se face?Faceti cum va spune dorel, ca el le stie pe toate...,,lasa sefu, mergi pe mana mea,,

#17
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai eu personal nu ma tin destept pentru ca nu sunt fata de tine, care, chiar pari ca le sti pe toate. Venim si noi aici ca niste profani sa discutam si nu trebuie sa ne permiti tu sau vice-versa.
offtopic - Ca idee de multe ori s-a dovedit ca profesionistii ce au convingeri puternice date de orgoliul profesional sa cada in capcana dorelitei. De ce? Pt. ca multi profesionisti buni in ceea ce fac, pica din cand in cand in capcana auto-suficientei data de pomparea orgoliului profesional de lipsa de informare a beneficiarilor habarnisti. Mai nou de cand cu netul chiar "soarecii de birou" - IT-istii fac case mai bune decat profesionistii din domeniu, ba chiar pasive, daca au macar o dreapta. Si avem un exemplu pe forum de IT-ist ce isi face casa cu mana lui si cu nevasta, cateodata si cumnati, dar a iesit perfecta pana acum.

ontopic - Acu ce vreau eu sa zic defapt, e ca au aparut niste dibluri ciudate scoase de vestitii ingineri germani: https://baumit.ro/pr...t-startrack-red

Se gasesc puse in opera pe un canal de youtube la o casa viitoare pasiva izolata cu 30cm de polistiren.
Deci aceste dibluri nu trec prin polistiren doar ajuta mamaligile si cordonul de adeziv sa adere mai bine la zidarie.

Acu fiecare sa judece cum stie/poate ce efect are acel plastic moale fata de un pat de adeziv continuu fara goluri de aer pe tencuiala SAU direct pe zidarie daca planeitatea permite. (binenteles intra mult adeziv la rosturi de blocuri ceramice cand se da mana de adeziv pe partea de zidarie la lipire DAR se etanseaza aerul dintre rosturile caramizilor si cele ale placilor izolatiei sa nu comunice).

Attached Files


Edited by danciusergiu84, 24 November 2022 - 11:19.


#18
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Exista un adeziv pe piata care specifica in fisa tehnica ca lipeste polistiren pana la 8 m inaltime, fara a fi necesare dibluri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

andreyTer

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate